Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

da, avocado e ok pentru primele fructe in diversificare. Bafta multa cu diverisificare. Andrusca si Razvan

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Krissy sper ca nu m-aiinteles gresit
Si eu sunt adepta unei vieti sanatoase si echilibrate...am cumparat si cumpar pt noi si pt copil produse echilibrate si bio daca gasesc...am fost si sunt sresata cu alimentatia Sarei tocmai ca ma interreseaza si ca nu vreau sa gresesc tare ...fac tot posibilul sa cumpar alimente ale caror proveniente nu sunt dubioase si din locurile care vand produse ca fiind bio DAR am cumparat si telina din supermarket ca nu am gasit bio, sau piersici si ii dau o data 2 saptamani tocmai ca nu cunosc provenienta dar ii diversific gustul..
Ceea ce vroiam sa spun era ca nu pot renunta definitiv la unele produse doar pt ca nu gasesc bio ci reduc folosirea lor.

Multumesc oricum pt lamuriri...

In legatura cu lactatele pana la un an asta include orice in afara de laptele maternsau praf, nu? Si atunci de ce doctorii recomanda branza calcica si iaurtul de foarte devreme? Adica chiar atata putina carte stiu acesti medici??? Mi se pare strigator la cer ca practic ne pun pe noi mamicile sa facem astfel de greseli grave!!

La carne...mie doctorii ma bat la cap sa o introduc de la 6 luni...

Sucul de fructe...l-am inceput cu mar si morcov....iar dupa noile tendinte sa inteleg ca ce ar trebui sa ii dau...sa ii dau piure de avocado si banaca si mango si mar doar copt?
Noroc ca domnisoarei nu prea i-a placut combinatia :))

Din nou sun tin mare ceata doar pt ca nu as vrea sa ii fortez organismul :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy
Cerealele recomandate de tine Paulei sunt de la 6 luni, noi abia am facut 4. O sa vad daca gasesc in comert cereale din orz pt varsta ei. Pe mine ma interesa cu ce sa incept diversificarea in cazul unui copil anemic si care nu mananca lapte suficient, din fericire la Razvi nu am avut problemele astea. O sa incep cu mar copt sa vedem daca ii place. Avocado e ok de la 4 luni?

Hai ca azi sunt de serviciu aici, la spartul... anului. Deci Cristina, cerealele si in general mancarea de bebelusi trebuie sa aibe o grupa de varsta orientativa, de obicei urmand recomandarile OMS. Si cum cele mai recente guidelines recomanda inceperea diversificarii doar de la 6 luni, asa va scrie si pe multe starters. Daca devansezi inceperea diversificarii, ce se recomanda la 6 luni, la voi se aplica la 4, asa ca cumpara cu incredere cerealele alea ca nu au nimic special. Inca am vazut ca sunt pe piata pt 4 luni, mult mai procesate decat astea simple si integrale. Si pt tine, cat si pt Ruxi, va recomand sa va orientati cu incredere din http://wholesomebabyfood.momtastic.com/solidfood4to6montholdbaby.htm, unde chiar o sa vedeti ca pt 4-6 luni e aceeasi schema. Succes si sunt sigura ca o sa va descurcati de minune.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

KRISSY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Krissy si mersi inca o data pt sfaturi.

La multi ani fetelor, fie ca noul an sa va aduca tot ce e mai bun. Va imbratisez cu drag

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

buna miha. am pus cred, o poza doua de craciun. inca nu am apucat sa pun mai multe.:)
ma bucur pt tine ca ai ajutor acum si esti si tu mai libera si mai relaxata.:)

si eu din ianuarie voi fi singura toata ziua pt ca al meu sot incepe serv la 8 si termina pe la 8.
m am decis sa aman intoarcerea la serv pana reusesc sa l diversific pe iustin. dar in martie sigur incep, orice ar fi. nu pot sa l las pe bebe la mama, pt ca e mult prea departe de noi (250km) si nu rezist sa l vad atat de rar (ar trebui sa l vad cel mai des, o data pe sapt). o sa incerc sa gasesc o bona cu care sa l las pana ma intorc eu si cu asta basta. nu pot sta departe de el, sub nicio forma. nu stiu cum reuseau parintii sa ne lase la bunici cu lunile si anii, pana incepeam scoala. eu nu as rezista fara iustin si fara sa stiu eu in permanenta cum o duce si cum e crescut. oare lor nu le pasa? sau considereau ca oricum am creste, tot e ok.
desi noi am crescut bine mersi la bunici.dar poate ca eu sufar de prea multa posesivitate....voi cum veti proceda cand veti incepe serviciul?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Salutare Ramona!!

Numa ce am venit ieri la Cardiff, sa am mai mult ajutor, dar mai bine nu veneam......
Socrii mei, imediat dupa ce au aflat ca sunt insarcinata, au facut o extensie la casa lor (camera si baie in camera - en suite se cheama aici). Si e congelator acolo!!!! Imi s a culcat aseara la 8, imediat dupa baie si eu cu ea (eram franta, caci cu o zi inainte s a trezit la 4.45 si nu mi s a culcat pana la 6.30). S a trezit la 12, am alaptat o si dupa aia a stat super treaza pana la 3!!!! Noroc ca a stat sotul cu ea, caci eu eram moarta de oboseala!!!
La 3 a pus o in pat la ea, la 4.45 s a trezit!! Am alaptat o, am pus o inapoi in patut, la 6 era in picioare!!! Era congelata acolo la ea in patut!! Nu pot s o tin asa, a trebuit sa doarma cu mine in pat!! Daca nu muta patul ala in seara asta, va trebui sa dorm cu ea in pat, ceea ce nu vreau, dar nici sa inghete nu pot s o las!

Ma bucur ca pe tine te ajuta sotul asa de mult. E atat de important sa l implicam si pe el (chiar si in cazurile in care lucreaza - al meu lucreaza de la 9 la 5.30, dar din cauza navetei pleaca la 7 si vine la 7 seara).

De multe ori i am zis sotului sa angajez o bona sa ma mai ajute si pe mine, caci efectiv nu mai puteam.... M am mai obisnuit de cand cu telenovela... nu mai simt nevoia de asa mult somn spre dimineata... Dar a zis ca nu vrea, din mai multe motive.

Si pe mine m au crescut bunicii pana pe la 12 ani! Chiar nu stiu care e explicatia de ce parintii nostri ne dadeau pe vremuri la bunici. Nu am indraznit sa i intreb, caci parintii mei nu prea s au inteles. Tin minte ca se cam certau, iar dupa ce am implinit eu 16 ani, abia au mai stat impreuna! In fine, cert e ca iti dau dreptate Ramona sa nu i dam pe ai nostri la bunici. Copiii trebuie sa stea langa noi! Noi i am facut, noi ii crestem.

In legatura cu reintoarcerea la servici, am mentionat, eu ma voi intoarce part time la servici (doar 2 zile de la birou). In cele 2 zile cand nu voi sta acasa cu Imi, o voi da ori la o cresa, ori la un childminder (care e o persoana autorizata care are grija in propria ei casa de pana la 6 copilasi). Cu alte cuvinte, childminder ul este ca un fel de bona, diferenta e ca duci tu copilul la childminder si nu vine childminder ul la tine.
In tara asta, se merge mult pe persoane autorizate sa aiba grija de copii (din cauza multor lucruri care s au intamplat cu copii). Si de asemeni, daca ai o persoana autorizata (sau cresa) care sa aiba grija de copil, cand iei salariul, te scuteste de taxe pe ceea ce ai cheltuit pe cresa (childminder). Si crede ma ca e ceva semnificatif sa te scuteasca de taxe in tara asta (eu personal plateam pe luna o groaza de bani NUMAI in taxe catre stat), deci daca cheltui x suma pe copil, imi da 2/3 din taxe inapoi, ceea ce m ar ajuta enorm. Daca angajez o bona pe propriul cont, unu la mana, nu am nici o protectie daca se intampla ceva, si doi, nu mi da nimeni nici un ban inapoi.
Ar mai fi si o a treia problema: nu e de acord sotul!
Deci, imediat dupa 9 ianuarie cand stiu cate zile mi au aprobat sefii sa ma intorc, o sa incep sa caut childminder sau cresa. Sa vedem, inca nu sunt decisa care din doua!
Scuze ca m am intins atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

http://www.napati.ro/brands/hipp Acesta este magazinul cu produse bio pt bebei si copii

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Mamutz, aici produsele Hipp Organic sunt vazute foarte bine. De asemeni, daca gasesti si Organix, iar e foarte bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Eu sunt chiauna, chiauna Petru s-a gandit sa incepem "petrecerea" de Revelion cu o seara inainte . Nu stiu, cred ca este in puseul de 6 luni. Azi noapte s-a trezit, cred ca de 10 ori ...deci la noapte, daca o sa doarma o sa bag si eu somn la greu

Eu am avut vreo 2 zile nasoale. Iar am intrat intr-o stare aiurea. Sper sa scap repede de ea.

Krissy Esti cea mai tare ! Multumim mult pentru toate informatiile !

Crisspy, multa sanatate Andrei si succes cu diversificarea.

Despre crescutul copiilor de catre bunici, nici eu nu sunt de acord. Vorba Mihaelei, noi i-am facut noi ii crestem. Eu am avut norocul , sa zic asa, ca bunicii sa fie f departe (Focsani/Vaslui) si ai mei ne-au crescut ei. Ba chiar am fost alaptata 1 an si 2 luni

Al meu sot a fost crescut de maica-sa mare, de la 3 luni, si ma-sa tot se vaita ca s-a chinuit sa-i cresasca ...in fine

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Spun si eu cu intarziere, la multe lunite si la multi ani lui Nectarie de Paula si in avans pentru Alexandru de Laura, Sophia de liv, Iarina de Dado si Miruna de Burtocika !



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Buna,

Am si eu pe mail urmatoarele:
- o carte cu dezvoltarea copilului de la 0 - 5 ani pe saptamani si activitai jocuri pt fiecare saptamana. Mi-a dat-o medicul nostru de familie
- cateva cartului cu diversificare

Daca vreti vi le trimit pe mail daca trimiteti adresa

Sau trimiteti mail la andreeaa_mail@yahoo.com si va dau fw



Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011


Andreea, te rog trimite mi le si mie!
mihmacovei@yahoo.com

Mergi la inceput