Aspirante optimiste (748)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

URGENTTTTTTTTT

va rog mult am nevoie de nr de tel al d-nei dr uscatescu sau macar al d-nei viorica

va rog mult, un bebe e in pericol

cine poate sa ma ajute astept pm

urgent!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ai PM, Lore!


9 saptamani si 4 zile



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Aoleu Lore, ce s-a intamplat?
Al cui bebe e in pericol.
Sper sa fie bine.




2 sarcini pierdute la 4+

in curand pana la termen cu un sanatos si vioi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

o prietena mi-a dat mesaj acum

sper sa fie ok
chiar imi pare tare rau pt ea

sarcina e destul de avansata, mai multe detalii nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86

fetelor azi a fost postat un post de biolog la centrul de fertilizare in vitro

am fost prima care a aplicat, am emotii cat casa
sper sa am sanse

e primul posta de biolog in oras din anul 2007, va dati seama ca bataie o sa fie

sper doar sa-i impresionez


bafta multa lore sper sa fi tu cea aleasa

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

Citat:
citat din mesajul lui miky82

fetelor am si eu o intrebare sucul de citrice sau cel de mere cu morcovi facut in casa, daca fac cantitate mai multa, cat pot sa il pastrez la frigider?

Multumesc anticipat!


In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi



Miky, dupa o ora devine nociv, isi pierde proprietatile si devine nociv

eu asa zic, asa am citit cand mi-am luat eu storcatorul

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi


Aha ... sarumana mult. Ma gandeam sa imi fac mai mult si sa il pastrez la frigider, ca de lenea asta e cucoana mare

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86

o prietena mi-a dat mesaj acum

sper sa fie ok
chiar imi pare tare rau pt ea

sarcina e destul de avansata, mai multe detalii nu stiu


Uffffff sper sa fie bine sa ne ti la curent.

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yna85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78

yna, in mai 2010 aveam ATPO >800 si TSH 8.6, am inceput cu eutyrox 50, iar in 6 saptamani am scazutTSHul la 3.6(<4.9intervalul de referinta). Am crescut doza la 75 si ajunsesem in jur de 1,7. Cica pentru sarcina este bine sa fie sub 2. Apoi am ramas insarcinata prin FIV, iar TSHul in z14 de la transfer ajunsese la 4.9. Am crescut la 100 eutyrox. Din pacate, acea sarcina s-a oprit in evolutie, insa eu am continuat cu doza de 100. In 2 luni scazuse la 0.75 valoarea TSH si am reusit sa raman insarcinata natural(cum ti-am spus si in mesajul anterior, in z40 de CM TSH era 8). Dupa alte 6 saptamani a ajuns la 1.5(la cresterea cu inca 50 unitati de eutyrox). Mie asa mi-au spus mai multi endocrinologi ca eutyroxul isi face efectul in 6 saptamani, asa ca nu te grabi sa-l repeti mai repede, probabil scade putin, dar nu suficient.
Referitor la ATPO, asta nu-l poti scadea cu pastile. Eventual cu Seleniu, dar nu-i probat si doctorii au pareri impartite. Eu am inteles ca este foarte influentat de stres. Mie mi-a scazut de la 800 la 260 inainte de sarcina(dupa ce m-am calmat si am urmat un tratament de acupunctura-probabil ca a ajutat si asta). Ai rabdare, detaseaza-te psihic de problema si ai sa reusesti. Bafta multa

20+


Multumesc foarte mult pentru raspuns! Chiar daca eu am ATPO>2000 si TSH=16, mie mi-a prescris Eutyrox 25 si Selezin, sper sa-si faca efectul, o sa-mi repet analizele peste 6 sapt, asa cum mi-ai spus. In legatura cu strsul si detasarea, e foarte greu...sper sa reusesc dar inca nu stiu cum!
Sper din tot sufletul ca tu si bebe sa fiti bine pe toata perioada sarcinii! Te pup!

http://lagf.lilypie.com/zFnw.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yna85 spune:

Lore, draga mea, imi pare rau sa aud ca iar ai inceput sa te stresezi, sper sa treci peste perioada asta cat mai repede, ia-o pe Teri in brate si poate mai trece . Sper din tot sufletul sa prinzi postul acela de biolog, iti tin pumnii!
Alex, imi pare rau ca ai avut asa probleme, dar stiu cat de mult iti doresti ca bebe sa fie bine si stiu ca Doamne Doamne te va ajuta! Stai cumintica in pat si incearca sa gandesti pozitiv! Iti trimit un pupic mare, mare de tot!
Ylari, nu te mai necaji, te rog frumos, ca il stresezi pe bebe, e adevarat ca dublu si triplu test iti arata doar probabilitatea dar nu trebuie sa te ingrijorezi asa de tare. In legatura cu amniocenteza, e o investigatie mai sigura pentru un diagnostic, dar e foarte important sa fie facuta de un medic cu o experienta foarte mare, in care sa ai incredere, pentru ca greselile in amniocenteza sunt fatale. E o investigatie simpla pentru un medic cu o mana foarte buna si cu o experienta mare, dar...sincer iti spun ca si celui mai bun medic i se poate intampla sa gresasca. In alta ordine de idei, daca rezultatul nu e unul bun, Doamne fereste!...te-ai gandit ce o sa faci? Nu e bine sa te influentam niciuna dintre noi, pentru ca e vorba de bebele tau, doar putem sa te sfatuim sa te gandesti foarte bine inainte de hotararea pe care o vei lua! Te pup!
Crismac, si eu ca si celellalte fete, te sfatuiesc, ca cel mai sigur e sa faci maine, un beta hcg! Iti tin pumnii!
http://lagf.lilypie.com/zFnw.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

yna nici tu nu ai somn

merci mult pt sustinere

eu cred ca am inceput iar sa ma stresez acum ca nu mai am job dr sper sa prind un post bun cat mai repede

te pup

Mergi la inceput