Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Lorialex, bebelusa mea a facut 38,1 si am sunat medicul.Era intr-o duminica si mi-a spus sa-i pun un supozitor cu novocalm pentru copii si sa o hidratez bine.Mi-a zis ca nu e f mare, mai ales dc e luata rectal.Suna dr!

Babyblue, daca bea cu placere laptele si pediatra a spus ca mai poti astepta eu zic sa te mai bucuri de perioada asta.A mea nu prea papa lapte.

O sa ii scot grisul si piersica, nu am citit nicaieri sa-i dau, am facut-o de capul meu, bazandu-ma ca scria gris pe borcanelul pt 4 luni de la HIPP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Loredana, cu ce ai masurat? Cele digitale stiu ca pot indica mai mult, al meu asa e
Oricum e stare subfebrila daca nu chiar febra.
Starea generala cum e? Suna, daca ai pe cine, nu pune novocalmin, mai degraba paracetamol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Salutare.

Anda, stiu ca grisul din grau nu e bun din cauza de gluten, borcanasele astea m-am lamurit cu ele, daca pun picior de porc in borcanase recomandate la 4 luni, e clar ca nu sunt controlate de nimeni! Iar piersica din compot are zahar, care stiu ca pana la an nu se da, la fel ca si sarea...



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


De acord cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Asa..da!!! Despre avocado!! Ma bate gandul sa incerc si eu sa-i dau. Dar..am o problema..cum stiu care fruct e suficient de copt ca sa i-l pot da? Cum algetei fructele de avocado pentru bebe?

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998

Andreea,este buna data de nastere a Mirunei la semnatura???




Da...este corecta data nasterii! Anul asta facem buletin!!:)


Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


Wow!Felicitari!!!!Sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

eu ma simt total depasita si am abandonat sa l mai diversific....pe bune.
chiar mi a convenit ca pediatra ne a dat pauza pana pe 18 ianuarie.

eu refuz sa l mai diversific, dc urla si face crampe si partzuri si colici sau vomita de la orice ii dau sa inghita in afara de laptele asta enervant........o sa i dau DOAR lapte pana o sa fie atat de mare si de hotarat ca vrea in sf mancare, ca si o va lua singur din frigider.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Oricum acum doar incercam sa-i obisnuim cu altceva ,nu sa inlocuim laptele!
devoratorul de laptic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Fetelor,va rog sa-mi spune-ti si mie 38,1 este considerata febra????Adik tre sa merg la medic cu Luca???

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Vorba fetelor, depinde daca este masurata rectal sau nu. Oricum, mai bine e sa suni pediatrul. Daca vrei sa ii scazi febra rapid si fara sa bagi medicamente in el, pune-i sosete cu otet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

lori, si eu cred ca e bine sa suni medicul daca se poate....
Eric nu a avut niciodata si nu prea am idee ce sfat sa-ti dau pt ca nu am trecut prin asta.
Multa sanatateee
Mama mia ce mancacios este Iustin...cate kg are? Eric papa LM maxim 120 ml iar LP max 140 ml , de doua ori a mancat 200 ml si ma uitam daca nu vomita apoi :))))

Nu am crezut niciodata ca diversif asta ma va speria asa tare. Eu azi am facut suc de morcov cu putin mar pt noi si i-am dat o lingurita si lui Eric si tare i-a placut , a luat imediat. Krissy...poate ma certi :)))))) oare sa-i mai dau si in alte zile? sau avocado sa-i dau de curiozitate sau sa astept 6 luni cand incepem dives cu adevarat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui florina_g

Este febra peste 38,0, dar am citit in revista mamica de azi ca la un copil sub 3 luni este ingrijoratoare febra peste 38.0 si peste 3 luni febra peste 39.3, ii poti da un anti termic, recomand Nurofen, dar mai bine fa ce iti dicteaza instinctul de mama, eventual sa dai o fuga pana la camera de garda a unui spital?Ce alte simptome mai are?A facut vaccin de curand?

Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin (23.06.2011)


Merci Florina!Nu a facut vaccin,vom face pe 17.Pur si siplu s-a trezi mai molicel asa si mai caldut.Am sa-i dau antitermic si o sa saun asistenta.Merci inca odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Lorialex, bebelusa mea a facut 38,1 si am sunat medicul.Era intr-o duminica si mi-a spus sa-i pun un supozitor cu novocalm pentru copii si sa o hidratez bine.Mi-a zis ca nu e f mare, mai ales dc e luata rectal.Suna dr!

Babyblue, daca bea cu placere laptele si pediatra a spus ca mai poti astepta eu zic sa te mai bucuri de perioada asta.A mea nu prea papa lapte.

O sa ii scot grisul si piersica, nu am citit nicaieri sa-i dau, am facut-o de capul meu, bazandu-ma ca scria gris pe borcanelul pt 4 luni de la HIPP.


Multumesc mult AndaAcum o sa sun.Temperatura am luat-o din ureche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

lori, si eu cred ca e bine sa suni medicul daca se poate....
Eric nu a avut niciodata si nu prea am idee ce sfat sa-ti dau pt ca nu am trecut prin asta.
Multa sanatateee
Mama mia ce mancacios este Iustin...cate kg are? Eric papa LM maxim 120 ml iar LP max 140 ml , de doua ori a mancat 200 ml si ma uitam daca nu vomita apoi :))))

Nu am crezut niciodata ca diversif asta ma va speria asa tare. Eu azi am facut suc de morcov cu putin mar pt noi si i-am dat o lingurita si lui Eric si tare i-a placut , a luat imediat. Krissy...poate ma certi :)))))) oare sa-i mai dau si in alte zile? sau avocado sa-i dau de curiozitate sau sa astept 6 luni cand incepem dives cu adevarat?


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Suc de morcov cu mar poti sa ii mai dai din cand in cand...doar nu ii dai in cantitati industriale. Despre avocado...habar n-am. Dar noi am inceput de pe la 5 luni pentru ca era foarte curioasa cand mancam noi, avea greutatea buna , iar dr mi-a spus sa incep sa-i dau fructe, legume...cate putin...din distractie ca atunci cand va avea 6 luni si va trebui sa inceapa sa manance cu adevarat sa nu refuze alimentele noi. Din fericire, la noi merge foarte bine pana acum. Mai speriata sunt eu..dar Sofia e super ok!

Mergi la inceput