Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

si alt articol:

www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/index.html" target="_blank">Complementary feeding



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

salut

Ionela, revin si eu cu intrebarea mea, daca ai timp, te rog :)

daca la ora 3 ma mulg, la 4 ma duc la dentist si imi face anestezic, cand tre sa ma mulg si sa arunc laptele? sau nu trebuie sa-l arunc?


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro

daca medicul spune ca e ok lapticul atunci mergi pe mana lui. in general, anestezia locala e ok cu alaptarea, dar, daca preferi sa fii sigura aruci urmatorul laptic, laptic pe care il scoti dupa programul normal. Asta inseamna ca daca in general storci la 3 ore, cel de la 6 e aruncat. Cat lapte? Cat iese!. Tot n-ai cum sa-l storci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ionela multumim mult pt linkuri, sunt intr-adevar de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

si daca tot va plac, va mai dau: http://www.euro.who.int/data/assets/pdf_file/0004/98302/WS_115_2000FE.pdf
Aici gasiti si cauza pentru care statele foste comuniste au atatea probleme cu anemia: infuziile de plante/ceaiurile date copiilor sub 24 de luni



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Pana la urma v-ati hotarat la un scaun de masa? Noi ne-am cam propus sa luam chicco polly.. insa mama ma face nebuna ca vreau sa dau 600 lei pe un scaun.. ma simt oarecum vinovata.. ma dispera oamenii care iti taie cheful

Ionela multumim.. ma bag la studiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare pe inserat :)

Multumesc pentru urari Oana, Sei, May, Lali, Zubi, Jade, Mikka, Pinkysor, Dbunny

Lali, am uitat de bauturica . Salutari sora lui Lali... stim ca ne citesti .

Oana, am mancat o patrime de feliuta, bestial degustos si nici o bubita !!!
Eu am fost botezata pe ascuns, si oricum la noi e pe vechi, adica m-am nascut de Craciun

Sei, sigur nu ii dai pana se marita, k gaseste alte tzitzi pe la 14 ani

Zubi, am vrut sa iau la pachet, dar l-am uitat...how lame is that? Imi pastrase partea cu botoseii si noi am uitat :(

Vad ca discutati de diversificare. Sper sa nu uitam pana la 6 luni
Si eu ma alatur celor cu email/sticla/piure.
Chiar vreau sa imi iau acest set http://www.organicbaby.ro/set-vase-email-ves-verde-p622-cat16
In loc de steamer eu am ceva de genu http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90112531/ steamerul mi se pare prea mare sa gatesc pentru bebe :)

Lali, Sei nu va suparati. Stiti cum e, fiecare mama asculta ce i se spune si face asa cum crede ea ca e mai bine.

apropo, acu cateva zile am vazut o mami cu bebe in Manduca in Iasi, era asa fericita, pentru ca pana acum am vazut doar marsupii din astea standard care nu sunt ok pentru bebe.
Eu chiar ma gandeam k multe mamici nici nu stiu k nu sunt bune pentru bebe. Pai atata timp cat firmele mari precum Chicco, Premaman etc le produc ar trebui sa fie ok, nu?

Legat de botez
Picea a fost cumintica, nu cuminte, dar nici cum ma asteptam eu.
Dupa botez a dormit, evident... dupa o lingurita de vin si noi am petrecut.
Ma bucur ca a trecut de ce imi era mai frica :). Sper sa nu fi racit..e un pic mai fornaita, sper asta sa fie tot :P




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

a facut iar cacaea singura sper s-o tina asa.

merci, ionela

sei, cum mai sunteti cu dormitul?
a mea tot asa de 4-5 ori cate juma de ora. nu vrea mai mult deloc nici afara nu doarme mai mult. m-a capiat de cap.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MAy.. bravoooooooooo.. Doamne Ajuta sa se regleze..sper sa fie bine si Ela dupa ce scot debridatul.. azi nu a facut, dar eu sunt multumita la 2 zile..
cu somnul .. daca nu iesim afara tot asa de ateva ori cate 30 min , afara se trezeste dupa 30 min, insa uneori daca o mai plimb adoarme , si leaga 2 -3 h..
Insa noaptea e tot aiurea , se trezeste la 2-5-7 (6, 30 sau 7.30) si de aici pana la trezirea finala , daca nu o tin in brate mai mult de 30 min maxim nu mai doarme singura, cum atinge tta doarme.. insa nu ma plang totusi , e cuminte si sa fie sanatoasa..

LENA.. SA aveti parte de multaaa sanatate si lumina, sa o insoteasca ingerasii toata viata, si sa aiba oarte de multa lumina... Vrem poze...
Eu am hotarat sa nu mai comentez despre port bebe.. totusi imi rezerv anumite retineri impotriva tuturor ,evident unele sunt proaste rau, altele sunt mai safe , insa nu vreau sa comentez.. pana la urma nici sa stea in brate nu e bine mult timp ca tot in fund se sprijina nu?acum sincer sunt si intr-o perioada in care nu mai stiu ce sa cred, peste tot informatii contradictorii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Saluut!!!
in primul rand imi cer oficial scuze ca nu am mai prea intrat, m-a rusinat Hayat glumesc,asa bine mi-a picat ca asa frumos am vb..Nu ma asteptam sa port o discutie asa naturala cu cineva cu care nu m-am intalnit niciodata..
Apropo Hayat sotu isi cere scuze
Cu alimentatia, eu i-am dat orez deja, fff putine seara fiindcs nu prea imi crestea bine in greutate si era hranit mixt..La ceai sunt total impotriva.
Cu mancarea pasata, aveti grija sa il obisnuiti treptat cat mai mare, fiindca baiatul meu are 4 ani si nici acum nu prea mananca carne de porc, fiindca ii ramane intre dintisori si urmeaza crize de isterie si 5 ture de spalat pe dinti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


May, felicitari, sa o tineti tot asa.

Sei, mersic. O sa pun cateva poze, apoi mai multe cand vin de la fotograf :P
Ce fel de retineri ai?

Eu cand am vazut-o pe tipa cu manduca, vroiam sa ma duc sa o felicit. sunt cu capu'

Mergi la inceput