Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii


Acuma legat de bio .... Parerea mea e ca daca avem resursele necesare putem utiliza numai produse naturale insa cand nu ai posibilitate sa procuri de niciunde incerci si cu ce se gaseste pe piata...nu pot sa o tin numai pe mere ca doar alea le am romanesti de la bunica din curte...oricum corpul se adapteaza...de mii de ani #537;e adapteaza la fiecare schimbare generala...cred ca exista o linie f fina intre exagerare si normalitate si nu vreau sa o trec...

In rets dragele mele va urez un an nou fericit cu multe impliniri si sa aveti parte de tot ce e mai frumos si nu in ultimul rand sa fiti sanatoase!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii



Acuma legat de bio .... Parerea mea e ca daca avem resursele necesare putem utiliza numai produse naturale insa cand nu ai posibilitate sa procuri de niciunde incerci si cu ce se gaseste pe piata...nu pot sa o tin numai pe mere ca doar alea le am romanesti de la bunica din curte...oricum corpul se adapteaza...de mii de ani #537;e adapteaza la fiecare schimbare generala...cred ca exista o linie f fina intre exagerare si normalitate si nu vreau sa o trec...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Care este mail-ul comun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Acum caut cereale de ovaz, sau porumb sau combinate. Pai gasesc. NU.
Incerc sa nu ii mai dau orez deloc.
De acestea ce parere ai:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/milupa-1/milupa-bio-3-cereale-250g-6.html

Eu nu i-as da ala, vad la ingrediente GRIS, care e din grau si implicit are gluten! Am mai pus linkul la cerealele de ovaz simple si integrale, la o cautare rapida astea mi se pare cele mai OK:
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/topfer-1/topfer-cereale-ovaz-integral-175gr-6luni.html

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Care este mail-ul comun?

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011



strumfi2011@gmail.com

Buna seara fetele,

am intrat si eu repede repejor, cat doarme Alexia, sa va salut si sa vad ce palavragiti pe aici

Mesele Alexiei sunt asa:
masa 1: lapticul 230 ml
masa2 : suc de fructe
masa 3: supa crema (morcov+brocoli+cartof sau morcov+patrunjel+ardei capia+dovlecel sau toate combinate)
masa 4: laptic
masa 5:cereale cu lingurita si bibe cu LP
Uneori mai inversez masa 3 cu masa 4.Cereale am luat de la Humana ovaz cu mar pe care scrie ca sunt fara gluten
am cautat si eu astazi avocado dar nu prea am gasit sa fie copt bine asa ca am luat dar trebuie sa-l mai las sa se coaca chiar daca nu prea stiu cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Seara buna,

Eu nu reusesc sa tin pasul cu voi cu 2 pitici, nici macar sa va citesc. Din cate mi-am dat seama ati vorbit de diversificare, o sa incerc cand ma intorc la munca pe 5 ianuarie sa citesc din urma pt ca ma intereseaza foarte tare.

Trebuie sa incepem si noi, desi avem numai 4 luni, dar nu mai putem continua asa. La 4 luni Andra are numai 5,300kg si mananca maxim 120ml la 4 ore. La ultimele analize a iesit cu anemie severa.

Krissy sau fetele mai experimentate daca aveti timp ati putea sa-mi dati un sfat cu ce sa incep? I-am dat azi cereale cu orez de la Topfer si a luat cateva lingurite.

Sa incep sa-i fac piureuri de legume si sa las sucurile pentru mai incolo?

si sper sa pot intra mai des

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Am trimis carticica pentru Alexia, Miha si Alina F.
Lori si Mamutz va rog sa-mi trimiteti adresele de e-mail.
Aaaaaa, am trimis si pe mail-ul comun

Fetelor am o intrebare .... cum pot pastra la congelator perele.......le coc, le fierb sau le dau prin razatoare si le bag la congelator?
Am primit de la tara vreo 3 kg de pere BIO ....mai am la congelator dovleac copt si mere coapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Am trimis pe mail-ul comun cartile

va pup si o noapte usoara sa aveti

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Am trimis carticica pentru Alexia, Miha si Alina F.
Lori si Mamutz va rog sa-mi trimiteti adresele de e-mail.
Aaaaaa, am trimis si pe mail-ul comun

Fetelor am o intrebare .... cum pot pastra la congelator perele.......le coc, le fierb sau le dau prin razatoare si le bag la congelator?
Am primit de la tara vreo 3 kg de pere BIO ....mai am la congelator dovleac copt si mere coapte.




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Trebuie sa incepem si noi, desi avem numai 4 luni, dar nu mai putem continua asa. La 4 luni Andra are numai 5,300kg si mananca maxim 120ml la 4 ore. La ultimele analize a iesit cu anemie severa.
Krissy sau fetele mai experimentate daca aveti timp ati putea sa-mi dati un sfat cu ce sa incep? I-am dat azi cereale cu orez de la Topfer si a luat cateva lingurite.
Sa incep sa-i fac piureuri de legume si sa las sucurile pentru mai incolo?
Cristina, imi pare rau de anemia Andrei, saracuta. In primul rand consulta-te cu un pediatru in care ai incredere. In al doilea rand eu nu sunt medic, dar ca nutritionist pot sa iti dau cateva idei. Dar am si cateva intrebari inainte:

-e pe LP sau pe LM? Daca retin bine era pe LP, si ma mir ca totusi e deficienta in Fe, caci formulele sunt obligatoriu fortifiate cu acest element. Daca e LP fortifiat si totusi e anemica, fie nu mananca suficient, fie nu absoarbe fierul, si de aici am urmatoarea intrebare:

-ii dai suplimentare de Ca? Daca da, Ca e un element care, paradoxal, blocheaza asimilarea fierului - de aceea in tratamentul anemiei nu se recomanda consumarea excesiva de lactate. Daca suplimentezi, consulta-te cu medicul daca nu poti intrerupe Ca o vreme pana o mai redresezi cu anemia.

Eu zic (din nou, nu sunt medic) ca poti incepe diversificarea incet, dat fiind ca nu ia in greutate si are deficiente nutritive. Poti sa incepi cu cerealele din ovaz integral de mai sus, pe care i le-am recomandata si Paulei, pt ca orzul e o sursa buna de fier. In plus fierului ii trebuie musai vitamina C si cupru sa se fixeze in organism, deci e bine sa ii introduci alimente bogate in acesti compusi, compatibili cu varsta ei mica: avocado si cartof dulce (Fe & Cu) si banane si mar copt (vit. C). Mai incolo f bune sunt broccoli si lintea, iar dupa 8 luni carnea de vita si ficatei de pui sunt excelente pt copiii anemici. Suculetele eu zic sa le amani, nu isi au rostul - nu va suparati pe mine dar e o schema f depasita asta cu sucurile de mar si morcov.

Multa sanatate!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Cristina mersi frumos de raspuns.

Andra e pe LP de aprox o luna si jumatate. Ni s-a recomandat Lactana de la Topfer. Dupa analizele de saptamana trecuta mai bem si INfatrini de la Nutricia (e deja preparat) care este un lapte supercaloric ca sa poata sa mai ia un pic in greutate. Ea nu mananca suficient, mie mi se pare foarte putin sa manance intre 90ml si 120ml la 3-4 ore la varsta ei.

Pana saptamana trecuta ii dadeam 2 pic de fier + 2 de vitamina C. Dupa rezultatele de la analize, mi s-a spus sa-i dau 10 pic de fier pe zi si sa continui cu Vitamina C. Calciu nu i-am dat deloc.

Cerealele recomandate de tine Paulei sunt de la 6 luni, noi abia am facut 4. O sa vad daca gasesc in comert cereale din orz pt varsta ei. Pe mine ma interesa cu ce sa incept diversificarea in cazul unui copil anemic si care nu mananca lapte suficient, din fericire la Razvi nu am avut problemele astea. O sa incep cu mar copt sa vedem daca ii place. Avocado e ok de la 4 luni?

Mutumesc din nou pt sfaturi

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput