Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Buna fetele! Multumesc mult pt grija

Abia am ajuns acasa - am fost la dr, am facut o eco si din fericire totul este ok!! Colul e inchis (asta era temerea mea cea mai mare) si Gaza e ok. Nu a fost lichid amniotic ci cel mai probabil a fost o secretie f abundenda si f "curata".. prea semana cu apa! In fine, una peste alta m-am linistit si nu-mi ramane decat sa incep monitorizarea secretiilor de acum incolo, ca doar p'asta n-o facusem :)

Voi purcede la sarbatorirea faptului ca suntem ok cu o jumatate de pahar de bere. Cheers!

28+ cu Gaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Fleurdelise, cartea este http://www.amazon.com/Overcoming-Medical-Phobias-Conquer-Dentists/dp/1572243872 - dar am urcat-o pe transfer la http://dl.transfer.ro/transfer_ro-04jan-c9f7fd78d88.zip - unde sta 10 zile din cate stiu eu. Imi pare rau ca e scanata tip 'poza', nu OCR, dar atat am putut ruga pe cineva, scannerul meu merge f. incet.

Monna, eventual tu poti citi numai capitolul care te intereseaza pe tine - daca e de la privit, e fobie, te-ai gandit automat la ceva cand ai vazut ca nu curge. Ca altfel daca era de la scormoneala, aia se mai intampla si automat, exista un fel de reflex al venelor de a se contracta cand sunt intepate, cred ca-i zice vagal si posibil sa aiba ceva legatura cu nervul vag. Insa daca ti s-a intamplat dupa ce te-ai uitat abia...e un pic de fobie, insa fobiile se pot vindeca 100%, din fericire.

Walli, eu simt inca miscarile sub forma de lovituri distincte, uneori mai dese. Ori in burtica in fata stanga sau sub stern, ori in vezica urinara sau spre ovare, pe langa buric de multe ori. Dar poate e mai util sa-ti spuna cineva cu acelasi nr. de saptamani ca tine, c-ar fi mai relevant. Ieri n-a miscat 3 ore si l-am ascultat, mai ales din cauza durerilor tip presiune spre vagin, inghinal, pubian si avea pulsul cam 148 sa zic din ce am numarat eu. Am simtit la un moment ca si cum ar tarsai ceva pe peretele abdominal, dar nu cred ca bebe isi schimba prea mult pozitia. La mine era cu caputul in sus, oblic, saptamana trecuta.




25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, wow, cool, bravo! Bine ca nu e lichid. Si ce faci mai precis pentru monitorizarea secretiilor?



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Fleurdelise sarcina usoara si tie
Wali si la mine s-au schimbat miscarile si sigur e din cauza lipsei spatiului, nu mai are acelasi loc ca la inceput sa faca dansuri
Dana ma bucur ca sunteti ok . Ar cam trebui sa urmaresti de-acum secretiile. Pe mine ma tot intreaba moasa daca am scurgeri mai neobisnuite decat pana acum ca cica de-acu e posibil sa apara pierderi de lichid amniotic si asta nu e bine pt bebe.
Dara sar'na, sigur e fobie la mine

Monica, fericita 29+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Walli, sa stii ca si mie mi se pare ca s-a lenevit Gaza de ceva timp - il simt mai rar (tot seara predominant) si nu mai boxeaza chiar asa ca in "tinerete", pe la 22-26 sapt. Insa am citit ca e normal, creste si are mai putin loc. Inspre lunile 8-9, ar trebui sa se diminueze loviturile si mai mult. In schimb, ar trebui sa fie foarte usor sa-i asculti inima de acum (ma rog, nu tu, ci partenerul/mama.. cine are acces liber la burtica). Radu imi zice ca aude f bine bataile, printre matele mele & stuff..

Amy, imi place noua poza

28+ cu Gaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara nu cred ca trebuie sa faca ceva anume (ma refer la secretii), doar sa urmareasca daca se inmulteste brusc si cum arata/miroase (asta cred eu).

Monica, fericita 29+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, Monna - hai ca scriu in contratimp.. Si pe mine tot la lichidul amniotic m-a dus gandul initial dar daca e colul inchis, banuiesc ca nu are pe unde sa se scurga.. nu?!

In ultima vreme stand mai mult prin casa, in concediu fiind, nu am prea purtat chiloti pe sub pantalonii de casa si nu mi s-a parut nimic ciudat - eram, vorba reclamei, curata/parfumata :))
Ei bine, de acum incolo, o sa port tampoane zilnice si o sa fiu atenta la scurgeri (cantitate, aspect, miros.. etc). La altceva nu ma duce capul deocamdata.. daca aveti alte idei sau daca voi faceti altceva, luminati-ma si pe mine va rog!

28+ cu Gaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana nu trebuie sa faci altceva, e ok ce zici tu. Eu de cand cu sarcina am scurgeri mai abundente decat inainte si mai tot timpul port absorbante zilnice. Si stai linistita, daca dr ti-a zis ca e totul ok atunci asa e

Monica, fericita 29+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Eu simt motzata destul de des...ba chiar seara simt niste lovituri foarte puternice de parca ar iesi prin burta afara...si nu-mi aduc aminte sa fi avut asa puternice la prima sarcina.

Mami fericita de strumfita si 31+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana, multumesc

Cat despre secretii la mine sunt destul de abundente dar analizele sunt ok, deci este normal. Cat despre tampoane zilnice, nu pot sta fara ele, ma umezesc zilnic si nu stau fara.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput