Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***383***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Bianco, deci ii serioasa treaba aia cu jobul 2? Atunci da, se cere neshte bautura...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way


E serioasa. Io acum lucrez pe proiect. Doar ca e vorba de start-up cane e multa treaba si ar trebui un full-time. Pe 15 ianuarie iau primii bani ca asa am convenit in decembrie. Apoi de pe 20 incolo (cand o sa aiba firma statut juridic si toate cele) stabilim in continuare metoda de colaborare.

Problema mea e ca avem 6 luni de zile ca sa facem firma sa fie pe linia de plutire pentru a primi si a doua parte a finantarii (nu eu,ca nu e firma mea, compania in sine). Domeniul de activitate este cel al asigurarilor.

E o complicatenie. Ar trebuie sa renunt total sau partial la jobul actual, pentru niste bani in plus dar un risc (asta depinde de mine cum imi voi negocia contractul).

Dar pana atunci, imi fac treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si din ciclul "io nu-mi spal rufele murdare in famelie": vi se pare normal ca azi Jambo s-a dus cu frate' su la unchiul lor care e Ion? Dar ca m-a anuntat printr-un sms?

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







Normal nu, dar iesit din comun sa stii ca nu e.

Io primesc sms de tipul: vezi ca mai intarzii, am iesit la o bere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Nu, bre, de Ana T.

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

De cine zici ca e de pe DC, Munica, de anda aia? Si atunci de ce nu i-a raspuns cuscrei si de ce tot insista cu cerutul prieteniei? Tu de unde stii, tie "ti s-a introdus" politicos? Si "prietena" noastra stii tu care e activa la umanitare...nu ca as crede ca e ea, dar nimic nu m-ar surprinde:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pentru tufetele cunoscatoare si grabnic saritoare cu solutii la nevoie.

Stiti buba mea neagra de la serviciu cu internetul. Ca nu exista. Se pare ca ulciorul a mers de prea multe ori la apa si s-a spart. Car am fost eu in cocnediu a venit un alt informatician si a vazut in istoric conectarile la internet. Sau in fine, ceva in calculatorul meu. E drept ca eu am sters urmele dar nu is de profesie...decat hacker umbrit. Sefa mea o tinea pe a ei sus si tare DOAR O DATA am avut sitcul de net (asa e, numai ca o data cu stirea ei in 6 luni). Nu contest ca nu am luat virusi de pe net si trasnmis prin retea celorlalte calculatoare dar nici cu calculatorul ei ne-periat de nici un antivirus nu mi-e rusine sa spun ca nu a facut rau prin retea.

In fine, cert e ca o perioada pana imi voi da seama in ce parte bate vantul NU imi voi mai conecta sticul. Ori ma stiti ca is dependenta de net, si de fapt de voi. Ori cand ma gandesc ca de luni merg la serviciu fara net mi se face acru in minte. Iar m-au apucat gandurile negre despre cat de incuiate imi sunt sefele (chiar daca doar una, sor-sa e colega cu noi si d-aia spun ca am doua sefa, una cu acte una din umbra) si cat de lipsite de inspiratie si dorinta.

Caut solutii. Cum s afac sa imi mentin dependenta? Prima varianta ar fi sa intru, cum foloseam odinioara prin Ubuntu, si calculatorul doar ca obiect de transmitere a datelor. Insa imi este dificil ca trebuie sa ies de pe calculator, sa scot reteaua, sa intru pe linux si e mai multa miscare. Ori daca vine brusc si imi cere ceva ce eu trebuie sa iau din retea....ia reteaua de unde nu-i. Intlegeti cumva de ce nu ador aceasta solutie.

Apoi, ma tot gandesc cum sa fac sa imi conectez modemul de la Digi pe telefonul mobil? Asta mi-a tunat acum in cap. Credeti ca se poate? Exista vreo miscare?

Exclus sa imi cumpar abonament de net pe mobil pentru ca ...chiar nu se merita. Dependenta dependeta, dar pana la bani.

Sa zic ca luni si marti as rezista caci m-a anuntat colega ca sigur NU voi avea timp nici de pis nu de net. Dar apoi...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Floric,

Io as zice sa suni la providerul de telefonie si sa zici ca vrei sa te portezi in alta retea ca iti dau si net gratis pe telefon in limita a 250 Mb trafic.

Poate sar ei cu oferta asta. Sau sa iti iei cartela noua de telefon, pre-pay cu minute incluse si trafic de net.

Aia cu modemul in telefon nu cred ca merge. Sau iti aduci calc/laptop de acasa care sa nu fie legat in retea si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, io nu ma pricep deloc la tehnologie dar, in loc sa te complici si sa-ti creezei complicatii la job, nu mai bine iti rezolvi dependenta seara, de acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bianca, bravo tie, tufato, fa o lista cu "+" si "-" si vezi ce-ti iese mai bine! (io-s dusa cu sfatu' asta, cu "+" si "-", fiindca io-l tot dau dar nu am facut niciodata o asemenea lista:)))
Aaaa, deci de AT ziceai, Monnvas, asta e altceva, io-s intrigata de "A.A" aia care s-a infiltrat cu tupeu printre noi
Floric, nu stiu ce sfat sa-ti dau, ca nici io nu intru pe net de la serviciu:))) E drept ca io mai mult de ora 14-15 nu stau pe-acolo.
Cuscra, io as considera nashpa ca nu mi-a zis inainte, da' tot e bine ca macar te-a anuntzat prin sms

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Asa mi-a zis si omu sa imi iau laptopul la serviciu si gata.

Deci, se poate sa imi iau catele cu numar nou si cu trafic?

Voi merge saptamana asta in cautari.

Of, asa ma deprima situatia...Trebuie sa facem atatea artificii si scarpinari pe invers cand DOAR un cuvant, o aprobare trebuie si totul se rezolva.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Bianca, bravo tie, tufato, fa o lista cu "+" si "-" si vezi ce-ti iese mai bine! (io-s dusa cu sfatu' asta, cu "+" si "-", fiindca io-l tot dau dar nu am facut niciodata o asemenea lista:)))


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Fecioara fiind, iti dai seama ca sunt omul listelor si listutelor.

Asa voi face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Floric, io nu ma pricep deloc la tehnologie dar, in loc sa te complici si sa-ti creezei complicatii la job, nu mai bine iti rezolvi dependenta seara, de acasa?

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis





Pai, tocmai d-aia o numesc dependenta...caci eu cand vreau sa fluier, fluier. Adica, mie cand imi vine sa butonez daca nu am scula la indemana ma revolt rau. PArca, fumezi, da? Ti-a ars gatul vreodata de o tigara si din varii motive nu ai putut sa executi nevoia, ori apoi cum te-ai simtit? E clar ca se muta concentraera pe satisfacerea nevoii si nu pe munca in sine.

Asta nu vreau sa sune a teorie, ci a explicatie glumeasca despre cum nu pot astepta pana seara.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput