Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

luny eu vb despre aparatul de aerosoli...nu cred ca exista mai multe tipuri
daca ai citit bine postarea mea probabil ai vazut ca i-am spus sa vorbeasca cu pediatra....eu nu sunt in masura sa dau tratamente pt ca nu sunt doctor...nu am facut altceva decat sa raspund la intrebarea care mi s-a adresat si anume in ce constau aceste inhalatii...atat...
mie mi le-a dat pediatra pt ca pitica mea nu mai scapa de muci de 3 saptamani....si da aerosolii astia pt muci se fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

neatza!
Dana, nu cred ca m-ai inteles.. eu stiu f bine ptr ce se fac aerosolii astia, am facut si eu Mateiului de nenumarate ori, din pacate, in diverse combinatii de substante, cu acc, cu ventoli, cu flixotide, cu dexa.. ideea e ca nu se fac ptr ORICE FEL DE MUCI! la bebelusi in special, pot fi doar sectretii fiziologice, ce trebuie doar inmuiate cu ser si trase cu BB, aerosolii cu medicamentele astea se fac la mucii 'modificati', ca sa zic asa, cand copilul e virusat cel putin, cand sunt grosi, galbui, sau verzui, eventual insotiti de tuse etc.. adica, orice medic normal la cap, ptr asta ii prescrie.. sunt sigura ca tie ti s-au prescris cu un motiv intemeiat insa, dar nu doar ptr secretiile simple, de bebe, transparente.. e drept ca poate dura un timp sa scape copilul de ele, dar daca nu se schimba starea, aspectul lor, nu e cazul sa faca tratament medicamentos copilul, oricum, numai pediatrul decide asta, cum ai spus si tu

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

NEATA fetele!

LUNY

Noi avem botezul pe 11 februarie,am rezolvat cu restaurant,foto+video,formatie,biserica,invitatiile le-am dat,am dat comanda si de marturii.Meniul o sa fie unul complet,ca la nunta nu e nici o diferenta,cu de toate,asa e la noi in zona asta.
Invitati avem cam 50 de persoane,50 de care stiu eu sigur ca vor veni dar mai sunt inca vreo 10,20 de care nu sunt sigura si deci nu ii pun la socoteala.Pana urma important e sa fie Sara mea botezata si sa fie vremea cat de cat frumoasa(cat poate sa fie de frumos iarna?)sa fie toata lumea multumita etc.
Mai am sa ma duc sa vad ce tort comand,si sa ma intolesc si eu pt eveniment,desi la cata vaca sunt,nu stiu daca imi voi gasi ceva care sa-mi vina si sa si imi placa.
Dati-mi si mie idei,ce tinuta mi-as putea cumpara pt botez?
Si sa ma vopsesc desigur,sa ma aranjez si eu nitel.

P.S:DIANA,scuze,am uitat sa-ti multumesc pt realizarea casutei noastre noi,deci MULTUMESC MULT!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

arleza, oho, desfasurare de forte la voi la botez asteptam poze! pt botez, incearca sa-ti cauti la debenhams, eu de acolo mi-am luat la Matei, au si marimi mai mici si mai mari..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Unde e magazinul asta?Sau pot sa-mi iau de pe net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

salut

luny mie tocmai de asta mi-a dat aerosolii pt ca mucisorii ereau modificati la culoare si oricat am incercat cu ser si aspirator numai functiona...acum suntem bine...mai are foarte putini si cel mai important este ca nu i se mai strang in gat si numai vomita...si eu am fost sceptica la inceput cand am vazut cu ce medicamente se fac acesti aerosoli dar am zis sa incerc ca o ultima solutie bineanteles recomandata de pediatra

va pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Arleza, multe multumiri. Cu blogul am lasat-o mai incet, ca nici nu prea am mai avut timp de facut torturi/praji, si cand am facut nu am avut aparatul foto, ca l-am avut stricat..si tot asa.
Mada, , tine-te tare pe pozitie, zic si eu ca fetele: incearca sa te relaxezi, bea multe lichide etc..iar de nu o sa reusesti, nu o fi foc, nu are rost sa te invinovatesti. Pana la urma, hraniti cu lapte matern sau praf, copiii cresc si se dezvolta la fel de frumos. E mai important ca atat tu si copilul sa fiti sanatosi si fizic si psihic.
Dana, ma bucur ca sunteti mai bine. Si noi avem muci in gat, a facut Stefan si normal ca a luat si calin. Azi am fost la pediatra, l-a ascultat pe cel mic, s-a uitat in gat...si a zis sa continui ce am facut si ieri si azi. Se fiziologic si apoi trasi cu batista bebelusului. Lui Stefan trebuie sa ii dau niste ACC. Oricum, Calin are doar o luna, deci nu cred ca se pune problema de alte medicamente deocamdata, eventual in caz ca e mai grav probabil ca s-ar recomanda internare in spital. Sa speram ca nu. Si daca tot am mers, ne-am si cantarit, masurat...avem 4 saptamani, pe 12 facem o luna. Avem 4.200, deci a luat 1 kg, si 56 de cm.
De botez am rezolvat si noi sala pentru 12 februarie, trebuie sa vb si cu preotul, si de muzica. Foto/video nu fac, adica facem noi, nu angajez pe cineva special pentru asta. De invitatii sa vedem, le fac eu sau le comand. Si ceva marturii sa cumpar. Vom avea 4 feluri de mancare, la noi asa se fac 3-4 feluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

diana la noi a fost mai nasol cu mucisorii pt ca i-au ramas de la o raceala pe care a avut-o cand avea 1 luna si nu ii mai treceau...acum are 2luni si 1 saptamana...sincera sa fiu si eu sunt cam suparata pt ca a trebuit sa ii dau toate medicamentele astea fiind atat de mica dar asta este nu avem ce face

noi la 2luni si 1saptamana avem 5250gr si 60 cm...eu nu prea sunt constienta de cresterea ei dar persoanele care o vad mai rar tot timpul se minuneaza de cat de mult a crescut


cu botezul trebuie sa incepem sa ne agitam si noi pt ca vreau ca pana de Paste sa fie botezata...dar parca as mai trage putin de timp sa se mai incalzeasca vremea...am vazut ca anul asta Pastele este pe 15 aprilie...eu ma gandeam sa o botezam pe la jumatatea lui martie...si atunci o sa facem ceva restrans cu rudele si prietenii apropiati la un restaurant...

va pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Neata fetelor,
Arleza, daca ai drum prin buc. sa incerci si la Dika(Piata Romana) de acolo si-a luat o prietena rochita pt botez si a fost tare frumoasa. Sau la Debenhams, cum zicea Luny, ii gasesti in toate mall-urile din buc. Asta daca ai drum pe aici. In Pitesti nu stiu...
In privinta lapticului, vad ca la minefunctioneaza berea...fara alcool

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Ce gandeste un bebe la botez
Ora 14.00. Multa lume în casa. Mama s-a coafat, tata are un soi de servet verde legat de gât,cam ca babetica mea, dar mai îngust. Arata caraghios, am râs de el. Bietul tata, crede ca râd de fapt cu el.Oricum, suspect de multa agitatie. Presimt ca e în legatura cu mine.
Ia sa stau treaz. Nu, mama, nu vreau sa dorm si nici sa manânc. Voi îmi pregatiti ceva.
Ora 15.00. Au mai venit si altii. Vorbesc tare, râd. Din când în când se apleaca si ma gâdila. Asta-i un obicei tâmpit - ce, ne
cunoastem? Pe voi va gâdila necunoscutii în dormitor? Ia sa plâng nitel, poate ma ia mama-n brate si scap. Deci trag aer în
piept, deschid gura si…
Ora 15.45. Presupun c-am adormit. Adica trebuie sa fi dormit, nu? ca acuma m-au trezit. Ce mitocani… Ba, dormeam, da? Ce ma trambalati atâta? Na, ca acum a apucat-o pe mama cheful sa ma schimbe. Femeie, tu pe ce lume esti? Lasa-ma-n pace sa dorm! Ia sa trag aer în piept…
Ora 16.15. Credeti ca am chef de plimbare? Adica, zau, va imaginati ca asta vrea omu’ sâmbata dupa-amiaza pe la patru, sa se dea cu masina?
Si acum ne si întoarcem, ca cica au uitat un certificat de nastere. Asta mi se pare o prostie - ce, aveti nevoie de dovezi ca m-am nascut? nu urlu suficient de tare aici? Nu pricepeti? Vreau aaa-caaa-saaaa, la mine-n paaaat!
Ora 16.30. Oooo, ce de luminite-n camera asta! Si ce tavan înalt!
Miroase cam naspa, n-ar strica o curatenie generala, dar daca n-au ferestre, nici n-ai ce sa speri… Uite-i si pe tipii astia, umbla-n rochii aurii cu mâneci negre, doi barbosi… na ca unul a pus mâna pe mine - ia gheara, ba naspetule, ce-i cu manierele astea?
Ora 16.40. Cânta - sau asa cred ei. Mama e Carmina Burana pe lânga astia. Aloouu, ma blues brothers, mai încet ca nu ma mai aud gândind!
Ma tine-n brate o tanti, habar n-am cine e, aia rag de mama focului, e cam multa lume în spate, e si oala mare în stânga, o masa… Cred ca astia vor sa ma manânce. Bai, trebuie sa scap de-aici imediat. Mama! Maaaaa-maaaaa! Cât mai tare:MAAAA-MMMAAAAAA!
Ora 16.50. Urlu în continuare. Pân-aici mi-a fost, nu mai scap. Mama e cu ei, clar, în loc sa ma scape din beleaua asta îngrozitoare (în care tot ea m-a bagat, daca e sa ma gândesc), a vent sa-mi dea suzeta. Suzeta? De-asta crezi tu, mama, ca am nevoie acum? Ia-ma de-aici, nu-i vezi p-astia ce-mi pregatesc? Ce tradatoare… Nu m-as fi asteptat la asa ceva tocmai din partea ei.
Ora 17.00. Tanti m-a pasat la nenea, dar tot în spatele barbosilor stau. Aia fac vrajitorii peste cartea de bucate, lumea îi aproba cu gesturi stranii. În oala aia e apa, m-am prins. Nu vad de-aici daca e vreun morcov si niscaiva pastârnac înauntru,dar n-am nici o-ndoiala. Cred ca ma fac ciorba. Am încurcat-o rau de tot. Cred c-am si am ragusit, dar nu ma las - cineva trebuie sa ma salveze si pe mine. Cineva, oricine, ajutor!
Ora 17.05. Nenea face avioane cu mine. Ce truc vechi, suckere, nu ma pacalesti.
Ora 17.10. Nenea face avioane cu mitraliere si cu bombe. Am tacut, fazanul crede ca datorita lui. Aiurea, nu m-am resemnat,doar îmi conserv puterile magice. Când or vrea sa m-arunce-n oala, o sa-mi iau zborul si-o sa le dau cu tifla din turla.
Roadeti-va unghiile, na, canibalilor.
Ora 17.15. Gata, pân-aici mi-a fost. M-au luat pe sus, m-au pus pe masa, m-au dezbracat. Pentru o clipa am ajuns pe burta, dar puterile magice n-au actionat, n-am putut s-o sterg, desi am încercat. Acum m-a luat barbosul nr. 1 si ma duce spre oala. Acum, ajutor acum! Ba, n ma baga-nauntru, ba, stai asa…
Ora 17..15. WHOA! S-a razgândit, uite-l ca ma scoate. Stai sa tip.
Ora 17.15. Nu, iar ma baga-n oala. Ma, nebunule, termina!
Ora 17.15. Iar m-a scos. Devine ridicol. Nici nu stiu daca vrea sa ma înece pe bune, ca ma tine de nas si gura. Poate vrea sa
ma sufoce? Ma desteptule, tu respiri cumva pe alte gauri?
Ora 17.15. Daca mai face asta înca o data, pe bune daca nu fac si eu ceva pe el. Macar atât. Ia, ca ma tine deasupra oalei,sa ma scurg. Ce înapoiati… de prosoape nu ati auzit?
Ora 17..20. Credeam c-am scapat, ca s-au îndurat. M-au luat de la oloi, m-au îmbracat la loc, dar m-au dat si cu ulei si tot lui nenea ala m-au livrat si ala merge cu barbosii într-o camera secreta. Acolo o fi tigaia, poate nu mai vor ciorba. Unde duceti voi copiii mici, ma nenorocitilor? Ia sa urlu un pic, poate atrag atentia cuiva, desi astia-s clar vorbiti între ei.. Las’ca scap eu si va dau pe mâna Politiei!
Ora 17.25. Nu trebuia sa urlu. Mi-au bagat pe gât droguri cu lingurita. Se-nvârte tot, ma tin de barbie sa-nghit. Am reusit sa
scuip un pic, dar barbosul s-a ferit, e clar ca are experienta, pezevenghiul. În schimb, fraierul care ma tine strâns în brate e
începator. Acum are o amintire de la mine pe ever.
Ora 17.30. Dhhroglgul ala îsssi mmfaseee emfectul… mmmmhhhmmm… mi-e somn. Tu, trecatorule, daca citesti asta, sa stii ca m-am luptat ca un barbat si-am fost învins miseleste. Adio si sa va stau în gât.
Ora 18.00. M-am trezit din nou. Sunt viu, întreg.. Nu stiu cum am scapat, dar înca un botez nu mai suport. Bai, desteptilor,sper ca nu va mai vine vreo idee saptamâna viitoare. Femeie, ia scoate sutienul si fa-te-ncoa. N-am uitat ca m-ai tradat acolo, dar acum am nevoie de tine. Mi-e foame
Va doresc o zi stralucita.
Shanti!
Bebe

Mergi la inceput