Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Dovleacul il pun mereu copt, merele la fel, bine eu congelez pt placinta, cu tot cu zahar, scortisoara.
Perele ti-am zis cum se pastreaza bine, daca-s sanatoase. Altfel incearca sa coci una, o congelezi si vezi dupa 2 zile ce-ti iese.
Unii sustin ca au congelat fructe f bine, de altfel se mai gasesc si prin supermarketuri, fructe congelate la punga.


blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


adevarat ca sunt dar oare sunt doar congelate, poate mai contin ceva....eu nu am cumparat din acelea niciodata...

cat coci dovleacul inainte sa-l pui in concelator?
Va rog sa ma scuzati cu atatea intrebari:))))

am gasit o reteta care arata fabulos

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/13186/DOVLEAC-la-cuptor/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Zicea cineva, scuze, nu mai caut in urma sa vad cine, ca a pus piureul de fructe in frigi de pe o zi pe alta. Fructele fermenteaza rapid, eu stiu ca nu e bine.
Chiar si mancarea care se poate pune in frigi, trebuie sa fie intacta, adica nu se pastreaza niciodata ce a ramas de la masa copilului, ce a venit in contact cu lingurita, saliva etc

Eu i-am gatit Evei zilnic, cat a mancat piureuri, si apoi maruntit, cam pana la un an, ca doar manca acolo, cateva lingurite, nu mare lucru. Ei au burtica delicata, si in caz de se strica la burta, stresul e f mare, cheltuiala la fel

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Eu ziceam ca am pus piureul de legume in frigider. Dar acum parca nu imi vine sa i-l mai dau desi l-am pus in borcanas imediat dupa preparare (mi-a iesit portie dubla), deci nu a intrat in contact cu saliva, lingurita etc. Dar parca am o strangere de inima sa i-l dau asa ca ma bate gandul sa fug iute sa-i pun din nou la fiert carnita si legumele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

daca este pus de la inceput si a fost inchis bine si nu are multe zile, max 2 cred....ma gandesc ca poti sa-i dai? Voi fetele ce spuneti? Parca asa citisem undeva ca poti stoca papa in frigider pt 2,3 zile in acele pahare cu capac speciale...si siteul care l-am postat cu mamica lui IEPU' zicea parca asta....o sa mai recitesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Ilida, nu e f gustos dar e fff sanatos. Avocado nu trebuie cumparat organic SURSA


Filip are 2 dintisori ascuuuutiti de numa'. A fost asa de cuminte, n-a plans, n-a facut scandal deloc. Nu l-am dat cu gel niciodata, Da Doamne sa il tina tot asa la fiecare dintisor.


Haaa, azi mi-a zis-o Ana iar...ne pupam si ne dragaleam si :
- Mami, aici(aratand gura) numai printul are voie?
- Da, Ana, numai printul.
- Tata e printul tau mami, numai el pupa.



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Ce dulcica este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Eu asa ii pastram mancarica lui Razvi in frigider, in recipientele de la Avent. Faceam supa de legume si imparteam de la inceput in 2 borcanase, unul il puneam in frigider, din celalalt manca in ziua respectiva.

Dar asta se intampla mai tarziu, cand deja stomacelul era obisnuit cu mancarica. La inceput i-am facut in fiecare zi.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Eu asa ii pastram mancarica lui Razvi in frigider, in recipientele de la Avent. Faceam supa de legume si imparteam de la inceput in 2 borcanase, unul il puneam in frigider, din celalalt manca in ziua respectiva.

Dar asta se intampla mai tarziu, cand deja stomacelul era obisnuit cu mancarica. La inceput i-am facut in fiecare zi.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


Da, si eu citisem ca poate fi pastrata de pe o zi pe alta. La mixerul pentru bebe am primit 2 borcanele din sticla cu capac pentru pastrarea hranei in frigider. Dar parca am inima indoita. Asa ca am pus din nou la fiert carnita si legume. In plus i-am pus o foita de ceapa. Sa dea un pic de gust. Si apoi o scot. O fi vreo problema??? Voi ce spuneti? Ca parca in fiecare zi morcov, dovlecei si cartofi plus carne..e cam plictisitor de acum acelasi gust, ma gandesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna si de la noi!

In primul rand multumesc din suflet tuturor pentru toate gandurile si sfaturile trimiseEste prima oara cand ne imbolnavim si a fost un pic cam speriata!
Am sunat asistenta ,am vorbit si daca nu are peste 39 nu trebuie decat sa-i dau antitermice.Acum este mai bine,nu mai are febra,dar este marait,am avut o noapte lunga cu treziri nici nu mai stiu numarul,dar ...o sa treaca sper!
Ieri nu l-am putut linisti toata ziua decat cu tzitzi si a fost destul de greu cu el atarnat de mine peste tot,dar ma durea sufletul sa-l vad cum plange si eram tare fericita cand il vedeam cum se agata de mine ca de unica lui salvare.Nici nu stiti fetelor ce bine este sa ai copilul mare si sa-ti zica exat ce are si unde-l doare.Cu astia mici mititeii,offf
Cam atat am de raportat!
Acum ma pregatesc cu Alexia pentru ca azi incepe scoala
Va pup cu drag pe toata si va multumesc inca oadata din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Lorialex, insanatosire grabnica pentru micutul Luca.Si noi am trecut prin astazi si desi l-am dus la dr nu stiu de la ce a fst.Neavand rosu in gat, a spus ca e posibil sa fie infectie urinara, insa s-a infirmat prin analiza.Noua ne-a spus cand am ajuns la dr sa-i dam 2 zile nurofen.

Si eu ii pastrez de pe o zi pe alta mancarica.Pana acum nu a avut nimic..sper sa fie bine.Frigiderul e dat la maxim.Borcanele le sterilizez de fiecare data cand le utiliez.

Branzica da cineva la bebe.Cu ce o face, ma refer la lapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Lorialex, insanatosire grabnica pentru micutul Luca.Si noi am trecut prin astazi si desi l-am dus la dr nu stiu de la ce a fst.Neavand rosu in gat, a spus ca e posibil sa fie infectie urinara, insa s-a infirmat prin analiza.Noua ne-a spus cand am ajuns la dr sa-i dam 2 zile nurofen.

Si eu ii pastrez de pe o zi pe alta mancarica.Pana acum nu a avut nimic..sper sa fie bine.Frigiderul e dat la maxim.Borcanele le sterilizez de fiecare data cand le utiliez.

Branzica da cineva la bebe.Cu ce o face, ma refer la lapte?


Buna intrebare!!! Si eu mi-am pus problema asta. Dar pe 24 am programare la un pediatru care a facut facultatea in Ro si vorbeste romaneste si ma gandeam sa-i pun lui intrebarea despre branza de vaci.
A propos! Voi ati auzit sa se dea kiwi bebelusilor mai mici de un an de zile??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Intreba cineva de seriale. Eu ma uit pe vplay.ro. e gratis, fara pauze, dar seara se incarca f greu

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Merci!Eu intrebam

Mergi la inceput