Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Squirrel Profita la maxim de perioada cat sta bunicul la voi ! Si de odihna si de timmpul petrecut cu el !

Eu i-am dat azi lui Petru niste pantalonasi de casa, pe care Anastasia i-a purtat pe la 1 an si o luna ...va dati seama ce "maare" era

Amaia . O fi vreun puseu?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Nu stiu ce sa zic...uffffff!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Loredana, asa-i si Filip, cum il pun jos, plange de parca-i parasit in gara. Si baleste ceva de speriat, nu sta fara bavetica si uda cateva pe zi. Imi pare rau ca restrictionat vplay la voi, sigur mai sunt si alte siteuri

Pe mine a inceput sa ma doara operatia de vreo doua saptamani, doara e cam mult spus, o simt e mai potrivit

Intreba cineva de crizele specifice varstei, noi n-am trecut prin terrible twos, 3 ani a fost o varsta adorabila dar se pare ca totul se razbuna la 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
Pe mine a inceput sa ma doara operatia de vreo doua saptamani, doara e cam mult spus, o simt e mai potrivit



Sa stii ca si pe mine ma deranjeaza cam de o saptamana. Nu doare, dar parca e ceva nelalocul lui acolo. Eu ma gandesc ca de la atata stat pe scaun la birou, m-am dezobisnuit.



Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Loredana, asa-i si Filip, cum il pun jos, plange de parca-i parasit in gara. Si baleste ceva de speriat, nu sta fara bavetica si uda cateva pe zi. Imi pare rau ca restrictionat vplay la voi, sigur mai sunt si alte siteuri

Pe mine a inceput sa ma doara operatia de vreo doua saptamani, doara e cam mult spus, o simt e mai potrivit

Intreba cineva de crizele specifice varstei, noi n-am trecut prin terrible twos, 3 ani a fost o varsta adorabila dar se pare ca totul se razbuna la 4 ani

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Of Adra imi pare rau ca si voi sunte-ti maraiti Asa si Luca ar manca/linge tot si lasa niste bale parca-i buldog
Ce e nasol e ca eu nu-s obisnuita cu el asa ,dar sper sa nu-l tina mult atat pentru mine cat si pentru el micutul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

intram si noi in clubul maraitzilor, dar ce marait off , geme toata ziua si noaptea se trezeste de n-spe ori si dintele tot nu se vede ....daca mai tine mult asa imi cad ai mei . ca paru a terminat de cazut au inceput maselele acus.
papam si noi cu spor piureuri de legume in diferite combinatii , crema de orez cu legume , fructe cu biscuit .Am incercat si un pic de carnita ia placut tare dar s-a constipat rau , asa ca mai rarut. apropo , eu stiu ca se da de 2 , 3 ori pe saptamana carnea, asa e ?
Practicam in continuare taratul in stil rama , batutul din talpi , da , am scris bine , din talpi nu din maini , pur si simplu se apuca cu manutele de talpi si bate din ele si radee . Am observat ca se intoarce pe burta doar inspre stanga , o fi vre-o problema ? ar trebui sa o faca pe ambele part , pt ca deja e o miscare f usoara pt el , o face demult , insa doar pe stanga..
Amaia , pup maraita mica!
Oxidoni bravo pt vaccin!
Lory , la fel pupam maraitul ca am si eu unul
Corry , bravo pt dintisor. Pune pozici cu noua fruzura , please!
Miha , un pupic pt Imi sa nu mai vomite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Revin si eu dupao zi de munca si griji pentru bebica mea.are temperatura de 37,6 rectal, desi i-a fst administrat dimineata nurofen.Si penoi ne supara gingia, e nervoasa, mai plange uneori noaptea...intr-un fel ma amuza ca sunt atatia bebei aici care se lupta cu navala primilor dintisori.I-am cumparat un gel, insa la noi nu are efect.

Ma ingrijoreaza si faptul ca face caca asa ca un carnacior mai tare.De obicei nu se aduna intr-un carnat.I-am dat o para astazi, sa vedem ce se mai intampla...Ceaiul de musetel spunea cineva ca ajuta la constipatie?Voi dat apa la bebei?Si daca da, cam cat pe zi?Eu ii dau si mi-e teama sa nu-i dau prea mult.


Babyblue mi-a venit scaunul si e ok,intr-adevar e confortabil pentru bebe.

Miha, nu ai o cura si pt mine ca sa slabesc rapid 5 kg>Am citit ca ai tinut cu rezultate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Anda, mie mi-a nutritionista sa-i dau max. 60-90 ml pe zi, avand in vedere ca e si alaptata. Cred ca trebuie mai mult, daca copilul bea formula. Apa e necesara, ajuta la digestie, dar stiu ca in exces nu e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici,
revenim si noi de la vizita la pediatra unde am avut mari surprize.
in primul rand kilele, am ajuns la 8.400, adica a luat 900gr luna aceasta. tare mult, dupa orice standarde. na ... nu ne punem cu pofta de lapte a copilului , dar ne "grabim" cu diversificarea mesei de dimineata.
apoi tot povestind de maraiala si noptile urate a le lui alex, am ajuns la concluzia ca reincepem nexiumul, a fost f bine cat a fost pe tratament.
mai redeucem un pic morcovul din masa de pranz deoarece e un pic constipat.
no, la sfarsit sa se uite si d-na doctor prin gurita ... surpriza emisiunii ... e ceva tare pe gingie care face un zgomot ca de os. ei, se pare ca iese si la noi un dintisor (ca sa intram in rand cu strumfii de pe forum - apropo felicitari pt toti dintisorii noi pe care i-am ratat pe perioada absentei mele). asa ca ii voi da calciu acum (nu peste o sapt cum ar trebui) ca sa il ajutam un pic si sa treaca mai usor peste dureri.
cat despre masa de dimineata doctorita mi-a vandut pontul cu fructele uscate de la supermarketuri. cica ar fi (iertare daca s-a mai discutat, dar eu nu am citit) fructe uscate, nu confiate, care se rehidrateaza (adica se pun in apa peste noapte) si arata si au gust de fruct proaspat cules. doctorita imi spunea ca ei in casa folosesc numai din acestea peste iarna, inclusiv (sau mai ales) pt copii. cica se gasesc caise si prune.
saptamana viitoare trebuie sa ajung si eu musai sa caut, sunt o varianta super la borcanase.
cam astea-s vestile.
logic, iar sunt in urma cu cititul (nu e gradi si dimineata mi-o papa toata dl. dani - care face f bine, multumesc de intrebare, e la fel de afectuos cu alex, la fel de dragut si minunat cum il stiti. a! si la fel de mofturos ), asa ca iertare ca nu raspund punctual nimanui. o sa imi intru eu incetul cu incetul in ritm.
gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

intram si noi in clubul maraitzilor, dar ce marait off , geme toata ziua si noaptea se trezeste de n-spe ori si dintele tot nu se vede ....daca mai tine mult asa imi cad ai mei . ca paru a terminat de cazut au inceput maselele acus.
papam si noi cu spor piureuri de legume in diferite combinatii , crema de orez cu legume , fructe cu biscuit .Am incercat si un pic de carnita ia placut tare dar s-a constipat rau , asa ca mai rarut. apropo , eu stiu ca se da de 2 , 3 ori pe saptamana carnea, asa e ?
Practicam in continuare taratul in stil rama , batutul din talpi , da , am scris bine , din talpi nu din maini , pur si simplu se apuca cu manutele de talpi si bate din ele si radee . Am observat ca se intoarce pe burta doar inspre stanga , o fi vre-o problema ? ar trebui sa o faca pe ambele part , pt ca deja e o miscare f usoara pt el , o face demult , insa doar pe stanga..
Amaia , pup maraita mica!
Oxidoni bravo pt vaccin!
Lory , la fel pupam maraitul ca am si eu unul
Corry , bravo pt dintisor. Pune pozici cu noua fruzura , please!
Miha , un pupic pt Imi sa nu mai vomite.


fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !



eu stiu ca se da carnita in fiecare zi pana la introducerea oului. atunci in ziua in care ii dai ou nu ii mai dai carnita. asa am facut la dani, asa fac si acum.
nu stiu daca il constipa atat carnita cat mai ales orezul, daca ar fi sa scot ceva asta as scoate (si morcovul fiert, cum ziceam mai sus)
taraitul inainte sau inapoi? alex merge inapoi (na, doar e rac ) si cand vrea inainte schimba directia (adica se intoarce la 180 de grade) merge inapoi si ajunge unde vroia
ales se intoarce in ambele directii, dar are o preferinta clara pt partea dreapta. dar cand nu are loc se intoarce si spre stanga. nu cred ca e vreo problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

intram si noi in clubul maraitzilor, dar ce marait off , geme toata ziua si noaptea se trezeste de n-spe ori si dintele tot nu se vede ....daca mai tine mult asa imi cad ai mei . ca paru a terminat de cazut au inceput maselele acus.
papam si noi cu spor piureuri de legume in diferite combinatii , crema de orez cu legume , fructe cu biscuit .Am incercat si un pic de carnita ia placut tare dar s-a constipat rau , asa ca mai rarut. apropo , eu stiu ca se da de 2 , 3 ori pe saptamana carnea, asa e ?
Practicam in continuare taratul in stil rama , batutul din talpi , da , am scris bine , din talpi nu din maini , pur si simplu se apuca cu manutele de talpi si bate din ele si radee . Am observat ca se intoarce pe burta doar inspre stanga , o fi vre-o problema ? ar trebui sa o faca pe ambele part , pt ca deja e o miscare f usoara pt el , o face demult , insa doar pe stanga..
Amaia , pup maraita mica!
Oxidoni bravo pt vaccin!
Lory , la fel pupam maraitul ca am si eu unul
Corry , bravo pt dintisor. Pune pozici cu noua fruzura , please!
Miha , un pupic pt Imi sa nu mai vomite.


fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Uf, parca ai descris-o pe Sofia mea!!!Si la noi aceeasi perioada crancena. Pe mine m-a incercat azi o usoara depresie dar am reusit sa o alung, sper sa nu mai revina.
In ce priveste intoarcerea lui bebe de pe spate pe burta, Sofia la fel face, doar ca prefera partea dreapta. O data sau de doua ori a incercat si pe stanga dar cred ca s-a obisnuit pe partea dreapta si nu o pot convinge defel sa faca si invers. Dar citeam intr-o cartulie ca e normal ca bebeii sa prefere una din parti.
Tare faza cu batutul din talpi!!!!! Pe Sofia inca nu o intereseaza picioarele in mod deosebit. In schimb pur si simplu este fascinata de a-si "numara" degetele si a le urmari cum apuca chestii mai mici.
Hai ca trecem si peste perioada de marailei intr-un final!!

Mergi la inceput