Bul. de ian-feb2012 (46) Hai Cris, Altesa, Sara!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Eu sterilizam in apa clocotita.

Ica - biberoane dr Brown am avut, de plastic, dificil de curatat din cauza tubului aluia care ar preveni formarea vidului. Mai bine m-am impacat cu alea de la Avent. Plus aveam ceva nemultumiri legate de tetina la alea dr Brown, dar nu-mi mai amintesc. Ce stiu sigur e ca de colici nu ne-au ferit.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

39+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Ileana, eu am avut la Sara sterilizator pt micro. Si m-am folosit de el mai bine de 1 an.. A fost ff ok. Problema e atunci cand pleci si nu ai acces la un aparat cu microunde.. Dar noi am plecat in prima vacanta in grecia, cu Sara, cand avea 1 an si nu mai sterilizam bineroanele.

Georgia, pai asta e problema, ca vreau sa vine sapt viitoare caruciorul. Vorbisem si eu cu Anca (babystuff) si stiu ca nu ajung mai devreme.. Am vb si la kinderkraft, k imi plac si carucioarele lor 3 in 1, dar mai devreme de 20 ian, nu le vine in stoc..
Acum ne uitam pe un site din america, cu livrare in Ro si au niste preturi f bune.

Sunt tare dezamagita de oferta si mai ales de PRETUR|ILE nesimtite (ma scuzati) de la carucioarele de pe piata romaneasca

Alina 37+cu Robert-Andrei si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi23 spune:

buna seara burticute si proaspete mamicute,
de la brasov toate bune, sa zicem asa,avem parte de acelasi nas infundat durerile de cap si nelipsitele insomnii
Matza cred ca da suntem cam in aceeasi situatie, placenta inca neimbatranita si bebe jos de tot...sper din tot sufletul sa fie cum zici tu si sa mai reziste in burtica 2-3 saptamani ca doamna dr. ne-a anuntat ca este in concediu pana pe 9 ian., cred ca mai bine nu-mi zicea nimic ca acum dupa ce ca nu pot dormi noaptea mai am o grija in plus...parca si contractiile au inceput sa fie mai dureroase si mai dese
vad ca ati vorbit despre spaguta care se practica pe la maternitatile de stat, ziceti ca la particular nu se da nimic??? sunt curioasa pentru ca nasa mea a nascut acum 2 ani la clinica Eva in bv si tot s-a dus cu plicul la doctorita...eu sincer nu stiu ce sa fac, voi naste la Regina Maria in bv deci la particular si ma gandesc cum sa procedez

+37 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna seara mamici dragi!
Cu ce sa incep...am lipsit o saptamana si voi o tineti din petrecere in petrecere!
In primul rand, m-au sensibilizat toate mesajele voastre de felicitare, le-am citit pe fiecare cu emotie si , m-am bucurat inca o data pt clubul nostru frumos, pt sustinerea voastra si cate un pt fiecare.
Felicit si eu bulgarasii sositi deja, bravo Alice, Iaura, Alinush si Tonirro


Asa cum a scris si sotul meu (stangaci, doar cu indicatii concrete prin telefon ), eu am nascut prin cezariana, cu o zi mai repede pt ca a fost o alta urgenta si m-au trecut si pe mine in programare, desi cred ca mai duceam cateva zile... Dar a fost perfect asa, puiutii au avut o greutate impresionanta pt gemeni, au primit aplauzele personalului medical, anestezia a fost rahie, super usoara (la celelalte am avut anestezie generala), am comunicat cu medicii,am glumit, am auzit primele urlete.. ce mai, a fost o jumatate de ora superba, n-o voi uita niciodata! Bebeii nu s-au confruntat cu nici o probl a prematurilor, asa cum mi-era mie teama... Doamne multumesc!
Refacerea a fost grea, 3 zile la ATI (dar nu va speriati, la mine a fost o anemie severa si a treia cezariana!!!).
Mi-au adus puiutii din prima zi (seara), pe rand , i-am pupat muuuult si i-am pus putin la san.
Acum suntem tot in spital (aici ne tin 7 zile la cezariana(exceptand ziua nasterii) si 5 zile la nasterea naturala), astfel ca luni ne externam. Papam la san amandoi, deocamdata pe rand ca nu sunt in stare sa-i tin pe amandoi, dar ne sincronizam..., au facut icter, forma destul de usoara, cat au stat la lampa m-am muls la pompa electrica din spital si le-am dat cu sticluta, lapte am suficient (aprox 150 ml la o masa), a trecut febra laptelui, au trecut si durerile de burta, doar hemoroizii ma deranjeaza de doua zile, dar speram sa le venim de hac...
Poze inca n-am pus, sotul nu se prea pricepe nici pe FB....
M-am lungit, scuzati, dar numai astazi am reusit sa ma conectez...
Va pup pe toate si va doresc multa putere, curaj si protectie divina celor care urmeaza sa nasca!

AMR: 1 ZI

Ana, mami de doi strengari si 36+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Anaaaa asta numesti tu lungit??? Eu as fi citit inca de 3 ori pe-atat cel putin despre aventura cu gemeni pe care o traiesti!

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

39+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Aseara reusisem sa va citesc pana la sfarsit insa mi-a picat netul si nu am reusit sa trimit ce am scris.
Asadar:
Anda: am zburat cu Tarom, insa n-am observat nici un ardelean :) Cumnatelul a fost singurel sau cu sotie/copilas? In ceea ce priveste dormitul, cam asa se petrec lucrurile si in patul nostru: 15 minute pe-o parte pana imi amorteste soldul sau umarul, apoi 10 minute miscarea de rotatie si potrivire a pernei, 15 minute somn pe cealalta parte. In plus, avem pauza de pisu la fiecare 2 ore..
Matza: Ma bucur ca ai gasit pe cineva care sa te supravegheze in continuare. Si daca a fost atat de atenta la prima intalnire, cu siguranta ai castigat un doctor de incredere. Uite o sa te inveseleasca pana intri in prenatal.
Lady ma bucur ca Rebecca e mai bine. Multa sanatate si tie, sa treci cu bine peste avalansa asta si sa nu fie nevoie sa te internezi.
Multumim de vesti bune despre Toni si Iaura.
Silvia felicitari pt bebe care, se pare, ca a evoluat super bine in 3 saptamani.
Alina nu am luat caruciorul de la MotherCare fiindca am gasit ceva care ne-a placut ff mult in Romania si a fost un cadou de la parintii mei :) Ce pot sa-ti spun despre carucior (cel de la Mothrcare) e ca se strange tip umbrela, insa nu compact. E destul de mare si ocupa destul de mult spatiu in portbagaj..daca vrei unul gen ABC sau Quinny, cel de la Mother Care nu e nici pe deaprte atat de mic. Nu are landou sau scoica, ci doar scaunul sport, reglabil in mai multe pozitii. Daca nu l-am fi gasit pe cel din Ro, cu siguranta l-am fi luat pe asta, datorita rotilor; se manevreaza f usor.
Lexi la Bubulina Gospodina ta
Anahadasa pentru gemenasi sanatosi si mancaciosi. Multa sanatate
Acum merg sa dau o raita pe net caci dupa ce am citit pe aici, m-a ingrijorat greutatea pisicutei noastre

31+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Aerlilian,caruciorul e superb si pe rosu...pe negru si grena nu mi-au placut...
Ana,ce surprica!Ne bucuram ca ai intrat sa ne povestesti si noua din experienta ta!Sa ajungeti cu bine acasa!
Silvi multa sanatate!
in legatura cu termometrul de ureche,vreau sa va spun ca a mea cumnata este f multumita de el,si mi-a recomandat si mie sa imi iau pt bebe,dar a zs ca si-a luat unul scump...
Astazi am fost cu sotul prin magazine si am cumprat primele hainute pt bebe!!!Asa frumos si emotionant mi s-a parut!...iar pe sot abia l-am oprit din cumparat...ii placeau o gramada lui!!!

+31 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Din ce-am citit bebe e in grafic. Doctora ne-a spus ca sunt o femeie norocoasa fiindca am avut o sarcina model, iar bebe s-a dezvoltat armonios. Mai mergem peste 2 saptamani. Pana atunci continuam cursurile pentru nastere unde ne invata sa respiram. Sincer, eu ii spun de data asta sa o lase balta cu respiratul fiindca eu incerc ce zice ea cand am cate o contractie dureroasa si simt ca fac pisu pe mine. Nu ma relaxeaza, nu-mi de-contracta burta ci doar ma face sa ma gandesc mai intens la cat de tare doare.
Am primit si noi lista cu cele necesare pt zilele de spitalizare. Le avem pregatite in mare, cu exceptia a ceea ce discutati si voi anterior: termometru, sterilizator, etc.
O noapte frumoasa sa aveti!
Puiutza?

31+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

vaiii sunt in titlu m-au luat emotiile

brambu ma bucur ca ma urmaresti.

Fetelor azi pentru ca sunt asa energica am fost sa fac cumparaturi pentru revelion si am gasit si ceaiul de lactatie e la teakane si am gasit un detergent pentru bebei la DM .

Vroiam sa va mai zic cate ceva dar nu mai stiu cui ca asa de mult a-ti scris.....
AAAa ziceati ca energia mea e semn de nastere? sa dea domunul ca nu mai am deloc rabdare uffff sper doar sa apuc sa pap si eu din toturile de revelion ca apoi nui mai pap ca indulcesc laptele ,apropo nu a-ti scris de loc ce mancam cand alaptam?

38+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:


adriana, sper sa fie cum spui, sa nu aiba timp sa se obisnuiasca cu biberonul, oricum o sa ma lupt sa o iau cu mine in salon.
anda, baietelul meu a implinit acum 2 zile 11 ani. Avantajul diferentei asa de mari de varsta intre ei e ca Sebi isi ia in serios rolul de frate mai mare, va fi un sprijin pt noi in educarea fetitei, dar va avea si el multe de invatat.
Cristina, culmea e ca maternitatea se lauda cu sistemul rooming in, tocmai de aceea am si ales spitalul asta, abia acum cateva zile am citit pe forumuri impresii ale mamicilor ce au nascut recent acolo si care se plangeau de faptul ca nu-si puteu lua bebicii in salon
georgia, eu am luat sterilizator electric. Suzeta nu e indicat sa o folosesti din spital. Mai bine pui fetita la san sa suga decat sa oboseasca tragand degeaba din suzeta. Suzeta mi se pare utila cand bebe e mai marisor, cand deja a inceput sa ia in greutate, mananca bine si simte nevoia sa stea sa suga desi e satul. Daca vrei sa iei biberon in spital, va trebui sterilizat sau mai usor ceri sa-ti dea din spital unul sterilizat de ei . Termometrul de ureche e usor de folosit dar probabil da erori, eu am luat termometru suzeta si unul cu varf flexibil ( pt masurat intrarectal), e cel mai precis.

cu baietel mare si 38+ cu zburdalnica
AMR 3 zile

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng

Mergi la inceput