Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Dara te rog, daca vrei trimite-mi pe mail cartea aia, sa vad daca resusesc sa scap de frica asta. Tocmai spuneam ca am scapat de ea cand am fost prima data la midwife si mi-au luat sange ca atunci n-am avut nici o problema (dar mi-a si gasit repede vena). Testul cred ca m-a pus sa-l fac mai mult sa se asigure ea ca e totul in regula, nu stiu... oricum, bine ca nu e diabet.
Amy stai linistita, moasa mi-a zis si mie ca de acu e normal sa apara contractiile BH dar atat timp cat nu sunt multe, la mai putin de 10 min si nu dor e ok. Corpul incepe sa se pregateasca incet incet de nastere.
dia_tm pai ma uitam eu si pe pereti dar cand am vazut ca dureaza atat de mult am tras cu privirea pe acolo sa vad care-i treaba si cand colo nu curgea nimic . Atat mi-a trebuit
. Asa cum ai descris tu il simt si eu pe bebe, nu cred ca sunt contractii alea pt ca le simt doar in interior ca si cum ar tresari bebe. Cred ca ce simti tu sunt tot sughituri . Wow, esti curajoasa daca vrei sa mergi la munca pana in aprilie . Eu sper sa fie asa cum vrei tu, tin pumnii sa nu mai ai nevoie de concediu medical
Chito tinem pumnii sa vii cu vesti bune de la eco. Hai ca acusica intrati in concediu si va reintrati in ritm
Dana ai fost la medic? Ce ti-a zis? Sper ca sunteti ok si tu si bebe

Pup fetele


Monica, fericita 29+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Strumfy hai ca mai e timp, stai linistita c-o sa gasiti si numele si bagajul o sa-l faci la timp . Si eu ma gandeam zilele astea ca saptamana viitoare fac 30 de saptam si tre sa ma apuc de pregati bagajul ca deh... diseara o sa facem un tur al spitalului unde voi naste si poate imi zic de acolo in mare cam cu ce ar trebui sa merg eu de acasa.

Monica, fericita 29+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Mai oameni buni, o listuta mi-am facut si eu cu ce mi-ar trebui prin spital dar cum sotul o sa fie tot timpul prin spital, imi aduce orice am nevoie.
Ce ma multumeste intr-adevar este ca, avand oarece "pile" sa zic asa (sa nu fiu rea)in sotul meu, nu sunt nevoita sa ma rog cu orele de asistente sa imi faca vreun calmant sau sa ma invete sa alaptez cum am citit la alte topicuri prin spitalele mari. "Atentii" vom da cu siguranta dar macar sa ma bage si in seama cineva... Atat doar ca aici te tine vreo 5-6 zile la cezariana, dar poate e ok.

Strumfy draga, ma faci sa zambesc, chiar citem intr-o carte tot de voi postata pe docs parca, cum in perioada asta apar cosmaruri diverse. Bine, nu strica un bagajel acolo, incepand cu luna 7...

Tocmai constat ca bebe a inceput sa dea la coaste

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana, ce vesti ai?


2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

[quote]citat din mesajul lui dara76

Monna, saracuta, daca vrei iti trimit o carte cu fobia de ace, ca sa scapi de ea. O am scanata. Eu de obicei nu ma uit la vena si le indic eu de unde stiu sigur ca imi curge repede, ca scormoneala aia totusi nu face bine mai nimanui.
Cu sughitul sigur am citit in mai multe carti ca e normal si in burtica, si in primul an de viata, chiar la greu asa, si cica sa nu le dam lamaie in primul an sau ce se mai zice.
Rezultatele asa cu 2 unitati nu inseamna mare lucru, nici macar toleranta modificata la glucoza (rezistenta la insulina), ca-s abateri prea mici.

Oanace, adica ai si febra? Cica daca trece de 38 e bine s-o scazi.

Ma bag si eu un pic la odiseea voastra (eu sunt din gasca cu piersicute de iulie-aug.), ca sa te rog, Dara, sa imi trimiti si mie cartea despre fobia de ace. Am o buna prietena care are problema asta, foarte grava in cazul ei, caci o impiedica sa faca analizele cele mai banale, sa mearga la dentist si, mai ales....sa ramana insarcinata. Nu ramane din frica de analize de sange!
Iti multumesc anticipat.
Va doresc fetelor sa aveti in continuare sarcini usoare si sa va tineti, acusi-acusi, strengareii in brate, sanatosi si dolofani! Pupici.




13 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Amy tocmai am aflat ca am intrat in luna a 8-a...eu credeam ca mai o saptamana...

Mi-am actualizat si semnatura

Mami fericita de strumfita si 31+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanace

Dana, sper sa fie totul bine. Mai citesc pe la bulgarasi, si acolo cateva fete se plangeau ca scapa cantitati mici de pipi fara sa isi dea seama, poate fi asta? Tin pumnii.
Dara nu am febra, dar am luat paracetamol si stau sub plapuma, si cred ca din cauza asta transpir la greu. Oricum deja ma simt mai bine, mai stau si azi in casa sa fiu sigura.

29+ Emma


Un update de la piersicute: si eu am patit, o data pana acum, sa scap o cantitate de pipi (cel putin asta cred ca a fost, dupa miros...). La inceput m-am speriat cand am vazut pata pe pantalon, si s-a intamplat pe fondul unui efort fizic ceva mai intens (am stat mult in picioare ca sa impachetez lucrurile - noi ne-am mutat taman acum...). In fine nu s-a mai repetat de atunci si sper sa nu fie vreo problema, adica sa fie altceva, altfel de ce ar fi mirosit specific?
La sarcini avansate ca in cazul vostru cred ca se impune totusi sa se ia legatura cu medicul.

13 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wali spune:

Marcela
Lelu ce mai zici? Cum s-a purtat dr. Bacila cu tine? Ca el e mai putin comunicativ, dar e un sufletist, sunt convinsa.

Gagici, voi cum va simtiti bebeii ca se misca? Mie mi se pare ca al meu s-a cam puturosit sau cel putin il simt mai mult ca se foieste, cumva, nu stiu sa descriu cum simt. Si parca sta in aceeasi pozitie. Stiti de ce? Ca parca in acelasi loc simt miscarile alea ritmice, care se presupune ca sunt sughituri. Si-atunci banuiesc ca acolo sta cu capsorul. Mai bine il simt seara,pe la 10 jumate. Al meu copil a preferat tot timpul sa se faca simtit seara, chiar daca se intampla ca si in timpul zilei sa stau intinsa. Dar pana nu demult facea valuri in burtica, acuma il simt mai putin activ. Oare din cauza ca are loc mai putin?
Va pup si abia astept sa-mi povestiti cum va simtiti voi bebeii.

28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Strumfy: nu stiu care ar fi cerintele specifice la Iasi, dar vezi ca exista un topic aici pe forum cu bagajul la maternitatile de stat si mai avem si noi in gdocs niste liste f. detaliate de unde sa te inspiri. Hai ca mai e timp, o sa vezi ce repede se rezolva toate

Amy: wow, inseamna ca poate s-a intors deja La mine cred ca a incercat strumfita sa se intoarca intr-o noapte ca s-a agitat maxim dar nu a reusit, posibil din cauza uterului meu mititel sa nu mai apuce :( nu-i nimic... atata bai sa fie.

Fleurdelise: multumim de urari, sarcina usoara si tie!

Wali: la fel e si la mine, s-a mai potolit in ultimele saptamani, am inteles ca e din cauza spatiului. Nu mai loveste cu avant, ci doar foieste genunchii si coatele ca nu are loc de mai mult acum. Abia astept luni sa vad la ce greutate a ajuns

29+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Wali- eu zic ca are mai putin loc, si in afara de asta e si el pe chefuri, lasa-l in pace!

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
27+ Victor Gabriel

Mergi la inceput