Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (105)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mad la fel incerc si eu!! poop


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna dimi fetele!

incep prin a-i ura simonei la multi ani fericiti, plini de bucurie alaturi de cei dragi!

am avut niste zile tare incarcate, sambata am serbat ziua cu finii, socrii si parintii, appoi am mers in vizita la o alta sarbatorita; duminica am avut musafiri pana seara si ieri la fel.zile pline, dar asa imi place sa fie casa plina...gogo a mea n-a avut nici o treaba, n-a fost eranjata de faptul ca e lume multa, galagie...s-a plimbat printre noi in premergator si a chiugulit tot ce i s-a dat.

strumph - din pacate nu am nici o poza de la sf. ion, n-am poze nici macar de la revelion

sunt cam suparata...de sapt viitoare tati mai incepe un job part-time, dupa orele de serviciu, adica dupa ora 17, pana pe la 12 noaptea...asta inseamna ca o sa raman full-time cu pitica...contau cele 2 ore pe care le prindea din programul ei si baita de seara.sper sa ma descurc cu toate, va fi un program mai incarcat si pentru mine si mult mai obositor...ma consolez cu gandul ca poate nu dureaza decat cateva luni...

asa ca sa-mi fie iertat daca o sa intru mai rarut, o sa fie putin mai greu pana ne adaptam la noul program de ne/somn

strumph - intrebai zilele trecute despre bautul apei/sucului din canita.eu cand am inceput diversificarea ii dadeam cu biberonul, apoi am trecut la lingurita si de pe la 5 luni la cana...la inceput se mai ineca, dar acum e ok, bea numai din canita...parca intre4bai si de sucul de portocale...eu nu i-am dat pana acum suc, i-am dat mandarina curatata cu cutitul de coaja si pielita alba, intreaga, pe care o suge ea...

legat de olita - eu cred ca de la vara o sa incerc operatiunea, in functie si de cum evolueaza gogo

legat de turta/mot - o sa-l facem acasa,in familie.eu as vrea chiar de paste sa se intample, prima sau a doua zi...

nu mai stiu daca mai era ceva, mai scriu daca-mi aduc aminte

va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Sunt la recuperat discutiile din capitolul trecut... Asa ca imi dau si eu cu parerea, desi poate deja ati incheiat subiectele

Idei de papa:
Uitati si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117629 - sunt retete stranse de la odiseea lui Robert.
Eu oricum nu pot sa-i dau iaurt ca mi-l vomita pana de curand. Asa ca seara mananca legume fara carne, sau budinci de cereale cu fructe, sau banana sau orez /mei cu legume. La Rasnov, mi-am facut curaj si de nevoie am reintrodus cerealele cu lapte inclus si doamne ajuta nu a vomitat. In curand imi fac curaj si mai incerc cu iaurtul.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata s-a trezit si ratza

hai ca-s treaza de vreo ora da numa nu apuc sa intru pe form ca am de munca, ba pampers, ba cafea, ba copil umblaret , ba iar pampers plin de kk si dus, deci de astea de dimineata

in primul rand La multi ani Simona!!! , mami de 3 flacai sa ne traiesti si sa fii sanatoasa si iubita alaturi de cei dragi tie

ma doare rau spatele, se vede ca ieri am facut kilometri la plimbare, a fost o vreme calda numa buna de plimbat... cam 12-14 grade si mai mare dragul, da coltul ierbii si deja am vazut narcise, sa nu mai spun de zarzari infloriti am vazut vreo 2 in cartier a fost o iarna calda, fara pic de zapada... mie mi-e dor de o zi geroasa, cu multa zapada/chiciura dar la iarna cand om veni in ro poate o sa avem parte ca stiu ca nici la mama nu a fost zapada si ea sta la polul nord oricums-au schimbat vremurile si vremea

de bine si cald ce a fost nu se putea fara o sesiune mica de shopping, ca ce naiba, e sezon de reduceri si eu nimic chiar? i-am luat o bluzita si un cardigan de la H&M dar nu de la reduceri , uns et de 3 pijamalute de la NExt din noua colectie, superbeeeeeeeeee iar nu la reduceri, deci eu m-am dus la reduceri si nu am gasit nimic sa-mi placa si am luat la pret intreg si ....sii.... costum de baie de la mothercare , e super dragut si haios care asta da era la reduceri, juma de pret, 5 lire ca era 10 inainte deci eu iau iarna car si vara sanie i-am luat costumas ca deh, in august mergem cu socrii in croaziera si o sa ne balacim la piscine si pe la mare cred pe unde ancoramabia astept sa ii vad fundicul ala mic si scump in costumasul de baie ii mai trebuie palarie si ochelari de soare pana la vara cand plecam ii mai cumpar cateva costume , ca doar nu las eu fata numai cu unu

asa e cand scrii pe forum, fata distruge toata casa... e dezastru pe aici , acum s-a bagat intre patut si masa si se joaca la lampa, on/off lumina

deci nu mai stiu ce voiam sa spun... ieri v-am citit de pe telefon mai mult dupa ce am iesit pe afara ca nu am mai avut timp de laptop....azi o sa stau in casa ca-s consemnata, trebuie sa vina curierul cu pachetul de la mothercare, am comandat online jucarii si masa de activitati si abia astept sa vad ce o sa spuna donsoara de noile achizitii

mai beau ceva cafeluta si mai citesc ce ati spus de aseara pana azi si mai revin cu "impresii"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Catank Ioana e deosebita. Toti copii sunt frumosi, dar ea are ceva al ei. Si eu alaptez ziua de cate ori doreste domnisoara - uneori e fara numar si zi si noapte.

Lalely, imi pare rau ca nu s-a rezolvat trezitul noaptea dupa intarcat. Cunosc modelul asta de baiat, din pacate am unul acasa care si acum tot se trezeste noaptea ca vrea ceva (apa, pipi, visat urat, etc). Dar ne-am adaptat si deocamdata supravietuim si fara somn neintrerupt de 4 ani jumate.

salo cumva tipa cu blogul e al cristelei? Ca daca da, ea e contra oricarui tip de lapte praf/vaca. Eu am de gand sa fac ca la cel mare - alaptat pana in jur de 2 ani si dupa 1 an si ceva, daca o sa-i priasca, lapte de capra sau de vaca. In general de la magazin sau dozator.









Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Acum se vede ca dra Lu a picat devreme la somn, ca mi-am luat forum... dee, s-a dus vremurile cand lenevea cu frate-su pana pe la 8 jumate. Acum drepti si ea sa participe la pregatirea de gradinita.

Sa o laud si eu pe dumneai: merge si ea de o manuta, desi inainte ii era teama. Se misuna pe langa toti peretii si ar vrea sa isi dea drumul dintr-o parte in alta, dar cred ca nu se simte sigura ca se lasa in fundulet si apoi o ia de-a buselea. Se joaca si ea cu masinutele lui R, cu mingile ca o pisica (le arunca si alearga dupa ele). Acum se joaca cu niste cescute de plastic si niste mingii mici - le scoate si le baga de jor. Ii place sa vina urgent in baie sa bata in capacul de la wc, sa traga toate cartile din biblioteca (deja vreo doua au dovezi ale intalnirii cu ea ). Ii place sa stea sub masa din bucatarie si sa se ascunda. Ar vrea sa vada ce e in frigider, ca nu reuseste niciodata sa prinda usa deschisa .
La mancare nu comentez, ca e doar pofticioasa in rest tzatzi sa traiasca .
De vreo doua zile, iar se trage de nas si la ea am vazut ca asta e semn ca sparg dintii, insa acum plange si de durere .

Gata, ca am monopolizat forumul si devin plicti.







Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

aaaa...legat de bors - eu i-am dat ciorbita acrita cu bors si leustean si n-am avut probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mad...hai ca iti tin companie...mi s au amanat planuri pt dupa amiaza...
juniorul doarme...eu pap...


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

sa vedem cat apuc sa scriu pana nu se duce mandar ep dincolo sau pe la scari si tre sa fug dupa ea

Lidia eu banana ii dau putin, cativa fulgi numa de gust, si fara seminte, scot mijlocul ala cu seminte si ii dau numa ce e de jur imprejur fara seminte, la kiwi nu cred ca ma bag curand mai astept ca nu-i nici o graba Canuta are tommee tippe cu cauciuc de ala mai tare la cioc , dar ieri i-am mai luat una , tot tommee tippee cu cioc de silicon, ca la bibe si ciocul e mai lat si cica ajuta si la sensible gums , om vedea... nu i-am dat-o inca, tre s-o spal bine si sterilizez si aseara nu am avut timp Doamne ajuta in proiectul bb 2

ally multumim de aprecieri si da, nu ii dau 7/7 zile avocado da intrebam si eu daca o fi ok sa ii dau 2-3 zile la rand sau chiat 4 din 7 am de unde cumpara si nu e asa scump, 2 avocado la o lira , deci sa tot mancam s asa bun ca am papat si eu, a se intelege lins bolul de la blender si m-am lins pe degetele dupa

lalely, vad ca ti-a explicat alehima cum sa faci cu picasa, eu tot asa voiam sa iti spun sa faci , incearca direct din broswer sa mergi nu sa te duci din google si apoi sa ajungi la picasa, scire in browser picasaweb si te duce direct la albumele cu poze daca esti deja logata in google cu contul fluturasilor Cum se mai simte David, te-am mai intrebat si ieri, i-au trecut mucutii ?

dyadya, la privat nu poti sa mergi sau e prea scump si nu va permiteti ? off si sistemul asta sanitar ...

Irinuca imi pare rau de problemuta Dariei, sper sa treaca repede Eu de cand ii fac papa solida piscoatei ii cumpar numai carne bio si am inceput sa cumparam si pentru noi de toate, legume, fructe, carne , ulei, zahar, lapte, tot ce gasesc in supermarket .... numai organice si se vede diferenta si la gust, dar si la buzunar, dar dupa cum zice Nick, asta se cheama investitie in sanatatea noastra si a copiilor nostri

Yasmi ti-am vazut pinguinul scump maitam la el cu sonor si piscoata era pe jos , a venit la genunchiul meu si se aburca sa vada si ea la laptop si am luat-o pe un picior sa ne uitam impreuna si si-a pus degetelul in gura si radea cand il vedea pe Lucas cum merge

Pisuc astept pozici mai multe si noi , da ? si eu o alaptez pe piscoata de vreo 6 ori pe zi, ca daca papa nu serveste prea mult, macar laptic sa-si faca plinul si slava domnului am lapte destul si cred ca si bun ca la ce falcute a facut

MaryM reteta de banana cake eu am mai pus-o odata pe picasa si nu ti-ai salvat-o atunci e in engleza ca e de la soacra, e ok? daca nu te descurci sa imi spui sa o traduc .... e simpla rau de tot de facut si de mancat, aoleo.... am mai spus, dimineata, pranz si seara eu numa banana cake as manca

Moulineta, soacra ta are o problema cu "pisicu" cum ar spune maica mea, cum mama naibii sa pui un bb de 2 luni pe olita ? nici macar la un an nu mi se pare o varsta buna, chit ca sta in picioare/sau merge ... un copil in jurul varstei de 2 ani poate sa isi controleze sfinceterele si sa faca la olita, sa constientizeze ce si cum se intampla cu organismul lui... unii spun chiar pe la 2 ani jumate -3 si din ce am vazut eu in jur pe la rude/prieteni cam asa , pe la 2 ani jumate 3 scapa definitiv de pampers eu una nu o sa ma grabesc deloc, am sa o las in ritmul ei, pana o vad ca va fi pregatita sper ca nu te-a suparat raspunsul meu

Madutza nu am primit mesajul de la tine de revelion off nici ala de la andreea nu a ajuns o fi ramas pe drum inzapezit prin germania o fi de la roaming, habar nu am... oricum in noaptea de revelion m-am chinuit sa sun in ro parintii si surorile, numai nu facea legaturile , nici de pe fix si nici de pe mobil Portita nu i-am luat inca, in weekend cred ca mergem ca sunt reduceri la ikea pana pe 15 ian si sunt reduse de la 27 lire la 20 si zici ca imi trebuie 2? sunt usor de montat ?

alexina eu astept poze noi, ca alea de le-ai pus inainte de craciun sunt vechi de acum de un an, din 2011

ailed au plecat socrii ? ce mai face Maria? i-a placut in vacanta prin tari straine ?

alina06 mi-ai facut ieri pofta de ostropel, am sa bag unul azi cred ca si asa am niste smantana prin frigi care trebuie consumata burtica ce face ?

ioanales bravo pentru reusita la mai mare

alehiam multumesc de raspunsuri degetelul il suge ca sa puna presiune pe gingii unde o doare ma ganesc si sper sa nu o tina mult apa din bibe nu bea, lapte da cu lingurita a baut deunazi ... ieri i-am luat alta canita cu altfel de cioc de silicon si mai lat, sper asta sa ii placa ca eu tot dau banii pe prostiieriute de alea de mi-ai dat link pt dinti nu am vazut aici cred ca ar fi bune de ros in loc de degetel

ioana16, uff imi pare rau ca nu o sa mai aveti timp cu tati ca inainte e obligat sa faca si al 2 lea job part time? ufff si daca vine la miezul noptii de la munca cand mai doarme si cand incepe dimi iar munca ? sper sa fie bine pana la urma


hai ca am scris un roman... mi-a distrus de jur imprejur piscoata, am pus-o in patut , s-a uitat pe geam in gradina, cred ca la veverite ca dimineata se joaca frumos, sar tzup tzup una dupa alta si se alearga pe garduri si prin copaci acum iar am dat-o jos ca se plictisise si vad ca a luat directia scari, deci tre sa fugggggggg....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:

alehiam multumesc de raspunsuri degetelul il suge ca sa puna presiune pe gingii unde o doare ma ganesc si sper sa nu o tina mult apa din bibe nu bea, lapte da cu lingurita a baut deunazi ... ieri i-am luat alta canita cu altfel de cioc de silicon si mai lat, sper asta sa ii placa ca eu tot dau banii pe prostiieriute de alea de mi-ai dat link pt dinti nu am vazut aici cred ca ar fi bune de ros in loc de degetel


Ia vezi acum, varianta de la nuk: http://www.walmart.com/ip/Nuk-Healthy-Start-Training-Toothbrush-Set-2pk/17057017
(pusesem un punct dupa link...)

Aaa, pai daca o alaptezi asa des, de ce sa mai vrea apa

pfff, eu am o maimutza acum... numai pe sold vrea si nu urla



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput