Bul. de ian-feb2012 (46) Hai Cris, Altesa, Sara!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

lady stai ca acum am vazut si as vrea si reteta de rafaello de casa

38+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonneL spune:

Altesa, si mie mi-au iesit OK analizele de secretie si culturi de col, vrei sa zici , ca, cu toate astea, imi va da ceva doctorita ?
Eu o sa merg din nou la control pe 3 ianuarie, maine implinesc 37 de saptamani. Ziceai ceva de o doctorita din Ploiesti ? La cine ai mers aici? Eu , cu toata parerea de rau, sa nu ii vad pe ginecologii din Ploiesti, sunt un dezastru , in frunte cu directorul maternitatii, nu stiu sa faca decat avorturi si cezariene, si nici pe alea cum trebuie!
Am o prietena care a mers sa faca un avort, ma rog, optiunea ei, si dupa ce i l-au executat, s-a trezit apoi la 4 luni ca e inca insarcinata si a miscat bebe. Norocul ei, a iubit-o Dumnezeu, copilul s-a nascut si e OK, bine sanatos. Asa ca e fug de ginecologii din Ploiesti de numa!
Uite o reteta de oua umplute , pe care o fac eu de cativa ani si noua ne place mult:
Se caleste o ceapa mai mare cu sare si piper si putin ulei, se adauga apoi 8 cubulete de branza Hohland, nu conteaza de care, sau orice branza topita, dupa ce s-a topit branzica se adauga 10 galbenusuri de ou ( fierte tari ) si se amesteca la foc mic sa nu se arda, pana devine o pasta. La final se pune marar tocat marunt si piper mai mult daca vreti mai condimentat. Cu pasta asta se umplu ouale si se dau la rece. Optional poti rade un pic de branza pe ele si pentru decor se taie fin de tot ( ca varza) o frunza doua de salata si se presara peplatoul cu oua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Wow Ana, ce ma bucur ca ai intrat sa ne povestesti despre gemenasi. Abia astept sa vad poze cu ei.
Altesa, vad ca esti super pregatita , ceea ce e foarte bine.
Lady, ce de bunatati faci tu acolo, mai poti?
Cu toate ca nu am facut nimic de mincare, sotul meu a gatit totul, sunt super obosita, mai toata ziua am dat cu aspiratorul, am sters praful, si am facut ordine in sertare.
Despre pompa - eu o consider foarte utila , nu ca sa stimulezi neaparat lactatia, la prima sarcina mie mi-a fost de mare ajutor , tocmai ca aveam mult prea mult lapte, si eram toata ziua uda toata de sus pina jos. Acum nu stiu cum o fi... ca am senzatia ca nu s-au mai marit sanii asa de mult.
Suzi - nu sunt de acord, nu am inteles niciodata de ce trebuie sa te chinui sa inveti copilul cu ea, ca pe urma sa te chinui sa-l dezveti.
Sterilizatorul- prima oara nu am avut si bine am facut ca nu mi-ar fi folosit la nimic, a mea nu a vrut niciodata nici suzeta, nici biberon. Cred ca e mai indicat sa asteptam sa vedem cum e cu alaptatul, si abia pe urma sa luam.
Cintarul- alt lucru care trebuie sa astepti sa vezi daca iti va trebui. Eu una daca as avea unul de ala tot timpul in casa, cred ca as da in paranoia cu cintaritul.Sunt doar citeva cazuri cind ai nevoie de el, ca de ex cind nu prea ia copilul in greutate, si atunci trebuie sa-i faci proba suptului, in rest nu vad de ce ai cintari zilnic copilul.
Termometru din acela de urechi sau de frunte m-a incintat tare mult si pe mine, dar am inteles ca nu sunt foarte precise, poate la un copil mare sau un adult nu conteaza jumate de grad in plus sau in minus, dar la bebici e foarte important, asa ca o sa ramin tot la clasicul termometru intrarectal.Nu stiu cum o fi cel tip suzeta?
Eu inca nu reusesc sa ma hotarasc la un aspirator nazal, pina la urma am decis sa mai astept, ca nu-i asa o urgenta, poate totusi nu o sa avem nevoie pina pe la primavara, adica nu or raci bulgarasii.
Hai ca m-am intins o gramada...
Noapte bune va doresc!
Sper ca nu naste nimeni maine seara !

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004) si 34+ cu alta minune de
Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

simonel eu am doctorul meu din bucuresti un super -om si un profesionist insa saptamana asta mi s-a parut ca mi s-au fisurat membranele si pierd lichid dar eu de fapt scapam pipi pe mine.

Asa ca disperata am dat o fuga la doctorita \culcea la ploiest(asta era singura disponibila )dar si eu fug de ginecologii nostri ca sunt varza de o mie de ori varza si ea mi-a zis ca iau aceste ovule dar eu nu le-am luat de asta va intrebam daca stiti ceva .

Doctorul meu de la Buc nu mi-a zis nimic sa iau asa ceva si deci nu iau .
AAaaaa si binenteles ca doctorita asta mi-a propus deja sa fac cezariana ca m-a vazut mioapa ori doc meu a zis ca nu e cazul de ceza ca nu e o miopie asa mare.
Mersi de reteta o incerc maine

38+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

vaiii de mine sarrrra ce-ai facut in dulapul ala acolo l-ai umplut de hainute doamne cei acolo de sosetele si de babetici si pe paturici ce te feci ca o sa peimesti o groaza de la apropiati si nu o sa ai unde sa le pui .


Pana la urma ce faci o sa stai la rooming in? o sa dai 3 milioane pe noapte desii nu o sa fi in permanenta cu bebelusa?


Eu ma gandeam sa merg la etajul 2 cum mi-a recomandat si ginecologul acolo sunt camera cu 2 paturi si baie in camera si iti aduc copilul in sistem rooming in tot atatea ore cat ti-l lasa si in camera propiuzisa de rooming in adica 2 ore .

Insa postase adriana un post cu tarifele si programul de alaptat ce mi se pare convenabil iti aduc bebelusul destul de des.

Poti vb. si cu medicul tau pe tema asta eu i-am spus ca singurul minus la Filantropia este faptul ca tii indoapa cu lapte praf si cand ii aduce la alaptat sunt satui(asta o stiu de la o mamica cu gemenii de pe forum) si a zis ca nu este in regula si o sa ma ajute sa-l vad pe bebe. cat mai des

38+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

ana ce ma bucur ca ai reusit sa ne scrii. cum poti sa spui ca te-ai lungit. acum eu, care sunt la prima sarcina, am nevoie de informatii cat mai multe si imi place ca si tu si alice ne dati asa multe. ma face sa fiu optimista.
deci, te/va asteptam ori de cate ori poti/puteti.
fetelor sa inteleg ca daca faceti atatea pregatiri veti face si voi, ca si mine, revelionul pe langa casa. bine, noi ne vom duce la niste vecini din curte, nu vom sta acasa, dar oricum nu plecam mai departe de atat.


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Acum stateam si ma gandeam ca pe Puiutza si pe Sophia nu le-am mai vazut de multisor. Stiti ceva de ele?
Sara: m-am uitat la pozutele tale de pe Picasa . La cati ani ai facut baietelul ca eu acum mai mult de 28 nu-ti dau .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 32+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

altesa, inca as mai fi cumparat hainute ca imi sunt tare dragi, noroc ca m-a mai ponderat sotul. De primit nu am de la cine sa primesc alte hainute, noi stam de putin timp in Buc, nu avem aici rude apropiate, iar prietenii ii numaram pe degete.
Nici nu ma gandesc sa platesc rezerva, nu ma dau banii afara din casa si mi se pare discriminare sa dea bebele doar in rezerva, adica doar celor care isi permit sa plateasca, iar celelalte mamici sa fie nevoite sa cotizeze asistentelor de la neonato sa-si poata alapta bebelusii cat vor (am citit ca unele te lasa doar cate 5 min)
Programul de alaptare nu e ok oricare ar fi el, orarul e stabilit cel mai bine de bebe, de nimeni altcineva. Baiatul meu de ex a supt la interval de fix 2 ore pana la 4 luni. Nu vreau sa ma intind aici sa enumar cate alte motive ma fac sa vreau fetita cu mine permanent in salon. Poate sunt eu o mama mai disperata, dar simt ca nu pot sta departe de ea.
Sistemul de rooming-in e valabil teoretic si in saloanele normale de 2 paturi, dar practic nu se respecta. Gata , nu ma mai stresez, voi vedea peste cateva zile ce va fi, poate nu vor fi probleme, mai ales ca voi avea sprijinul dr mele

Ana felicitari ca ai laptic sa-i hranesti pe puiuti, sa ne mai povestesti cand ai timp despre minunile tale

Ica sau alina, va rog dati-mi si mie adresa si parola de facebook a bulgarasilor
anda, multumesc, si d-soara ta e mare, Toma va fi rasfatat de 2 mamici grijulii

cu baietel mare si 38+ cu zburdalnica
AMR 3 zile

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

hihi, anda, multumesc, am 31

cu baietel mare si 38+ cu zburdalnica
AMR 3 zile

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Ana multi , mi se pare minunat
Alice am vazut pozicile de pe fb, super
Restul fetelor
Noi am fost azi la eco: 32s+4 avem 1800gr. Micuta, dar in grafic. Ce sa zic, sper sa creasca pana iese, sa o fac macar de 2500

Bianca ALEXIS-ARIAN (5/01/2009) si cu 32+

Mergi la inceput