Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

am pus poze sa vedeti o motata

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




frumoasa focccccccccc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

da super inventie eu fierb in ea carnea de vita ,porc,fasole, pui ciuperci de padure ma ajuta mult si scade timpul de preparare.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Roxy, dulce foc motzata. Si m-am topit cum sta cu degetelul pe nasuc.

Eu n-am masina de paine , dar tot mai bag 1 data pe saptamana o paine de casa.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

catank este asa dulce Ioana, are o gurita asa frumoasa dar numai o poza ai pus?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




tocmai ce le-am sterstu incarcai si eu descarcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Vad ca vorbiti despre mancarea bebelusului, despre momentul cand nu se mai da pasata: cred ca depinde de fiecare copil in parte, L mananca si pasat si nepasat, mananca branza cu smantana si mamaliguta exact cum mancam noi (adica neamestecate si nefaramitate: branzica separat, data prin smantana si cu un dumicatel de mamaliga), i-am dat cu furculita din castronelul ei si am stat toti la masa ; mananca painica inmuiata in iaurt, bucatele de cartof fiert/copt, castravete verde sau ardei crud, rosie sau orice ii dau eu cand mancam noi, bineinteles daca e compatibil cu regiuml ei; in schimb fructele i le pasez si i le dau cu biscuite rupt bucatele sau branzica facuta tot asa bucatele mai mari; legumele le pasez si carnita la fel (chiar nu am rabdare sa tai carnea aia atoasa in cubulete mici ).
Dar ea nu a facut nazuri deloc de cand am inceput sa-i dau mancarica mai nepasata, initial accidental (eram grabita intr-o zi si i-am faramitat biscuitele in iaurt, nu l-am mai blenduit bine si erau si cateva bucati cam mari , le-a tot mestecat ea si le trecea dintr-o falcuta in alta, se mai stramba, dar a papat si de atunci i-am tot dat!).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Catank vrei reteta de biscuiti de casa? Am gasit una fara zahar. I-am facut aseara pentru Lu si baietii mi-au mancat jumatate, fara sa mai astepte sa se fragezeasca. Lui Lu inca nu i se par interesanti. (reteta e 200 g unt, 400 g faina si niste suc de fructe - eu am pus de la 1 portocala si un pic de mere ca sa se faca un aluat care sa se poata intinde. Se lasa la rece un pic si apoi se intind si se taie in forme. Se da la cuptor vreo 10 minute). Acum ma gandeam sa testez saratele cu cascaval, gen astea : http://savalaura.blogspot.com/2007/02/saratele-cu-cascaval.html . Faza e ca pe mine intodeauna ma relaxa sa prajituresc.

Unt eu folosesc si eu covalact, napolact, uneori dorna.

Roxy nici mie nu mi-a venit ciclu. La Robert mi-a venit pe la 2 ani si.. dar il si alaptam inca .




Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



faina ideea cu sucul. Super!Gasisem si eu unele dar cu zahar...
Multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

roxy eu pun carnea intr-o apa da un clocot apoi arunc apa si o pun in oala de presiune las sa inceapa sa fiarba spumaresc apoi pun legumele si capacul si las sa fiarba, simplu ca buna ziua.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

alexina gata, am vazut pozele. tare frumos arata. mai ales culoarea este super
ce biscuiti ii dai bebelinei? din aia populari?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




mersi
biscuiti ii dau de la petit beure -biscuiti traditionali. cei populari am gasit doar varsati si nu ma incanta ideea de igiena. cine stie cata lume a pus mana pe ei...?


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Apropo de fructe + biscuiti: sa va spun cum se mananca la noi - biscuitele se tine in mana si se musca din el si mami vine si da cu lingurita fructele razuite. Daca ii bag biscuitele in fructe isi face greata si vomita.

Yvy si la mine se trezeste Lu de n ori pe noapte si se vaita. Ziua urla cateodata de durere. Si asta pentru ca ii ies ambii incisivi laterali. O fi accentuand durerea si luna plina de saptamana asta



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Apropo de fructe + biscuiti: sa va spun cum se mananca la noi - biscuitele se tine in mana si se musca din el si mami vine si da cu lingurita fructele razuite. Daca ii bag biscuitele in fructe isi face greata si vomita.

Yvy si la mine se trezeste Lu de n ori pe noapte si se vaita. Ziua urla cateodata de durere. Si asta pentru ca ii ies ambii incisivi laterali. O fi accentuand durerea si luna plina de saptamana asta



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



Da, si la L se vad amandoi incisivii laterali superiori! I-am dat nurofen trei zile la rand si nu vad nici un semn de ameliorare a durerii, asa ca azi l-am intrerupt! Si temperatura ei e constant peste 37.5 grd C.


Mergi la inceput