Bul. de ian-feb2012 (46) Hai Cris, Altesa, Sara!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Ana, ma bucur mult ca ne-ai scris!!! esti o mamica tare curajoasa!! Sa va dea Dumnezeu sanatate (tie si sotului), sa aveti puterea sa va cresteti aceste 4 comori minunate pe care le aveti!
Abia astept sa ne arati poze cu toti 4!!!

Feteleeee, de mai bine de 2 ore stau pe net, am descoperit un site polonez super!! Fac livrari in toata Europa si au niste preturi foarte bune la carucioare. Si niste marci de care nu am auzit, dar mi se par super!! Deja am pus in lista 6 modele si ramana sa ma hotarasc maine dimineata si sa dau comanda. Ajunge in tara in 2-4 zile (cred ca o saptamana in conditiile date, cu anul nou, etc). iar taxa de livrare e 28 euro. Unele carucioare au taxa de livrare 0 !!
Asta e site-ul : http://dino.sklep.pl/nowy/wozki-3-w-1-z-fotelikiem-c-1_309.html?page=1&sort=5a
Au traducere si in engleza, si in romana

Alina 37+cu Robert-Andrei si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi23 spune:

Ana,felicitari pentru gemenasi papaciosi si pentru nasterea relativ usoara, multa sanatate si refacere grabnica...frumos inceput de an veti avea, toti 4 acasa

+37 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Sara: La multi ani cu intarziere baietelului! Si Cari a mea are 9 ani impliniti in octombrie. La inceput m-am panicat din cauza diferentei, dar acum sunt tot mai convinsa ca va fi foarte bine .
Mihaela: cumnatelul era singur, slabut, inalt, blond cu ochi albastri.
Ana: ce bine ca ne-ai scris. Abia astept poze cu piticii .
Silvi: nici nu m-am gandit la spaga la spital privat. In sistemul privat medicii isi negociaza salariile si sunt liberi sa ceara mai mult sau sa plece daca nu le convine. Adica, eu asa vad situatia. Mi se pare suficient 1500 Eu/ 3 zile sincer.
Alina: si pe mine m-a dezamagit tare mult oferta de pe piata si m-au dezamagit cei care se ocupa de bussines-uri de genul asta - pe site apar o groaza de chestii pe stoc, faci comanda, primesti mail de confirmare si daca nu suni tu nu afli ca de fapt nu au p0e stoc ce vrei tu.
Cristina: si eu am sterilizat cu apa clocotita, pana am fiert/ topit cam multe biberoane.
Ica: multummim de complimente
Georgia: daca m-am straduit prea mult cu abdomenul extraplat, vezi unde am ajuns? Las' ca ne revenim noi si ne extraplatizam . Si eu m-am uitat la scutece refolosibile, dar sincer nu stiu daca o sa am chef. Poate cand va creste mai marisor si frecventa schimbarilor scade, o sa iau in calcul varianta asta.

Tocmai a terminat jumatatea de zugravit camera lui Toma . Cica vrea in seara asta sa si monteze mobila. Vreau sa o vad si pe asta .




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 32+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ana, e de poveste tot ce spui tu acolo...Tare mandra sunt de tine si de puiutii aceia cuminti...Si ce de laptic ai...Doamne ajuta in continuare!Asteptam pozele!
Alice, poza de pe FB e bestiala, vorbeste singura, aproape ca nu mai e nevoie de cuvinte.Dar tu totusi sa te invrednicesti sa ne spui cateva, da?

+ 34
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi23 spune:

Carina, si eu zic ca este mai mult decat suficient cat platim pentru nastere la privat dar ma intreb oare personalul de acolo( asistente...etc) nu asteapta si ei ceva??? obisnuiti fiind cu tratamentul de la stat???offf nu stiu cum sa procedez, sotul nici nu vrea sa auda de dat bani...sper sa nu fie nevoie.

+37 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

'seara!

io gata cu:

-tort tiramisu

-raffaelo de casa

-salata telina cu piept de pui

-oua umplute

-crochete curcan cu maioneza

-pus carnea de iepure camp, la baitz(vin cu condimente)-o punem la cuptor duminica

casa-i varza, maine ma ocup de ea si de ciorba de burta

acu'tratamentu', baie Rebeccai, mie si somn



34+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

multumesc pentru gandurile bune!

Matza-nu-s genul care sa alerge la doctori hop-top..imediat ci mai intai astept sa reactioneze organismul inainte de a-l infunda cu pastile

Nelia, imi pare sincer rau!Multumim, Abramburika!

Ana-ma bucur sa te citesc!

Caty..inhalatii cu ceai tei/menta/sunatoare/musetel plus inhalant(gasesti in farmacii).

Va pup si intru maine pentru urarile de sf.de an!



34+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Lady - fac o inhalatie si vin la o ciorba de burta !!!



gravidutza 36+ de bebitza Gruitza

A invata sa ne iubim pe noi insine este primul pas crucial in a invata sa iubim pe altii !!!

http://designartizan.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Ana, ce frumos vorbesti tu! Abia astept sa iti vad puisorii!

pompa/ sterilizator/ zuzi: eu nu am luat in spital pentru ca nu e nevoie. Pompa au si acolo daca e nevoie, zuzi eu nu ii dau in primele saptamani pentru ca exista riscul sa refuze tzitzi - am patit-o la Rebeca si m-am invatat minte -. De sterilizat stiu ca la Giulesti se sterilizeaza si bibe si pompa de san; la restul spitalelor nu stiu.

anca_cls, perineul nu l-am exersat deloc - oricum te taie - dar exercitiile Kegel sunt foarte bune pentru controlul fluxului urinar, mai ales daca nasti vaginal. Eu am avut destule neplaceri dupa nastere pentru ca nu reuseam sa imi controlez vezica - dupa vreo 2 saptamani mi-am revenit, dar e neplacut rau.

alina, uau! si au siteul si in romana. Produsele poloneze sunt ok calitativ si ca pret - cel putin ce am vazut eu prin magazine.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

hmmmm ce de mancarica lady vreau si eu reteta de crochete cu maioneza

eu maine execut oua umplute (chiar tu cum le faci sa mai schimb reteta)

salata de telina ,rulouri de sunca presata umplute cu telina,suba ruseasca,grujoane de peste,icre de casa,salata de vinete si ce s-o mai ivi.

Asa vroia sa va mai spun ca am inceput sa pierd din dop si bebica e foarte agitat da din picioare de zici ca acum iese.

Cand am fost la doctorita asta care ma bagat in ceata mi-a dat si niste ovule Poliginax parca sa iau 6 zile daca vreau sa nasc natural ca sa fiu curata desii i-am explicat ca am facut analize la secretie si sunt Clean.Voi a-ti auzit de asa ceva s-au a-ti luat?


Altceva ce vroiam sa va mai spun caruciorul meu alina este polonez si cica sunt foarte bune firma este Firkon.

Noi l-am ales 2 in 1 doar carut si scoica ca m-am gandit ca landoul mai mult de 3 luni nu sta bebele in el si apoi nu mai am ce face cu el si oricum in 3 luni nu o sa iesim prea des ca e frig afara o sa ne plimbam la pediatru ,doctor de fam si pe la facultate cred sa dau niste examene.
Cantar pt bebe nu luam ca are medicul de fam si daca e nevoie ma cantaresc eu si apoi cu bebe in brate.

Termometru o sa iau zilele astea cu varf flexibil,forfecuta am luat de la chico,aspirator nazal de la vibrocil(Itragere cu gura) nu sunt de acord cu cel ce se pune la aspirator si nici cu betisoarele de urechi nu sunt de acord si nici cu suzeta.

Biberoane nu luam si nici sterilizator asteptam sa vedem productia de lapte,de umidificator se pare ca nu avem nevoie.

Daca vom avea colici nu vom apela la baby calm nici la baby drink am inteles ca este foarte dulce si provoaca carii mai tarziu.

Pampersi vom merge pe cei sensitive de la PAMPERS si la fel si cu servetele umede.

Perie de cojite si crema de cojite nu am luat asteptam sa vedem daca o sa aiva bebe cojite pe cap sau nu.

Ne mai trebuie doar termometru cu cap flexibil,lanolina pura sa nu facem ragade pe sani,si dettol sa mai stergem din cand in cand patutul,clanta usii ,dulapul dupa straini.

38+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput