Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Este oricum stupid de ce ma plang aici eu cand sunt familii cu probleme mult mai grave decat ale mele, dar stiti cum este, cand tragedia e a ta, pai atunci e cea mai nasoala din lume . Deci dragele mele, imi cer iertare c-am rabufnit azi aici, ca v-am expus la problemele mele de echilibru emotional.

din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



pupam fata! O sa treaca...Eu privesc aceasta perioada ca una de crestere a noastra. Avem posibilitatea sa vedem greselile parintilor nostrii si sa nu le repetam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida draga am atatea sa iti spun si nu stiu cu ce sa incep:

-socrii...da=i in colo. Tu ai familia ta si sotul tau e langa tine. Sacrificiul pe care l-ai facut pt voi cu siguranta cine trebuie sa il vada, il vede. In rest, nu ii baga in seama. Crede-ma...stiu ce vorbesc. Mie mi-a zis cumnata "nu stiu zau cum de s-a casatorit C cu tine ca el avea numai fotomodele inainte"...si mai am ...dar nu vreau zau sa ma enervez

- acum cateva capitole am scris, cu rosu cred, sa incercam sa nu comparam copiii. Fiecare are ritmul lui de crestrere/dezvoltare. Crede-ma in Cv nu o sa scrie cand s-a intors prima data/ cand a umblat prima data sau cand a vorbit. Si eu cred ca nu e nimic in neregula cu el, cred ca tu esti prea stresata, ai ajuns in acea faza inc are crezi ca nu mai poti face fata. Toate trecem sau am trecut si vom mai trece prin acea faza...in fiecare etapa a viatii lor. Meseria de mama e f grea, crede-ma...dar se merita! Fiecare fir alb scos...se merita. Cum te iubesc copiii si cum te fac sa iubesti e de nedescris.
Esti capabila de multe, peste cateva luni vei rade de starea prin care treci acum, dar sa stii ca la bb2 totul va fi mult mai simplu.

Cere-i sotului ajutorul. Roaga-l sa stea cu bb si tu du-te la plimbare. Rasfat-te cu un coafor/masaj/cosmetica//pedi-mani...orice. Iesi si fa altceva. 2 ore fara copil vor face minuni cu psihicul tau.

- stiu ce simti in legatura cu pompatul. La fel simt si eu, dar nu mai e mult. Sa treaca iarna si o putem lasa mai moale. E important pt ei si pt tine. Gandeste-te ca e odata in viata. Poti, draga mea, poti sa te ridici si sa mergi mai departe.

-bucura-te de el, bucura-te de ce ai si fi multumita de viata pe care o ai, cred ca doar asa poti fi fericita(in general vorbesc). UN copil iti schimba viata 180 de grade. E greu sa accepti ca tu esti pe locul 2,3 sau poate 4. Crede-ma ca si eu fac dus in 3 min si mor de ciuda cand vad ca C sta 1 ora. Eu nu mai am acest confort. Sa nu iti spun ca atunci cand Ana a inceput sa mearga in 4 labe nici la baie nu puteam sa merg singura...si cateodata izbucneam si eu si inchideam usa si plangea saracuta pe partea cealalta si cedam si o lasam. Venea si statea cu mine... .

- incearca sa il culci mai repede ca seara sa ai timp pt tine su pt voi ca si cuplu. E foarte important.


si fruntea sus

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

asta merita unii socrii si cumnate

Ilida, ai un motto f bun la semnatura, tu l-ai pus....reciteste-l
Sa nu mai spui niciodata nimic urat de bb, ei sunt puii nostri si vor face de toate intr-o zi, trebuie doar sa avem rabdare.
Ai grija de tine si de bb si de sot, restul sunt mai putin import....de ex. socrii........

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Ilida mama nu esti singura in depresie.....am si eu zile nasoale,pe care la Razvan nu le-am avut,atunci o aveam pe mama,acum suntem numai noi doi dar cu 2 copiii si simt ca o iau razna si apoi imi aduc aminte ca nu o mai am nici pe mama si cat a suferit si plang si mai tare,dar a doua zi o iau de la capat si sper ca ziua aia sa fie mai buna ca precedenta.....nici rares nu adoarme singur numai in brate,si el doarme putin ziua,ieri a dormit 2 ore toata ziua....si ai mei sunt 2 smiorcaiti si destul de plangaciosi deci iar ma apuca plansul,pe mine ma relaxeaza cel mai tare condusul,cand vine sotul i-l pasez si fug cu masina prin oras....

gata,m-am plans si eu...

weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

La multe lunitze cu sanatate sarbatoritilor zilei:
NATALIA de anca-28
MATEI-ALEXANDRE de vn_edelweiss

Va multumesc celor care ne-ati urat si noua
La 6 luni azi implinite, puiul meu se comporta cam asa:
- nu se rostogoleste pe nici o parte.
- nu se intinde dupa jucarii
- sta foarte putin pe burta - 10 min, de 2-3 ori pe zi. Nu ii place deloc si nici nu se ridica pe manutze, ridica doar capul si-l roteste
- doarme f putin ziua (2-3 reprize de cate o jumatate de ora, maxim o ora) si se trezeste foarte des noaptea (3-4 ori)
- nu adoarme niciodata singur, ci doar leganat in brate
- ii place la nebunie caruselul de deasupra patutului, cu care vorbeste stand pe spate cate o ora legata, de 3 ori pe zi (cred ca nu e bine!)
- mananca des - cam la 2 ore, cate 90-120 ml.

Acum, mie mi se par toate in neregula cand il compar cu ceea ce povestiti voi de bebelusii cam de aceeasi varsta, mi se pare tare inapoiat! Astept saptamana viitoare controlul de 6 luni si vaccinul ca sa imifac o idee.
Va pup, fug ca maraie


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Parca ar fi frate cu Eva care:
statea numai pe spate, daca o puneam pe burta tipa, nu statea nici macar un minut
n-avea nici o graba sa se intoarca, sa se ridice, etc
Pur si simplu a fost mai lenesa si mai grasuna, cand alti copii alergau, ea mergea incetisor, fara nicio graba:)) N-a ramas asa, de un an se straduieste sa recupereze timpul pierdut, parca traiesc cu un ied in casa, numai topaie, alearga

Iar mie restul mi se par normale:
Mananca la 2 ore? si al meu la fel
se trezeste de 3-4 ori pe noapte? am experienta primului copil, care dupa ce a implinit un an (subliniez dupa), se trezea de 5-6 ori pe noapte, ca medie
Filip nu ca nu adoarme singur, adoarme numai la san, iar ziua doarme numai in brate. Daca il adorm si il pun jos, doarme fix un sfert de ora. Iar Eva nici acum nu adoarme daca nu sta cineva langa ea, sa o tina in brate.
Iar lui Filip nu-i place nici macar caruselul, nu-l mai intereseaza nici Sofica, vrea doar sa fie plimbat in brate, daca ne asezam cu el, e jale.

Concluzia mea este ca ai un copil normal. Eu n-am nicio indoiala ca ai mei nu numai ca sunt normali, ba sunt si super-inteligenti si mega-frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Buna dimineata,

Noi raportam cea mai ingrozitoare noapte de pana acum . Cred ca ii iese si al-2-lea dinte si saracul s-a trezit din ora in ora scancind gemand si chiar tipand.
Eu am o durere de spate destul de nasoala asa ca sotul meu s-a trezit pana pe la ora 3 sa il linisteasca apoi eu am reusit sa il adorm pe la 4 dupa care nu am mai putut sa adorm pana pe la 6.30..
Mai am putin si ma lasa puterile si ma gandesc cu groaza ca dupa data de 23 treb sa ma duc si la serv dupa asa nopti. Eu sunt cam rea de somn

Ilida si eu am momente cand imi vine sa-mi iau campii dar asa cum au spus si fetele incerca sa iesi putin. Ajuta ff mult. Eu saptamana asta am iesit si marti si miercuri la un suc. Marti cu nana lui Alex si miercuri m-am vazut cu fostele mele colege de liceu. N-am lipsit mult, vreo 2 ore, dar nu stii cat de bine mi-a facut.

Voi folositi ceva geluri sau altceva pt bebei mofturosi din cauza de dinti??

Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

vai fetelor ce vesti......dintii astia......
eu nu fol gel dar ma gandes c sa -i iau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Lori, ti ai instalat tv romanesc pe computer?




Da Miha,merci mult! :)))
Mai daduse cineva unul www.serialeonline.com si asta-mi cerea bani

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Dar link ul asta pe care ti l am dat eu nu ti cere bani. Stiu ca mie nu mi cere. Este TV gratuit. Tie ti a cerut bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

neata !!!
astazi este prima noastra zi onomastica !!!!

va invit pe toate la prajiturele, cafea, suc, ceai, tort , papica!

la multi ani !!!

EMMA-IOANA - andy
SARA-IOANA - ruxiii
NECTARIA-IOANA - anda82
IANIS-STEFAN - dya
IANIS-ANDREI - alymih


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Ilida, uite eu la Imi folosesc asta:
http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3768662.htm?CMPID=GS001&_$ja=tsid:11527%7Ccc:%7Cprd:3768662%7Ccat:nursery+%2F+feeding+and+bathing+%2F+bathing+and+potty+training+%2F
si tareeeeeeeeee i mai place!!!
O pun in suportul ala, apoi dau drumul la dus si e ca o fantana arteziana. Ii place de numa. Uneori mai pun suportul ala in cadita asta
http://direct.tesco.com/product/images/?R=100-1621
dar a mea inca mai incape in cadita asta.


Merci mult Miha, Andra, Betty, Lori, .. pt raspunsurile cu scaunelul Pt ca Tudor nu sta in fundulet si suntem ingrijorati cu abilitatile lui, am hotarat sa nu-l fortam ci ne mai chinuim o vreme cu cadita si cu inotatul cu colacel - care aseara i-a placut.


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Ilida, Tudor nu sta in fundut nici sustinut? Caci nici a mea nu sta in fundut singura, adica daca o pun eu in fundut si i dau drumul la maini, cade pe laterala sau pe spate. Dar daca o pun in fundulet si i sustin chiar si o mana, atunci sta dar parca se apleaca usor spre in fata, uneori.
Al tau cum e?

Mergi la inceput