Strugurasi de Sept-Oct 2011 *22*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare mamici dragi!

Eu nu mai apuc deloc sa scriu. Ineza mea e zapacita rau . Doarme cate juma de ora, maxim, abia daca pauc sa ma invart de 3 ori prin casa, mananca in disperare, dar destul de putin, adica vreo 100 - 120 ml, insa cam la o ora, o ora jumate. Nici chip sa o tin sa nu manancew 2-3 ore. In unele zile are cate 9 mese in 24 ore. Ce o mai fi si asta?? Este si nevoasa din cauza dintisorilor, da din picioruse si plangeeee.

Nici eu nu mi-am facut vreun plan cu diversificarea. Sa vad ce insiratie voi avea atunci...glumesc.

Of, nu va mai stresati atat cu jucariile sa le dezinfectati, nu pateste bebe nimic, oricum de la 6 luni nu se mai dezinfecteaza, ale voastre printese au deja aproape 5 luni . In fine, va inteleg, sunteti la primul bebe, asa faceam si eu la Indra, bagam plusurile la masina de ametisem si eu

Ieri am fost la shopping si cand imi era lumea mai draga a inceput Inez sa urle ca diperata, asa ca a trebuit sa facem cale intoarsa. Ma consolez cu gandul ca pe 20 o sa fie in Beneasa Shopping night. Inlocuim clubul cu shopping-ul nocturn

Supe scaunul de masa, Sei sa il stapaniti sanatoase si sa papati mult si sanatos!
M-am uitat si eu putin pe site-uri pe acest subiect, unele mi se par exagerat de scumpe, voi incerca sa nu pierd din vedere scopul lui cand voi face alegerea.

Eu inca nu am primit indemnizatia, se pare ca in Bucuresti se misca mai greu. Instiintare prin posta in schimb am primit de vreo 3 saptamani.

Hayat - am citit si eu despre malformatia lui Razvan, imi pare tare rau, dar sunt convinsa ca va fi bine. El e un invingator!

Iar urla pitica! Am fugit! Huh!

Va pup!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Jade - tot ma tin sa te intreb si uit: ce nr de tetina fol pt T. Din cate imi amintesc aveti bibe Avent, right?

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May .. ce putem face sa ne incanti cu prezenta?

Nanna
.. e scump insa am zic ca noi mai vrem un bb , si macar investitia noastra sa fie solida si durabila, mama si acum cand il vede sau aude de el zice ca ma dau snoaba, si ca nu is normala ca am dat atata pe un scaun..(daca nu primea sotul comision bun nu il luam)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Klau, nu stii cat ma bucura ca ai renuntat la diversificarea atat de timpurie, indiferent din ce motiv. E in avantajul copilului sa incepi cat mai tarziu cand e si el pregatit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

fetele, spuneti mi va rog de unde as putea lua niste unt de shea?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Bujo, caut linkurile, dar am o zi cam grea azi, asa ca imediat ce am timp
Anca spor cu antrenamentul la pompa si formarea programului nou
Pinky, ca parere personala: eu decat sa ii dau supliment aiurea prefer sa-l intep. E drept ca la Mihnea am mers pe "nervii"mei pana la 7 luni si fara sa-i dau supliment si fara sa il intel. la 7 luni si ceva, cand imi refuza categoric diversificarea si deja presiunea medicului de familie atinsese cote alarmante pentru psihicul meu( dupa ea trebuia sa-i dau si supliment de fe+Ca si sa-l fortez sa mancance... iar cu fortatul nu ai cum efectiv ) . Am facut analize, totul a iesit perfect si.... ei bine... medicul de familie, pediatru renumit, mi-a spus ca si ce daca i-s bune analizele, sa-i dau Fe si Ca. A fost momentul in care am stiut ca sunt pe cont propriu. Mi s-a parut inadmisibil. Am mers la alt medic ( pe bani, nu pe asigurare) care mi-a spus zambind ca la asa analize el nu i-ar daca decat ce a primit pana atunci de binavoie si niciun supliment. Am plecat fericita. Simtisem asta mereu, instinctul asa imi spusese, dar eram zob psihic de la tolocaneala tuturor cu da-i da-i... acum aveam o confirmare, un fir de ata de care sa ma tin. Mihnea a plans atunci la analize, a fost prima si ultima oara cand a plans, dar a meritat... efectiv mi-am refacut relatia cu copilul meu care devenise tensionata de la presiunea celor din jur.
Celelelte ture de analize le-am facut relaxati amandoi. Intinde manuta... se uita ce face asistenta... asteapta si gata

Bujo, nici nu mai retin exat daca am si citit ca ibuprofenul reduce lactatia. Mie imi spusese DianaR de la fulgusori pe vremea cand eram la inceputuri ca e posibil de la ibuprofen si alte analgezice sa scada. La mine a scazut, la altii nu. Poate scade si de la alte analigezice si la mine, dar de la Ibuprofen scade drastic.

A, sa nu uit, fetele care tot spuneti ca scade lactatia, nu luati cumva contraceptive? si alea scad lactatia , uneori f tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

a, nimic Sei , imi revine mie cheful :)

ce a patit Razvan de Hayat? ce malformatie? :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Aaaaaa, da, contraceptivele sunt clar o posibila cauza de scadere a lactatiei. Eu exact atunci am pierdut laptele, in luna cand am inceput sa iau. Sa fie coincidenta... nu stiu. Clar e ca acum nu mai iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Eu una nu iau contraceptive..Nu inteleg ce se intampla..
Natalia ce e Motilium-ul?Cred ca o sa vb si eu sa iau..Deja mai am doar un pahar de LM in frigider..Mi s-au terminat rezervele..
Cine intreba de scaun pt masa Chicco Polly?Eu am avut la George am fost super super multumita de el.O sa il folosesc si la Luca, daca mai pot sa il recuperez de la varu-meu.E sigur (ceea ce conteaza cel mai mult) si e si foarte practic se poate folosi in 100 de feluri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Nanna, eu am spalat plusurile cand le-am cumparat. Cine stie in ce depozite au stat, ce maini le-au manipulat. Si le mai spal daca vine nepoata pe la mine, ca tot timpul tuseste, si desi ii zic sa nu mai puna mana pe jucarii, tot aia face. Incerc sa le ascund, dar le cauta . Si mikka, jaques paunul si buburuzele de pus pe mana la 95 de grade le-am spalat. Nu au nimic. Asa am spalat si hainele.
Ionela, merci de incurajari. Sper sa reusesc.

Eu ma gandesc la scaun de masa de la stokke. Sei, tu de unde ai cumparat scaunul de masa? Ca ma uitam si pe amazon...

Mergi la inceput