Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

mary da stiu de oala cu presiune dar acolo bagi carnea si nu mai poti lua spuma iar spuma aia eu sa n-o vad. eu arunc prima apa in care iese spuma. las carnea fix 3-4 minute sa faca spuma , o arunc si apoi o pun la fiert normal.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)



la fel procedezi, ..pui carnea, fiebi, arunci apa, apoi adaugi carnea spalata, legumele si pui capacul. Nu mai e neam de spuma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Apropo de fructe + biscuiti: sa va spun cum se mananca la noi - biscuitele se tine in mana si se musca din el si mami vine si da cu lingurita fructele razuite. Daca ii bag biscuitele in fructe isi face greata si vomita.

Yvy si la mine se trezeste Lu de n ori pe noapte si se vaita. Ziua urla cateodata de durere. Si asta pentru ca ii ies ambii incisivi laterali. O fi accentuand durerea si luna plina de saptamana asta



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



Da, si la L se vad amandoi incisivii laterali superiori! I-am dat nurofen trei zile la rand si nu vad nici un semn de ameliorare a durerii, asa ca azi l-am intrerupt! Si temperatura ei e constant peste 37.5 grd C.





Da, da si la noi la fel. Un pic calduta, ca mi-am calcat pe inima si i-am dat nurofen de luni... dar nici o ameliorare, in afara parca mai rau o trezea seara - se culca pe la 11-12 ca ii venea cheful de agatat de marginea patului si invarteli, de se trezeau sotul si R chiori de somn



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

alehiam am notat si eu reteta, poate fac si eu biscuiti
daca ai alaptat asa-i, a venit mai tarziu. desi, uite ca nu la toate se potrivesc. dar a fost super ca a venit asa tarziu

chiar ieri in Real m-am uitat de oala sub presiune nu stiu ce sa fac, sa iau sa nu iau..... stiu ca se gateste mult mai simplu si usor la ea.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Catank vrei reteta de biscuiti de casa? Am gasit una fara zahar. I-am facut aseara pentru Lu si baietii mi-au mancat jumatate, fara sa mai astepte sa se fragezeasca. Lui Lu inca nu i se par interesanti. (reteta e 200 g unt, 400 g faina si niste suc de fructe - eu am pus de la 1 portocala si un pic de mere ca sa se faca un aluat care sa se poata intinde. Se lasa la rece un pic si apoi se intind si se taie in forme. Se da la cuptor vreo 10 minute). Acum ma gandeam sa testez saratele cu cascaval, gen astea : http://savalaura.blogspot.com/2007/02/saratele-cu-cascaval.html . Faza e ca pe mine intodeauna ma relaxa sa prajituresc.

Unt eu folosesc si eu covalact, napolact, uneori dorna.

Roxy nici mie nu mi-a venit ciclu. La Robert mi-a venit pe la 2 ani si.. dar il si alaptam inca .




Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



faina ideea cu sucul. Super!Gasisem si eu unele dar cu zahar...
Multam!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Pentru Robert am de gand sa-i lipesc cu dulceata sa fie un pic dulci .



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Roxy am vazut-o pe Anastasia! E mortala cu ochisorii ei negri si ce i-a mai crescut parul!

Hopa! Mi s-a trezit pitica... sper ca in toane mai bune
Merg sa o imbrac si sa fugim afara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

A facut si pisicuta mea ochi si s-a trezit bine dispusa. Sa vedem daca ma mai lasa sa ma dau pe net.

Multi



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

alehiam am notat si eu reteta, poate fac si eu biscuiti
daca ai alaptat asa-i, a venit mai tarziu. desi, uite ca nu la toate se potrivesc. dar a fost super ca a venit asa tarziu

chiar ieri in Real m-am uitat de oala sub presiune nu stiu ce sa fac, sa iau sa nu iau..... stiu ca se gateste mult mai simplu si usor la ea.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




Roxy, ai citit de ce vin eu prin Rasnov?



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua mamici si pitici!
Eduard doarme si profit si eu cu ocazia asta sa mai stau pe net.
Va multumesc la toate pentru aprecierile la adresa lui Duracell ! Sunt tare mandra de el si de evolutia si progresele lui tot mai marete .

Am sters filmuletul pentru ca nu prea mai este memorie goala si trebuie sa luam ”masuri” fiecare dintre noi. Eu incerc sa dau o mana de ajutor si sa micsorez din pozele fetelor care nu mai sunt foarte active. Am redimensionat pana acum toate pozele din albumele: Alina.n, Scrish, Yvy si Simonacip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

alehiam da, am citit. si unde anume in Rasnov?in ce zona? si eu am socrii tot acolo

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

mai... cand nu scrieti , nu scrieti cu zilele si cand va mananca limba scrieti cu o vitezaaaaa.... 3 mesaje pe minut pai cum sa mai tin eu pasul cu voi ca si asa-s chiauna , acum si mai si cand tot citesc mesaj dupa mesaj, si quote la quote

delia, pai sotul e ortodox acum nu ? dupa botez si cununie in biserica ortodoxa tu crezi ca tot methodist a ramas? nuu.... nu stii tu cate carti si-a cumparat despre istoria bisericii ortodoxe romane si fel de fel cu si despre religia ortodoxa in special biserica ortodoxa romana, ca mai sunt ortodocsi dar el vrea sa stie mai multe despre cea romana

uff am spus ca scriu mai multe dar a venit peste mine maimutica iar are ea de butonat poate reusesc sa intru iar mai tarziu sa scriu...e greu domle cu un piscot plimbaret si curios tre` sa stie ea tot si sa vada

ma duc sa ii pregatesc supica, sper sa pape si azi la fel de bine ca zilele trecute



Mergi la inceput