Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:


Lori, multumesc de incurajari. Cu siguranta va fi bine si ne vom descurca! Ma plangeam si eu un pic pe aici...
Stii cum se spune: ce nu te omoara, te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Mai Lori cum te semnezi tu asa frumos ...Loredana,
:))) tare esti simpatica
si cum umpli tu rapid paginile

intru dupa 1 ora ma sperii cate pag gasesc...apoi vad Lori, Lori, Lori :))))))))))


Fetelor ma doare capul cu dermatita asta nenorocita prin care treceti,...saracutii puiuti

Eric a mancat f prost azi ..ultima lui masa acum 5 ore....oare tot de la gingii? Oricum gingiile nu par umflate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Florina, nu te mai stresa pana in apropierea momentului in care te-ntorci la lucru. Sunt sigura ca atunci cand veti discuta concret o sa gasiti impreuna o solutie, iar tu vei stii sa explici de ce preferi anumite variante si sunt convinsa ca vei fi inteleasa.
Te

LORIALEX, deci stii acum ce-ai de facut cand vrei sa doarma Luca toata noaptea
Iti multumim si pentru optimismul tau molipsitor. Chiar daca nu ti-a fost usor, reusesti sa pui totul intr-o lumina frumoasa, bravo tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna ziua fetele

Am incercat sa recuperez dar cum am avut mult de citit nu prea mai stiu cu ce si unde am inceput...

Legat de statul cu bunicii la noi sta treaba cam asa,mama mea sta cam la 20 min de mine iar soacra sta cu mine in curte.Mama nu m-a refuzat nicodata cand am apelat la ea daaaar parinti mei sunt tineri (mama 45 ani,tata 47 ani) si am si o sora de 21 de ani care este inca la facultate si sta acasa.Deci mama are ca si mine o familie cu treburi casnice,facut mancare ,spalat,calcat.Tatal meu are un service auto si este managerul unei echipe de raliu din bucuresti asa ca munceste de la 8 la 8.De multe ori imi este jena sa o sun pe mama sa vina sa stea cu Alexia pentru ca eu sa pot calca,gatii etc... Soacra mea ,care sta in curte cu mine, nu ma poate ajuta pentru ca trebuie sa o ajute pe cumnata mea care are si ea un baietel de 1 an si nu poate nici sa intinda rufe fara ajutor si nu exagerez,o suna sa se duca la ea sa stea cu copilul pentru ca ea are de intins rufe sau sa se duca sa-i cumpere o banana ca a ramas fara.Deci pe soacra nu pot sa o rog sa stea cu fetita ca nu prea o prind libera

Despre noi ce sa va spun...eu am ramas cu sufrageria goala asa ca am unde sa-mi intind rufele si sa calc
Alexia a ajuns in sfarsit la 8 kg ,dintii inca nu au aparut,are gingia umflata si jos si sus se vad cate doi dinti in ambele parti dar inca nu au spart.Sta in fund dar nu se ridica singura de cat daca sta sprijinita pe perna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina


Lori, multumesc de incurajari. Cu siguranta va fi bine si ne vom descurca! Ma plangeam si eu un pic pe aici...
Stii cum se spune: ce nu te omoara, te intareste!


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Mai Lori cum te semnezi tu asa frumos ...Loredana,
:))) tare esti simpatica
si cum umpli tu rapid paginile

intru dupa 1 ora ma sperii cate pag gasesc...apoi vad Lori, Lori, Lori :))))))))))


Fetelor ma doare capul cu dermatita asta nenorocita prin care treceti,...saracutii puiuti

Eric a mancat f prost azi ..ultima lui masa acum 5 ore....oare tot de la gingii? Oricum gingiile nu par umflate

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Sper ca nu am suparat pe nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Gliana, e crunta dermatita asta....puiul meu, la 5-6 luni, in loc sa se joace, sa se intinda dupa jucarii, sa rada......se scarpina, micutul.... Avea tehnici de scarpinat, de nu-mi venea sa cred. Cu degetele de la piciorul stang se scarpina dub genunchiul drept, cum il ridicai in brate sau cu statea intins. Se scarpina toata ziua la gat, in pliuturile de la manute, pe picioruse etc.

Lulusor, in continuarea mesajului anterior, Emma nu are dermatita (ma intrebai, parca). Dar a avut scaune cu sange si sunt la regim fara lactate/soia iarasi, oua mananc 1 data pe sapt. (dupa ce le-am scos vreo 3 luni), pt. ca nu pare deranjata de ele, peste tot rar. Ea e deranjata de tot ce e cu acid (fructe, otet, rosii), asa ca le evit in continuare.
Eric se scarpina?

In alata ordine de idei, si mie mi-e groaza de momentul cand va trebui sa merg la lucru si sa o dau pe Emma la gradi (in sept.)...dar nu avem ce face. Trebuie sa ne descurcam cum putem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Florina, nu te mai stresa pana in apropierea momentului in care te-ntorci la lucru. Sunt sigura ca atunci cand veti discuta concret o sa gasiti impreuna o solutie, iar tu vei stii sa explici de ce preferi anumite variante si sunt convinsa ca vei fi inteleasa.
Te

LORIALEX, deci stii acum ce-ai de facut cand vrei sa doarma Luca toata noaptea
Iti multumim si pentru optimismul tau molipsitor. Chiar daca nu ti-a fost usor, reusesti sa pui totul intr-o lumina frumoasa, bravo tie.

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)


Of Lulusor draga mea,eu nu stiu ce as fi facut daca eram in locul tau!?Esti tare de apreciat si-ti doresc mult noroc si sa se termine cat mai repede si mai usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Andy08 ma sperii!Nu stiu micuta mea la ce altceva este alergica.Mi-e teama sa nu i introduc ceva si sa reactioneze urat.Trebuie sa

Eu fetelor nu pot sa tin mereu pasul cu ce se scrie, dar imi sunteti f dragi si grupul vostru de pe DC este parte din viata mea.Astazi am ajuns destul de obosita acasa, micuta mea doarme.Vesnica intrebare pe care o pun cand vin este daca s-a mai intors pe burta.Si vesnicul raspuns nuuu.Sper sa o faca pana la 6 luni...
Roxybarbu, m-ai dat gata cu parutul printesei tale
Corry, tu ai mai fost la doctor, ai mai dicutat problema intorsului pe burtica...mie mi-a spus dr sa nu-i cer copilului mai mult decat trebuie sa faca la aceasta varsta, mi-a zis ca toti trebuie sa se intoarca pana la 6 luni implinite.Insa eu vad ca toti bebeii se intorc pe la 4, 5 luni.Cat sunt acasa o stimulez cu jucarii, insa intinde manuta si daca nu ajunge se lasa pagubasa.

O alta problema pe care o am este ce a mesei de pranz, nu stiu cu ce sa-i mai alternez piureul de legume cu carnita de pui, ceva sa fie cu aport caloric bun, avand in vedere ca noi papam lapte f putin.
Nici branzica nu stiu cu ce sa o amestec ca sa fie buna, in afara de mar.
Si vreau sa va mai intreb, daca stiti, cu ce as putea sa curat calcarul depus pe placa de la sterilizator?

Legat de parinti si socrii, personal consider ca sunt cei mai in masura sa stea cu bebeii, fiind atasati de ei, insa cel putin in cazul socrilor is parintilor mei ar iesi discutii, si soacra-mea si maica-mea sunt extrem de cicalitoare si impunatoare cu tot felul chestii legate de cresterea copilului, incat prefer sa am femeie care sa stea cu bebelina.Macar ei ii pot spune cand nu-mi convine ceva, si nu face de capul ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Andy08 ma sperii!Nu stiu micuta mea la ce altceva este alergica.Mi-e teama sa nu i introduc ceva si sa reactioneze urat.Trebuie sa

Eu fetelor nu pot sa tin mereu pasul cu ce se scrie, dar imi sunteti f dragi si grupul vostru de pe DC este parte din viata mea.Astazi am ajuns destul de obosita acasa, micuta mea doarme.Vesnica intrebare pe care o pun cand vin este daca s-a mai intors pe burta.Si vesnicul raspuns nuuu.Sper sa o faca pana la 6 luni...
Roxybarbu, m-ai dat gata cu parutul printesei tale
Corry, tu ai mai fost la doctor, ai mai dicutat problema intorsului pe burtica...mie mi-a spus dr sa nu-i cer copilului mai mult decat trebuie sa faca la aceasta varsta, mi-a zis ca toti trebuie sa se intoarca pana la 6 luni implinite.Insa eu vad ca toti bebeii se intorc pe la 4, 5 luni.Cat sunt acasa o stimulez cu jucarii, insa intinde manuta si daca nu ajunge se lasa pagubasa.

O alta problema pe care o am este ce a mesei de pranz, nu stiu cu ce sa-i mai alternez piureul de legume cu carnita de pui, ceva sa fie cu aport caloric bun, avand in vedere ca noi papam lapte f putin.
Nici branzica nu stiu cu ce sa o amestec ca sa fie buna, in afara de mar.
Si vreau sa va mai intreb, daca stiti, cu ce as putea sa curat calcarul depus pe placa de la sterilizator?

Legat de parinti si socrii, personal consider ca sunt cei mai in masura sa stea cu bebeii, fiind atasati de ei, insa cel putin in cazul socrilor is parintilor mei ar iesi discutii, si soacra-mea si maica-mea sunt extrem de cicalitoare si impunatoare cu tot felul chestii legate de cresterea copilului, incat prefer sa am femeie care sa stea cu bebelina.Macar ei ii pot spune cand nu-mi convine ceva, si nu face de capul ei...


Adica ce sa-i dai in loc de piure cu carnita?
Pai la varsta asta n-ai prea multe optiuni, dar daca i-ai introdus carne de pui cred ca-i poti baaga si curcan
Curcan cu cartof dulce
orez cu legume
orez cu curcan


Mergi la inceput