Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Lori, ti ai instalat tv romanesc pe computer?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Da Miha,merci mult! :)))
Mai daduse cineva unul www.serialeonline.com si asta-mi cerea bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:


Eu inca ii caut echivalentul aici in state, poate s-o numi altfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor revin si eu, dupa ce aseara am recuperat tot ce am citit, am scris ceva si am pierdut....probabil oboseala a fost de vina.

Incerc sa-mi aduc aminte ce doream sa spun.In primul rand sa urez bun venit fetelor care s-au alaturat grupului.

Gliana imi pare rau pentru suferinta Cristinei, dar sper sa nu mai aiba probleme.

Krissy informatiile tale au fost f pretioase pentru mine.Laptele l-am schimbat, acum urmeaza sa gasesc cerealele penru anemie, am vazut ceva de la Humana, iar cele cu mei cred ca trebuie sa le comand de pe net.Sper ca la serviciu sa iasa asa cum doresti tu[flo.

Ramona
am comandat scaunul astazi cred ca pe luni, marti vine, sper sa fie confortabil si pentru bebelina mea

Legat de diversificare noi papam f bine piureul de morcov, cartof si piept de pui, pe care il papa la pranz.Pe la 10 papa mar ras cu biscuiti, prima masa fiind undeva pe la 6 de lapte.Pe la 16 si 20-21 o masa de lapte, iar ultima masa pe la 11-11.30, la care si adoarme este cea legata de cerereale.Mai am de studiat legat de diversificare nu stiu dc fac bine...Referitor la constipatie am incercat cu pere si a avut niste dureri de burtica...trebuie sa incerc altceva.Eu ii mai dadeam si banana, insa de cateva zile am renuntat pe motiv de constipatie.Din ce as mai putea sa fac piure de fructe?

Am fost azi la dr.Avem 7050 la 5 luni si o saptamana.Nu am reusit sa recuperam, dar asta este.Oricum sunt multumita ca nu mai are dureri de burta asa de intense si poate saracuta sa pape.Dr mi-a spus ca pot sa-i introduc cand implineste 6 luni galbenusul de ou....AAA si mi-a mai spus ca pot sa incep sa-i dau ficatei de pui...da cineva ficatei la bebe?E atat de greu cu diversificarea asta, trebuie sa stii sa triezi toate informatiile ca sunt multe si sunt neconcordante intre etapele de introducere a alimentelor.

In rest bebelina mea, tipa de nu ne intelegem cand ajungem seara acasa.O fi normal?

Imratisez cu drag toate fetele!


Felicitari pentru bebelina!!!Sa creasca mare si sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

La multe lunitze cu sanatate sarbatoritilor zilei:
NATALIA de anca-28
MATEI-ALEXANDRE de vn_edelweiss

Va multumesc celor care ne-ati urat si noua
La 6 luni azi implinite, puiul meu se comporta cam asa:
- nu se rostogoleste pe nici o parte.
- nu se intinde dupa jucarii
- sta foarte putin pe burta - 10 min, de 2-3 ori pe zi. Nu ii place deloc si nici nu se ridica pe manutze, ridica doar capul si-l roteste
- doarme f putin ziua (2-3 reprize de cate o jumatate de ora, maxim o ora) si se trezeste foarte des noaptea (3-4 ori)
- nu adoarme niciodata singur, ci doar leganat in brate
- ii place la nebunie caruselul de deasupra patutului, cu care vorbeste stand pe spate cate o ora legata, de 3 ori pe zi (cred ca nu e bine!)
- mananca des - cam la 2 ore, cate 90-120 ml.

Acum, mie mi se par toate in neregula cand il compar cu ceea ce povestiti voi de bebelusii cam de aceeasi varsta, mi se pare tare inapoiat! Astept saptamana viitoare controlul de 6 luni si vaccinul ca sa imifac o idee.
Va pup, fug ca maraie


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Offf chiar nu stiu ce sa-ti spun Ilida!Imi pare rau,dar cred ca cel mai bine te v-a lamurii doctorul luiSper sa ajunge-ti la concluzia ca...fiecare bebelus are ritmul lui
Asteptam vesti bune,deci si pe tine te imbratisam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

In alta ordine de idei: Buna seara si de la o alta oaie ratacita.

Sincer eu nu am timp deloc sa intru nici pe net, si practic dupa o zi de stat cu ei legati de mine chiar sunt varza si tot ce vreau e sa dorm...Dar dormi frate daca poti, ca pitica, ca un graur ce e, tzusti simte miros de mami si incepe a mi se foi si a se macani, ca eu, om bun la suflet, o iau langa mine sa o linistesc. Si se linisteste...pretz de cateva minute..pana cand o apuca bazdaceii si se mai foieste in asa hal ca face cum face si ajunge haplea cu nasul in sanul meu...si atunci, vicleana, simtind miros dulce de lapte, casca o gura maaaaaare maare, mai da si din labutze (de efect) si eu iarasi om bun, vir sanul bietului monstru infometat. Si incepe a molfai voiniceste haplitza, mai cu un oftat(tot de efect) mai cu un zambet smecheresc pana cand burtica se umple.... si apoi incepe jocul: uite tzatza, nu e tzatza! Cum? Nu stiti jocul? Vai! rusine mie! Pai hai sa va explic dragele mele: acest joc incepe cand burdihanul bebelului e plin. Atunci, maria sa, bebelul, cu un aer satisfacut, incepe a se uite pe ici pe colo, pe sus, pe jos, mai cearta o musca pricajita, si apoi hap!!! ca un vultur se repede si apuca tzatza nepricopsita! Molfaie cu putere 2 secunde ca iarasi ceva pluteste in aer! Ce sa fie ce sa fie...e doar aer! si tzusti iar pedepsim biata tzatza...o mai chinuim nitzel. Si tot asa, prin periplul descoperirilor aeriene ale bebelului, tzatza cade prizionera falnicului bebe, si de fiecare data e aspru pedepsita pentru crime grave aduse societatii!! Acest joc il practica Ana de fiecare data cand e satisfacuta!
Noah... adormit pana la urma copilul, cu nasul bine infipt in prizioner (sa nu care cumva sa fuga)! Mai dormim, mai ne trezim la fiecare 2-3 ore!!! Ca intr-un final la 5 sau 6 sa inceapa bebelul sa faca ochi! Pai si cum face ochisori...se uita in dreapta, se uita in stanga...si ce vede: fatza mamii. Pai ia sa o trezim si pe ea...ca doar e dimineatza afara. Cu niste palmutze bine directionate (seara verific intotdeauna gherutzele greierului meu ca altfel dimineatza ma trezesc cu surprize) apuca bebitza mai un ochi, mai un nas...mai 2-3 fire de par (cate au mai ramas dupa chelirea naturala a mamei) si pana la urma vede Anutza un zambet shubred si o fatza schimonosita de somn ...Deci , s-a trezit mami! Noah ce bine. si da-i si galopeaza din picioruse; din 2 miscari a dat plapuma jos! uite dusmanii mami! Uie dusmanii! Chiuie de fericire(mami intra in criza de nervi: Anutza nu tzipa ca il trezesti pe monstru (Bitzu) si atunci chiar ca am pus-o-n fericire...mai dormim...la noapte). Dusmanii=aka piciorusele, intra rapid pe mainile salvatoare ale bebelului care trage cu ravna de ei...se gadila bebelul, alte chiote de bucurie: Mami se crizeaza . In fine...cam o juamte de ora- o ora dureaza toata nebunia...intre timp mai papam, mai jucam jocul uite tzatza nu e tzatza...se face 7 jumate dimineatza. Pe Ana o apuca somnul...dar stai ca monstrul s-a trezit. Pana la urma mami mai doarme jumate de ora cu Ana cat monstruletzul il chinuie pe tati: spalat pe ochi, mers la toaleta, spalat pe ochi pe dinti... Imbracat, dat lapticul de dimineatza, si incepe jocul barbar: calare pe tati, tati sari intr-un picior.... ma rog mai multe...pana cand tati fericit pleaca la servici si intra mami in functiune.
Atunci unu vrea X Ana se joaca in tzarc. Apoi Ana vrea atentie, si Bitzu vrea atentie...ne jucam cam o ora : eu il fugaresc pe Bitz cu Ana in brate, asta mica rade de se prapadeste... Bitzu danseaza, mami canta, Bitzu si Ana rad intr-o veselie. E nebunie mare la noi in casa, se mai si tzipa se mai si plange...tot timpul suntem in miscare. Nu avem timp de aproape nimic. Intre picaturi mai fac si eu curat prin casa, mai pun o rufa la spalat...nu se pune problema facutului de mancare, efectiv nu am cand. Bitzu nu ma lasa (la propriu) sa merg nicaieri mai mult de 5 minute... deci toaleta e restrictionata la 5 minute.

Hmmm... hai ca am llungit-o.

In aceasta epistola am vrut sa va arat cam cum se desfasoara la noi o zi...evident sunt multe de spus, insa mai lasam si pentru alta data



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


Eu inca ii caut echivalentul aici in state, poate s-o numi altfel?


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Uite aici Ilida:

http://www.sears.ca/catalog/bath-grooming-baby-bath-seats/11166

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Felicia ma duc la culcare cu zambetul pe buze ai fost nemaipomenita
Ilida si eu sunt de parere cu fetele ca medicul lui este cel care il cunoaste cel mai bine ...multa bafta si te astept cu vesti de la foarte bine in sus
Krisssy multa bafta cu boss-ul
noapte buna fetele si dimineata va astept cu ceva bunnnnn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

I-am facut rostogoliri, am vazut ceva filmulete pe net. Dar pur si simplu nu face nici un efort de unul singur


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Ilida... cred ca pur si simplu nu vrea.
Totusi sunt cateva lucruri importante la care sa te poti uita.
1. Eye-contact. Daca face si urmareste cu privirea ceva ce il intereseaza atunci e ok.
2. Cand il tii in brate, isi tine capul bine?
3. Cand apuca jucariile, le apuca bine?

Sau mai bine zis ce ii place lui Tudor sa faca?

Eu ca sa o mai stimulez pe Ana o mai puneam in fundulet...vai si ce ii mai place! La voi merge?


Legat de achizitii pot spune ca si Ana nu e cine stie ce avansata:
- abia azi, dupa ce ma plangeam Oanei (babylicious) ca puturoasa mea nu se intoarce...s-a intors de pe spate pe burtica. Dar asta pentru ca a vazut telefonul si taaaaare taaare l-a vrut! Incepuse sa macane ca nu putea dar pana la urma s-a intors insa tot cu ochii la telefon.
- tot azi a inceput si ea sa zica "a-ta", "ta-ta", si alte minuni...mai timid asa, dar a ainceput!
- Uneori Ana poate sa stea asa...sa zaca...pur si simplu sta si se uita aiurea, n-are chef de nimic...si vezi pe fatza ei ca nu are chef de nimic.
- alte zile pur si simplu e o morisca, n-are timp nici sa respire.
- se impinge in manutze de ceva vreme, isi ridica jumate de corp, se intoarce prin tzrac in cautarea jucariei perfecte... mai nou a inceput sa galopeze din picioruse...ca sa se deplaseze pe acolo.
- tot zile astea a inceput sa isi descopere piciorusele. dar cum noi o tinem mai imbracata nu e prea interesata de ele asa imbracate.
- de stat nu sta in fundulet, nu inca...o mai spijinim intre perne...chestii d-astea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Ilida, nu spune asa ca e inapoiat parca....mai citeste pe net evolutia beblusilor pe luni si nu uita ca fiecare e unic, nu e regula ca daca nu a facut ceva e de rau. Va face pe viitor, poate mai incet, poate asta este ritmul lui. Aveti rabdare fetelor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

In alta ordine de idei: Buna seara si de la o alta oaie ratacita.

Sincer eu nu am timp deloc sa intru nici pe net, si practic dupa o zi de stat cu ei legati de mine chiar sunt varza si tot ce vreau e sa dorm...Dar dormi frate daca poti, ca pitica, ca un graur ce e, tzusti simte miros de mami si incepe a mi se foi si a se macani, ca eu, om bun la suflet, o iau langa mine sa o linistesc. Si se linisteste...pretz de cateva minute..pana cand o apuca bazdaceii si se mai foieste in asa hal ca face cum face si ajunge haplea cu nasul in sanul meu...si atunci, vicleana, simtind miros dulce de lapte, casca o gura maaaaaare maare, mai da si din labutze (de efect) si eu iarasi om bun, vir sanul bietului monstru infometat. Si incepe a molfai voiniceste haplitza, mai cu un oftat(tot de efect) mai cu un zambet smecheresc pana cand burtica se umple.... si apoi incepe jocul: uite tzatza, nu e tzatza! Cum? Nu stiti jocul? Vai! rusine mie! Pai hai sa va explic dragele mele: acest joc incepe cand burdihanul bebelului e plin. Atunci, maria sa, bebelul, cu un aer satisfacut, incepe a se uite pe ici pe colo, pe sus, pe jos, mai cearta o musca pricajita, si apoi hap!!! ca un vultur se repede si apuca tzatza nepricopsita! Molfaie cu putere 2 secunde ca iarasi ceva pluteste in aer! Ce sa fie ce sa fie...e doar aer! si tzusti iar pedepsim biata tzatza...o mai chinuim nitzel. Si tot asa, prin periplul descoperirilor aeriene ale bebelului, tzatza cade prizionera falnicului bebe, si de fiecare data e aspru pedepsita pentru crime grave aduse societatii!! Acest joc il practica Ana de fiecare data cand e satisfacuta!
Noah... adormit pana la urma copilul, cu nasul bine infipt in prizioner (sa nu care cumva sa fuga)! Mai dormim, mai ne trezim la fiecare 2-3 ore!!! Ca intr-un final la 5 sau 6 sa inceapa bebelul sa faca ochi! Pai si cum face ochisori...se uita in dreapta, se uita in stanga...si ce vede: fatza mamii. Pai ia sa o trezim si pe ea...ca doar e dimineatza afara. Cu niste palmutze bine directionate (seara verific intotdeauna gherutzele greierului meu ca altfel dimineatza ma trezesc cu surprize) apuca bebitza mai un ochi, mai un nas...mai 2-3 fire de par (cate au mai ramas dupa chelirea naturala a mamei) si pana la urma vede Anutza un zambet shubred si o fatza schimonosita de somn ...Deci , s-a trezit mami! Noah ce bine. si da-i si galopeaza din picioruse; din 2 miscari a dat plapuma jos! uite dusmanii mami! Uie dusmanii! Chiuie de fericire(mami intra in criza de nervi: Anutza nu tzipa ca il trezesti pe monstru (Bitzu) si atunci chiar ca am pus-o-n fericire...mai dormim...la noapte). Dusmanii=aka piciorusele, intra rapid pe mainile salvatoare ale bebelului care trage cu ravna de ei...se gadila bebelul, alte chiote de bucurie: Mami se crizeaza . In fine...cam o juamte de ora- o ora dureaza toata nebunia...intre timp mai papam, mai jucam jocul uite tzatza nu e tzatza...se face 7 jumate dimineatza. Pe Ana o apuca somnul...dar stai ca monstrul s-a trezit. Pana la urma mami mai doarme jumate de ora cu Ana cat monstruletzul il chinuie pe tati: spalat pe ochi, mers la toaleta, spalat pe ochi pe dinti... Imbracat, dat lapticul de dimineatza, si incepe jocul barbar: calare pe tati, tati sari intr-un picior.... ma rog mai multe...pana cand tati fericit pleaca la servici si intra mami in functiune.
Atunci unu vrea X Ana se joaca in tzarc. Apoi Ana vrea atentie, si Bitzu vrea atentie...ne jucam cam o ora : eu il fugaresc pe Bitz cu Ana in brate, asta mica rade de se prapadeste... Bitzu danseaza, mami canta, Bitzu si Ana rad intr-o veselie. E nebunie mare la noi in casa, se mai si tzipa se mai si plange...tot timpul suntem in miscare. Nu avem timp de aproape nimic. Intre picaturi mai fac si eu curat prin casa, mai pun o rufa la spalat...nu se pune problema facutului de mancare, efectiv nu am cand. Bitzu nu ma lasa (la propriu) sa merg nicaieri mai mult de 5 minute... deci toaleta e restrictionata la 5 minute.

Hmmm... hai ca am llungit-o.

In aceasta epistola am vrut sa va arat cam cum se desfasoara la noi o zi...evident sunt multe de spus, insa mai lasam si pentru alta data




Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Sa stii ca esti inunata si asa un dar de a povestii

Mergi la inceput