Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Eu zic ca regula cu dublatul si tripatul este de luat in calcul...in rest...graficele celelalte...sunt interpretabile...daca e sa ma iau dupa grafice si bebelusi care la 5 luni au 7-8 kg sunt peste medie deci sunt prea grasuti...dar eu nu cred in ele...fiecare copil vine un bagaj genetic...depinde de membrii familiei, si predispozitia fata de cantitae mare de mancare, depinde daca sunt fete sau baieti, depinde cat de activi sunt, de procesul de asimilare al fiecaruia...graficele sunt relative...

Sara este fff energetica...doctorii cand o controleaza imi zic mereu...cat ai vrea sa iti ia in greutate avand in vedere activitatea ei zilnica??
De o saptamana sare intr-una pe genunchi, mai ales cand aude muzica,
- se taraste ca rama si ca racul dar mai e putin pana ia pozitia de de-a busilea,
- da din picoare si din maini permanent indiferent de pozitie
- A prins si intorsul pe spate de pe burta si deci exerseaza intr-una
- Sta in fundulet cam singura deja cam 2 minute dupa care se da pe spate, sta cateva secunde si apoi o ia de la capat.
-Prinde jucariile, le zdrangane, le duce in gura apoi le arunca si ma cearta sa i le dau inapoi
- Ii place la nebunie trenul tuc tuc...cand vreau sa stea putin linistita ii pun videoclipul si sta nemiscata si rade intr-una si cand se termina incepe sa ma certe, vin dau play si secufunda inapoi in lumea ei cu tuc tuc :)
-Si mai nou adoarme singura in patut ...se joaca singura, da din maini si din picoare , isi pune p paturica din aia pufoasa pe fata si adoarme :)
- nu doarme mai mult de o ora pe zi si adoarme de la 9-10 pana pe la 8-9 dimi fara trezire.

Deci eu sunt multumita si cele 100 gr. pe care le ia saptamanal pt ca ea este activa toaaata ziua si papa destul de putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Nu stiu daca vi se pare normal sau neobisnuit dar al meu baietel desi nu se intoarce inca de pe o parte pe alta in schimb .....sta in picioare. Da, sta in picioare. Binenteles ca nu-l las singur dar se tine singur pe piciare eu doar il tin de subtiori sa nu cada ca nu rezista mult si ii se inmoaie piciarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

apropo...am inceput deja sa-l pun in scaunul de masa pentru bebelusi ca sa se obisnuiasca. Chiar ii place si nu vrea sa las spatarul pe spate. Se enerveaza si da sa planga.Vrea DREPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Nu stiu daca vi se pare normal sau neobisnuit dar al meu baietel desi nu se intoarce inca de pe o parte pe alta in schimb .....sta in picioare. Da, sta in picioare. Binenteles ca nu-l las singur dar se tine singur pe piciare eu doar il tin de subtiori sa nu cada ca nu rezista mult si ii se inmoaie piciarele.

Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


Mai ce bebe ambitios! El vrea din prima-n picoare, ha?
Oricum, medicii nu recomanda sa ii incurajam (inca) sa stea in picioare, e mult prea devreme, deci ai grija cat il tii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Ilida, daca ne primiti si pe noi venim . Eu pot sa iti sugerez persoane cu care am colaborat eu si cativa prieteni daca doresti.
Eu mai am concediu pana in iulie, deci in mai/iunie sunt inca free toata ziua.
Exista o pagina comuna pe facebook sau fiecare are user propriu?
Voiam sa vad si eu niste poze si nu toata lumea le are pe public.
Userul meu este adriana virag. Cine vrea sa ne vada..doar sa spuna


Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)


Pai primim, doar ca la Casa cu flori e cam greu de urcat cu bebelusii, din cate stiu nu au lift. Ei, numai sa ne-ntalnim noi ca orasul e mare ;)
Daca ai timp, scrie-mi si mie te rog mesaj privat pe cine-mi recomanzi. Merci mult!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Eu zic ca regula cu dublatul si tripatul este de luat in calcul...in rest...graficele celelalte...sunt interpretabile...daca e sa ma iau dupa grafice si bebelusi care la 5 luni au 7-8 kg sunt peste medie deci sunt prea grasuti...dar eu nu cred in ele...fiecare copil vine un bagaj genetic...depinde de membrii familiei, si predispozitia fata de cantitae mare de mancare, depinde daca sunt fete sau baieti, depinde cat de activi sunt, de procesul de asimilare al fiecaruia...graficele sunt relative...

Sara este fff energetica...doctorii cand o controleaza imi zic mereu...cat ai vrea sa iti ia in greutate avand in vedere activitatea ei zilnica??
De o saptamana sare intr-una pe genunchi, mai ales cand aude muzica,
- se taraste ca rama si ca racul dar mai e putin pana ia pozitia de de-a busilea,
- da din picoare si din maini permanent indiferent de pozitie
- A prins si intorsul pe spate de pe burta si deci exerseaza intr-una
- Sta in fundulet cam singura deja cam 2 minute dupa care se da pe spate, sta cateva secunde si apoi o ia de la capat.
-Prinde jucariile, le zdrangane, le duce in gura apoi le arunca si ma cearta sa i le dau inapoi
- Ii place la nebunie trenul tuc tuc...cand vreau sa stea putin linistita ii pun videoclipul si sta nemiscata si rade intr-una si cand se termina incepe sa ma certe, vin dau play si secufunda inapoi in lumea ei cu tuc tuc :)
-Si mai nou adoarme singura in patut ...se joaca singura, da din maini si din picoare , isi pune p paturica din aia pufoasa pe fata si adoarme :)
- nu doarme mai mult de o ora pe zi si adoarme de la 9-10 pana pe la 8-9 dimi fara trezire.

Deci eu sunt multumita si cele 100 gr. pe care le ia saptamanal pt ca ea este activa toaaata ziua si papa destul de putin!


O, inca cineva cu trenul!!! La noi e nebunie mare cand i-l canta taica-su' Iar cu mine vrea "saniuta fuge"
Cat despre activitatea Sarei...jos palaria! Nu ma mir ca doarme dusa toata noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Hai ca azi umplu eu forumul. Doar sa zic ca azi am fost si noi la vaccinat (merci fetelor care ne-ati urat bafta), iar consecintele ar fi:
- programare la oftalmolog
- a facut vaccin si de gripa - desi mi-am calcat pe inima ca sa imi dau ok-ul. Dar cica virusul de anul asta ar afecata in principal copiii si au avut pea multe cazuri pana acum.
- capul mult prea mic pt 6 luni, o sa il tina sub observatie (dar si taica-su e la fel, deci e posibil sa-l mosteneasca)
- are 8.400 kg - mediu in grafic
De luni incepem si noi diversificarea: ne-a recomandat sa incepem cu cereale, dar am o oarecare retinere, as incepe totusi mai degraba cu legume. Desi am citit atatea pe aici, eu inca nu mi-am facut un plan.
Fug ca am bebe marait dupa vaccinuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Tadaaaaam!!!! Am participat in direct la prima intoarcere de pe burta pe spate! Intamplator o si filmam! Ne-am bucurat atat de tare! :))

Sa aveti un weekend minunat!


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Bravo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Eu zic ca regula cu dublatul si tripatul este de luat in calcul...in rest...graficele celelalte...sunt interpretabile...daca e sa ma iau dupa grafice si bebelusi care la 5 luni au 7-8 kg sunt peste medie deci sunt prea grasuti...dar eu nu cred in ele...fiecare copil vine un bagaj genetic...depinde de membrii familiei, si predispozitia fata de cantitae mare de mancare, depinde daca sunt fete sau baieti, depinde cat de activi sunt, de procesul de asimilare al fiecaruia...graficele sunt relative...

Sara este fff energetica...doctorii cand o controleaza imi zic mereu...cat ai vrea sa iti ia in greutate avand in vedere activitatea ei zilnica??
De o saptamana sare intr-una pe genunchi, mai ales cand aude muzica,
- se taraste ca rama si ca racul dar mai e putin pana ia pozitia de de-a busilea,
- da din picoare si din maini permanent indiferent de pozitie
- A prins si intorsul pe spate de pe burta si deci exerseaza intr-una
- Sta in fundulet cam singura deja cam 2 minute dupa care se da pe spate, sta cateva secunde si apoi o ia de la capat.
-Prinde jucariile, le zdrangane, le duce in gura apoi le arunca si ma cearta sa i le dau inapoi
- Ii place la nebunie trenul tuc tuc...cand vreau sa stea putin linistita ii pun videoclipul si sta nemiscata si rade intr-una si cand se termina incepe sa ma certe, vin dau play si secufunda inapoi in lumea ei cu tuc tuc :)
-Si mai nou adoarme singura in patut ...se joaca singura, da din maini si din picoare , isi pune p paturica din aia pufoasa pe fata si adoarme :)
- nu doarme mai mult de o ora pe zi si adoarme de la 9-10 pana pe la 8-9 dimi fara trezire.

Deci eu sunt multumita si cele 100 gr. pe care le ia saptamanal pt ca ea este activa toaaata ziua si papa destul de putin!

Bravoooo Sara ! uite mai mami cate face si ce fetita mare ai bravo bravo bravoooo La multe lunite iti doresc , sa cresti mare si sanatoasa ca frumoasa esti
Ilida felicitari pentru vaccin! si eu am auzit ca se cam plang medicii ca vremea asta de temperatura + cam permite virusilor sa circule
uram si noi la multe lunite celor care au implinit azi 5-6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Hai ca azi umplu eu forumul. Doar sa zic ca azi am fost si noi la vaccinat (merci fetelor care ne-ati urat bafta), iar consecintele ar fi:
- programare la oftalmolog
- a facut vaccin si de gripa - desi mi-am calcat pe inima ca sa imi dau ok-ul. Dar cica virusul de anul asta ar afecata in principal copiii si au avut pea multe cazuri pana acum.
- capul mult prea mic pt 6 luni, o sa il tina sub observatie (dar si taica-su e la fel, deci e posibil sa-l mosteneasca)
- are 8.400 kg - mediu in grafic
De luni incepem si noi diversificarea: ne-a recomandat sa incepem cu cereale, dar am o oarecare retinere, as incepe totusi mai degraba cu legume. Desi am citit atatea pe aici, eu inca nu mi-am facut un plan.
Fug ca am bebe marait dupa vaccinuri.



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Sper sa treaca vaccinurile fara incidente. Si la Paula ii mergea un ochisor spre interior, de cele mai multe ori observam in poze, nu se intampla intotdeauna. Sotul are strabism asa ca eram stresati ca l-a mostenit. Si acum i se mai intampla si-i mearga ochisorul spre interior, dar mai rar. Control i-am facut dupa ce a implinit 3 ani. Ni s-a spus ca nu are strabism, dar a iesit ca are hipermetropie. Trebuie sa mai mergem anul asta sa repetam sa vedem cum a evoluat.
Sper sa fie ok la voi si sa nu aveti probleme.

Mergi la inceput