Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Zicea cineva, scuze, nu mai caut in urma sa vad cine, ca a pus piureul de fructe in frigi de pe o zi pe alta. Fructele fermenteaza rapid, eu stiu ca nu e bine.
Chiar si mancarea care se poate pune in frigi, trebuie sa fie intacta, adica nu se pastreaza niciodata ce a ramas de la masa copilului, ce a venit in contact cu lingurita, saliva etc

Eu i-am gatit Evei zilnic, cat a mancat piureuri, si apoi maruntit, cam pana la un an, ca doar manca acolo, cateva lingurite, nu mare lucru. Ei au burtica delicata, si in caz de se strica la burta, stresul e f mare, cheltuiala la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

m-a sunat mama sa-mi spuna ca poate sa-mi cumpere si pere de la nenea ala de la tara..De la cate luni pot sa-i dau pere? Ca vreau sa le coc in cuptor si sa le pun la congelator pt bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

6-8 luni cu atentie ca sunt laxative. Se pastreaza f bine invelite in hartie alba, intr-o camera mai racoroasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

dar sa le coc la cuptor sa le pun in congelator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nu stiu. Toate incercarile mele de a congela fructe au esuat teribil, intr-un fel de balega mazgoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Nu stiu. Toate incercarile mele de a congela fructe au esuat teribil, intr-un fel de balega mazgoasa

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


dar le-ai copt inainte?

:)))))) ce comic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

nu mi-a dat niciodata prin minte sa coc pere;)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

nu mi-a dat niciodata prin minte sa coc pere;)).

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


pai fructele inghetate arata cam aiurea..si afara daca le prinde ninsoarea, gheata....s-au dus..nu? pare logic cumva... de asta m-am mirat si de dovleac ca a pus crut ca ma gandesc sa nu fie la fel rezultatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

voi ati ajuns deja la carnita??? wow.

oare iustin e singurul bebelush pe LP care are aproape 6 luni si nici n am inceput mkr diversificarea la modul real si serios???
............


Stai linistita Ramona, nu sunteti singurii. Al meu are 6 luni si 2 zile si inca nu am inceput diversificarea (mananca 2/3 LP si 1/3 LM). Astept sambata asta controlul si vaccinul, sa vad cum se incadreaza cu greutatea, ca sa vedem cu ce sa incepem. Nu am cantar acasa deci nu stiu la ce categorie "joaca" puiul meu :)
Apropos, atata am ras la ideea ca-si va lua sinur mancare din frigider :))
Am cumparat azi avocado organic...bleah, nu are nici un gust! Am zis sa mananc eu si sotul intai sa ne verificam alergiile - ca pana acum nu am avut curiozitatea sa-l incercam Asa ca merci Betty pt. reteta, o sa incerc si eu!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"





Si noi la fel..are 6 luni si5 zile..nu am inceput inca diversif..pe 16 suntem programati la vaccin si atunci vedem si noi..al meu are 7500gr la 6 luni si...nu mi se pare slabut deloc(eu am cantar normal si ma sui eu cu el in brate si scad greutatea mea ca sa stiu cat mai ia in greutate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Dovleacul il pun mereu copt, merele la fel, bine eu congelez pt placinta, cu tot cu zahar, scortisoara.
Perele ti-am zis cum se pastreaza bine, daca-s sanatoase. Altfel incearca sa coci una, o congelezi si vezi dupa 2 zile ce-ti iese.
Unii sustin ca au congelat fructe f bine, de altfel se mai gasesc si prin supermarketuri, fructe congelate la punga.


Mergi la inceput