Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

neatza! La multi ani de Sf. Ion!!
mada si eu ca tine, de ce mi-a fost frica nu am scapat.. dupa o nastere normala, nu ma asteptam deloc sa fac cezariana acum, dar uite cum corpul meu nu a mai reactionat ca prima data si nu a intrat in travaliu real.. asta e, bebe sa fie bine, asta e important!
cu lapticul, treburile stau asa: in primul rand, factorul determinat ca tu sa ai lapte (laptic mai mult adica, ptr ca aia 30 ml sunt lapte!!, daca nu erau nici aia, atunci era mai complicat, dar ii ai si tine cont de asta!) este ca tu sa nu te stresezi in halul asta, sa nu mai plangi, sa te odihnesti, sa bei lichide multe si ceaiuri ptr lactatie.. cu cat te consumi, plangi, te incordezi mai mult, cu atat va veni mai greu lapte mai mult!.. stiu ca suna simplu teoria, insa pana nu te relaxezi, va fi tot mai greu, din pacate... tine cont si de faptul ca fata ta a venit pe lume cu un start f bun, are o grreutate f buna si nu ai de ce-ti face probleme in sensul asta...
pe de alta parte, cu cat va primi mai mult LP, cu atat nu va mai suge eficient la san(la bibe curge mai usor laptele..) si lactatia ta va scadea.. pompa cum o folosesti?.. trebuie sa tragi cu ea cca 20-30 min ca sa stimulezi bine sanul, chiar daca nu iese nimic.
Daca iti doresti mult sa alaptezi, daca vei reusi sa te relaxezi putin si sa nu-ti mai faci atatea probleme, si daca vei reusi sa raresti putin formula si s-o tii nonstop(da, din 30 in 30 min!!) la san, fara sa-i dai inainte lp, ai sa reusesti, cred eu.. dar iti trebuie o tona de rabdare si determinare ptr asta... stiu multe mamici exact in situatia ta, care au avut curaj si au luptat ptr lapticul lor si au reusit, deci nu e imposibil.. exista si consultante in lactatie la noi, daca vrei sa vorbesti cu cineva pe tema asta, te poate ajuta!.. crede-ma ca ce mai mari inamici al laptelui tau este stresul, incordarea si oboseala..
multa bafta si tine-ne la curent

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tia_Mia spune:

Buna fetelor,

La multi ani de Sf. Ioan!

Mada
, Lunny are mare dreptate in tot ceea ce a spus! Incearca sa te linistesti si sa gandesti pozitiv si vei vedea ca vei reusi Chiar daca iti curge doar 30 ml, asta nu inseamna ca nu ai lapte, ba din contra, ai! Bea multe lichide si pune`o cat mai des la san. Mult succes! Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

salutare

eu ieri am avut o zi plina....
am fost eu la doctor pt controlul de dupa nastere....cam tarziu dupa 9 saptamani dar important este ca am fost si ca sunt bine
siiiii....am chemat si pediatra acasa pt ca pitica mea avea muci in gat...acum o luna a fost racita...raceala i-a trecut...au ramas mucisori in nasuc am facut-o bine cu ser fiziologic si batista bebelusului si acum ultima faza nasucul curat si toti mucisorii in gat...si se ineaca cu ei si vomita o data pe zi....horror...in fine...am primit tratament cu nurofen si eurespal siiii inhalatii pt mucisori si vreau sa va spun ca inhalatiile fac minuni...i-am facut de 2 ori pana acum si deja nu prea mai are in gat muci.


mada...felicitari pt grasunica...sa va traiasca......luny are foarte mare dreptate...eu am patit-o ...din cauza faptului ca eream numai stresata intruna si plangeam incontinuu si ma certam cu toata lumea si toate astea combinate cu 3 vizite la stomatologie au rezultat oprirea lactatiei...in sensul ca nu mai am nicio picatura de lapte....si acum imi pare asa de rau ca am fost proasta de-mi vine sa urlu....asa ca draga mea daca vrei ca puiutul tau sa pape titi stai calma,bea super multe lichide si mananca multa carnita ca sa fie lapticul bun si lasa stresul ca nu faci altceva decat sa-l opresti de tot...fii relaxata!!!

va pupi pe toate si pe puiuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

La multi ani Ioane si Ioni!
mada cere sfatul unui consultant in lactatie, sigur te descurca. daca nu conosti, iti pot recomanda (daca esti din bucuresti)e greu cand lucrurile nu se intampla asa cum ne-am dori, si cezariana, si alaptatul (care e f complicat pt multe femei, nu te gandi ca esti singura) au mers altfel de cat ti-ai imaginat, insa trebuie sa te concentrezi pe ce e esential, si anume ca fata e bine, ca indiferent ce papa, cel mai important e sa fie iubita si aici probabil te descurci grozav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

LA MULTI ANI,MULTA SANATATE SI TOT CE VA DORITI VOI DRAGELE MELE!

Ce bine ca a trecut si nebunia asta cu sarbatorile si ca acum ne putem conversa mai bine si mai mult(sper).

LUNY sa-ti traiasca puiul sa creasca mare si sa fie sanatos.Un pup mare de la noi.

DIANA,vroian sa te felicit,ai un super blog,si sa stii ca am incercat si eu ceva retete de acolo si au iesit super.Esti o super femeie,pe bune,respectele mele.

Noi suntem bine,a racit putin Sara mea,a luat de la mine din pacate raceala,dar acum e mai bine.
Si noua ne-a dat pediatra Nurofen 5 zile si aspirat cu ser si batista bebelusului.Ne-a mai dat niste picaturi Colargol si niste pastilute Coryzalia,cica-s naturiste,si speram sa ne treaca de tot din astea.In rest suntem tare mancacioase,slava Domnului am lapte suficient pt ea(acum da),e o frumoasa si are 5200gr si 57 de cm la 2 luni si o sapt.

MADA nu te mai stresa si va veni lapticul.Si eu la fel faceam plangeam ca nu aveam lapte,si la mine a venit mai greu laptele dar dupa ce m-am linistit a venit super mult de nu il sugea ea si trebuia sa mai mult ca sa detensionez sanii(de fapt un san ca doar un san il golea).Multa bafta,stiu ca e greu,si ca e usor sa vorbesti doar dar din experienta mea iti spun,nu te mai stresa ca totul va fi bine.

Va pup si va iubesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Mada au dreptate fetele, relaxarea face minuni. Da, stiu e usor de zis dar pe zi ce trece te obisnuiesti mai mult. Imi amintesc si eu de cum eram la prima sarcina in primele 2 saptamani. Am fost insa "obsedata" sa alaptez si nu m-am lasat. L-am pus des la san si am zis ca proba cantarului o fac la o luna, nu e bine dau completare. Si cand colo copilul meu luase peste 1 kg si eu ma gandeam ca nu ii ajunge laptele. Deci rabdare, rabdare ca o sa fie si mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Multumesc fetelor pt detaliile cu privire la botez Noi cred ca vom avea aprox 40 pers si nu stiu cum sa procedam pt a fi ok...foto+video ajunge vreo 500 eur, iar dj-ul cred ca si ala tot cam atat...O sa vb cu tipa de la restaurant, sa vad ce solutii mi-ar putea oferi si ea.

Dana, cum procedezi cu inhalatia? Ca si Stefanut al meu are mucisori, oricat ser i-am pus si i-am tras cu furtunasul ala

Mada in privinta alaptatului, te inteleg perfect... si la mine trage ce trage la san, dar tot biberonul e baza

Multumesc pt urarile de Sf Ioan!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

salutare

alinush...cu inhalatiile este in felul urmator...
am luat aparat de inhalatii de la farmaciesi ''cockteilul'' il prepar in felul urmator: 1,5ml ser fiziologic , 0.5ml ACC fiola si dexametazona 0.3ml ... asta este reteta pe care mi-a dat-o pediatra...dar crede-ma ca face minuni...
eu mai intai ii curat nasucul cu ser fiziologic si batista bebelusului apoi ii dau cu spray nazal pt nou nascuti cu apa de mare humex si apoi ii fac inhalatiile...astea mi le-a dat le fac la 12 ore
sper ca ti-am fost de ajutor...acum cere si parerea pediatrei
dar daca te duci la farmacie sa cumperi aparatul de aerosoli sa precizezi ca este pt bebelus ca sa-ti dea cu masca mica ca daca nu iti da cu masca mare si se pierde tot continutul.
te pup si insanatosire grabnica pt bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

arleza imi place tonusul tu, si pot sa spun 'ti-am zis eu!' ca uite, suntetii bine si alaptezi cu succes, bravo tie!
dana, tu despre nebulizator vorbesti, aparat ptr aerosoli?.. substantele alea nu se dau decat la recomandarea pediatrului, nu le recomanda altcuiva ca-s medicamente, ar putea face mai mult rau decat bine daca nu se potrivesc cu afectiunea, mai ales ca vorbim de bebelusi! auzi, alinush?.. doar ptr muci sa nu-i faci asa ceva..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Dana ms tare mult pt lamuriri e ceva mai complicat decat ma asteptam, dar e de tinut minte...o sa o intreb pe pediatra daca vad ca nu ii cedeaza mucisorii prin metoda noastra

Din pacate cred ca au aparut si colicii la noi am inceput sa ii dau espumisan, sa vedem cum o fi...


Mergi la inceput