Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

eu il leg peste tot, in carut, in scoica si in scaunul pt masa in care va manca pt ca am inceput sa-l mai pun si in acela sa se obisnuiasca...
De cand a cazut atunci din scoica.....suflu si in iairt,..cum se spune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Eric nu se intoarce si nu a facut-o inca niciodata , iar eu chiar nu am pus problema de ce nu o face. O sa se intoarca el odata si odata..pana s-o insura ....:))))))
El doar isi ridica picioarele , se face ca o barcuta, se mai prinde de pantaloni in timp ce si le ridica in sus ..cam atat...
Manutele nu si le-a admirat asa cum scrie la carte... doar isi suge degetele...

Apropo's ca mi-am amintit...Eric se uda la picioare, cumva transpira parca....are piciorusele ude...Ce inseamna asta, ca e lipsa de calciu???


Lori, stai linistita....nu ai tu cum sa superi pe cineva:)))))

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)



Nu-si baga picioarele in gura? ca a meu le baga cu tot cu sosete.
Si eu auzeam ca transpira din lipsa de calciu, insa Paula a transpirat foarte tare pana la 2 ani si e o fetita foarte armonios dezvoltata (isi lauda cioara puiul), nu i-am dat niciodata calciu sau alte vitamine si la un moment dat s-a oprit din transpirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Buna fetelor. Urez si eu La multi ani!!pe anul acesta tuturor fetelor si tuturor bebeilor sa fiti sanatosi si voi si bebeii si multe impliniri!!!
Imi cer scuze ca nu am mai intrat o vreme. Am lipsit o saptamana si cand am revenit ati umplut cateva capitole cu mesaje si de atunci n-am facut decat sa citesc mesajele voastre, nu am mai avut timp si sa scriu ceva. Nici acum n-am terminat in totalitate de cititdar recuperez din mers.

amaia si eu stau cam in "in umbra". Citesc tot dar scriu doar daca am ceva important de spus sau de comentat.

Urez si eu bun venit noilor fete sau bine ati revenit.

Sa va mai spunem desprei noi, adica noutatile. La doua zile dupa ce am facut 5 lunite am fost la pediatru si ne-a cantarit, ne-a masurat…8,200kg,67cm.

Cu mucisorii stam mai bine. Rar de tot ne mai supara.

ilida mana foarte putin ma mai doare. Am facut radiografie la mana, la recomandarea doctorului,si a iesit bine. Mi-a trecut de la sine, incercand sa o solicit cat mai putin.

Al meu baietel sta in fundulet aproape singur (zic aproape ca nu am curajul sa- las singur fara sa-l sprijin eu). Mai nou, dupa ce inainte urla sa stea in fund, acum vrea sa stea in picioare. Eu il tin de subtiori si il las sa se ridice in picioare. Adora pozitia asta, de stat in picioare.Si cand sta in picioare se lasa in jos si se ridica de parca ai zice ca face genoflexiuni. Deasemeni cand sta ape burtica incearca sa inainteze ridicand de fund si inpingandu-se in maini dar nu-i iese ca in loc sa inainteze o ia indarat.De intors de pe o parte pe alta inca nu se intoarce, nu ca nu ar putea dar se pare ca nu vrea.
Zilele astea a fost cam marait si mi-a facut si diaree (o zi doar ca pe urma ne-a trecut cu ceai de menta). Doctora a zis ca pare sa-i dea dintisoriideorece gingia e un pic umflata. Ziua nu se prea omoara cu somnul insa noaptea doarme bine. Se trezeste o singura data sa manance si pe urma adoarme la loc. Ne-a mai spus pediatra sa incepem deja cu suculetul de morcov, sa continuam apoi cu cel de mar dupa care pe la 5 luni jumatate sa incepem cu supita. De cereale a zis ca inca nu e cazul ca este destul de grasut.

La multi ani!!! tuturor sarbatoritilor de astayi si cei din yilele trecute (cu intarziere)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

navicula, nuuuu nu este interesat sa si le guste :))))))) poate mai incolo.
eu l-am cantarit iar azi..7500 are si cred ca e f bine.

Alina...salutare

ma duc sa fac ca imi este tare somn....
noapte usoara sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara si de la noi!

Oana pupam pe Eliza si sa aveti mare grija...bine ca nu s-a intamplat nimic. Am si eu uneori tendintza sa o tin in maxi-cosi (scaunul de masina) dar de cand imi face figuri de genul o las inpar intr-o pozitie dupa nici cateva minute e cu picioarele atarnand in afara patului, sau e pe spate si o gasesc pe burtica alergand ca o rama ...am zis ca de acum in absolut orice situatie sa o las in tzarc. macar acolo e in sigurantza.

noile achizitii ale Anei sunt si faine dar si dau multe batai de cap.

Ce face:
- se intoarce pe burtica...cand vrea si are chef!
- se trage de picioruse daca sunt goale sunt mai interesante.
- tzipa, chiuie bodoganeste, mai zice atatata, ta-ta si altele pe acolo...in special la ora 5 dimineatza cand efectiv se trezeste in chiote de bucurie! Copilul asta mi-e asa de drag (desi ma innebuneste faptul ca se trezeste la 5...in fiecare dimineatza) tocmai ca nu plange ci se trezeste cu zambetul laaarg si gata de joaca. Bitzu intotdeauna se trezea cu plansete...si acum mai are acest obicei. Asa ca nu ma supara chiar asa de rau ca se trezeste... ii dau o jucarie si sta acolo si se joaca, se invarte prin pat, ne mai trage de toate cele...dar e cuminte foc.
- sta si o ora si se joaca singurica. Isi studiaza manutzele, si le impreuneaza si vorbeste acolo pe limba ei...sta si jumate de ora sa studieze o eticheta...are boala cu etichetele, le-a descoperit la cateva jucarii si acum cand le gaseste sta si se uita foooarte atent la ele.
- Apuca jucariile si le studiaza cu placere...se uita, le musca, le ia in manutze...
- Jucaria favorita: suzeta! Pur si simplu adora sa o arunce prin tzarc si sa o recupereze, o suge apoi cu si mai mare placere!
- se deplaseaza ca o ramutza... nu stiu exact cum , dar o face ca nu o gasesc niciodata in pozitia in care am lasat-o!
- ii plac jocurile gen cucu-bau, e innebunita dupa asta! Rade cu pofta cand tati se ascunde si apoi il vede...iar daca e bitzu bucuria e si mai mare!
- Deja face diferenta intre straini si cei de-ai casei. Mai si plangeee zici ca a taiat-o cineva cu lama...nu mi-a urlat niciodata in halul asta. Si acum 2-3 saptamani mi-a facut faza asta cand am avut musafiri...dar am zis ca e o greseala... ei acum s-a mai repetat si imi dau seama ca deja e constienta de ce e familiar si ce nu e.
- Am inceput sa tatonam terenul cu solidele...vad ca suge cu placere la mandarinaaa... Asa ca am inceput putin o mini-linguritza de mar copt, apoi am incercat si ceva pere. Dar cam atat! Mai avem timp
- adora sa se uite pe carti. Noi primim si publicitate multa asa ca are ce rupe o data pe saptamana
- cu dintisorii am avut alarma falsa...nu sti uce avea de baloshea atat, acum mai are episoade insa nu asa de mult ca acum 2 saptamani.
- maraieli mai avem din cand in cand...dar ca orice copil. Asa ca nu ma impacientez. Cand are nervishori o iau in brate, o pup si ii dau ce are nevoie: papa, somnic sau o imbratisare dulce dulce.

Cam atat despre Ana. Nu e un copil precoce, insa vad ca se dezvolta normal.Si sunt fericita! Pot sa spun ca vad diferente enorme intre Bitzu si Ana. (vrem nu vrem facem comparatii). Mai ales cu mancarea. Ana face scandal mare daca nu papa...cu Bitzu era chin sa il fac sa pape ceva... si acum , nu mai zic, toata lumea ne stie.

Acum va las, va pup dragele mele pe toate.

De acum sa ne tinem ca incepem diversificarea, incep sa misune, sa traga de una de alta (asa cum face fiica-mea, trage de orice prinde)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

ai un dar, Felicia, spui asa frumos despre copii tai
pe Ana cea miscareata si interesara de toate. A auzit ea ca in ziua de astzi e foarte important sa citesti eticheta produselui si se antreneaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Buna seara si de la noi!

Oana pupam pe Eliza si sa aveti mare grija...bine ca nu s-a intamplat nimic. Am si eu uneori tendintza sa o tin in maxi-cosi (scaunul de masina) dar de cand imi face figuri de genul o las inpar intr-o pozitie dupa nici cateva minute e cu picioarele atarnand in afara patului, sau e pe spate si o gasesc pe burtica alergand ca o rama ...am zis ca de acum in absolut orice situatie sa o las in tzarc. macar acolo e in sigurantza.

noile achizitii ale Anei sunt si faine dar si dau multe batai de cap.

Ce face:
- se intoarce pe burtica...cand vrea si are chef!
- se trage de picioruse daca sunt goale sunt mai interesante.
- tzipa, chiuie bodoganeste, mai zice atatata, ta-ta si altele pe acolo...in special la ora 5 dimineatza cand efectiv se trezeste in chiote de bucurie! Copilul asta mi-e asa de drag (desi ma innebuneste faptul ca se trezeste la 5...in fiecare dimineatza) tocmai ca nu plange ci se trezeste cu zambetul laaarg si gata de joaca. Bitzu intotdeauna se trezea cu plansete...si acum mai are acest obicei. Asa ca nu ma supara chiar asa de rau ca se trezeste... ii dau o jucarie si sta acolo si se joaca, se invarte prin pat, ne mai trage de toate cele...dar e cuminte foc.
- sta si o ora si se joaca singurica. Isi studiaza manutzele, si le impreuneaza si vorbeste acolo pe limba ei...sta si jumate de ora sa studieze o eticheta...are boala cu etichetele, le-a descoperit la cateva jucarii si acum cand le gaseste sta si se uita foooarte atent la ele.
- Apuca jucariile si le studiaza cu placere...se uita, le musca, le ia in manutze...
- Jucaria favorita: suzeta! Pur si simplu adora sa o arunce prin tzarc si sa o recupereze, o suge apoi cu si mai mare placere!
- se deplaseaza ca o ramutza... nu stiu exact cum , dar o face ca nu o gasesc niciodata in pozitia in care am lasat-o!
- ii plac jocurile gen cucu-bau, e innebunita dupa asta! Rade cu pofta cand tati se ascunde si apoi il vede...iar daca e bitzu bucuria e si mai mare!
- Deja face diferenta intre straini si cei de-ai casei. Mai si plangeee zici ca a taiat-o cineva cu lama...nu mi-a urlat niciodata in halul asta. Si acum 2-3 saptamani mi-a facut faza asta cand am avut musafiri...dar am zis ca e o greseala... ei acum s-a mai repetat si imi dau seama ca deja e constienta de ce e familiar si ce nu e.
- Am inceput sa tatonam terenul cu solidele...vad ca suge cu placere la mandarinaaa... Asa ca am inceput putin o mini-linguritza de mar copt, apoi am incercat si ceva pere. Dar cam atat! Mai avem timp
- adora sa se uite pe carti. Noi primim si publicitate multa asa ca are ce rupe o data pe saptamana
- cu dintisorii am avut alarma falsa...nu sti uce avea de baloshea atat, acum mai are episoade insa nu asa de mult ca acum 2 saptamani.
- maraieli mai avem din cand in cand...dar ca orice copil. Asa ca nu ma impacientez. Cand are nervishori o iau in brate, o pup si ii dau ce are nevoie: papa, somnic sau o imbratisare dulce dulce.

Cam atat despre Ana. Nu e un copil precoce, insa vad ca se dezvolta normal.Si sunt fericita! Pot sa spun ca vad diferente enorme intre Bitzu si Ana. (vrem nu vrem facem comparatii). Mai ales cu mancarea. Ana face scandal mare daca nu papa...cu Bitzu era chin sa il fac sa pape ceva... si acum , nu mai zic, toata lumea ne stie.

Acum va las, va pup dragele mele pe toate.

De acum sa ne tinem ca incepem diversificarea, incep sa misune, sa traga de una de alta (asa cum face fiica-mea, trage de orice prinde)


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Tare frumos le mai zici tu mai Felicia ,iar fetita de la avatar seamana perfect cu cea despre care povestesti tu!Ori despre ea e vorba???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Oana, ce sperietura trebuie sa fi tras! Cred ca ti-a inghetat inima cand ai vazut scena.

Felicia, Ana este o sugubeata!

Stefan e langa mine, bodogane, in seara asta nu dormim :) Sa va spun cum face noaptea cand se trezeste: intinde manutele in partea in care sunt eu, si dupa ce prinde ceva, pilota, pijamaua mea, incepe sa se traga de ele ca sa se aproprie de mine. Si asa se deplaseaza, el doarme pe mijloc, eu pe margine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Ziua buna si de la noi!

La multi ani bebelusilor sarbatoriti azi si celor sarbatoriti maine:

MAYA-MARIA de cereline
CARLA-MARIA de alinaoprea
ALMA-ALEXANDRA de cioranitza

SARA-IOANA de Ruxiii
MIRUNA-MARIA de Oxidoni
GABRIEL de Roberta84
FILIP de squirrel
s

Ce-am retinut si eu pe fuga:
Oana - imi pare rau de patania cu Eliza, bine ca n-a patit nimic!

Felicia- sunt super achizitiile noi! Parca-i faci concurenta Paulei care are copil mai precoce :))

Alina - bravo pt mana! E mare realizare, sanatate si pe mai departe!

mamutz - atat am ras la ce-ai spus despre babe!!! Norocul meu ca aici sunt scutita, dar cred ca in primavara cand ajung in tara nu scap nici eu

Lulusor - te astept cu drag la o cafea, daca vii in mai-iunie cat stam noi. Si poate-o luam si pe Bebinutza cu noi la Casa cu Flori ;) Vorbind de Timi - acum sunt in cautare de fotograf si de aranjament(sumar) pt sala. E foarte greu pt ca botezul e restrans, tarifele mari Asa ca orice recomandare de pe la voi e binevenita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Ma amuz si incerc sa-mi dau seama: cine umple cel mai repede capitole: Miha - Lori sau Giulia???? Voi ce ziceti


Despre Tudor: inca are strabism, ochisorul stang e mai inspre interior, spre nas. Oare mai e normal? Capraru spune ca in luna a VI-a trebuiau sa se stabilizeze ochisorii. Of, inca un motiv de stres
Copilul vecinilor de apartament are varicela (2,5 ani)! Sper sa ramana virusul la ei in casa, ca asta mi-ar mai lipsi, o iau pe aratura rau de tot
Maine mergem la vaccinul de 6 luni, unde o sa ne cantarim si noi si o sa pun intrebari doctoritei noastre nu prea vorbarete.


Pup mamele si bebelusii, va doresc copii cuminti si o noapte odihnitoare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput