Scolari de Iulie - August 2004 * 89

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Radu nu asteapta deloc scoala, e prea preocupat de joaca. teme de vacanta n-a prea avut, vreo doua foi pe care le-a executat in ultima zi de scoala sa-si ia de-o grija. Aseara a constatat ca nu-si mai aminteste nici cum ii cheama pe unii colegi de clasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Sa va spun eu programul meu de diminieata din saptamana asta....sculat la 8 ca sa duc copilul la scoala, apoi venit si strans prin casa vreo ora...si aopi somn de voie alte 2 ore. Ce bine este...parca s-a acumulat o tona de oboaseala.
Adela nu numai ca a inceput scoala dar a inceput si testele...ma streseaza profa asta a lor, rau de tot cu testele ei... dar copiii nu sunt, si asta e bine.
Eu vreau sa ma duc sa ma tund, ca vreau sa ma vopsesc...dar nu pot din motive feminine...asa ca nu stiu ce sa fac...daca ma tund si nu ma vopsesc voi arata babuta, ca sunt alba mai mult de 80 la suta. daca nu ma tund arat laiata, dar nu alba...ma mai gandesc.
La noi e primavara azi, 10 grade. dar pana diseara si maine se anunta furtuna de zapada...unde vad astea zapada nu stiu. dar nu mai spun nimic ca asa am spus si anul trecut, cand la 2 (pe un soare frumos primavaratic)ne-au trimis acasa pe motiv de furtuna si la 3 era deja zapada viscolita si la 4 s-a blocat autostrada de au stat masinile pe ea 2 zile inzapezite.
va pup. Noapte buna Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
Liliana icch, sper sa treaca repede furtuna... sau sa va ocoleasca. hai ca problemele nu dureaza o vesnicie, te vopsesti/tunzi peste cateva zile
maine am o zi de concediu... trag o fuga singura cu berbatu pan la Bucuresti
va pupez, o zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata! Si noi am intrat deja in program, Matei merge deja la after-school program normal toata saptamana, il trezesc cu mare greutate dimineata, nu stiu ce facem de luni, cand trebuie sa ne trezim cu jumatate de ora mai devreme :(

Dar cred ca oricum ii prinde bine programul mai lejer de zilele acestea, la after-school mai mult se joaca, citesc, se uita la filme, au lucrat ceva si la matematica, maine merg la teatru.

Liliana, furtuna? A fost?

Roxi, atunci sa va simtiti bine in scurta deplasare!

Corina, programul asta nebun ne mentine, nu? :)

Eu am inceput anul in stres maxim la serviciu, ma asteptam la asta dar tot ma afecteaza, sunt implicata intr-un proiect care presupune sa fiu la mijloc intre niste persoane maaaari....


Va pup, o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

vine primavara? e soare de la ora 8 si caldut. Totusi, la noi se anuta ninsori de poimaine. De doua zile caut pantaloni de fash lui Danu si nu gasesc, nu vreau sa-i iau costum de ski chiar, ci doar niste pantaloni de tavalit prin zapada de aci de la campie, desi cine stie, poate mai bine ii iau costum de ski, ce ziceti? N-o fi prea gros, el e calduros, transpira repede.

Danu zice ca abia asteapta sa inceapa scoala...sa-l cred ? ca daca e sa socotesc dupa cat de repede vine cand il chem la ceva exercitii...

Roxana, spor la subtiat talia :),... ceea ce mi doresc si mie. Poate ne ajuti tu cu info din domeniul farmaceutic, ce-or fi suplimentele alea de te tin satula, daca am inteles eu bine, printre atipeli aseara, ...ce zici? ca mereu ma dotez pana-n dinti cu info si cam cu atat raman DAR macar se cheama ca sunt un om informat, pot accesa informatia si o pot folosi cand doresc.

a, sa nu uit, legat de scoala, am ramas stupefiata ca dupa un semestru la scoala de engleza, in care am lasat copilul pe mana cadrului de engleza, el nu stie nici un cuvintel nou in plus fara de ce-l invatasem eu la 6 ani. Mereu imi spune ca doamna de engleza nu le da teme, ca in clasa repeta o data apoi deseneaza, coloreaza in cartea de engleza, care dupa parerea mea e foarte dragut structurata si folositoare. Insa ma tem ca doamna nu aplica cea mai buna metoda de invatare a englezei cu ei desi e o doamna in varsta. In ultima ora de curs i-a intrebat mirata "voi acasa nu deschideti cartile deloc?"...Pai ei nu stiu sa citeasca in engleza si hai sa zic ca eu stiu, desi am o pronuntie destul de russian, pt ca nu am facut in scoala engleza, dar sunt parinti care nu stiu nimic. OAre chiar nu e posibil sa ii invete la scoala macar 2 cuvinte pe saptamana ? care sa le repete ora urmatoare, si tot asa, sa rostogoleasca "bila" si sa-i invete mai mult si mai mult, prin conversatii, repetitii multe??


ma duc la treburi, va doresc o zi faina, senina, fara stres si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, io suplimente nu recomand niciodata. sunt niste porcarii in marea lor majoritate (adica 99%). oricum pe majoritatea scrie "in combinatie cu o dieta sanatoasa si miscare" haha . adica de fapt nu fac nimic. plus ca dupa ceva ani de folosinta se mai dovedesc si problematice (vezi cazul sibutraminei). deci NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Maria si-a facut dimineata inainte sa plec la servici tema la romana (de scris 4 randuri de caiet ) si a declarat miorlait ca de abia asteapta sa inceapa scoala.
N-a mai stat de mult de vorba cu colegii...deh...

Lio, stai calma cu suplimnentele alea...am colege care au folosit nu'sh ce prostii...dupa ce s-au lasat de ele s-au dublat! (sigur, depinde de organism...dar dupa ce il infometezi orice organism are tendinta de a "face provizii")...Parerea mea

Liliana, eu zic sa astepti cateva zile...:)
Uau, furtuna! Sa treaca repede...la noi vine primavara

Roxi, distractie maxima sa aveti! :)

Roberta, si cat tine "distractia" asta la tine la servici!? Ai grija de tine.

In alta ordine de idei, var-mea m-a rugat sa-i gasesc oferte pentru un sejur de 4 zile la Disneyland Paris. I-am zis intr-o doara si lui John..."hai sa mergem si noi"..."daca gasesti oferte bune mergem!"
(el nu se misca asa usor de acasa...eu cu atat mai putin )
Asa ca acum ma distrez cautand oferte pentru disneyland :)

O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

helou si de la mine.
sunt in sevraj, n am avut curent, apoi net ... ioi ce greu e :-)))
Liliana, spor la trebi la voi, pupam Adela !
Rox, relax placut la Bucuresti !
Lia, ajuta mult jocurile educative cd - urile cu jocuri in engleza, cel putin la noi asa e.
In rest stem bine, profitam la maxim ca e vacanta inca si nu facem nimik, haha.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Roxi, bagat si eu la cap chestia cu suplimentele, eu sunt total impotriva, am o colega care a slabit cu sibutramina 20 de kg acum 3 ani, acum e mai mare decat era inainte, dar ma bate la cap o prietena cu nu stiu ce ceai de slabit.
Eu am decis cu Petro dimineata sa tinem impreuna un regim de slabit, bazat pe mancare sanatoasa, pe multe chestii facute la steamer, salate, dar si miscare, pentru ca amandoi am cap pus ceva kilograme

Lia, la Matei am avut o experienta proasta cu engleza la gradi, asa ca in grupa pregatitoare l-am retras.... vorba ta, stie mai mult de la mine :)
La scoala le-a dat un top de fise cu poze si cuvinte in engleza si m-am revoltat si eu, daca parintii nu stiu engleza, cine le citeste???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Roxana, multumesc, ai dreptate.

Asta cu engleza facuta in mod nu stiu cum la scoala nu o comentez decat la nivel de utilitate, adica daca tot au in program o ora saptamanala, de ce sa nu o valorifice ca lumea?? este un optional e drept, am inteles, ne-a facut scoala un serviciu si a introdus engleza ca optional in loc de inca o ora de mate de ex., e ok, dar atunci zic ca ar fi foarte binevenit sa faca din ora de engleza o ora placuta si interactiva, nu una plictisitoare, obositor de plictisitoare. Ieri de ex. n-am mai scapat cand am facut cu ei o "lectie" cu intrebari interactive, n-a scapat seara la 8 nici taicasu pe care l-au luat la refec cu intrebari in engleza cum a intrat pe usa. Deci e clar ca le-ar placea. Momentan inca nu i-am inscris la cursuri de engleza extrascolare, pt ca n-am vrut sa-i incarc programul de dupa scoala, sa aiba timp de dansuri ca activitate distractiv-sportiva de 2x pe saptamana si in rest sa-si faca temele relaxat sa se joace si cam atat. As fi avut varianta de a-l duce la mall de 2 x/sapt la un curs de engleza, insa atunci plecam zilnic de acasa la 4 inapoi pe drumuri, ceea ce mi se parea obositor mai ales ca eu n-am masina mea si ar trebui sa mergem cu taxiul si sa venim cu taxiul, ca alt mijloc de transport n-avem care sa ne duca pana la mall de acasa. In statia de taxi ba sunt, ba nu taxiuri la orele alea, am stat de multe ori si 10 minute in asteptare sunand pe la diverse companii dupa un taxi. Deci...mai bine ar fi sa gasesc pe cineva, un profesor de engleza in zona, care sa-mi vina eventual acasa sau care sa stea in zona cu noi, sa il duc eu cate o ora-doua pe saptamana sa invete si el ceva totusi. CD-uri interactive nu am prea gasit, desi ma tot uit, am unul singur insa vad ca nu e atras de asa ceva, lui ii trebe OM cu care sa interactioneze direct. Engleza nu e matematica, nu se face "in cap", trebuie sa deschida gura, sa comunice, sa interactioneze, sa pronunte, sa vada gura celui care pronunta, asta daca vreau sa o invete ca lumea. Stiu ca e prematur de asa discutii insa ma gandesc cu oarecare dezamagire ca va trebui din clasa a 5-a sa-l mut la o alta scoala si le el si pe sora-sa cand ii va veni randul. Daca nici pe mate, romana si limbi straine (ma intereseaza germana si engleza, nu franceza) nu va avea dascali mai interesati si apropiati cu care sa relationeze frumos, asa cum face acum cu invatatoarea....atunci vom renunta la comoditatea de a avea scoala la 7-8 minute de mers pe jos si ne vom duce cu ei la scoli la 15 minute de mers cu masina, ce putem fac??

Mergi la inceput