Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (104)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Stiam eu ca mai trebuia sa spun ceva... nu stiu cine zicea ca-i pune lui bebe in nas picaturi oftalmice cu gentamicina... NU FACETI ABUZ! Gentamicina e un antibiotic cu reactii adverse mult mai nasoale decat altele, are toxicitate renala si nervoasa si poate duce chiar la surditate!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua din nou!

Am tortul in curs de desfasurare dar am intrat pe fuga sa va spun ca am pus poze cu Duracell-ul meu scump si iubit!!!

Va puuuuup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Aly, ma duc si eu sa ma uit la pozele cu Edy, dar astept poza si cu tortul si desigur reteta.

Yvy, bine ai revenit!

Alexina, voi o mai puneti in marsupiu pe Teea? Nu-i prea grea? Si sotul a vrut intr-o zi sa-l ia pe Luca, dar mi-a fost teama. Desi marsupiul e bun si pana la 12 kg, iar Luca are abia 9.



Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Alina nu stiu daca am apucat sa te felicit pentru bb2
Sarcina usoara iti doresc si o nastere si mai usoara! Si eu o mai pun pe L in marsupiu care este tot pana la 12kg si sta foarte bine in el! Ultima oara a adormit in timp ce noi faceam cumparaturi in MegaImage, deci sigur statea confortabil ca ea adorme foarte greu (bine, era si tare obosita).




Am revenit cu o explicatie referitor la gentamicina sa nu fiu inteleasa gresit si sa se sperie mamicile care au dat puiutilor picaturi in nas.
Am observat ca multe mamici se sperie de antibiotic si chiar ignora sfatul pediatrilor cand li se recomanda tratamentul cu antibiotic ... mai mult, pediatrii sunt impartiti in buni si rai dupa cum sar imediat cu indicatiile de antibioterapie
Antibioticul e ca orice medicament: are contraindicatii si reactii adverse si e necesar atunci cand e indicat; pericolul apare atunci cand se abuzeaza de el (ca la orice medicament), cand se administreaza pe perioade scurte de timp (Atentie!) si mai ales cand se schimba frecvent tipul de antibiotic si se repeta curele de antibioterapie pentru ca atunci poate sa apara rezistenta germenilor la antibiotic si implicit selectarea bacteriilor multirezistente!
Stiu ca forumul e facut sa ne ajute, sa cerem sfaturi, dar nu ma pot abtine sa nu remarc ca multe mamici aleg sa administreza un anumit tratament copilasilor pentru ca au citit pe forum/auzit de la alte mamici, fara sa mai consulte doctorul!
Acum ca am facut aceste precizari, revin la geantamicina: este un antibiotic cu reactii adverse periculoase si pentru un adult, daramite pentru un sugar; nu de putine ori in spital am oprit tratamentul/redus doza de gentamicina dupa 4-5 zile la pacienti cu functie renala normala pentru ca aparea un grad de insuficienta renala (vorbesc despre gentamicina administrata im sau iv); la sugari pielea si implicit mucoasele nu ofera protectia pe care o are un adult, functia de bariera fata de exterior nu e pe deplin dezvoltata astfel incat chiar daca e administrat local, o cantitate mare de antibiotic poate fi absorbita de la nivelul mucoasei nazale si poate ajunge in circulatia sanguina, mult mai mare decat la un adult la acelasi mod de administrare (ma refer la picaturi nazale, de exemplu). Deci nu putem spune ca daca e administrat local nu este absorbit in circulatia generala decat in foarte mica masura, cum stau lucrurile in cazul adultilor. Din acelasi motiv baile cu apa rece/mai fierbinte sau aplicarea spirtului pe tegumente e periculoasa pentru sugari, pentru ca pielea nu functioneaza ca o bariera cu functiile complete ca la adult si nu poate mentine constanta si pentru mai mult timp temperatura corpului la imersia in apa rece sau mai fierbinte sau alcoolul se absoarbe intr-o cantitate periculoasa prin piele.



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

printre picaturi am micsorat si pozele ca sunt tare multe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Stiam eu ca mai trebuia sa spun ceva... nu stiu cine zicea ca-i pune lui bebe in nas picaturi oftalmice cu gentamicina... NU FACETI ABUZ! Gentamicina e un antibiotic cu reactii adverse mult mai nasoale decat altele, are toxicitate renala si nervoasa si poate duce chiar la surditate!!!







auuch..eu i-am pus lui vlad, de fapt incae pe tratament..dar e l arecomandarea medicului orl-ist si homeopat in acelasi timp si tratamentul pe care i l-a dat dureaza o luna jumate si pe langa genta are si dexa si rinofug..din cokteilul asta trebuie sa-i pun zilnic in nas..
off eu aveam incredere in doctor..acum iar am indoieli, daca o fi rau ce am facut ? o sa-l intreb cand merg acum in ianuarie iar la consult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

happi, stiam de problema cu limba, dar noi am mai vazut prin parc bone filipineze cu copilasi si din cunostinte care au avut, cica ar fi paine lui dumnezeu..calme, iubitoare..cu limba, ma gandeam ca strictul necesar intr-o luna vor ajunge sa inteleaga, copii sunt ca o sugativa acum, cateva cuvinte in engleza le va percepe repede si vla, la andra si mai usor ca nu a inceput inca sa vorbeasca..bine aberez acum ca oricum cum spuneam din cauza timpului scurt care il mai avem la dispozitie a picat varianta asta
eu siner cand vad femeile astea care vor sa vina ca bone, din motive financiare clar, ca nimeni nu vine din alt motiv, sa fim seriosi cum se dau cu binisorul pe langa copilasi si lingusitoare si hai la mama imi vine sa mor..cred ca trebuie sa lucrez si cu mine la capitolul ingaduinta ca altfel n-ajungem nicaieri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Miki tocmai am explicat mai sus! Nu te speria! Am intuit ca se vor speria mamicile care au administrat picaturile la indicatia medicului.

Later Edit:
Oricum Vlad e deja baiat mare (parca are peste 3 ani...)! Totusi, o luna jumatate sa administrezi continuu gentamicina (chiar daca e local) mi se pare cam mult, sa nu faca vreo candidoza bucala
Eu parca am citit de mamici care administreaza la bebelusi sau n-am vazut eu bine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Miki tocmai am explicat mai sus! Nu te speria! Am intuit ca se vor speria mamicile care au administrat picaturile la indicatia medicului.


am citit acum dar oricum o sa-l intreb pe doctor cand merg, nu m-am linistit chiar de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Miki tocmai am explicat mai sus! Nu te speria! Am intuit ca se vor speria mamicile care au administrat picaturile la indicatia medicului.

Later Edit:
Oricum Vlad e deja baiat mare (parca are peste 3 ani...)! Totusi, o luna jumatate sa administrezi continuu gentamicina (chiar daca e local) mi se pare cam mult, sa nu faca vreo candidoza bucala
Eu parca am citit de mamici care administreaza la bebelusi sau n-am vazut eu bine?!


n-are inca 3 dar se apropie..daca ar fi facut candidoza, l-ar fi suparat in gat ma gandesc, nu ? nu pare sa-l supere nimic..
discutia cred ca era intre mine si deea, ca ea avea probleme..si da, si ea folosise si si eu am primit pt vlad/andra cand erau mititei, cand erau secretii galbene..dar local cate o picatura, parca 3 zile..adica pe termen scurt..

Mergi la inceput