Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (105)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

M-am prins de ce era Luca asa marait. Ii era somn. A plecat sotul cu socrii la Bucuresti si au cam facut zgomot. Cred ca s-a trezit de pe la 6.30. L-am culcat si ma duc si eu putin langa el

Dar uitasem in primul mesaj si vreau neaparat sa spun:

[red]La Multi Ani, Simona![/red]
Sa fiti sanatosi cu totii si fericiti!

Irinuca, e bine sa pui ceva intre stalpisorii aia. Un material textil, ceva prins bine jos-sus.

Ma duc la un somnic.
Pup!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanales spune:

La multi ani, Simona sa ai parte numai de bucurii alaturi de copilasii tai


Intre timp, sa va impartasesc marea mea bucurie pe anul acesta...l am pus sa adoarma singurel in patut...cu mine langa el pe un scaunel,bineinteles, cantand usurel si mangaindu l pe burtica, Inainte doar in brate, la san , in pat la noi adormea. A fost extrem de dificil psihologic pt ca protestele au fost viguroase si indelungi cu suspine. m am simtit f rau dar m am gandit la ce a pov Madutza, si alte fete pe aici si mi-am luat,..intr un final, cand am fost si eu si el pregatiti, inima in dinti ca nu mai puteam, eram o fantoma dupa 9 luni de nopti cu cate 3 treziri pe noapte, ma durea spatele, bratele dimineata. astfel, am reusit sa nu mai dorm pe mine toata ziua de cand am facut pasul cel mare
Nici acum nu e stabilizat complet somnul de noapte, åse mai trezeste mai scanceste, mai merg la el la patut si-l mangai un pic pe burtica sa readoarma dar NU l mai pun la san (incet, incet nu i s a mai declansat nici lui senzatia de foame) si ii dau acum seara la 8-9 si dimi la 6 (si mai doarme o tura pana la 7. 30) si apoi fructele la 9-10
vroiam sa va multumesc ptr sfaturi si discutiile de pe forum fara de care nu as fi reusit si eu sa mi adun curajul si sa incerc sa rezolv treptat problema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

de cand le putem da peste proaspat prajit??


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Neatza!

La multi ani Simo! Sa fii sanantoasa si fericita alaturi de cei dragi!

Fetelor, sunt reduceri la Ikea, la bariera pt scari: 110 ron (http://www.ideipentruacasa.ro/sales/produse)
Eu nu am trepte in apartament, dar si Daria a inceput sa urce scarile la bunici, unde avem trepte . La bunici avem o alta problema cu scarile ca stalpisorii nu sunt prea desi, iar Daria poate sa cada printre ei. Voi ce ati pus pe balustrada de la scari? Ma gandesc la o plasa, in genul celei pt sacii de cartofi, care sa o leg de-a lungul balustradei.

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



da si noi avem pb asta..ca nu ne-am gandit la asta cand am facut scara deh..nu aveam copii atunci De-a lungul scarii nu am pus nimic..l-am invatat pe cristi sa urce/coboare mereu pe langa perete ..drept urmare am o dunga pe perete la nivelul manutelor..care de tot ingroasa . in schimb in partea de sus..unde e balustrada am pus plasa asa cum zici si tu. a luat sotul din Obi sau Brico...este o plasa tare care se foloseste de fapt pt exterior, este verde si a mers perfect pentru scara noastra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Neatza!

La multi ani Simo! Sa fii sanantoasa si fericita alaturi de cei dragi!

Fetelor, sunt reduceri la Ikea, la bariera pt scari: 110 ron (http://www.ideipentruacasa.ro/sales/produse)
Eu nu am trepte in apartament, dar si Daria a inceput sa urce scarile la bunici, unde avem trepte . La bunici avem o alta problema cu scarile ca stalpisorii nu sunt prea desi, iar Daria poate sa cada printre ei. Voi ce ati pus pe balustrada de la scari? Ma gandesc la o plasa, in genul celei pt sacii de cartofi, care sa o leg de-a lungul balustradei.

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



wow, reducerea din ikea e super tare..vad ca au redus protectia de la 180 la 120 ron...cand am luat noi era 250 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

La multi ani, Simona sa ai parte numai de bucurii alaturi de copilasii tai


Intre timp, sa va impartasesc marea mea bucurie pe anul acesta...l am pus sa adoarma singurel in patut...cu mine langa el pe un scaunel,bineinteles, cantand usurel si mangaindu l pe burtica, Inainte doar in brate, la san , in pat la noi adormea. A fost extrem de dificil psihologic pt ca protestele au fost viguroase si indelungi cu suspine. m am simtit f rau dar m am gandit la ce a pov Madutza, si alte fete pe aici si mi-am luat,..intr un final, cand am fost si eu si el pregatiti, inima in dinti ca nu mai puteam, eram o fantoma dupa 9 luni de nopti cu cate 3 treziri pe noapte, ma durea spatele, bratele dimineata. astfel, am reusit sa nu mai dorm pe mine toata ziua de cand am facut pasul cel mare
Nici acum nu e stabilizat complet somnul de noapte, åse mai trezeste mai scanceste, mai merg la el la patut si-l mangai un pic pe burtica sa readoarma dar NU l mai pun la san (incet, incet nu i s a mai declansat nici lui senzatia de foame) si ii dau acum seara la 8-9 si dimi la 6 (si mai doarme o tura pana la 7. 30) si apoi fructele la 9-10
vroiam sa va multumesc ptr sfaturi si discutiile de pe forum fara de care nu as fi reusit si eu sa mi adun curajul si sa incerc sa rezolv treptat problema


Mami de Ioan



ioanna, ma bucur mult ca ai reusit sa-l obisnuiesti sa doarma singurel si ca ai inceput sa recuperezi cu somnul. Unele mamici vad ca sunt ok si cu treziri de peste noapte..eu una nu ma numar printre ele... si pt mine a fost o mare realizare sa dorm noptile intregi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

de cand le putem da peste proaspat prajit??


mamica implinita cu 2 comori !!



uite chiar de prajeli nu stiu exact cand se pot da..dar astea clar muult mai tarziu...nici pt adulti nu sunt bune prajelile...desi mie imi plac mult Cred ca la vara am sa-i dau Catalinei ...sau la Craciunul urmator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada nu ma refer la o masa intreaga ci asa cand mancam noi.....putin miez de peste.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Cu olitza/scosul scutecului: Eu inca nu am pus-o pe Lu pe olita. Oricum, mi se pare prea mica. Dar, nu-i place cand e murdara si face scandal, dar pana nu o simt pregatita nu insist.
Robert a scapat de scutec brusc... mai avea 1 luna si facea 3 ani, dar atunci cand a renuntat, a renuntat de tot (zi, noapte). Si lui nu i-a placut olitza... a fost mai interesant de facut direct la wc cu reductor.

Bors si eu i-am inacrit ciorba cu bors. Dar nu se prea omoara cu ea, fata de frate-su care era mort dupa ciorbita. Dar bors facut de soacra-mea din tarate, huste si malai. Strumph, mama facea borsul si fara frunze de visin. Sau poti pune leustean, frunze de telina in loc, pentru aroma. Important e sa iti transporti o data niste huste de la alt bors , si sa ai tarate si malai

motzul/turta: la noi o sa fie cam complicat ca nasii tocmai s-au mutat la Londra. Acum, ori ii i-a motzul nasa inainte sa plece si ea, ori mergem noi la Londra sa o dezmotam . Cadou -vreau sa le i-au si lor si fetelor lor ceva. Insa partea complicata e ca ei cam au de toate si ar trebui sa fie ceva simbolic sau sa le fac ceva eu... hm, e cam greu aici si sunt in mare pana de idei.

madutza, felicitari Catalinei pentru mers de o manutza. Nici Lu a mea nu e prea stabila desculta, dar inca o las fara sandale ca e important pentru dezvoltarea piciorusului mersul descult. Iar de incaltat o sa se sature.

yasmi bravo lui Lulu, (tizului nostru de alint) pentru mersul singurel. Si ii dau dreptate moulinettei - ai o voce foarte placuta.

Irinuka, asta cu legatura noduli sani - carne pasare comert am auzit-o si eu. Se pare ca frecvent apar dereglari hormonale la fetite pana in 5 ani din cauza asta . Eu incerc sa-i cumpar pui osean care aduce mai a pui de tara, ca sursa de carne de pasare de tara nu am de unde. Si sper sa iasa normala ecografia hormonala.

pisuc, da e fain sa mergi de-a buselea. Sa incerci sa te ascunzi si sa iesi de pe unde nu se asteapta, sa te joci de-a cucu bau. Sa vezi atunci distractie.

viss tare dulci si frumosi gemenasii tai. Si strengarita rau Sonia. Super tare faza cu tortul.

lalely ma gandeam eu ca iti apare ceva legat de google +. Apare chestia aia cu profilul tau a fost suspendat? Atunci da inchide/close. Apoi intra in fotografii si in dreapta apare albumele tale si da vizualizeaza. S-a creat nu stiu cum profil de google + (gen FB). Ai incearcat sa intrii direct pe https://picasaweb.google.com/home?
Chiar cu FB, daca doriti sa va imprieteniti si cu mine pe FB, (madalina doru).

strumph
-cu degetelul in gura: cum si-l baga? sa-l suga in locul suzetei? sau il foloseste sa se frece la gingii? daca il foloseste sa suga, da e de ingrijorat. In rest, e normal. Sa-i cauti niste periute gen asta: www.primiipasi.ro/categorie.php?cid=21" target="_blank">http://www.primiipasi.ro/categorie.php?cid=21 (se gasesc si la nuk, dm). Sunt bune pentru frecat gingiile, in loc sa-si bage degetelul. Si poate asa ii distragi atentia de la bagat degetelul in gurita. Sper sa fie decat o faza si sa nu se invete cu suptul degetelului.
-Cu bautul lichidelor: - Eu nu am avut probleme la acceptat apa. Din biberon ii place apa?
La Robert am inceput sa-i dau cu lingurita si apoi cu canuta avent cu cioc moale, aia de 6 luni. La Luiza a mers iar usor: intai biberon, apoi din canuta. Insa, m-au vazut ca beam apa si le-am trezit interesul.
Incearca sa-i pui un pic de apa intr-un pahar si vezi poate gusta cand te vede ca bei si tu (tu bei de pe o parte, ea de pe cealalta parte).
Daca ii place sa bea apa din bibe/pahar, trebuie sa gasesti canuta care ii e buna si din care sa-i placa sa bea.
Luiza m-a surprins cand i-am uitat intr-o zi canuta de apa si i-am luat o sticluta mica de apa www.fonyodi.hu/termekeink-jana-baby-eng" target="_blank">http://www.fonyodi.hu/termekeink-jana-baby-eng" target="_blank">Jana baby si a reusit sa bea. La Robert stiu ca i-am aratat eu cum se face si am tras un pic eu, sa ramana niste apa pe tumburuc si sa-i trezesc interesul. Lu, oricum e interesata de tot ce face Robert.
-Cu avocado: nu vad ce sa-i faca rau - e bogat in vitamine, in grasimi sanatoase si are gust bun. eu nu gasesc mereu avocado asa bun, sa-i dau mereu.


Trimit si continui imediat







Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mada nu ma refer la o masa intreaga ci asa cand mancam noi.....putin miez de peste.


mamica implinita cu 2 comori !!



Daca e de gustat din ce mancati voi, si daca a mancat fara probleme peste, cred ca poti sa-i dai din zona de miez care e neprajita. Eu incerc sa fac mancaruri care sa le poata manca si Luiza. Sau ii dau altceva sa fie preocupata cand mancam cu toti la masa si nu poate gusta ce avem pe masa.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput