MONTIGNAC (167)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, stai linistita ca nu e un capat de lume paharul ala de vin . Cred ca nu ti-e usor dar daca citesti mai mult despre alimentatia sanatoasa o sa refuzi incet-incet tentatiile. Esti inca la inceput si e normal sa fie greu, dar va fi mai usor. Eventual ia cu tine alune, caju, migdale si cand ti-e foame rontai cateva si gata.

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Neatza.

PUISOARO ,prompta ca intotdeauna .Eu am crezut ca faina de migdale se gaseste la pachet mare,de 1kg,ca si celelalte tipuri,dar m-am inselat.O sa cumpar pt a face in week-end ceva bun.

ALINA cand incepi o dieta este absolut normal sa fii inca tentata de anumite alimente,organismul tau inca le "cere" ,cred ca fiecare am trecut prin asa ceva,eu personal da,dar trebuie sa te abtii.Mie mi-a fost utila urecheala primita de la ANDANI,dar si faptul ca ea a reusit sa slabeasca exact cat am eu nevoie.In curand vei observa ca atat stomacul tau cat si creierul vor refuza automat alimentele "rele",cele ne-monti.Rabdare multa si vointa de fier.
EU inainte eram mare amatoare de dulce,gurmanda adevarata,nu mancam portii mari,dar nici nu refuzam vreun fel,insa Monti m-a invatat sa mananc cat se poate de bine,iar acum cand vad anumite alimente in mintea mea este atat "nu-i Monti,deci nu-i bun,pas".Cand imi e pofta de ceva dulce,bag rapid 2 patratele de cioco,sau biscuiti (conformi) de-ale piciului,iar cand nu am,beau apa,inghit in sec,imi imaginez ca am infulecat o praji mare cu cioco si gata,trece pofta.
Refuzul alimentelor incepe intai psihic,si apoi fizic,tu trebuie sa-ti impui ca odata ce ai inceput dieta nu trebuie sa te abati de la ea,caci daca o voi face,nu vei reusi niciodata sa slabesti.
Mult succes!!
P.S. SI renunta la sucurile carbogazoasa,pe langa faptul ca nu sunt MOnti,sunt chimicale multe si zahar.
Sarmalele sunt o,atat timp cat sunt MOnti.

Aseara i-am facut sotului cartofi frantuzestila cuptor,desi ii adoram,pur si simplu mi-a venit sa vomit de la miros .Tare's mandra de mine

M-am si cantarit ieri,nu am scazut ce-i drept,acum arata stagnare,dar la cate prostii am bagat in mine de Craciun e bine ca nu m-am ingrasat

Meniu azi:
MD:fructe,apoi lapte,o clatita
P:ciorba +omleta (din cauza faptului ca Paul mananca acum doar ciorbe,o sa vedeti asta zilnic la meniul meu)
C:salata de varza cruda
Am observat ca seara nu mai pot manca cum trebuie,de obicei prefer ceva extrem de lejer,cum ar fi:o salata,o felie de wassa,un ou fiert,legume crude.
Pt maine:ciorba de fasole,gulii umplute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

aseara cioba de fasole, cu 1 felie de piine neagra. Stiu, am gresit, ideea ca am mancat inainte de a merge la scoala, si era numai urma de zeama de pe fundul oalei, asa ca nu as fi rezistat inca 4 ore cu atat, si altceva in casa nu aveam.

Astazi:
MD: mere
Pranz: ficatei la tigaie, andiva, rosii
gustare - nu mai am nimic
-cina - nu stiu, ma gandesc sa fac ciuperci


Mentionez ca nu am cantar. O sa merg in vizita sa ma cantaresc, in weekend.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

alina si mai ales daca ai asa multe tentatii in jur...tai-o scurt...iti dau piscoturi?spui ca esti alergica la zahar...praji cu frisca? spui ca esti alergica la frisca..cu cioco la fel...nu cred ca dupa o sa-ti mai ofere...si daca spun ca puey ati mai mancat..spui ca abea acum ai descoperit alergia si gata

cleo daca nu ai pus la ciorba ulei nu ai inbuliat-o ca si fasolea e tot glucid

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

cleo daca nu ai pus la ciorba ulei nu ai inbuliat-o ca si fasolea e tot glucid

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.




Dar la ciorbe de obicei se pune si ulei?Eu stiu ca nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Puteti pune ulei la ciorba de fasole pt ac fasolea are IG 35 parca. Daca se poate combina cu ciolan sigur merge si cu ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro io vb de faptu ca o mancat-o cu paine neagra

gabi unele persoane inca mai calesc ceapa in ulei

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

puisoaro io vb de faptu ca o mancat-o cu paine neagra

gabi unele persoane inca mai calesc ceapa in ulei

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.




Aaaa,eu ma gandeam la pus ulei in ciorba,precum pui borsul.Haha,azi chiar sunt in love,nu m-am gandit nici o clipa la prajeala.
Pai prajeala nu e indicata sub nici o forma,eu ceapa o pun direct in ciorba.
Mama face prajeala in urmatorul fel :pune apa in tigaie,ceapa si un strop de ulei de masline,cantitatea nu cred ca ajunge la 1/4 lingurita.


Ce comici sunt purcelusii din tabel,sper sa scapati rapid de ei fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

brandushik multumesc de tabelas; data de incepere la mine e 1 noiembrie 2011

meniul de azi:

MD tot glucidic (wasa, gem, iaurt 0)
P varza cu carnat de casa
C inca nu stiu dar probabil fasole verde cu putina carne de vita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Meniul de azi:
- wasa cu magiun
- 4 bomboane nemonti
- putina friptura de porc, ardei, mozzarella, iaurt capra
- pastrav la cuptor, mujdei de usturoi

Mergi la inceput