Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

salu

Sei, www.agromec.net/viewtopic.php?f=46&t=37" target="_blank">napul difera de www.google.ro/search?q=cartof dulce&hl=ro&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=TasIT8OsENKQ4gS99tGRCQ&ved=0CC0QsAQ&biw=1280&bih=709" target="_blank">cartoful dulce.


cand am nascut mi-am trimis sotul cu lista la cumparaturi. Erau si cartofi pe lista si mi-a venit acasa cu cartofi dulci. am ras de m-am prapadit(de el) ca se vede clar diferenta intre cartof normal si cartof dulce.si el n-a fost in stare sa-mi aduca cartofi normali acasa ei bine, astia dulci i-am bagat la cuptor, maaaaama ce deliciu!! si sunt mult mai bogati dpdv nutritional!!


La multi ani lena si la multi ani tuturor ioanelor si ionilor!!

cati bebei diversificati avem dejaż flopi, hellena cine maiż

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Noi inca nu am inceput. La patru luni jumatate am de gand sa incepem cu fructele pe la cinci luni si jumatate cu legumele. Am un robot de bucatarie steamer inca nu dar mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Io am citit ca e mai bine sa se inceapa cu legumele prima data, pt ca , daca se incepe cu fructele, na, sunt mult mai gustoase, si s-ar putea ca bebe apoi sa faca nazuri la legume; in alta parte am citit ca se incepe cu suc de mar..iar, sucurile nu sutn asa bune,ca vitaminele nu mai raman ca si in fruct, si tot asa, am o gramda de carti, si in fiecare scrie altceva , asa ca habar nu am cum sa aleg cea mai buna cale;
Si nici nu stiu cand sa incep, ca la bebeii hraniti cu LP exclusiv, cica se incepe la 4 luni, altii spun ca stomacul nu e bien dezv pana la 6 luni; principiul de baza totusi cred ca e asta: diverisifcarea se incepe atunci cand bebe nu se mai satrua doar cu lapte, atunci cand este capabil sa stea singur in funduletz..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Oooka.. pretioase informatiile tale, se vede unde e experienta..eu citesc ca o tocilara, fara sa am baze practice..

Cu statul in fundulet eu nu inteleg exact fenimenul.. trebuie sa stea sau sa se ridice? intreb asta pt ca eu personal nu m-am ridicat , de fapt nici nu am stat bine in fund pana la vreo 8 luni, ma ridicam in picioare insa din fund ma rasturnam.. si era evident ca trebuia sa imi dea mancare pt ca nu voiam lapte.. eram si mica si amarat si fara pofta de lapte..
Evident ca poate sunt copii care stau( nu se ridica) de la 4 luni , insa asta nu mi-i se pare a fi pregatiti pt atat

Eu nu stiam diferenta intre nap si cartof dulce, pt ca nu stiu cum arata unul sau altul, stiu ca napul e mai deformat parca, .. dar voi invata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Sei, asta cu statul in fundulet ziceau niste doctori,a cuma habar n-am cand e normal sa stea bebeii in fundulet singuri, fara suport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Sei in opinia mea un bebic sta in fund bine cind se pune singur in fund, nu cind il pui tu si el daca nu isi coordoneaza bine muschii trage sa cada. Iar treaba asta cu sa'i dau sa mance ca e mic/slab/jigarit/uraste laptele poate fi un miraj si ajungi brusc sa constati perplex ca nici morcov/mar/legume/fructe/cereale nu's mai ok pt gusturile domniei sale. Pe de alta parte am tot cetit, pe fuga ce'i drept, da tot mi'a ramas in cap, tendinta asta actuala de a diversifica cit mai tirziu, spre 7-8 luni indiferent de tipul de lapte pe care bebicul il haleste, ceea ce pare sa se lege cu statul in fund=asezatul singur in fund. Eu la Sofica n'am procedat asa, chiar daca fu zvarluga, singura in fund s'a pus la 6 luni jumate, 7 iar de diversificat am inceput pe la 5 luni jumate ea fiind mancatoare de lapte praf. A mancat bine la inceput dupa care s'a gindit ea ca stie mai bine si sictir nenica la piureuri. La mancare in general, deci treaba asta cu hai ca ii dau gusturi diverse nu mere, face o militarie cu tine pana pricepi cum ii e felul. Copilul meu a inceput sa manance dupa ce i'au aparut toti dintii (caninii in special) deci dupa un an si citeva luni, cam cind a inceput sa mearga.

Mai am ceva de spus legat de aparate, eu am avut si inca mai am un steamer BEABA care are si un mic tocator in el iar acu' am vazut ca a aparut si o chestie accesorie de facut orez si parca paste?. Una peste alta daca aveti aprox 100 euro merita ca e mic, ocupa putin loc, poate fi tarat oriunde si iti satisface nevoia de a aburi pt copil. Foarte util mai e si celebrul Bosch cu picior care paseaza carnea in special pentru cei mofturosi de le ramane intre gingii si care nu servesc decit fineturi fiiiiinnnneeeeee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neatza!!

Ooka ce haios scrii!!!

Eu voi face asa: cand fata mea va fi pregatita atunci voi incepe cu ce ii va placea. Nu voi respecta faza cu o luna legume apoi fructe pentru ca nici Paul nu a vrut asa,nici eu cand eram mica,Vali nici atat,deci sunt 90% sigura ca nici fata nu va accepta.
Incep cu ce este mai putin acid si mai hranitor :banana /avocado,ma mai gandesc,mai am cel putin 6 saptamani pana atunci. apoi voi introduce morcovul , dupa aceea toate radacinoasele ,mai intai crude. Fructele la fel, dar nu cred ca voi pastra o ordine anume. Apoi voi incepe cu cele fierte/coapte. Atunci ii voi da mar prima data. Citrice astept pana spre8-9 luni. Carnita,ou,ficat la fel. Toate astea se vor intampla in ritmul copilei mele, cate trei-patru zile incercat individual,apoi in amestec cu ce a fost inainte(fara sa amestec fructe cu legume. Acum nu stiu ce sa fac cu sfecla, ca mie imi place si in fructe si in legume,pana atunci vad eu).

O sa incerc pe cat posibil sa scriu chesti ide genul "de ce ii dai/de ce ii faci pentru ca e prea mic/nu e pregatit. Eu scriu strict ce fac eu,nu ma mai bag peste alte persoane pentru ca sufar la propriu daca vad ca sunt ignorate sfaturile ele,si mai ales sufar daca nu mi se pare corect fata de copil ceea ce face mama lui.

Acum ma duc sa dorm,am cateva zile de cand sunt ciufuta.Sper sa imi revin.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ooka.. esti super tare in exprimare.. cu statul in fund mi-i se pare logic ce zici tu acolo..
Oricum mai e ceva vreme pana la diversificare si mai avem timp de citit, documentat, rumegat informatia..
Eu eram prematura si pe Lp, imi zicea mama ca la 4 luni mancam maxim80 ml si plangeam non stop.. oricum atunci era "la moda " sucul de la 6 saptamani..

Eu habar nu am cu ce voi incepe.. insa probabil , habar nu am exact, cu para.. banana, morcov fiert, orez le voi evita cat posibil , poate voi da atata crud cat copt.. citeam ca prin prepararea termica alimentele sunt mai "soft" pt sistemul digestiv imatur al copiilor...

Lali.. si eu zic la fel, nu ma voi baga peste nimeni daca imi e cerut parera o voi da si atat, nu stiu multe despre subiect, nu ma dau atotstiutoare, si mai mult atat eu cat si fiecare mama in parte e cea mai buna pt puiul ei.. Sunt convinsa ca eu una voi mai face greseli , poate ii voi da ceva mai devreme sau mai tarziu, poate voi face ceva ce acum zic ca e nasol, insa sunt convinsa ca totul il voi face cu dragoste si cu intentia sa ii ofer totul.. Mai mult in zilele noastre totul mi-i se pare fff confuz.. 10 surse zic in 9 feluri..
Si pe mine ma enerveaza sa imi fie cerut sfatul ca apoi sa fiu ignorata cu gratie, insa prefer sa tac ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

multumesc pentru urari

Despre diversificare va las un articol foarte fain si cred eu destul de clar :http://gabi-o.blogspot.com/2010/10/diversificarea-este-procesul-de.html


www.who.int/nutrition/publications/infantfeeding/WHO_FCH_CAH_04.13.pdf" target="_blank">Aici recomandari pentru cei nealpatati . A se vedea ca de la 6 luni!!!!! nu de la 2-3-4 cum spun istetii nostri!!!

www.who.int/features/qa/21/en/index.html" target="_blank">Aici pentru cei alaptati



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut

Ionela, revin si eu cu intrebarea mea, daca ai timp, te rog :)

daca la ora 3 ma mulg, la 4 ma duc la dentist si imi face anestezic, cand tre sa ma mulg si sa arunc laptele? sau nu trebuie sa-l arunc?


Mergi la inceput