Hai Alina_anto,shoareku,jessamine, mady_19!(52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutza27 spune:

Bulinutza, O noua sesiune incepe chiar sambata si tine 3 saptamani (adica trei sambete). Daca te intereseaza ar fi super sa il facem impreuna. Lasa-mi pe PM adresa ta de mail si iti pot trimite tot info-ul pe care il am de la ei.


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Bultinutza, ai grija ca, din informatiile mele, la al doilea copil nu se aplica faza cu 10 de concediu pentru cursurile de puericultura, sa nu dai banii degeaba.

MTHFR C677T Homozigot
+35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza27 spune:

Am articolul de lege, uite mai jos si intr-adevar cele 10 zile libere se acorda o singura data. Deci daca sotul tau a beneficiat si la Rares de cele 10 zile libere in urma obtinetii atestatului, acum nu mai are dreptul. Dar daca nu.....

LEGE nr.210 din 31 decembrie 1999
Legea concediului paternal

Textul actului publicat în M.Of. nr. 654/31 dec. 1999

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.

ART. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.

ART. 3
(1) Tatal care satisface serviciul militar obligatoriu are dreptul, la nasterea propriului copil, la o permisie de 7 zile calendaristice, acordata in conditiile prevazute la art. 2 alin. (2).
(2) Permisia prevazuta la alin. (1) se acorda si tatalui care satisface serviciul militar obligatoriu, in vederea recunoasterii paternitatii, in conditiile legii. Permisia solicitata va fi justificata cu certificatul de nastere al noului-nascut, din care sa rezulte calitatea de tata a militarului, respectiv cu declaratia de recunoastere a paternitatii, intocmita in conditiile legii.

ART. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mdea, ce cursuri de puericultura, ar trebui sa mergem si eu si sotul la cursuri de stapanire de sine ca nu stiu care din noi o sa fie mai panicat cu copilul.

+36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Toni ma bucur sa aud vesti bune despre fetita si ma rog sa fie totul bine. Tie multa putere iti doresc Multumim Danezza pentru vesti

Aerlilian si eu am batut recordul aseara, m-am culcat pe la 4,30 si am dormit neintoarsa pana la 12. Cozonacul este tare bun cu rahat, nuci, cacao si stafide

AneMarie si tu nasti cu Haiduc? Nu am vazut ca ai scris. Hai ca asta este chiar tare

Adriana stii tu cumva cand este de garda Haiduc la Filantropia?

Bulinuta ma sperii cu treaba ta Ce mi-ar placea sa te stiu linistita acasa. Esti tare activa doamna draga Bine macar ca te mai relaxezi cu un masaj
Eu nu mai dorm cu David, doar il adorm si apoi imi iau talpasita langa sot. david doarme tare bine cu Chiti.

Alice ce baiat mare ai, 2 saptamani deja Ma bucur ca sunteti bine

Alina am si eu emotii langa tine. Sa inteleg ca ati pas astazi la shopingaiala. O sa ies si eu pe 4, dupa ce adorm copiii.

Va pe toate!!!

Olga, mamica lui David iepurasul si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu a beneficiat la Rares...caci nu stiu daca era atunci legea asta sau oricum nu stiam de ea...multumesc fetelor!

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si 32+ cu Filip Andrei

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Olishka,de curiozitate, ce este Chiti?

Daca am nasul rece, picioarele reci si mai stranut din cand in cand se numeste ca incep sa racesc si ca ar trebui sa-mi pun sosete groase???

Fetelor, nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici, momentul nasterii bulgarasilor.
Imi amintesc ca va spuneam cum citesc pe la celelalte odisee ca au inceput sa se nasca micutii si ma intrebam cum o sa fie cand o sa ajungem noi acolo si acum ca am ajuns mi se pare ca se intanpla totul foarte repede. Cum mai lipsesc o zi cat cateva ore cum mai apare un bulgaras. Si tot nu-mi vine sa cred !

+36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza27 spune:

matza, cred ca ar trenui sa iti pui niste sosete in picioare. Cei drept ca si eu am picioarele goale si reci si asaaaa imi placeeeee. La cat sunt de umflate, fierbinti mai trebuiau sa fie ca sa imi strice complet dispozitia. Sper sa nu racesti, ia un oscilo preventiv daca ai prin casa



33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

matza ia sa vezi tu stapanire de sine ...pe bune...stii cum iti cresc niste puteri magice asa cand e o situatie mai deosebita cu cupilu tau? ohooo parca ai aripi nu alta

olga...cozo...mmmmm...as manca si eu de toate :(...si torturi si cozo si tot felu'...sper sa treaca diabetul asta si s amai pot manca si eu

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si 32+ cu Filip Andrei

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Matza Chiti este Chitibus, surioara mea mai mica de care am grija si pe acre David o adora

Baga un oscilo si o limonada. Pune si sosetele in picioare

Olga, mamica lui David iepurasul si 34+

Mergi la inceput