Decizii dificile

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu sunt "animal de oras". In vacante merg la munte, la mare, bantui in lung si in lat, imi place natura dar nu ma vad la casa, la tara. Poate unde am trait toata copilaria la casa (in Bucuresti) si am facut foc cu lemne...
Dar din ce povestesti tu, m-as duce! De ce? Conditiile sunt foarte bune (centrala, apa, lemne, vecini), e in Ardeal (scuze pt cei din alte zone dar in Ardeal m-as muta daca ar trebui sa o fac) si nu e definitiv. Peste 4 ani vei putea, probabil, sa alegi daca revii in oras sau mergi mia departe. Eu zic ca nici scoala primara nu-i o problema sa o faceti la tara. Poate mai tarziu, daca incep probleme cu naveta pana la scoala... Asa cum ai zis ai acces si la un spital bun - pentru situatii care sper sa nu apara.
Nu in ultimul rand, munca pe care o veti face pare sa va satisfaca profesional si asta inseamna mult. Iar daca tentatiile nu vor fi mari, nici cheltuielile nu vor fi (un motiv de a pune bani de-o parte pt ce va doriti voi mai mult).
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Draga Twix,
Si eu spun, la fel ca majoritatea celor de mai sus, ca ar fi bine sa dati curs acestei ocazii care s-ar putea sa nu mai apara.....sunt de acord cu Rufus, nimic nu e intamplator, insa "Zana cea buna" nu e agent door-to-door si s-ar putea sa nu mai revina curand.
Pe de alta parte, eu am fost intr-o situatie oarecum asemanatoare si,din teama, nehotarare,"gura lumii" etc.am ratat-o si acum regret crancen...stii cum se spune mai bine sa regreti ceva ce ai facut decat ceea ce n-ai facut.
Eu stau in inima Ardealului, dar mama e la tara, la 100km de Tg.Mures, nu are ultra conditii, nici vorba, dar de cand fii-mea merge acolo in vacante,pot spune ca n-a mai fost bolnava aproape deloc iar inainte era fff sensibila , racea f des, laringita, bronsita, tot tacamul.Cand vine de acolo, sapatamani intregi dupa, are niste bujori in obraji si o culoare asa....sanatoasa, ca mi-e mai mare dragul.Mi-e ciuda pe mine ca n-am lasat-o si cand era mai mica(in ideea vai de mine cum sa stea asa mult acolo fara mine etc.Mare greseala.)
In concluzie: in situatia prezentata de tine, as pleca URGENT, indiferent de ce zic unii si altii.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu sunt o relocata, 5 mutari din 2004 pina acum. Nu-i putin.
Cum e?
Initial mi-a fost usor, am revenit in Bucuresti, orasul unde am facut facultatea si pe care l-am adorat in tineretea mea.

Apoi am fost relocati in afara tarii, mi-a fost greu, chiar foarte greu initial, apoi usor, dupa ce copilul a fost acceptat in gashca de pe strada(avea 7 ani).

Greu mi-a fost pentru ca nu stiam limba si pentru ca copilul nu stia nici el limba si implicit cum sa fie acceptat de ceilalti copii.
Toate s-au rezolvat in timp, copilul a invatat limba, a fost iubit de copii vecinilor,toate intrasera in normal.

Apoi a venit relocarea in tara, nu acasa, ci in Ardeal.
Aici depinde probabil de voi, in sensul ca sunt oameni de calitate peste tot, fie ca-i Ardeal, Bucuresti, Basarabia sau comuna Maciuca.

Vecinii sunt OK, atata timp cat nu ne dam la intimitati. Serviciile totdeauna le platesc, mi se pare normal.

Prietenii, aici, probabil ca am imbatranit nu stiu, dar evident am devenit mai selectivi, si eu si sotul si nu ne repezim sa mergem sau sa invitam pe oricine.Asa suntem noi.
Avem cateva familii cu care ne intelegem ok si ne este bine asa.

Cat despre servicii medicale, nu-mi fac probleme, daca sunt probleme mici apelez la medicul pediatru de aici, daca e ceva mai complex merem la Cj.

Scoala este foarte buna si in 5 minute este in clasa daca vrea.

Este un singur dezavantaj, dar cred ca din comoditate, ca nu ajungem sa vedem o piesa de teatru, un spectacol, dar cum am zis, poate daca ne-am "strofoca"am ajunge la Cj fara nici o problema.
In rest, imi este bine si cred ca daca ar fi s-o iau de la capat tot asa as proceda.




uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sper sa plecati cat mai curand! Eu vad asta ca fiind o binecuvantare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

1. nu vindeti aprt. vostru din Buc. Daca lucrurile merg rau rau, aveti unde sa va intoarceti. Cel mult il inchiriati,scoateti un ban
2. rinita aia a copilului am avut-o si eu in Bucuresti. A devenit astm. Am plecat din Buc. si nu am mai avut nimic.
3. bona/ajutor in gospodarie vei gasi si la tara. Ce, esti prima pers. care face acolo copil si are si job?
4. casnicia voastra se va imbunatati impreuna. Asta va da alte sperante copilului.
5. implinirea ta profesionala iti va aduce experienta si sanse mai mari/perspective in viitor? adica nu vei fi doar specializata intr-o felie, acolo in firma, ci vei putea sa aplici si la alte joburi in timp?
6. faceti ceva economii financiare cu mutatul. Gradi mai ieftina, bona mai ieftina (sper), salariu bunutz, asa ca sper sa puneti ceva deoparte. Asta va da libertate, peste 4 ani sau 14 ani, daca vreti sa schimbati ceva, sa o puteti face fara presiune.


succes. S-au descurcat si altii mai vai de capul lor, plecand dint ara, fara limba, job, casa, transport etc. Si sunt multumiti.

p.s. tu ai putea trai cu ideea ca ai avut o sansa si nu ai ncercat-o?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Sunt de acord cu cineva care spunea mai sus ca de invidie vi se tuseaza numai aspectele negative.
Pentru copil ar fi extrem de benefica sederea intr-un sat de munte, asta e clar. Eu as lua foarte in serios oferta, insa mi se pare o perioada cam lunguta in cazul in care nu va adaptati (exista mereu si posibilitatea asta). Nu puteti negocia 2 ani? Atunci ar fi intr-adevar de nerefuzat.
Marius spunea sa facem o lista cu avantaje si dezavantaje, poate asa iti va fi mai usor. Eu sunt o citadina, insa am locuit 6 luni "la tara" in Germania, am crescut in Ardeal la bunici si prin prisma acestei experiente, sper sa te ajute ce voi scrie.

Avantaje:
1. aer curat, liniste, alt mediu pt. copil
2. joburi care sa va placa
3. Puteti face economii, viata este intr-adevar mai ieftina
4. Stres mai putin - cel putin comparand cu bucurestiul
5. Lipsa aglomeratiei: nu mai vezi hoardele de corporatisti din Bucuresti
6. Mancare mai sanatoasa

Dezavantaje:

1. Contractul de munca - va obliga sa stati 4 ani acolo, fie ce-o fi? S-ar putea ca, oricat de bine sa sune jobul, sa nu-ti placa si sa fii obligata sa stai acolo in bazele contractuale
2. Lipsa vietii culturale: pe la noi la tara nu e nimic de facut si ti se uraste, mai ales daca vii dintr-un oras aglomerat.
3. Iernile - o sa radeti, insa pe langa ca este extrem de frig iarna la munte, te apuca uratul si-ti vine sa te urci pe pereti, pt.ca realmente n-ai ce face dupa ce se intuneca. Pe afara nu prea-ti vine sa stai si de vizitat, ma rog, nu prea ai pe cine.
4. Lipsa parintilor, a rudelor apropiate si a prietenilor
5. Munca extra - pe la curte, oricat de bine intretinuta si utilata este casa, e in general multa treaba de facut, trebuie sa stii daca esti pregatita sa te inhami.

Sunt convinsa ca sunt multe argumente si pro si contra, chiar ar fi bine sa le listeze lumea, sa-ti faci si tu o lista, sa discuti cu sotul si sa luati impreuna o decizie, pana la urma nu trebuie sa asculti gura lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Iarina, dupa o zi de munca, nu vrei decat sa stai in casa cu ai tai.
Iar la munte, cel putin pana te obisnuiesti cu aerul tare, la ora 20 pici de somn.
Prietenii se pot lega cu colegii de serviciu.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Allinta, asa e, acuma depinde de om. De asta ziceam, daca vrem realmente s-o ajutam, sa faca fiecare o lista cu avantajele si dezavantajele pe care le considera si astfel poate apar lucruri la care ea nu se gandise.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

mie mi se pare ca faci praf argumentele contra..deci iti dorestimult sa pleci...vorba cuiva de aici..Go Go Go! Bafta multa!

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Ma gandeam la proverbul: "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista", cred ca este momentul sa bagati voi in traista. Cred ca va fi o experienta nemaipomenita si cine stie ... poate peste 4 ani nu o sa mai vreti inapoi. Cred ca viata la tara, la munte este extraordinara. Multa bafta va doresc!

Mergi la inceput