Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

voi ati ajuns deja la carnita??? wow.

oare iustin e singurul bebelush pe LP care are aproape 6 luni si nici n am inceput mkr diversificarea la modul real si serios???

eu am vb cu pediatra, mi a zis ca pana pe 18 cand incepe 6 luni, sa l las in pace de tot. doar LP si atat.si apoi incepe usurel cu fructe dimineata.
ea vrea sa dureze cam o luna, pana l obisnuiesc cu masa 2 de dim, de fructe, fie sucuri, fie coapte.ulterior eventual ceva cereale si abia apoi legume. prb ca pe la 8 luni de abia ajungem la legume.
mi a zis ca nici nu se pune prb, momentan, pt urmatoarele aprox 2 luni, de inlocuit mese, doar de obisnuit copilul cu fructe/legume/cereale si cu cantitati f mici, crescute progresiv.
n a zis nimic de lactate sau de carne.

oricum iustin bea enorm de mult lapte.
are urmatorul program:

ora 8- 210 ml LP
ora 12- 210 ml LP
ora 16- 180 ml LP
ora 19.30- 200 ml LP
ora 22.30- 230-270 ml LP

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Neata si de la noi.
Mai fetelor fata mea cea mica de vreo cateva zile, adoarme seara si doarme pana pe la 2 cand se trezeste si ea are chef de joaca nu de somn, azinoapte de la 2 a mai adormit abia pe la 5, la inceput am incercat sa o mai adorm dar cand am vazut ca nu vrea am lasat-o in pace, pe la 3 a papat dar nu prea mult, ea avea chef de joaca nu de somn sau mancat, pana la urma pe la 5 a inceput sa dea semne de oboseala, am pus-o la san si asa a adormit, si ma gandeam ca doarme si ea mai mult dar ti-ai gasit pe la 8 si ceva s-a trezit. Sunt cam cheauna de somn dar asta e zilele astea e si sotul acasa si o sa-l mai las si pe el cu ea ca sa mai dorm peste zi.
Va pup pe toate, acum ne pregatim sa mergem cu copiii la biserica

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Anca, tu noaptea ii dai sa manance pe semi-intuneric si fara sa ii vorbesti?
Citisem ca e bine sa se obisnuiasca sa nu li se vorbeasca noaptea, sa nu ne jucam cu ei oricat ne-ar provoca, sa facem intuneric ca sa stie ca e noapte si trebuie sa doarma.


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




eu asa cred ca ar trebui sa i dai sa pape noaptea, in semi trezire a lui, intuneric si fara zgomote, joaca si nimic. sa invete ca noaptea e noapte si ziua zi.
ii dai san sau biberon?


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Asa..da!!! Despre avocado!! Ma bate gandul sa incerc si eu sa-i dau. Dar..am o problema..cum stiu care fruct e suficient de copt ca sa i-l pot da? Cum algetei fructele de avocado pentru bebe?



Andreea,este buna data de nastere a Mirunei la semnatura???

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Da...este corecta data nasterii! Anul asta facem buletin!!:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

iustin a avut mese la care mi-a baut si 330 ml de LP.

voua va mai beau copiii atata lapte?
nu vi se pare cam mult?
nu are alta masa si nu man nimic altceva. as putea sa zic ca bea atata LP ca i e foame si trebuie diversificat, dar prb e ca bea atata lapte de mult timp. de la 3-4 luni.nu e ceva nou. doar faptul ca uneori are mese la care rade 220 ml si ii mai fac 120 si ii rade si pe aia..., dar asta e doar la o singura masa din zi. si poate nu zilnic.

pur si simplu e innebunit dupa lapte. nimic din ce i am dat sa guste (suc de mere, suc de morcov, supa de morcov si dovlecel, cereale), nu i a priit.
sucul de mere l a vomitat de prima data, nu i am mai dat.
la sucul de morcov a stat cu gura inclestata ca un crocodil. nu i am mai dat.
la cereale s-a constipat dupa prima noapte, a urlat injunghiat, nu i am mai dat.
singura chestie care i a placut, a fost supa de morcov cu dovlecel, dar dupa 2 zile (ca atat i am dat), a facut niste crampe ingrozitoare, mai rele decat colicii de la inceput,cu urlat cate 2 ore seara continuu, de i am dat iar infacol si abia i au trecut. nu i am mai dat...

esec pe toata linia.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu ma simt total depasita si am abandonat sa l mai diversific....pe bune.
chiar mi a convenit ca pediatra ne a dat pauza pana pe 18 ianuarie.

eu refuz sa l mai diversific, dc urla si face crampe si partzuri si colici sau vomita de la orice ii dau sa inghita in afara de laptele asta enervant........o sa i dau DOAR lapte pana o sa fie atat de mare si de hotarat ca vrea in sf mancare, ca si o va lua singur din frigider.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

iustin a avut mese la care mi-a baut si 330 ml de LP.

voua va mai beau copiii atata lapte?
nu vi se pare cam mult?
nu are alta masa si nu man nimic altceva. as putea sa zic ca bea atata LP ca i e foame si trebuie diversificat, dar prb e ca bea atata lapte de mult timp. de la 3-4 luni.nu e ceva nou. doar faptul ca uneori are mese la care rade 220 ml si ii mai fac 120 si ii rade si pe aia..., dar asta e doar la o singura masa din zi. si poate nu zilnic.

pur si simplu e innebunit dupa lapte. nimic din ce i am dat sa guste (suc de mere, suc de morcov, supa de morcov si dovlecel, cereale), nu i a priit.
sucul de mere l a vomitat de prima data, nu i am mai dat.
la sucul de morcov a stat cu gura inclestata ca un crocodil. nu i am mai dat.
la cereale s-a constipat dupa prima noapte, a urlat injunghiat, nu i am mai dat.
singura chestie care i a placut, a fost supa de morcov cu dovlecel, dar dupa 2 zile (ca atat i am dat), a facut niste crampe ingrozitoare, mai rele decat colicii de la inceput,cu urlat cate 2 ore seara continuu, de i am dat iar infacol si abia i au trecut. nu i am mai dat...

esec pe toata linia.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Ai inceput putin cate putin? Noi am inceput cu cate o jum de lingurita- o lingurita din fiecare aliment nou. Parerea mea este sa nu disperi si nici sa il fortezi. Lasa-l cateva zile si incearca din nou sa vezi reactia. A!! Si inca o chestie! Luati-l cu voi cand stati la masa..asa va deveni curios si interesat de ceea ce ar gasi si el in castronasul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Fetelor,va rog sa-mi spune-ti si mie 38,1 este considerata febra????Adik tre sa merg la medic cu Luca???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Avocado nu ar trebui sa aibe gust rau, copt are un usor gust de aluna, mie mi se pare delicios, dar stiu ca sunt oameni care nu-l suporta, nu inteleg de ce, fiindca gustul e destul de neutru, adica nu are vreun gust/miros puternic
se combina cu orice
coaja are aspect specific cand e copt, la apasare usoara urma degetului ramane impregnata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Babyblue vorba pediatrei, trb sa se obisnuiasca usor usor, si la noi a fost crima si total haos la inceputul difersificarii dar acum s-a obisnuit, in legatura cu laptele nu stiu ce sa zic noi avem 6 luni jumate si bem 200 ml, mi se pare si mie mult, s-ar putea sa ai dreptate si sa nu-i mai ajunga laptele.Dar ciudat ca sunteti pe LP si pediatra v-a amanat pana la 6 luni, oricum ea stie mai bine. Mult noroc si multa rabdare cu diversificareaTu in rest ce faci?Cum te simti?

Printre altele am descoperit o noua metoda de calmat/adormit, o melodie in timp ce il legan usor.E o melodie cu sunetul apei si bataile inimii(care le auzea la mai in burtica si asta cred ca il calmeaza) plus se mai aude un gangurit de bebelus, e foarte zen melodia, am dat lovitura fetelor in max 5 min adoarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Este febra peste 38,0, dar am citit in revista mamica de azi ca la un copil sub 3 luni este ingrijoratoare febra peste 38.0 si peste 3 luni febra peste 39.3, ii poti da un anti termic, recomand Nurofen, dar mai bine fa ce iti dicteaza instinctul de mama, eventual sa dai o fuga pana la camera de garda a unui spital?Ce alte simptome mai are?A facut vaccin de curand?

Mergi la inceput