Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

May a mea nici atat nu doarme. Ieri s-a trezit la 9.30 si s-a culcat la 7.30. Intre timp a dormit 2 reprize de cate 15 min si una de 30 min. In rest sprintena ca o caprioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pitica mea doarme cateodata foarte mult, dar in unele zile jum de ora toata ziua.

e.g

Joi:
1-9 ->8h
10-12 ->2h
4-8 -> 4h
total 14h

vineri
1-9 ->8h
12:30-1 ->0.5h
total 8.5h

So e cu depinde de zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Azi am facut 3 lunite

La multi ani noua si Flavius de Anca !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

bujo. si de la 7:30 pana dimineata?
a mea inainte de 23 nu adoarme... si de tot se trezeste pe la 9 dimineata, cu 2-3 treziri in acest timp a cate juma de ora la tzatzi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LA MULTE LUNITE MAYA.. nu stiu de ce credeam ca sunteti pe 9..

Retineri nu neaparat in legatura cu faptul ca manduca e mai buna, ci doar nu mai stiu ce sa cred.. am citit mai multe depre mult si pareri multe ( nu in legatura cu manduca), ci cu tot felul .. de asta nu mai comentez.. ma gandeam si la saraca Hellena ce dur am luat-o toate, pana la urma alti copii la 4 luni mananca gris cu lapte de vaca si sunt sanatosi,iar altii mananca conform celor mai bune reguli si sunt bolnavi.. evident ca dau exemplu si exemplul meu e dus la extrem, insa nu am de ce sa ma bag in relatia unor mame cu copii lor .. de ex eu i-am dat sa tocaie mar si para , poate daca expuneam altfel unele fete sareau pe mine, nu am de gand sa ii inlocuiesc o masa sau sa ii dau repetat , insa vazand ca inghite in sec si se uita fix la minecascand gura cat mananc am simtit sa ii dau si eu sa tocaie, nu cred ca am gresit si nici nu ma simt vinovata.. poate la 8 luni ii voi da ceva ce altele le vor da bebeilor la 1 an , .. toate informatiile sunt f naucitoare.. unele surse zic cat de bun e avocado, altele ca dupa 8 luni trebuie introdus , la fel si cu banana.. Citeam intr-o carte de ex la retete de 4-6 luni gris cu lapte , banana cu biscuite.. etc.. mi-i se pare prea mult dar sunt sigura ca multe mamici isi hranesc asa copilul..si poate acestea sunt in categoria in care fac ceva bun... sunt confuza.. atat

Am facut kk..... .. eu mananc zilnic pere...

Didiana .. ma bucur ca sunteti bine, ca ai revenit.. sper sa vii mai mult intre noi.. te-am sunat si eu pe tel de pe grup, insa era ca si cum l-ai avea inchis.. Cum mai sunteti..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Intrebare:

la botez tre sa le dau e mancare fotografului si dj-ului?

felicitari pt botez, Lena si la multe lunite!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Suntem bine sanatosi, multumesc de intrebare Sei..
Eu acum cu Luca am tinut-o sus si tare ca nu incep nici o diversificare pana la 6 luni, dar am obs ca creste tot mai putin, adica de la 3 la 4 luni 500 g..Plus ca el doarme muult noaptea,6-7, uneori chiar 8 ore si e flamand nevoie mare, si am zis ca nu ii strica 2-3 lingurite orez la 130 ml lapte matern seara..Si o sa o tinem asa cel putin pana la 5 luni..Nu ii inlocuiesc nici o masa, doar ca mai adaug ceva pt satietate.Plus ca acum i s-a regulat stomacelul, face muult mai bine si zilnic..
Eu am citit ca la copii grasuti se incepe cu legume si la cei mai slabuti se incepe cu cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

MAY noi am dat, asa am inteles ca toata lumea da..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna
Sper sa nu te supar Sei ca am sa comentez putin pe tema mesajului tau. Nu intentionez sa iti fac vreo morala ci, pentru ca e o sinteza de idei imi e mai usor sa merg pe structura lui


Citat:
citat din mesajul lui seidana


Retineri nu neaparat in legatura cu faptul ca manduca e mai buna, ci doar nu mai stiu ce sa cred.. am citit mai multe depre mult si pareri multe ( nu in legatura cu manduca), ci cu tot felul .. de asta nu mai comentez..

Inteleg de ce spui ca nu mai comentezi. Exact pe tema asta am avut o discutie in seara asta cu sotul care mi-a spus ca ar prefera sa nu mai sufar pentru ideile, parerile, actiunile altora. Ca eu am copiii mei si e suficient motiv de oboseala asta.
Despre Manduca. Eu personal cred ca e mai ok decat acele portbebeuri in care copii atarna, dar, sunt convinsa ca de la 6 luni e mai ok decat de la nastere



Citat:
ma gandeam si la saraca Hellena ce dur am luat-o toate, pana la urma alti copii la 4 luni mananca gris cu lapte de vaca si sunt sanatosi,iar altii mananca conform celor mai bune reguli si sunt bolnavi.. evident ca dau exemplu si exemplul meu e dus la extrem, insa nu am de ce sa ma bag in relatia unor mame cu copii lor ..


De Hellena imi pare si mie rau, dar cred ca avem motive putin diferite
Exemplul tau e extrem si il cred nefondat . De ce? Pai aia sanatosi care au mancat aiurea probabil ar fi fost mai sanatosi daca mancau ok, iar cei care au mancat ok si sunt bolnavi ar fi fost rau tare daca mancau si aiurea...
In alta ordine de idei, ca tot exageram, sunt parinti care taie picioarele copiilor ca sa fie mai credibili la cersit. Crezi ca daca eu nu ii tai picioarele ci doar il amenint zilnic cu asta sunt un parinte mai bun? Nu! Si eu, si acei parinti NU SUNTEM PARINTI! Poate suntem monstri si atat.



Citat:
de ex eu i-am dat sa tocaie mar si para , poate daca expuneam altfel unele fete sareau pe mine, nu am de gand sa ii inlocuiesc o masa sau sa ii dau repetat , insa vazand ca inghite in sec si se uita fix la minecascand gura cat mananc am simtit sa ii dau si eu sa tocaie, nu cred ca am gresit si nici nu ma simt vinovata..

Bun, e alegerea ta, dar 1. nimanui nu-i este pofta de ceva ce nu a mancat niciodata, poate fi doar curios. 2. Asa invata ei sa se pregateasca pentru diversificare, imitant mestecatul vazut la noi. Nu inseamna ca vrea ceva, ca are nevoie... DELOC!!
Pentru un bebe alaptat exclusiv hrana = titi iar ce roadem noi de zor sunt mai degraba jucarii de rontait pentru ei. Daca ii dadeai o jucarie de dentitie in loc de mar era tot atat de fericita, doar ca stomacelul ei era putin mai fericit.



Citat:
poate la 8 luni ii voi da ceva ce altele le vor da bebeilor la 1 an , .. toate informatiile sunt f naucitoare.. unele surse zic cat de bun e avocado, altele ca dupa 8 luni trebuie introdus , la fel si cu banana..

Ei, aici suntem p[erfect de acord. Categoric sunt o multitudine desurse de informare pe piata( net, reviste, carti, medici, parintii nostri, vecini, alte mamici). ideea e sa alegi doar surse sigure. Daca citesti recomandarile WHO ( OMS) sigur nu se contrazic intre ele. Poti apoi sa accepti doar sfaturile care urmeaza acele indicatii si sa faci variatiuni pe tema dar fara sa te abati dela liniile lor directoare. Mie as aimi pare sigur

Citat:
Citeam intr-o carte de ex la retete de 4-6 luni gris cu lapte , banana cu biscuite.. etc.. mi-i se pare prea mult dar sunt sigura ca multe mamici isi hranesc asa copilul..si poate acestea sunt in categoria in care fac ceva bun... sunt confuza.. atat

Din pacate cred ca tot ce e carte cu retete de bebei e aiurea pe piata. Eu personal nu am putut sa accept niciuna asa cum e ea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

May daca adoarme pe la 7.30-8 seara se mai trezeste pe la 2.30-3 noapte, apoi pe la 6.30-7 si apoi in jur de 9.30 dimineata se trezeste de tot.

Mergi la inceput