Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nov.dec.2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anita_a

Felicitari Altesa! Bine ai venit Rafael Ioan!

Este ultimul bebelus din odisee, nu?

Da, ultimul. Altesa scrie si la noi si la bulgarasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia92 spune:

Felicitari si bebe sanatos fara colici!

Alessia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Felicitari Altesa!!! Sa fiti sanatosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Salutare!

In primul rand urez si eu un sincer "La multi ani" intarziat mamicilor care au implinit ieri niste anisori
Bedrosmart
rania_s
nadaflorilor

Altesa, felicitari pentru bebe Rafael Ioan! Refacere usoara si mult laptic! Sanatate amandurora!

Sotul meu a depus inca de cand eram eu in maternitate cererea pentru alocatia copilului ( anexand o copie a certificatului de nastere al copilului, contul in care vor fi virati banutii si copie a cartii mele de identitate). Inca nu am primit nicio alocatie...
Concediul postnatal l-am terminat in data de 5 ian. Am completat 2 formulare la serviciu( de incetare a activitatii) si astept decizia. Asadar, voi merge cu cererea de acordare a indemnizatiei+ decizie incetare a activitatii+ copie certificat + copie CI+ cod iban al contului meu.
Noua medicul pediatru ne-a recomandat apa termala Avene pentru acneea bebelusului, dar pentru ca avea aceste"cosulete" si pe piept, burtica si spate, la vremea respectiva am trecut la formula hipo- alergenica a lapticului. Am scapat de bubite in max o saptamana si intre timp am revenit la lapticul normal, insa apa termala o folosim si acum
In schimb, am aflat ca defapt vanataia pe care maimutelul meu ranjit o are la fundulet,inca de la nastere, este pata mongoloida, frecvent intalnita la bebelusii...asiatici . Voi stiti ceva despre subiectul acesta? Va trebui sa sa aflu daca e cazul sa-mi fac griji sau nu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia92 spune:

Happy nu stii daca aceasta apa se gaseste si aici?ori numai in Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Felicitari Altesa, refacere rapida si multa sanatate tie si bebelui!

Silvia si Stefanut al meu are pleoapele rosii, care se accentueaza parca atunci cand doarme. Pediatra mi-a zis ca e ok si ca vor disparea in timp (asa cum a zis si Anita)

De pata mongoloida nu stiu nimic ... dar nu cred ca reprezinta vreo problema si poate trece de la sine in timp (ma gandescca ti-ar fi zis neonatologul sau pediatra ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia92 spune:

Iti multumesc pentru raspuns!ma simt mai linistita putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Citat:
citat din mesajul lui bpaula

Diana nu mai stiu la ce capitol am pus invitatiile asa ca las din nou linkul la ele. Am adaugat si cutiile pentru marturii si marturiile, dar cutiile sunt in lucru.

https://picasaweb.google.com/106883286244141611098/PregatiriDeBotez#

Daca te intereseaza pot sa iti dau link cum sa faci invitatiile, iar pentru botosei am o prietena care face chestii tricotate, in special caciuli haioase http://luk-studio.blogspot.com/search/label/caciula.

Eu dosar pentru indemnizatie n-am depus ca mai am de luat concediu medical pana in martie. N-am avut deloc concediu prenatal, am lucrat pana cu 5 zile inainte de nastere si apoi am avut concediu de odihna. Care primeste indemnizatie mai repede poate imi zice si mie cum i-a calculat alea 12 luni ( cu sau fara luna nasterii), pentru mine e o diferenta mare.

Anna o sa pun si poze de la botez dupa, daca o sa aiba cine face, ca fotograf nu avem.


Bpaula foarte frumoase si invitatiile si marturiile ( botoseii)
De unde ai achizitionat materia prima pentru invitatii?
Am vizitat si site-ul prietenei tale, dar nu am vazut acest articol( nici pretul evident ) ca tare ne-ar placea si noua, dar sa fie albastri, clar . Am trimis un email, dar inca nu am primit raspuns...mai asteptam un pic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia92 spune:

Pata Mongoloida:Pata mongoloid#259; este un semn din na#351;tere care apare frecvent mai ales la bebelu#351;ii cu pielea de culoare mai īnchis#259;, cum ar fi copiii din Africa #351;i Asia. Ele sunt mai rar īntālnite la bebelu#351;ii caucazieni. Petele mongoloide sunt pete de culoare bleu-gri, care apar de obicei īn zona lombar#259; #351;i a #351;ezutului, iar uneori #351;i īn alte zone ca de exemplu pe partea de sus a spatelui, pe umeri, bra#355;e #351;i picioare. Aceste pete sunt cauzate de o celulele responsabile de producerea pigmentului de la nivelul pielii, care pe parcursul dezvolt#259;rii copila#351;ului, nu s-au pozi#355;ionat corect. Pigmentul din celule reflect#259; lumina de la suprafa#355;a pielii, de unde #351;i culoarea lor bleu-gri. Petele mongoloide sunt inofensive #351;i trec de la sine cu timpul, disp#259;rānd de obicei īn totalitate dup#259; cā#355;iva ani, f#259;r#259; a fi necesar vreun tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Silvia92

Happy nu stii daca aceasta apa se gaseste si aici?ori numai in Ro?

Mama fericita de Alessia{11 12 2011}


Silvia, nu cred ca se comercializeaza doar in Ro, pentru ca tocmai am citit pe recipient ca este fabricata in Franta. Noi am cumparat-o din farmacie...
Mercic pentru info legat de pata mongoloida...eu ma intrebam daca il doare cumva, daca pot face ceva sa-i dispara...lucruri de genu' pediatra mi-a spus doar"aaa, e pata lui mongoloida, asta-i semnul lui" si i-a sunat tel, dupa care am intrebat-o altceva si am trecut peste, abia acasa mi-am adus aminte si am cautat un pic pe net...

Mergi la inceput