An nou fericit ! Strugurasi de S-O 2011 *20*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mi-am amintit ca voiam sa-i scriu ceva lui Dbunny
Scumpa, pai stoui ca nu creste productia de lapte. Cum sa creasca daca tu scoti laptic dupa acelasi program ca acum n saptamani? De unde sa stie corpul tau ca e cazul sa produca mai mult???
Cum face bebe sa aiba mai mult laptic? Suge mai mult si mai des.
Eu propun sa incerci sa scoti la pompa mai des cateva zile. Si din ora in ora si sa continui sa pompezi o vreme si dupa ce nu mai iese nimic ( adica la fiecare ora tot ce iese + in gol cateva minute. ) Asa ai sanse mari sa creasca productia. Ca la puseul de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Mi-am amintit ca voiam sa-i scriu ceva lui Dbunny
Scumpa, pai stoui ca nu creste productia de lapte. Cum sa creasca daca tu scoti laptic dupa acelasi program ca acum n saptamani? De unde sa stie corpul tau ca e cazul sa produca mai mult???
Cum face bebe sa aiba mai mult laptic? Suge mai mult si mai des.
Eu propun sa incerci sa scoti la pompa mai des cateva zile. Si din ora in ora si sa continui sa pompezi o vreme si dupa ce nu mai iese nimic ( adica la fiecare ora tot ce iese + in gol cateva minute. ) Asa ai sanse mari sa creasca productia. Ca la puseul de crestere




Dap, asa faceam si eu cand voiam sa cresc productia. Dupa ce sugea Filip tot, pompam in gol cateva minute. Sau scoteam vreo 10 ml. La Caterina nu e cazul. Ca sa vedeti ce diferenta este la aceeasi mamica dar la copii diferiti: la Filip se regla productia cam in 3 zile, la Caterina intr-o singura zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Mi-am amintit ca voiam sa-i scriu ceva lui Dbunny
Scumpa, pai stoui ca nu creste productia de lapte. Cum sa creasca daca tu scoti laptic dupa acelasi program ca acum n saptamani? De unde sa stie corpul tau ca e cazul sa produca mai mult???
Cum face bebe sa aiba mai mult laptic? Suge mai mult si mai des.
Eu propun sa incerci sa scoti la pompa mai des cateva zile. Si din ora in ora si sa continui sa pompezi o vreme si dupa ce nu mai iese nimic ( adica la fiecare ora tot ce iese + in gol cateva minute. ) Asa ai sanse mari sa creasca productia. Ca la puseul de crestere



aaah pai pompez la greu, de mi-am facut sfarcurile prastie noaptea iese mult, chiar si 25O, insa ziua...nu mai simt ´urcarea´ decat daca las 4-5 ore intre ture. a fost puseu, m-a zapacit, dar i-am dat sa pape cat a vrut ea.tot la 2 ore, chiar si la o ora cateodata. a durat 3-4 zile. i-am dat 2 bibe in 2 nopti, nu consecutive. 12O ml. in rest tzatz. Acu nu ca s-a reglat productia mea, ci rezista ea 3 ore intre mese, chiar si 4!! nu stiu unde sa scriu!!

ce diferenta dom´le intre zilele cu puseu si zilele nepuseiate. Din 31 doarme a mea f bine. aseara a papat la 7.3O, si a adormit la 9.3O, la 3 noaptea am trezit-o eu, ca totusi, atatea ore...si ziua imi doarme cate 4,5 ore in carut.

revelionul nostru a fost ca intotdeuna: la socrii acasa cu tot alaiul, toti cumnatii si cumnatele cu copiii din dotare. Totusi la 11.3o am preferat sa venim acasa si sa inchinam doar noi, nu in harmalaia aia, ca la 12 se arunca petarzi si toata lumea chiuie. asa ca, acasa, doar eu si paco, ne-am permis luxul de-un paharel de lichior de vin

am niste crochete cu dovleac si sunca afumata la aragaz, ma intreb daca-mi ies bune ...

pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. uff ce greu e cand un pui e bolnavior.. febra nu putea fi de la maselute? (imi dau si eu cu parerea) ..
ce scaun de masa ai avut ? chicco asta http://www.amazon.co.uk/Chicco-04064837360930-Polly-Highchair-Magia/dp/B004MKNOFC/ref=sr_1_10?s=baby&ie=UTF8&qid=1325506103&sr=1-10 , sau polly 2 in 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

LA MULTI ANI!!!

Va dorim ca noul an sa va aduca mai multe zambete decat impotriviri,mai multe reusite decat infrangeri si mai multe impliniri decat v-ati gandit vreodata!

Noi suntem bine ,crestem frumos si suntem tare vesele ...ceea ce ma bucura nespus.N-am mai scris de multa vreme dar cand am timp va citesc cu drag si ma bucur cand vad ca strugurasii cresc si se dezvolta armonios si ma intristez cand vad ca vreunul e bolnavior.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Ionela.. uff ce greu e cand un pui e bolnavior.. febra nu putea fi de la maselute? (imi dau si eu cu parerea) ..
ce scaun de masa ai avut ? chicco asta http://www.amazon.co.uk/Chicco-04064837360930-Polly-Highchair-Magia/dp/B004MKNOFC/ref=sr_1_10?s=baby&ie=UTF8&qid=1325506103&sr=1-10 , sau polly 2 in 1

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



pe al meu scria polly 2in1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
nu mai simt ´urcarea´ decat daca las 4-5 ore intre ture


pupam

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


eu dupa prima sarcina , odata reglata productia de lapte nu mai simteam niciodata "urcarea" laptelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. nu stiu care e diferenta intre polly simplu sau 2 in 1 .. ca au aceleasi caracteristici...

Creola.. ma bucur ca mai intri printre noi, ca sunteti bine mi-a mai zis Natalia..

Darisa.. ma bucur ca baietii sunt mari,pana la urma v-ati mutat? haide mai des si ne povesteste despre baietii lui mama

Oare Didiana iar s-a suparat pe noi?

fata mea e culmea , in pat in dormitor a dormit de la 10 la 6 la 8 la 10.. in camera ei doar pana la 3 -5-7-9 .. cred ca ne mutam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

zubi, nu e tarziu nici acum cu datul e grinda.. normal se da la ora 12 fix in noaptea de revelion.. moasa sau mosul ridica copilul de trei ori in sus urandu-i diverse.. sa fie sanatos, sa aiba noroc etc.. e un intreg ritual.. se pune un covrig pe capul copilului.. el trebuie imbracat din cap pana in picioare cu haine noi cumparate de moasa..nu esti oblicata sa cumperi ceva moasei, doar daca vrei..

ionela, mie mi s-a reglat laptele in functie de cat manaca el.. am sarit de la 120 la 150 ml cand a facut 3 luni :) .. exact cum zici tu.. storceam pana la ultima picatura, chair in gol.. doua zile a durat chinul, acum scot lejer 150 ml la 3 ore :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:


La multi ani fericiti! Fie ca 2012 sa fie un An cu impliniri muuuulte multe! Si, nu in ultimul rand, multa sanatate!!

mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput