Strugurasi de Sept-Oct 2011 *22*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

oana, eu mi-am comandat de pe elemental. am luat doar nerafinat si este super!!! celelate variante nu le-am incercat, am luat acum unul de la akoma (tot nerafinat de pe wrapmamashop pt ca pe elemental nu-l au momentan pe stoc) dar inca nu l-am incercat, la o prima vedere pare bun si asta.

Ionela Noi nu suntem inca presati de nimeni... adica dr de familie a zis sa-i dau dar ma gandesc s-o intreb daca putem amana administrarea fe pana la 6 luni de ex. Urmeaza sa-mi fac eu analize zilele astea si o sa vad cum stau. Daca eu nu am carente de Fe nici Dani nu ar trebui sa aiba (cel putin teoretic ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Anca - am inteles ce zici cu plusurile si e normal. Eu mai mult le feresc de copii, le indepartez sa nu doarma cu ele in camera/ patut, asta este un pericol cel putin la fel de mare.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anca.. eu l-am luat de la reprezentanta chicco Cluj..Eu pe jagues si emily le-am spalat doar cu apa la suprafata, daca zici ca nu au nimic le bag si eu la o tura de invarteala.. insa na Ela le-a tocalit pana acum si ultumim Domnului ca nu are nimik...

Eu nu i-au anti .. am perioade de lactatie in boom sau de lactatie ff slaba ( a azi de ex ).. nu inteleg .. insa o pun pe ela si din ora in pra de cere..

Didiana
.. motilium e un medicament pt stomac.. cauta prospectul pe net, am vrut sa iau si eu insa nu m-a lasat mama ( ea l-a folosit ani de zile)

fac cap nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

De dormit in nici un caz. I le dau sa se joace doar cand sunt si eu acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Didi, daca nu-ti regasesti increderea in tine si in copil e greu de crezut ca ai sa cresti lactatia. Ia galofor/galactogil si crezi. Laptele e din creier!!! de acolo vine. Stresul ca nu e lapte fugareste laptele...
Eu spun sa mergi pe mana copilului: la san non stop cat vrea el, iar cand nu vrea nu vrea si gata. Urmareste greutatea lui, sa creasca, chiar daca e sub curba medie , daca el creste e suficient . Invata sa de bucuri9 de copil si de alaptare, calma si linistita, stapana pe tine si, mai presus de toate, incredere in copilul tau. El va sti sa faca in asa fel incat corpul tau sa-i dea lapte... totul e sa-l lasi... sa fii la dispozitia lui trup si suflet.
Cand pui copilul la san incearca sa te relaxezi: calm, lasa umerii in jos relaxati, priveste copilul, zambeste-i, mangaie-i pielea si vorbestei cat esti de fericita ca e al tau, ca e minunea ta draga...
Crede-ma, asta face cat toate stimulentele de lactatie l;a un loc
Nu uita sa mananci, sa dormi, sa bei lichide si sa nu te mai stresezi, mai ales pe tema laptelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

cap 23

Mergi la inceput