Bubu- LMA Stefan,Serban,Eva,Alexia,Bogdan ! (123)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Al meu a mancat in vacanta varza de bruxelles. nu a patit nimic. Si a mancat vreo doua. La conopida in schimb se baloneaza rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Tunde, hai ca i-am dat mail si pe ala personal si pe ala de job si ea de obicei e cu telefonul prin preajma. Sper sa se uite si sa-mi raspunda repede. e si doar 9.30 la ea, deci sunt sanse.

pup mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Of Tunde, ce greu e!
Nu poti sa suni medicul de familie sau sa mergi maine la o clinica particulara? Astia nu lucreaza sambata?

Gabi, ma bucur ca ati luat decizia asta, sa fie cu noroc!


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

GABRIELA - ma bucur pentru voi, ti-am zis ca asta e visul meu, sa traiesc in Londra. Am fost odata si m-am indragostit iremediabil. Mi se par oamenii cei mai ticniti si mai geniali din lume. Practic orice se cheama progres englezii au avut un cuvant de spus. Nu mai zic muzica lor, nu mai zic de nivelul de constiinta politica si sociala (ei aveau Parlament pe cand la noi abia vana Bogdan cu Molda). In orice caz, ii admir mult.

Rezolutii - eu mereu am o tona, mi le si scriu, fac liste, am rezolutii de an, rezolutii de luna si tot asa. Eu sunt omul rezolutiilor sau cum s-or mai fi numind in romaneste.

Concret :
- vreau sa slabesc 5 kilograme pana in martie cand ma duc la munca (am inceput cu dreptul, din cauza de gastro, am slabit 2 kilograme in 2 zile deci am un avant de nestavilit)
- sa devin ovo-lacto-vegetariana - adica sa renunt la carne (la peste nu renunt, ar fi prea mult pentru mine, eu mananc mult peste). Deocamdata am 5 zile jumate si e excelent.
- sa ma apuc de ceva sport, sa-mi fac o rutina in care neaparat sa includ cateva minute de miscare pe zi.
- sa fac o excursie la sora-mea si pentru ca e tot aproape poate sa vad Las Vegasul, desi nu stiu cum se impaca Las Vegas cu doi copii mici, mai vedem.
- sa ma inscriu la scoala, la psihologie, am lasat inscrierea pentru la vara pentru ca acum nu am nici banii necesari si nici nu stiu cum vor decurge lucrurile cu servici full time si doi copii, in plus eu iarna sunt secatuita de puteri, sunt nascuta vara, am nevoie de energia solara foarte mult, asa ca tot ceea ce incep - incep vara ca am mai multe sanse de reusita.
- sa aplic pe un post mai interesant si mai bine platit si daca imi iese punctul asta sa incep sa caut casa visurilor.

Mai putin concret, vreau sa cresc din punct de vedere personal, sa devin o mama mai buna, asta insemnand sa continui procesul pe care l-am tot inceput acum ceva timp, cand s-a nascut Patrick, prin care sa-mi disec relatiile destul de tensionate cu ai mei, sa ii inteleg, sa ii accept, sa depasesc in sfarsit unele sechele si unele piedici din trecut, sa-mi reconstruiesc increderea in mine si self-esteemul. As vrea sa incep o terapie, dar nu cred ca am banii necesari, asa ca o sa incerc asa, prin lecturile mele, prin introspectie multa sa repar cate putin. Desi e foarte greu asa, am nevoie de cineva care sa ma asculte, asta e important in terapie. Deocamdata trancanesc pe langa sot, dar e greu cu el ca mereu isi da cu parerea, se vede ca n-are stofa de psiholog.

Si cam asta, v-am zis ca sunt multe. Dar eu mereu fac planuri si proiecte, asa ies din depresii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

OK, OK. Am inteles ca n-am un copil mai deosebit

Irinuka, asa mi se intampla si mie cand ies cu el afara. Si plec transpirata din casa si ma intorc fleasca. Si el ar sta si-ar studiaaa. Acu vreo doua zile s-a oprit in fata unui taximetrist care-si spala masina. Si am stat pana l-a bagat ala in seama si ar fi staaat mult si bine daca nu mi s-ar fi facut jena de l-am luat in brate si-am plecat.


Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Multumesc fetelor, sper sa fie decizia cea mai buna cu mutatul. Londra ne place si noua, iar oamenii sunt prietenosi, cu toate ca se zice ca englezii sunt reci. Pai cand iesi dimineata sa plimbi catelul, te baga in seama si te intreaba de sanatate o groaza de oameni. Bine, nu te vor de cel mai bun prieten din prima, dar macar sunt oameni deschisi si relaxati. Acum vreo trei ani am stat trei saptamani la Londra (am muncit in clinica la sora-mea in concediul meu de aici), si imi placea la nebunie sa stau la Pub dupa program cu lumea de la birou, cu berea in mana. Acum probabil ca o sa fug repede acasa ca sa stau cu Tudor, dar o sa gasesc alte chestii care sa ma incante!

Doloress, si eu am probleme de acceptare, de iertare, de intelegere, de... nu mai stiu cate si mai cate. Sunt foarte suparata pe mama ca nu a stiut cum sa-mi ofere ce am avut eu nevoie. Iar cel mai mult si mai mult sufar ca in conflictele dintre mine si fratele meu nu imi lua nici o data apararea. Eu eram cea rea, chiar daca de nenumarate ori era invers. Si tot incerc sa o iert si sa o inteleg, dar cred ca as avea nevoie sa merg la un psiholog. As putea vorbi cu sotul (care e apropate terapeut in terapii cognitiv comportamentale), dar simt ca intr-un cadru oficial, cu un nene pe care sa nu-l cunosc, as putea sa ma tratez mai bine. Chiar in vacanta asta am visat ca ii spuneam mamei tot ce am pe suflet. Si m-am trezit speriata ca am facut-o sa sufere. Nu ar ajuta la nimic sa-i zic ca a gresit, trebuie sa invat eu sa trec peste greselile ei.

Da, deci asta e pe planul meu pe 2012. Sa merg la terapie pana ne mutam din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Da, trebuie multa rabdare in etapa "micul explorator". La Patrick era fain ca era vara si mergeam cu el cand ieseam de la servici pe la 5 si ma intorceam la 8, il lasam sa studieze la greu si pietricelele, muncitorii in constructii, motoretele. E foarte importanta perioada si disponibilitatea noastra de a sta cu ei si de a le explica ce si cum. Nu va uitati ca sunt mici, totul se inregistreaza in capsorul lor! O sa fiti mai tarziu mirate, dar de unde stie... pai stie, ca nu par sa inteleaga, dar inteleg foarte multe. Eu am inceput deja sa-i vorbesc in engleza - franceza, sa ii numesc lucrurile din casa. Acusi merge la gradi si daca nici macar tonalitatea nu o va intelege, integrarea nu-i va fi asa usoara.

Edit - ca scriu cu picioarele , cu mainile ii dau sa pape lui Kevin


GABRIELA - da, e important sa fie o persoana neutra, de aceea se iau atatea precautii cand faci terapie, in ce priveste relatia terapeut-pacient.
Eu am realizat ca trebuie sa imi confrunt demonii copilariei cand mi-am dat seama ca inconstient repet acelasi patern comportamental care mi-a fost servit in copilarie, mai ales in situatii de criza, tensionate. Altul nu stiam. Oricat ai citi insa pe tema asta, nu poti sa le ocolesti pentru ca emotiile nu sunt rationamente, constientul intervine prea putin. Cand Patrick imi facea o boacana, cand ma loveam de incapatanarea lui, de personalitatea lui, involuntar incepeam sa tip si sa urlu ca asa se rezolva in familia mea conflictul. Si sa ma apuc de plans, sa ma consider victima, ca asa face mama. Desi teoretic stiu n solutii la problema, mai normale, mai pasnice si care functioneaza. Eu tind involuntar sa ma dau cu fundul de pamant (ai mei, in special tata, nu mi se pare ca au depasit faza de terrible two nici la 60 de ani)
De aceea e important sa rezolvi problema terapeutic, sa dai tot afara, sa exteriorizezi toata emotia negativa pe care ai simtit-o , pe care ai reprimat-o si pe care ai luat-o drept fireasca (pentru ca alta nu ai cunoscut), sa o accepti, sa treci peste ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Ah, ce seamana mama mea cu mama ta! Din nefericire. Deocamdata, in relatia cu Tudor nu am adus nimic din atitudinea mamei. Probabil ca pe parcurs, daca nu intervin la mine cat mai repede o sa ajung si acolo. Eu in relatia cu sotul am adus ceva din mama. Si o iau razna (interior, pt ca stiu ca are dreptate) cand imi zice sotul ca parca sunt maica-mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

LA MULTI ANI Eva Maria !



LA MULTI ANI Alexia Ioana !





La multi ani piscot scump,Ioana Alessia!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Buna dimineata,

cate o calda si aromata pentru doritoare

Mihai Stefan buburuza de LOUTZY
Serban Andrei buburuza de BEBECT

Tudor Matei buburuza de CLAUDIA_SM

sa cresteti mari, sa fiti sanatosi, fericiti si bucurosi

noi am avut o noapte naspa, pana pe la vreo 3, din jumate in jumate de ora se trezea, scancea si zicea mama, il puneam la san, sugea un pic, adormea si o luam de la capat peste jumate de ora, la ora 3 i-am dat 2,5 ml de nurofen si asa am dormit pana la 6,30 cand a vrut sa fie plimbat in brate , la 7,30 gata somnul....

Lorich, bine ai revenit, multa sanatate Anei, condoleante si putere sa treceti peste....

Adryii, multa sanatate si voua, sa intrati pe fagasul normal si sa va linistit....

Tunde, saracul Mario, saraca de tine, bataie la tati .... nu stiu ce sa-ti zic de febra dupa atatea zile, va doresc multa sanatate....

gabrielaromt, sa va fie de bine vacanta, felicitari pentru decizia luata de a va muta la Londra.....

referitor la ce inteleg copiilasi nostri, da, inteleg cam tot ce la zicem.... ieri de exemplu am iesit afara cu tricicleta si are un buton care canta, ei daca ii ziceam sa ne puna muzica imediat se conforma, iar prin casa daca ii zic "nu e voie" uneori ma asculta, uneori nici nu ma aude.....

vreau sa va zic despre R, cand a venit tanti prima data la noi, R avea 1 an si 5 luni, nu vorbea, adica zicea primele 2-3 litere din cuvant, dar nu avea mai mult de 30 de cuvinte in vocabular si i-am zis la tanti sa vorbeasca tot timpul cu el, orice, doar sa vorbeasca non-stop, ea tot imi zicea ca nu o intelege, dupa vreo 5 luni cand si-o mai dat si el drumul la vorba, tanti o ramas masca cand o vazut cate cuvinte stie in chineza si ca se poate intelege cu el, asa ca eu sustin ce zice Dolores, inteleg si acumuleaza, bine face ca vorbeste cu el in engleza/franceza....

eu nu m-am gandit la ce imi doresc in 2012...dar va doresc tuturor sa vi se indeplineasca

da, si noi papam la comun...

LA MULTI ANI! tuturor celor care poarta numele Sfantului Ioan

va si sa aveti o sambata si duminica placuta

Mergi la inceput