Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Andy,da, e lunga si slabuta, nu cred ca o sa fie inalta ca nu ar avea cu cine sa semene, dar asa a crescut ea pana acum, mai mult in lungime.Din acest motiv si indicele corporal ne iese mic aprox 77 %, ceea ce a dus la diagnosticul de malnutritie calorica gr. I.
Legat de acele "cojite", ele sunt asa ca un strat de piele, nu sunt ca acele cojite albe pe care le fac bebeii...au mai disparut si la ea.In rets nu are absolut nimic pe piele,pana acum nu a aparut nimic.O sa o intreb pe dr referitor la diagnostic.


sunt la al 2-lea copil dar pana acum nu am auzit de indice corporal la bebelusi
si Luca a avut la inceput ca si solzisori pe capusor, dupa un timp au aratat ca si cojitele de beblus. I-am tot dat cu uleiuri si cu vitamina A, dar reveneau.
Intr-o seara cu o jumatate de ora inainte de baie i-am pus pe cap unguent de galbenele, si am inceput sa-l tot pieptan cu un pieptane mai des in sens invers cresterii parului, si apoi i-am facut baie. Au trecut aproape toate cojitele, si de doua saptamani nu i-au mai aparut.
Eu cred ca fetita ta e ok.


Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Eu l-am dat de pe la doua luni si ceva cu ulei in cap, au cazut si nu au mai aparut si are ceva par in cap.
De acord cu tine, cu indicele corporal.
Noua ne-au zis ca e mai importanta dezvoltarea psihologica si inaltimea, decat greutatea, doar in cazul in care ramane mult in urma e alarmant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

La Bistrita anul asta nu prea a fost frig, minim a fost -5 grade. Il scot aproape zilnic afara si m-am intalnit si eu cu doamne care ma certau ca nu are fular pe gura.
La 4 luni jumatate nici noi nu ne intorcem, dar isi ridica capul sa se uite dupa mine cand dispar din raza vizuala . nu intinde mana sa prinda jucariile agatate, dar daca ii pun jucarii in brate se joaca cu ele. E mai puturos ca sora lui la aceiasi varsta, dar nu ne grabim nicaieri, il astept.
Si la noi in gingia de jos se simt 2 dintisori

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Eu il scot afara zilnic pana la temperatura de -5 grade, inclusiv.
Eu stiu ca nu se pune fular la gura la bebelusi.
Si noua ne-a zis pediatra ca sunt pe venire dintisorii, dar in afara ca rontaim la degetele toata ziua nu se manifesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Oana, pup buburuza. Doamne ce sperietura, bine ca nu are nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Ma amuz si incerc sa-mi dau seama: cine umple cel mai repede capitole: Miha - Lori sau Giulia???? Voi ce ziceti


Despre Tudor: inca are strabism, ochisorul stang e mai inspre interior, spre nas. Oare mai e normal? Capraru spune ca in luna a VI-a trebuiau sa se stabilizeze ochisorii. Of, inca un motiv de stres
Copilul vecinilor de apartament are varicela (2,5 ani)! Sper sa ramana virusul la ei in casa, ca asta mi-ar mai lipsi, o iau pe aratura rau de tot
Maine mergem la vaccinul de 6 luni, unde o sa ne cantarim si noi si o sa pun intrebari doctoritei noastre nu prea vorbarete.


Pup mamele si bebelusii, va doresc copii cuminti si o noapte odihnitoare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"


Bafta maine! Stiu eu o fetita care a avut pana la 7 luni si acum are ochisorii absolut normali. Relaxeaza-te, ai un copil perfect normal, m-am intalnit in parc cu o mamaica care spunea ca fetita ei le-a facut aproape pe toate la 8 luni, a fost mai lenesuta si acum nu ii mai faceau fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Bravooooooooo Nectarieee!!!

Eu asa ma bucur ca este forumul actiiivvv. Lori, Miha, scrieti cat vreti, eu va felicit ca aveti timp si rabdare sa raspundeti la toata lumea. Ma bucur enorm cand intreb ceva si gasesc raspuns imediat, ca ma bagati in ...zeama...

Felicia pupam fetita isteata dar si pe baiatul de baiat

Pup si restul fetelor..am intrat in viteza, in timp ce ma mulg.....ca ma duc sa o iau pe mama sa o duc la cabinet privat la pneumolog ca nu se simte bine....a sta si in spital si tot degeaba.....nu mai stim ce are...trebuie sa o duc si la cardiolog.....ea spune ca o tot tiiineee ceva in piept, ca nu are aer.....

pupici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Tadaaaaam!!!! Am participat in direct la prima intoarcere de pe burta pe spate! Intamplator o si filmam! Ne-am bucurat atat de tare! :))

Sa aveti un weekend minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Razvan nu mai mananca dulciuri, cica vrea sa slabeasca

Mi-am facut ieri o tava de placinta cu mere. Am mancat continuu, mai am doar 4 bucati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata fetelor.
Va poftesc la un ceai cald cu lapte. Eu acum m am trezit cu niste balcoane pline cu lapte. Simteau tzatele mele cand e ora de papa. Mi a luat o soacra mea dimineata si am mai avut si eu timp sa dorm. Si m am trezit singura, caci erau tatzele pline.
Weekendul asta sunt socrii la mine si sper sa ma mai odihnesc si eu. Si poate si recuperez ceva.
Tu Giuliana esti singura care mai zice ca pot sa scriu cat vreau, dar vezi, efectiv nu am avut timp. Asa ca nu ma mai fa de rusine. :P
Am sa fac azi asa promisele saratele sotului. Ca i le promit de la craciun si tot nu i le mai fac.
Am vazut progrese de la Luca al lui Lori si Petru Nectarie al Paulei. Felicitari!
Oana imi pare tare rau, bine ca totul e bine.

O zi buna tuturor. Sper ca nu sunteti prea suparate pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Felicia cam ce ai descris tu la Ana , face si somnisoara Ruxi :) foarte frumos povestesti tu
Eliza pai ce faci ? ai grija papusa
Paula eu zic ca exista o problema daca la 1 an are 8,5 kg....eu stiu ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere si la 1 an sa si-o tripleze . Stiu un baietel de 1 an cu 8,5 kg si crede-ma ca este anemic si foarteeeee slab , plus nici stabilitate nu are
Florinaaa felicitari !!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Multumim fetelor care ne-au felicitat la implinirea celor 6 lunisoare.
Mie nu-mi vine sa cred, a trecut jumatate de an......parca mai ieri ma plangeam ca ma tot amana dr cu cezariana, ca ma duce cu vorba, eram asa de nerabdatoare.
Miha spor la treaba, sa-ti iasa bune saratelele si ma bucur ca au vent socrii si ai putin ajutor.
Fetelor care va descurcati singure cu bebe si toata gospodaria va admir.
Eu stau f aproape si de mama (casele noastre sunt lipite) si de soacra ( la coltul. strazii) si cel mai important ca ele vin singure sa ma ajute fara ca eu sa le cer.
Eu stau cu Maria si mama ne gateste ,ne spala rufele, numai de cacat calc eu ca nu are rabdare ,mai ales la hainele Mariei.
Oana ce sperietura ai tras, ma bucur ca Eliza e teafara
Florina felicitari pt intoarcerea strumfului si pofta buna in continuare la placinta , si eu am o pofta de dulciuri, toata ziua numai asta as manca,cu toate ca sunt o
Gliana multa sanatate mamei tale
Vroiam sa zic mai multe dar de cand am citit pana sa postez am mai uitat pe drum.....
Va pup pe toate si va doresc un weekend frumos !



Mergi la inceput