Disneyland Paris - 6 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mada, din cercetarile mele la blue air e cel mai ieftin: 400 de lei de persoana + 17 euro de bagaj. La companii normale sunt niste tarife SF de-a dreptul. Cu tot cu transportul din beauvais si tot nu te duce asa scump, ba indraznesc sa spun ca nici daca iei inca o noapte de cazare inainte de plecare ca sa nu pierzi o zi de parc, nu ajungi sa depasesti tarifele de la tarom sau air france.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau
... Acum mai ramane sa studiem ofertele pt biletele de avion, stie cineva ceva oferte demne de luat in seama?



Madau, eu am luat bilete la Wizz Air. Am rezervat saptamana trecuta biletele si am observat apoi ca preturile tot cresc, dar zic ca merita sa te uiti si pe site-ul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare

si noi vrem la DL dar cred ca in februarie asa ca va rog sa ma lammuriti si pe mine: unde ati facut rezervarea,care este cel mai bun site ,cazare unde??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madau, stii cum e cu biletele de avion, pretul poate varia (de obicei creste) de la o zi la alta. Hotaraste-te cat mai repede la niste date aproximative si apuca-te sa cauti bilete de avion. Noi am luat la dus cu Wizz si la intors cu Blue Air, la un moment dat Wizz-ul ne-a anuntat ca si-a schimbat datele de zbor, puteam sa le acceptam sau sa luam banii inapoi, nu le-am acceptat pt ca pierdeam o zi de parc (deja cumparasem cazarea si biletele la DLP) asa ca am cautat repede alta oferta si am mers cu FlyNiki, cel mai bun pret pe care l-am mai gasit la momentul respectiv dar din pacate cu schimb la Viena, deci a durat mai mult.

Regula de aur - intai ia biletele de avion si apoi rezerva DLP-ul, nu invers, pt ca variaza mai tare preturile la avion de la o zi la alta decat la DLP. Dar in timp ce cauti variante de bilet verifica si tarifele la DLP (de ex in week-end s-ar putea sa fie mai scump si sigur e mai aglomerat parcul).

Eu cu Taromul am mers in diverse locuri numai cand am luat biletele foarte din timp, altfel sunt scumpe rau dar bineinteles merita sa verifici pretul. Merita sa verifici la toate companiile si sa vezi ce-ti convine cem mai mult. Tine cont ca drumul pana la Beauvais costa 15 EUR de persoana, platesc si copiii, dureaza cam o ora si autocarul se ia din capatul opus al Parisului fata de directia unde este DLP. Din acest punct de vedere Fly Nikki, Tarom si alte companii de linie au avantajul ca aterizeaza pe aeroportul CDG.

Vezi ca si Tarom are o agentie proprie cu oferta zbor + DLP, vezi daca e convenabila versus ce gasesti cu alte companii. Si nu uita, e cam de evitat week-end-ul in parc.

Spor la planificare!


Edit: Androix: preturile nu sunt constante, de genul "400 RON e blue air". Variaza foarte mult de la un zbor la altul si in functie de data la care rezervi. Daca azi sunt 400 maine pot fi foarte bine 600.

Daca mergeti cu low-cost ganditi-va daca va puteti restrange la un singur bagaj de cala, bagajele de cala se platesc extra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Noi tot cu Wizz Air, iar daca mergeti mai multe persoane merita sa luati cardul Wizz....reducerile sunt semnificative.
Sper sa nu avem surprize cu anularea zborurilor.

Mamica de bebe Andrei (16.08.2006) si Ioana (03.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi am luat aseara biletele de avion de la Blue Air (plecare 23 aprilie retur 28): 2000 ron 2 adulti si un copil fara bagaj de cala (la ora 17.00 cand am plecat de la munca erau 1600, la 18.00 a luat prietenul nostru cu 1800 si noi la 19.00 cu 2000). La Wizz erau deja mai scumpe pentru perioada in care vrem noi si trebuia sa stam o zi in plus pentru ca nu aveau retur cand vroiam noi. La Air France am primit oferta cu 630 euro iar la Tarom in jur de 650.
Vom sta 4 nopti in Disney si ultima noapte am luat cazare la un hotel langa aeroportul Beauvais deoarece avionul este la 10.00 si ar trebui sa ne trezim mult prea devreme daca am pleca din Disney direct la aeroport.
A mai ramas hotelul, sper sa rezolvam pana maine si asta (mai asteptam o oferta).
Transferul de la aeroport la hotel si invers il vom face cu un autobuz (50euro/pers dus-intors). Daca stiti vreo varianta mai ieftina va rog sa-mi apuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui vali02

Citat:
citat din mesajul lui madau
... Acum mai ramane sa studiem ofertele pt biletele de avion, stie cineva ceva oferte demne de luat in seama?



Madau, eu am luat bilete la Wizz Air. Am rezervat saptamana trecuta biletele si am observat apoi ca preturile tot cresc, dar zic ca merita sa te uiti si pe site-ul lor.

Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)



Si cat v-au costat?

Lavi, la simularile pe care le-am facut eu 400 de lei a fost minimul in functie de ora si ziua aleasa. Noi trebuie intai trebuie sa ne hotaram asupra zilelor exact cand mergem. Cum ai spus si tu, mai intai rezervam avionul si pe urma DL. Ma cam incurca faptul ca ne-am inmultit si dupa cum va imaginati e mai greu sa cadem toti de acord si pierdem timp.
Si apropo de bagaje, la blue air e 17 euro iar la wizz e vreo 50. Nu avem cum sa ne restrangem la mai putin de doua bagaje ca plecam cu doi copii dupa noi oricat as vrea nu am cum sa iau mai putin.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Androix, noi am mers cu 2 copii pe 4 nopti in martie (deci haine groase) si am luat un valizoi mare (troller) si 3 bagajele de mana: 2 ghiozdane pe care acolo le-am folosit sa caram apa, geci cand ne era cald, etc si o gentuta mica. Nah, vezi si tu cum te organizezi, dar ai grija ca bagajele de mana sa respecte cerintele de dimensiuni ca sa nu ai probleme.
Bagajul il platesti si la dus si la intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Are sens ce zici tu, insa o sa fie destul de incomod cu multe bagaje de mana. As putea sa cumpar un troller mai mare pentru cala si sa iau trollerul mic ca bagaj de mana, am vazut ca este acceptat, trebuie sa ma uit la dimensiuni, vorba ta. Asa ar fi posibil. Om vedea mai e pana atunci.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Fetelor as vrea si eu sa merg la DL incepand cu 16 septembrie. Cand se incepe scoala? Este ok perioada?

Ana ai card Wizzair? Si eu ma gandeam sa imi fac, daca sunt reduceri pana la 9 insotitori.


Mergi la inceput