Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Fetelor am gasit un site despre cereale si nu stiu cum sa-l pun sa il vedeti si voi, poate ma ajuta cineva si imi zice cum.




Apesi CTRL+C ca sa copii site-ul( in bara de sus unde este scris site-ul:http://...) si apoi in mesajele tale dai click si apoi CTRL+V si se lipeste site-ul
Sper ca am explicat bine

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png



Multumesc mult Loredana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Ah ce nervi am!!!
Am scrisde 3 ori un post si le-am pierdut

Florina, parca tu vroiai sa decalezi ora de culcare...sfatul meu este sa ii decalezi sau sa ii scurtezi orele de somn de dupa amiza si nu cele de dimi pt ca el va recupera ziua daca il trezesti dimi si tot tarziu se va culca...am incercat si eu si am vazut pe pielea mea...parerea mea e ca nu trebuie sa il mai lasi sa doarma dupa ora 6 si la 9-10 va dormi, maxim 11.

Ramona poate inceerci direct cu pireu...nici Sara nu a tolerat sucul respectiv zeama...ei ii place consistent!

Noi stam prost la capitolul mancare dar revin in alta zi cu detalii ca m-am enervat de cate ori am scris!
Maine sarbatorim si noi si nu cred ca am timp sa intru asa ca urez de pe acum La multi ani tuturor Ioanelor si Ionutilor! Si cred ca si Iustinilor!!
Nu mai nominalizez ca d-aia am pierdut postul dar ii pupacesc pe toti bebelusi si urez tuturor petreceri frumoase si cat mai julta sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Nu am reusit sa postez nimic, am fost cu pregatiri pt plecarea Cristinei
Apoi am veni acasa de la gara franta si am dormit pana la 18 de la 15.30.
Eric e tare agitat..cred ca-l iau si pe el gingiile ca-si baga limba jos sub buza si roade tot si eee ffff plangacios. Imi cer scuze ca nu raspund la fiecare in parte, va pup puisorii si ma bucur cand citesc lucruri frumoase aici.
Mi-a spus o prietena ca ea la copilul ei ii punea fructe uscate, gen prune , caise in apa seara , se umflau , iar dimineata facea piure si mai punea biscuite. Voi ati facut asa? La cate lunite se poate da asa ceva?
Ati vazut poate piersici uscate asa ca si prunele sau caisele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Mai degraba am vazut fructe congelate...astea uscate, nu stiu prin ce metode si cum le-au facut asa...zic si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty
Si in UK se gasesc astea doua marci organice: ORGANIX si HIPP organic. Ambele nu zic ca sunt sugar free, ba chiar la ingrediente zice: carbohidrati, of which sugar..... Deci asta inseamna ca are zahar? Cu asta l am convins pe al meu sa mergem pe indicatiile lui Lisssa si Krissy, adica Earth's best si Holle.
Al meu e tare impotriva americanilor si zice: ca de ce sa incepem cu mancaruri de la ei in loc de Uk, ca de aia sunt copiii americanilor obezi ca au tot felul de ingrediente... si i am aratat ca nu au, ba chiar sunt mai bune in anumite privinte decat cele ORGANIX si HIPP organic.

Miha, nu te supara, dar nu te uiti unde trebuie sau la ce trebuie ca sa evaluezi produsul si sa poti argumenta sotului decizia. Trebuie sa compari ingrediente cu ingrediente si/sau tabel nutritional cu tabel nutritional, nu amestecate, draga mea. Trebuie sa vezi la ingrediente sa nu zica zahar, asta e un criteriu f bun. Insa, daca zice la panoul nutritional "carbohidrati" sau "sugar", aia nu insemna neaparat ca e zahar adaugat - daca nu e explicit in ingrediente, e din produsul insusi si e scris acolo ca valoare energetica (calorii). Carbohidratii sunt continuti in mod natural de produsele vegetale si unele animale, si pot fi molecule simple, gen glucoza, sau mai complexe, ca amidonul, lactoza, fructoza, sucroza (zaharul alimentar) sau fibrele (celuloza). Cerealele in mod indubitabil vin cu un bagaj sigur de carbohidrati necesari, mai ales pt micutii nostri, si benefici ca sunt din sursa naturala, nu "imbogatite" cu zahar rafinat. Iti sugerez sa folosesti tabelul caloric ca referinta doar cand compari produse cu ingrediente similare si e greu sa te hotarasti, si atunci mergi pe produsul cu cantitatea de carbohidrati cea mai mica. Asa ca bate-te pe ingrediente cat mai clean cu sotul - cat mai putine ingrediente, daca e posibil total fara aditivi, si din sursa cat mai bio. Succes!
Editez ca mi-am amintit sa va zic un pont pt citirea ingredientelor, valabil pt orice produs: prin lege acestea se declara descrescator in ordinea predominantei. Adica, de exemplu la formula e important ca laptele/cazeina sa fie primul ingredient si abia apoi zaharuri, grasimi vegetale si alti aditivi. Dar am vazut si variante cu primul ingredient dextroza sau fructoza (corn/rice syrup), deci clar e un produs inferior primului. Sau daca la un piereu de fructe sau suc primul ingredient e apa, e clar ca restul sunt in cantitate mai mica. asadar eu zic ca e bine de folosit ordinea listarii ingredientelor ca si criteriu de departajare a calitatii produselor, eu una citesc etichetele cu mare atentie.

Andy, sedintele NAET sunt f scurte si nedureroase pt copii, doar maseaza anumite puncte (meridiane chinezesti) cu un aparat mic care vibreaza usor. Sophiei chiar ii placea, si tot la 3 ani a inceput tratamentul. Te incurajez sa incerci, nici macar prima sedinta de evaluare nu e dureroasa. Bafta multa!

Giuliana, ai de grija cu fructele uscate/confiate, de casa sunt Ok, dar de cumparat majoritatea sunt conservate cu sulfiti!

Va pup fetele, azi e o zi importanta pt mine, pt ca vreau sa imi asez ploile altfel la serviciu si sper sa primeasca patronul bine cererea mea .

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Giuliana, daca are fructe uscate dintr-o sursa sigura. In supermarketuri se gasesc mai usor fructe confiate, adica au un adaos de zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor revin si eu, dupa ce aseara am recuperat tot ce am citit, am scris ceva si am pierdut....probabil oboseala a fost de vina.

Incerc sa-mi aduc aminte ce doream sa spun.In primul rand sa urez bun venit fetelor care s-au alaturat grupului.

Gliana imi pare rau pentru suferinta Cristinei, dar sper sa nu mai aiba probleme.

Krissy informatiile tale au fost f pretioase pentru mine.Laptele l-am schimbat, acum urmeaza sa gasesc cerealele penru anemie, am vazut ceva de la Humana, iar cele cu mei cred ca trebuie sa le comand de pe net.Sper ca la serviciu sa iasa asa cum doresti tu[flo.

Ramona
am comandat scaunul astazi cred ca pe luni, marti vine, sper sa fie confortabil si pentru bebelina mea

Legat de diversificare noi papam f bine piureul de morcov, cartof si piept de pui, pe care il papa la pranz.Pe la 10 papa mar ras cu biscuiti, prima masa fiind undeva pe la 6 de lapte.Pe la 16 si 20-21 o masa de lapte, iar ultima masa pe la 11-11.30, la care si adoarme este cea legata de cerereale.Mai am de studiat legat de diversificare nu stiu dc fac bine...Referitor la constipatie am incercat cu pere si a avut niste dureri de burtica...trebuie sa incerc altceva.Eu ii mai dadeam si banana, insa de cateva zile am renuntat pe motiv de constipatie.Din ce as mai putea sa fac piure de fructe?

Am fost azi la dr.Avem 7050 la 5 luni si o saptamana.Nu am reusit sa recuperam, dar asta este.Oricum sunt multumita ca nu mai are dureri de burta asa de intense si poate saracuta sa pape.Dr mi-a spus ca pot sa-i introduc cand implineste 6 luni galbenusul de ou....AAA si mi-a mai spus ca pot sa incep sa-i dau ficatei de pui...da cineva ficatei la bebe?E atat de greu cu diversificarea asta, trebuie sa stii sa triezi toate informatiile ca sunt multe si sunt neconcordante intre etapele de introducere a alimentelor.

In rest bebelina mea, tipa de nu ne intelegem cand ajungem seara acasa.O fi normal?

Imratisez cu drag toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lori, ti ai instalat tv romanesc pe computer?

Andy, tare comica si simpatica ai fost cand ai spus faza ca bebeii nostri o sa creasca si vor scrie pe usa: 'Do not enter'...... Hihihi..... parca nu mi vine sa mi o imaginez asa!!!

Lisssa, si noi avem un seat din ala de care folosesti tu la Filip, dar noi nu l am folosit niciodata. E fain?

Mie imi place mult melodia asta si o dedic tuturor Ioanelor si Ionutilor, Ionilor si tuturor celor care si serbeaza maine ziua de nastere, lunitele si onomastica!!!

http://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

La multe lunitze cu sanatate sarbatoritilor zilei:
NATALIA de anca-28
MATEI-ALEXANDRE de vn_edelweiss

Va multumesc celor care ne-ati urat si noua
La 6 luni azi implinite, puiul meu se comporta cam asa:
- nu se rostogoleste pe nici o parte.
- nu se intinde dupa jucarii
- sta foarte putin pe burta - 10 min, de 2-3 ori pe zi. Nu ii place deloc si nici nu se ridica pe manutze, ridica doar capul si-l roteste
- doarme f putin ziua (2-3 reprize de cate o jumatate de ora, maxim o ora) si se trezeste foarte des noaptea (3-4 ori)
- nu adoarme niciodata singur, ci doar leganat in brate
- ii place la nebunie caruselul de deasupra patutului, cu care vorbeste stand pe spate cate o ora legata, de 3 ori pe zi (cred ca nu e bine!)
- mananca des - cam la 2 ore, cate 90-120 ml.

Acum, mie mi se par toate in neregula cand il compar cu ceea ce povestiti voi de bebelusii cam de aceeasi varsta, mi se pare tare inapoiat! Astept saptamana viitoare controlul de 6 luni si vaccinul ca sa imifac o idee.
Va pup, fug ca maraie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

La multe lunitze cu sanatate sarbatoritilor zilei:
NATALIA de anca-28
MATEI-ALEXANDRE de vn_edelweiss

Va multumesc celor care ne-ati urat si noua
La 6 luni azi implinite, puiul meu se comporta cam asa:
- nu se rostogoleste pe nici o parte.
- nu se intinde dupa jucarii
- sta foarte putin pe burta - 10 min, de 2-3 ori pe zi. Nu ii place deloc si nici nu se ridica pe manutze, ridica doar capul si-l roteste
- doarme f putin ziua (2-3 reprize de cate o jumatate de ora, maxim o ora) si se trezeste foarte des noaptea (3-4 ori)
- nu adoarme niciodata singur, ci doar leganat in brate
- ii place la nebunie caruselul de deasupra patutului, cu care vorbeste stand pe spate cate o ora legata, de 3 ori pe zi (cred ca nu e bine!)
- mananca des - cam la 2 ore, cate 90-120 ml.

Acum, mie mi se par toate in neregula cand il compar cu ceea ce povestiti voi de bebelusii cam de aceeasi varsta, mi se pare tare inapoiat! Astept saptamana viitoare controlul de 6 luni si vaccinul ca sa imifac o idee.
Va pup, fug ca maraie


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Ufff ilida sincer nu stiu ce sa iti spun.
Din ce am inteles eu cel mai important lucru pe care il vad in neregula aici e faptul ca nu se intinde dupa jucarii. Pare neinteresat sau il intereseaza jucariile dar nu are chef sa ridice manutzele?

Cred ca cel mai bine e sa discuti lucrurile astea cu medicul pediatru. Sper din tot sufletul sa fie doar puturos si incapatanat si sa nu aiba nici un fel de probleme.


Mergi la inceput