Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Lissa am uitat sa-ti zic ca iti inteleg fericirea atunci cand iti privesti copiii.E minunat si nu poate fi egalat cu nimic.Sper sa-mi ajute si mie Dumnezeu sa mai am un bebe ca tare imi plac copiii.

Ilida
, poate pur si simplu nu ii place baiatului decat sa stea pe spate.Oricum vb cu medicul sa te linistesti.Eu am fst chiar si la neurolog, pentru ca-mi faceam griji ca nu se rostogolea pe burta.Apoi s-a rostogolit, cred ca intamplator si de atunci nimic. Micuta mea apuca jucariile pe care le avea la carusel, pe care i le ofeream, insa doar de cateva zile este mai evident ca este atrasa de cele inconjuratoare cand o tin in brate se intinde dupa toate cele, desi cunosc bebei care faceau asta mult mai devreme...asa ca fiecare cu dezvoltarea lui, e o chestie care se tot spune, dar sa stii ca este adevarata de cele mai multe ori.
Ce am inteles eu de la neurolog este ca conteaza f mult tonusul muscular el nu trebuie sa fie nici prea ridicat sa opuna rezistenta la miscarile pasive nici prea flasc.Daca nu ai facut sa-i faci exercitii de rostogolire, sa-i arati cam ce ar putea sa faca.Nici bebelusa mea nu sta mult pe burta, mai nou smecheruta se da pe spate.Unii bebelusi le fac dintr-o data pe toate, rostogolit, stat in fundulet..adica in aceeasi perioada.Scrie si in cartea pe care o am eu, ca 25% nu reusesc sa se intoarca de pe o parte pe alta, desi sunt perfect normali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Pupam si noi toate fetele si bebeii.
Nici noi nu stam prea bine cu diversificarea.
Maria nu accepta nimic, se scutura si se stramba de parca-i dau otrava.
Am incercat suc de mar si morcov, piure de mar, morcov,para,banana,avocado pe rand si combinate.
Apoi supa de radacinoase in care am introdus pe rand si ardei,dovlecel si cartof dar nimic.
Dar nu ma las, mai incerc pana reusesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Ufff ilida sincer nu stiu ce sa iti spun.
Din ce am inteles eu cel mai important lucru pe care il vad in neregula aici e faptul ca nu se intinde dupa jucarii. Pare neinteresat sau il intereseaza jucariile dar nu are chef sa ridice manutzele?

Cred ca cel mai bine e sa discuti lucrurile astea cu medicul pediatru. Sper din tot sufletul sa fie doar puturos si incapatanat si sa nu aiba nici un fel de probleme.



Jucariile le foloseste numai daca i le bag sub nas, le invarte un pic apoi se plictiseste. Dca le pun langa eldar in raza in care le poate atinge, atunci le ia. Dar daca sunt si la 1cm mai departe, nu face absolut nici un efort sa le ajunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Ilida, uite eu la Imi folosesc asta:
http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3768662.htm?CMPID=GS001&_$ja=tsid:11527%7Ccc:%7Cprd:3768662%7Ccat:nursery+%2F+feeding+and+bathing+%2F+bathing+and+potty+training+%2F
si tareeeeeeeeee i mai place!!!
O pun in suportul ala, apoi dau drumul la dus si e ca o fantana arteziana. Ii place de numa. Uneori mai pun suportul ala in cadita asta
http://direct.tesco.com/product/images/?R=100-1621
dar a mea inca mai incape in cadita asta.


Merci mult Miha, Andra, Betty, Lori, .. pt raspunsurile cu scaunelul Pt ca Tudor nu sta in fundulet si suntem ingrijorati cu abilitatile lui, am hotarat sa nu-l fortam ci ne mai chinuim o vreme cu cadita si cu inotatul cu colacel - care aseara i-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta


Sunt o mamica de baietel Robert nascut in 11 iulie 2011, 3450 g, 52 cm, alaptat exclusiv si de fetita Ada, fulgulet de nov dec 2006. Nu am mai scris pe forum de ceva vreme, insa am tot citit. Cateodata parca nu e de ajuns sa citesti, ci mai ai nevoie sa si impartasesti, asa ca daca ma primiti si pe mine o sa incerc sa va impartasesc si voua din experienta mea de mamica fericita a doi copilasi iubiti tare, tare mult.

Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)


Bun venit Bebinuta, nu mai stiu daca ti-am urat, asa zapacita sunt in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:



Eu pe asta il am!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Lissa am uitat sa-ti zic ca iti inteleg fericirea atunci cand iti privesti copiii.E minunat si nu poate fi egalat cu nimic.Sper sa-mi ajute si mie Dumnezeu sa mai am un bebe ca tare imi plac copiii.

Ilida
, poate pur si simplu nu ii place baiatului decat sa stea pe spate.Oricum vb cu medicul sa te linistesti.Eu am fst chiar si la neurolog, pentru ca-mi faceam griji ca nu se rostogolea pe burta.Apoi s-a rostogolit, cred ca intamplator si de atunci nimic. Micuta mea apuca jucariile pe care le avea la carusel, pe care i le ofeream, insa doar de cateva zile este mai evident ca este atrasa de cele inconjuratoare cand o tin in brate se intinde dupa toate cele, desi cunosc bebei care faceau asta mult mai devreme...asa ca fiecare cu dezvoltarea lui, e o chestie care se tot spune, dar sa stii ca este adevarata de cele mai multe ori.
Ce am inteles eu de la neurolog este ca conteaza f mult tonusul muscular el nu trebuie sa fie nici prea ridicat sa opuna rezistenta la miscarile pasive nici prea flasc.Daca nu ai facut sa-i faci exercitii de rostogolire, sa-i arati cam ce ar putea sa faca.Nici bebelusa mea nu sta mult pe burta, mai nou smecheruta se da pe spate.Unii bebelusi le fac dintr-o data pe toate, rostogolit, stat in fundulet..adica in aceeasi perioada.Scrie si in cartea pe care o am eu, ca 25% nu reusesc sa se intoarca de pe o parte pe alta, desi sunt perfect normali.


I-am facut rostogoliri, am vazut ceva filmulete pe net. Dar pur si simplu nu face nici un efort de unul singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Crisspy, tare e prietena ta care a gasit mp3 ul cu sunetul feonului!! Multa sanatate in continuare Andrei!

Corry, ai o super poza la avatar!!! Imi pare rau si la tine de nopti almost albe, o sa treaca!!! Bafta cu diversificarea.
Ma bucur ca ai mers la cosmetica si te ai destins!!

Ramona, multumesc de comentariul referitor la regimul oshawa.
Imi pare tare rau de crampele lui Iustin, in timp ce se pare ca unii spera ca problemele de orice gen sa se clarifice o data cu inceperea diversificarii (gen eu), la Iustin se pare ca nu functioneza tocmai bine. Poate i ai dat ceva ce nu i a priit? De asta trebuie sa introducem totul treptat sa vedem care nu le priesc. Oare sa se fi constipat? Multa sanatate si ma gandesc la voi!!!

Bebinuta felicitari pentru baiat mare si grasun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

[quote
Va pup fetele, azi e o zi importanta pt mine, pt ca vreau sa imi asez ploile altfel la serviciu si sper sa primeasca patronul bine cererea mea .

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

[/quote]

Bafta multa draga mea si sper sa iasa totul asa cum iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

raportam la 5 luni 7.1 kg si 67 cm , tote sunt f f f bune , era sa imi pice de pe masuta de infasat in cabinet la dr , dar am scapat de un eveniment nedorit . incepem si noi cu supita de azi cu zeama usor si zilele urmatoare cu piureul de legume.
Vreau si eu ideei va rog cum sa scap de cojitele de la ea din cap ....sunt doar pe partea de deasupra, in spate nu are , plus chelia a inceput sa se acopere imi spunea cineva de ulei de masaj aplicat cu 1-2 ore inainte de baie ...
va pup si la multe lunite toturor ce implinesc azi 5-6 luni

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Bravo iubita Ruxi!!!!!
Esti o iubita super simpatica!!!

Mergi la inceput