Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Am intrat si eu sa va urez un an nou minunata,cu impliniri,sanatate,voie buna si prosperitate!Sa aveti liniste in case si bebelusi cuminti si mancaciosi!La multi ani 2012!!!
Va imbratisez cu drag si dor pe fiecare!

Kristina multumesc inca odata pentru tot si-ti doresc sarbatori de vis alaturi de familie!

Crescutul de catre bunici,,,,,,vorba Anei,mare noroc ca suntem la mare distanta,peste mari si tari.Normal ca uneori simt nevoia sa ma ajute cineva,dar imi trece repede.Si pe Alexia am crescuto tot singuri si eu zic ca este un copil reusit,educat,manierat,etc.Am lasat-o intr-o vara la bunici in vacanta 2 luni si ne-a trebuit apoi 6 luni sa o reeducam ca o alintasera...

Cam atat!Va pup cu drag si sa ne vedem sanatoase la ...anul!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Fetele voi dati ceai la bb?De care?eu am cumparat un ceai de la humana..si nu stiu ce sa fac

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


AlyMih, eu nu dau ceai deloc la bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Paula, ai postat tu odata ceva site cu oale care ziceai ca le vei cumpara pt a prepara papa lui bebe. Il mai poti posta? atunci nu l-am putut deschide. Multumesc!

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Le folosim de ceva timp deja, sunt adorabile, asa de mititele. Mie mi se par foarte bune.
http://magazin.ves.ro/setul-bebe-vase-pentru-bebelusi.php

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Arata minunat Paula! Poate am sa mi iau si eu mai incolo, am sa vad!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

RUXIIII, imi pare rau cu sotul! Sper sa fie bine in curand!
Te cred ca v ati simtit bine tu si Alexia!! unt sigura ca amandoua sunteti de gasca si abia astept sa va cunosc si eu! In capul meu de visatoare, o sa vreau sa cutreier toata tara in sus si n jos sa va cunosc pe fiecare in parte!! Eu tare mult mi as dori sa inchiriez o masina cand vin in romania pe la sfarsitul lui aprilie si sa merg sa i arat lui Imi Romania mea draga si cu ocazia asta sa va cunosc si pe voi.

Chiar daca voi veni la sfarsitul lui aprilie, voi merge pana in jur de 10 mai la Herculane (e tabara de yoga). Eu personal nu mai practic de foarte mult timp yoga (din pacate!! ), cred ca de prin 2004, dar am ramas in continuare atrasa de calea spirituala! Nici Vipassana nu mai practic (ultimul curs l am facut in ianuarie 2008), dar dupa ce o sa devina un pic mai independenta Imi, as vrea cu ardoare sa reiau practica spirituala (nu yoga, ci Vipassana).
Elena e mare practicanta de yoga si ma duc si eu cu ea la Herculane, caci e unul din locurile mele de suflet din tara!

Ruxiii, ma bucur ca ii place papa Sarei.
Un an nou cu bucurii si ne vedem la anul!!! Eu una abia astept!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Multumim pentru urari, suntem baiat mare domnule

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Indeed!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Acum caut cereale de ovaz, sau porumb sau combinate. Pai gasesc. NU.
Incerc sa nu ii mai dau orez deloc.
De acestea ce parere ai:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/milupa-1/milupa-bio-3-cereale-250g-6.html

Eu nu i-as da ala, vad la ingrediente GRIS, care e din grau si implicit are gluten! Am mai pus linkul la cerealele de ovaz simple si integrale, la o cautare rapida astea mi se pare cele mai OK:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/topfer-1/topfer-cereale-ovaz-integral-175gr-6luni.html

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Krissy are dreptate! Si plus de asta, am citit ca intotdeauna e bine de inceput cu un singura cereala si apoi introduse mai multe, iar ala de la Milupa pare a avea 3 cereale. Sorry daca am suparat, intotdeauna scrisul e mai greu decat vorbitul in fata cu persoana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Am trimis carticica pentru Alexia, Miha si Alina F.



Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Multumesc mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

0 - seri in care ai iesit in oras....
10 -. treziri pe noapte...
100 - ore de somn pierdute...
1000- de dati in care ai crezut ca nu mai poti...
10 000 - de motive pt care merita efortul...
La multi ani tuturor MAMICILOR!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Krissy sper ca nu m-aiinteles gresit
Si eu sunt adepta unei vieti sanatoase si echilibrate...am cumparat si cumpar pt noi si pt copil produse echilibrate si bio daca gasesc...am fost si sunt sresata cu alimentatia Sarei tocmai ca ma interreseaza si ca nu vreau sa gresesc tare ...fac tot posibilul sa cumpar alimente ale caror proveniente nu sunt dubioase si din locurile care vand produse ca fiind bio DAR am cumparat si telina din supermarket ca nu am gasit bio, sau piersici si ii dau o data 2 saptamani tocmai ca nu cunosc provenienta dar ii diversific gustul..
Ceea ce vroiam sa spun era ca nu pot renunta definitiv la unele produse doar pt ca nu gasesc bio ci reduc folosirea lor.

Multumesc oricum pt lamuriri...

In legatura cu lactatele pana la un an asta include orice in afara de laptele maternsau praf, nu? Si atunci de ce doctorii recomanda branza calcica si iaurtul de foarte devreme? Adica chiar atata putina carte stiu acesti medici??? Mi se pare strigator la cer ca practic ne pun pe noi mamicile sa facem astfel de greseli grave!!

La carne...mie doctorii ma bat la cap sa o introduc de la 6 luni...

Sucul de fructe...l-am inceput cu mar si morcov....iar dupa noile tendinte sa inteleg ca ce ar trebui sa ii dau...sa ii dau piure de avocado si banaca si mango si mar doar copt?
Noroc ca domnisoarei nu prea i-a placut combinatia :))

Din nou sun tin mare ceata doar pt ca nu as vrea sa ii fortez organismul :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Acum caut cereale de ovaz, sau porumb sau combinate. Pai gasesc. NU.
Incerc sa nu ii mai dau orez deloc.
De acestea ce parere ai:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/milupa-1/milupa-bio-3-cereale-250g-6.html

Eu nu i-as da ala, vad la ingrediente GRIS, care e din grau si implicit are gluten! Am mai pus linkul la cerealele de ovaz simple si integrale, la o cautare rapida astea mi se pare cele mai OK:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/topfer-1/topfer-cereale-ovaz-integral-175gr-6luni.html

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Krissy are dreptate! Si plus de asta, am citit ca intotdeauna e bine de inceput cu un singura cereala si apoi introduse mai multe, iar ala de la Milupa pare a avea 3 cereale. Sorry daca am suparat, intotdeauna scrisul e mai greu decat vorbitul in fata cu persoana!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


I-am dat gris de porumb de la Humana, momentan, nu am de gand sa raman nici la asta. Si ala cu 3 cereale e tot cu gris de porumb, eu asa am retinut, are orez, porumb si tapioca si e fara gluten, oricum mai bun decat nestle.
La topher si la organix nu gasesc decat orez simplu, am vazut si eu pe net ce au, dar in fapt nu gasesti, nu au nici infarmacii, nici in magazine. Nu ii dau orez pt ca si asa e constipat. Incep sa ii dau cate doua, trei lingurite de suc de morcov sa ii reglez scaunul.
Azi nu prea s-a inghesuit la supica, nu stiu ce nu i-a convenit, cred ca cartoful dulce, ieri a mancat cu el, azi am pus mai mult si nu a mai vrut. Grisul asta de porumb i l-am facut cu apa, nu cu laptic, i-am dat sa pape cu lingurita si apoi tzitzica. I-a placut. Marul copt il manac in fiecare dimineata pe tot si o sa revenim la supica obisnuita pe care o manca fff bine.
Si a luat in 2 zile 100g, tinand cont ca in luna a 6 a luat aproape 300g, sunt f incantata.


Mergi la inceput