Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Eu i-am dat Nataliei astazi avocado, nu a fost prea incantat de el pana la urma a luat cateva lingurite, dar se stramba intr-una.Fetele care ati mai dat avocado la bebelusi cu ce il combinati?

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Nici la noi nu a avut succesc avocado.Si mi se parea ca parca se inneaca cu el.Ceva idei???


si eu tot azi i am dat prima oara ,i l am facut impreuna cu banana si para si vad ca l a mancat,eu tot pt prima oara in viata am gustat si mi se pare oribil la gust,bn macar ca i a placut lui,a si am mai citit pe undeva ca alte mamici l au adaugat si la piureul de legume

fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)


Multumesc frumos Morenna!Am sa incerc si eu cu fructeEu mananc in general avocado si-mi place tare mult.Poti sa-l pui la sandwisuri,doar sa-l pasezi cu putina sare si-l intinzi pe paine cu rosii si e tare bun si sunt multe retete.Mie-mi place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Salutare, fetele! De doua zile incerc sa recuperez ce ati scris dar aveti un spor incat imi e imposibil sa retin toate raspunsurile pe care as vrea sa vi le dau pana termin de citit.
In primul rand, La multi ani tuturor celor ce si-au serbat onomastica si bebeilor care au mai adaugat cate o lunita la "palmares"!!!

1. Am vazut ca s-a pus problema pernei pentru bebe...nici noi nu folosim si, din cate stiu, nu e prea recomandata pana la 1 an.

2. Apoi...constipatia!! O mare problema si la noi! Ieri n-am mai rezistat si i-am facut 50 ml de ceai de musetel ( e un ceai de musetel instant,de la Milupa) pe care l-a baut cu placere as putea spune. Azi a facut caca singurica si nu atat de tare ca in ultima perioada. Deci...cred ca am avut succes cu ceaiul. Azi insa nu-i mai dau. Nu vreau sa abuzez de musetel ca am inteles ca modifica flora intestinala daca e folosit in exces.

3. Tot de ieri am inceput sa-i dau carinta de pui. I-am pus o lingurita in piureul de legume..a ras tot din castronel! Azi, la fel..ii mai dau maine si apoi cred ca voi face pauza o zi- doua. Desi pediatra mi-a spus sa-i dau in fiecare zi, eu stiu ca se dau 2-3 lingurite de carnita de 2-3 ori pe saptamana. Gresesc? Voua ce v-au spus pediatrii? (ma refer la cele care deja au bagat sau se pregatesc sa bage carnita in alimentatie).

4. Dintii...niciun semn ca ar avea de gand sa apara. Baleste toata ziua...baga in gura orice, ne roade degetele instant daca indraznim sa ne apropiem de gurita ei ....dar gingiile mi se par fix la fel...

5. Curiozitate: voi ce fel de scutece folositi? cu care va impacati cel mai bine?

6. Miha, pe mine chiar m-ar interesa sa aflu mai multe despre yoga, despre meditatii si purificare...adica..oamenii care nu merg sa practice yoga sub indrumare pot face acasa anumite meditatii? Si ce fel de regim alimentar tii ca sa nu-ti dezechilibrezi organismul?

7. Ilida, Ma bucur ca esti mai bine!!! Curaj!! O mama poate muta muntii...nu te subestima!

8. Sunt convinsa ca mai aveam de scris o gramada si ca am uitat ce
vroiam sa zic. Dar imi amintesc pe traseu si revin. Va pup! O duminica placuta sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

O duminica placuta si de la noi.

Azi a fost ultimul episod din telenovela mea iubita. Cat am mai plans, a fost atat de fain!!! Imi pare tare rau ca s a terminat si am zis sa merg pe acasa.ro si sa ma uit in program. Si cum ma uitam eu acolo, am zis, ia sa citesc pe forum despre telenovela mea 'Impreuna pentru totdeauna'. Si din citit in citit, am descoperit ca acesta telenovela poate fi urmarita in intregime pe youtube, dar fara subtitrare. Si ce credeti ca am facut toata dimineata??
Sotul era mort de somn, asa ca m am gandit sa i dau si lui un moment de relaxare, am luat o pe Imi si am inceput sa urmaresc toate episoadele acestei telenovele. M a prins, recunosc.
Si asta voi face si toata ziua de azi: ma uit la telenovela mea. Sotul se uita la meci, desigur (Manchester City-Manchester United) cu Imi si eu la telenovela.

Urez la multe lunite sarbatoritilor de azi si ne auzim pe parcurs. O sa am ceva de recuperat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Am fost si am facut shoppinggggggggg, mi-am gasit rochite, ghete ....yupiiiiiiiiiiiiiii

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Sa le stapanesti sanatoasa, Giulia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Cand voi fi singura cu Imi, ma voi putea uita la telenovela numai cand doarme, caci e doar in spaniola si trebuie sa ma concentrez un pic sa inteleg. Dar imi prinde tare bine ca e fara subtitrare. Voi mai invata o limba. Eu intotdeauna am fost pasionata sa invat limbi straine (am fost si profesoara de engleza in tara) si acum imi va prinde bine si spaniola. Deci, sa luam partea buna din aceasta nebunie a telenovelellor!!

Si inca ceva inainte de a pleca la vizionare: Stiati ca Manchester City, cel mai bogat club de fotbal din lume are un portar roman???? Il cheama Costel Pantelimon. No, daca traiesc intr o tara obsedata de fotbal, normal ca am devenit si eu obsedata de el.....

O duminica super si va pup pe toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Asa..da!!! Despre avocado!! Ma bate gandul sa incerc si eu sa-i dau. Dar..am o problema..cum stiu care fruct e suficient de copt ca sa i-l pot da? Cum algetei fructele de avocado pentru bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

O duminica placuta si de la noi.

Azi a fost ultimul episod din telenovela mea iubita. Cat am mai plans, a fost atat de fain!!! Imi pare tare rau ca s a terminat si am zis sa merg pe acasa.ro si sa ma uit in program. Si cum ma uitam eu acolo, am zis, ia sa citesc pe forum despre telenovela mea 'Impreuna pentru totdeauna'. Si din citit in citit, am descoperit ca acesta telenovela poate fi urmarita in intregime pe youtube, dar fara subtitrare. Si ce credeti ca am facut toata dimineata??
Sotul era mort de somn, asa ca m am gandit sa i dau si lui un moment de relaxare, am luat o pe Imi si am inceput sa urmaresc toate episoadele acestei telenovele. M a prins, recunosc.
Si asta voi face si toata ziua de azi: ma uit la telenovela mea. Sotul se uita la meci, desigur (Manchester City-Manchester United) cu Imi si eu la telenovela.

Urez la multe lunite sarbatoritilor de azi si ne auzim pe parcurs. O sa am ceva de recuperat....

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Spor la vizionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Cand voi fi singura cu Imi, ma voi putea uita la telenovela numai cand doarme, caci e doar in spaniola si trebuie sa ma concentrez un pic sa inteleg. Dar imi prinde tare bine ca e fara subtitrare. Voi mai invata o limba. Eu intotdeauna am fost pasionata sa invat limbi straine (am fost si profesoara de engleza in tara) si acum imi va prinde bine si spaniola. Deci, sa luam partea buna din aceasta nebunie a telenovelellor!!

Si inca ceva inainte de a pleca la vizionare: Stiati ca Manchester City, cel mai bogat club de fotbal din lume are un portar roman???? Il cheama Costel Pantelimon. No, daca traiesc intr o tara obsedata de fotbal, normal ca am devenit si eu obsedata de el.....

O duminica super si va pup pe toate!!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

si este venit de la FC Timisoara pe 2-3 milioane de lire :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Asa..da!!! Despre avocado!! Ma bate gandul sa incerc si eu sa-i dau. Dar..am o problema..cum stiu care fruct e suficient de copt ca sa i-l pot da? Cum algetei fructele de avocado pentru bebe?

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998

trebuie sa fie moale, dar nu foarte moale si sa nu aibe pete negre ( atunci este stricat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Gliana, bebele meu are 5 luni si 10 zile.Ii dau carnita de pui la sfatul pediatrei.Noi nu prea papam laptic.Si e asa bucuroasa cand ii dau.Pun morcov, cartof, putina albitura, carnita si orez fiert.Mananca cu mare placere, insa mi se pare cam aiurea sa-i dau in fiecare zi.Pana o sa introduc galbenusul la 6 luni, nu stiu cu ce sa alternez masa de pranz.

Fetelor ce stiti despre gris?E indicat?Eu am inceput sa-i dau dupa ce a papat cu placere gris cu piersica de la Hipp pt 4 luni.Acum ii fac eu acasa, gris cu lapte si piersica din compot si papa cu placere.

Mergi la inceput