Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

catank daca fierbi carnea ar trebui sa amesteci legumele cu zeama de la carne. tot ce este mai bun trece in apa, pacat sa o arunci, nu? de ce amesteci cu apa plata?
eu de aia ziceam de carnea de tara ca ma enerveaza,ca atata fierb la ea pana ii ies toate vitaminele si ce-o mai avea ea. nu stiu, zic si eu....


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




Uneori ii amestec si cu zeama de la carne, ...dar astazi i-am pus lapte....am cartofiori, morcov...ar fi prea sec fara. Dar sunt zile cand ii dau ciorbita de a noastra cu carne cu tot, plus legume, ...o condimentez duce ce ii scot ei doua portii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

catank este asa dulce Ioana, are o gurita asa frumoasa dar numai o poza ai pus?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

madutza, exact asa e si la R la gradinita. Mancarea e buna, se face zilnic acolo, la gustarea de dupa amiaza au ceva dulce facut de dna Mariana - bucatareasa ... dar, carnea este mereu de pui. Alta carne nu au, si ii inteleg - copii nu prea se omoara cu vita, peste. Porc, ar sari parinti . Ei, fructe au la gustarea de dimineata . Eu am mentionat asta mai mult ca un fel de atentionare.

Alina sa vii cu vesti bune de la ecografie.

roxySocrii mei stau in Rasnov . Oua cumpar numai cu cifra 0. Sunt cam 10-11 lei 10 oua. Vad ca a dat lectii Alexina despre oua. Din astea iau si pentru noi. Pui cumpar pui osean din Auchan sau puiul fericit din real/carrefour. Curcan - au deschis astia de la penes curcanul un magazin la noi in piata.

Alexina cu placere. Tare frumosi mai sunteti. Si are Tea niste ochi. Si nu te mai stresa ca nu papa, arata superb asa cum e.

Noi am venit de prin magazine, ca de azi sunt reduceri in carrefour la haine (50%). Asa ca am innoit fata, baiatul si pe mine .

Si ca tot vorbiti de primavara - ma laud si eu ca mi-au iesit toate zambilele si narcisele din ghivece. Vine si in gradinita mea primavara.





Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, fetele!

Multumim pentru gandurile bune!

L tot se trezeste de 4-5 ori pe noapte, sigur o supara vreun dintisor ca nici cu mancatul nu se omoara ... tzitzi e de baza

Roxy si eu mai am 2 oua de la soacra, ultimele ca nu-i mai fac gainile acum, le-am pastrat pentru L, dar apoi tot nu m-as incumeta sa cumpar... Vad eu ce o sa fac si cum!

Catank eu nu i-am dat lui L nici vita, nici curcan pana acum ca n-am avut de unde sa iau "bio", i-am dat doar gaini/cocosi de la mama/soacra din batatura si oua tot de tara; eu fac paine de casa pentru noi si pun o lingurita de sare la 2 tavi de paine si-i dau si lui L sa pape in manute; ii place mult si nu-i bai ca am pus putina sare si n-as putea sa fac painea pentru noi total fara sare pentru 2 feliute pe care le papa ea din ambele paini Asa ca nu-i u capat de tara daca mananca 2 pufuleti acolo facuti cu sare

Lalely eu folosesc unt napolact, dar rar pun ca lui L nu prea-i place, ea prefera smantana in legume (tot napolact iau cu 25% grasime); cereale folosesc Milupa bio milchfrei (sunt fara lapte in compozitie si exista mai multe sortimente: greib, 7-korn, banane) sau Organix fara lapte (mai rar ca are foarte mult orez in compozitie si L e si asa tare constipata) si i le pun in fructe sau iaurt (le-am gasit in mai toate hipermarketurile, dar mai ales in Auchan si Real); cele de la Nestle nu-mi plac ca toate au sare si zahar in compozitie plus alte tampenii si 'nshpe mii de vitamine , la fel si cele de la Hipp.


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna roxi o alternativa la carnea de tara e sa o fierbi la oala de presiune(minune)fierbe in 30 min

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am pus poze sa vedeti o motata

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Catank vrei reteta de biscuiti de casa? Am gasit una fara zahar. I-am facut aseara pentru Lu si baietii mi-au mancat jumatate, fara sa mai astepte sa se fragezeasca. Lui Lu inca nu i se par interesanti. (reteta e 200 g unt, 400 g faina si niste suc de fructe - eu am pus de la 1 portocala si un pic de mere ca sa se faca un aluat care sa se poata intinde. Se lasa la rece un pic si apoi se intind si se taie in forme. Se da la cuptor vreo 10 minute). Acum ma gandeam sa testez saratele cu cascaval, gen astea : http://savalaura.blogspot.com/2007/02/saratele-cu-cascaval.html . Faza e ca pe mine intodeauna ma relaxa sa prajituresc.

Unt eu folosesc si eu covalact, napolact, uneori dorna.

Roxy nici mie nu mi-a venit ciclu. La Robert mi-a venit pe la 2 ani si.. dar il si alaptam inca .




Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

buna roxi o alternativa la carnea de tara e sa o fierbi la oala de presiune(minune)fierbe in 30 min

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)


Ciorba ptr noi numai in asta o facsuper inventie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mary da stiu de oala cu presiune dar acolo bagi carnea si nu mai poti lua spuma iar spuma aia eu sa n-o vad. eu arunc prima apa in care iese spuma. las carnea fix 3-4 minute sa faca spuma , o arunc si apoi o pun la fiert normal.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

'Neata, fetele!

Multumim pentru gandurile bune!

L tot se trezeste de 4-5 ori pe noapte, sigur o supara vreun dintisor ca nici cu mancatul nu se omoara ... tzitzi e de baza

Roxy si eu mai am 2 oua de la soacra, ultimele ca nu-i mai fac gainile acum, le-am pastrat pentru L, dar apoi tot nu m-as incumeta sa cumpar... Vad eu ce o sa fac si cum!

Catank eu nu i-am dat lui L nici vita, nici curcan pana acum ca n-am avut de unde sa iau "bio", i-am dat doar gaini/cocosi de la mama/soacra din batatura si oua tot de tara; eu fac paine de casa pentru noi si pun o lingurita de sare la 2 tavi de paine si-i dau si lui L sa pape in manute; ii place mult si nu-i bai ca am pus putina sare si n-as putea sa fac painea pentru noi total fara sare pentru 2 feliute pe care le papa ea din ambele paini Asa ca nu-i u capat de tara daca mananca 2 pufuleti acolo facuti cu sare

Lalely eu folosesc unt napolact, dar rar pun ca lui L nu prea-i place, ea prefera smantana in legume (tot napolact iau cu 25% grasime); cereale folosesc Milupa bio milchfrei (sunt fara lapte in compozitie si exista mai multe sortimente: greib, 7-korn, banane) sau Organix fara lapte (mai rar ca are foarte mult orez in compozitie si L e si asa tare constipata) si i le pun in fructe sau iaurt (le-am gasit in mai toate hipermarketurile, dar mai ales in Auchan si Real); cele de la Nestle nu-mi plac ca toate au sare si zahar in compozitie plus alte tampenii si 'nshpe mii de vitamine , la fel si cele de la Hipp.


.




Faceam si eu paine intr-un timp. Sr manca prea repede si am renuntat Eu la masina o faceam....bunaaaaa

Mergi la inceput