Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Paula, ai postat tu odata ceva site cu oale care ziceai ca le vei cumpara pt a prepara papa lui bebe. Il mai poti posta? atunci nu l-am putut deschide. Multumesc!

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Le folosim de ceva timp deja, sunt adorabile, asa de mititele. Mie mi se par foarte bune.
http://magazin.ves.ro/setul-bebe-vase-pentru-bebelusi.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Fetele voi dati ceai la bb?De care?eu am cumparat un ceai de la humana..si nu stiu ce sa fac

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Eu il alaptez nu ii dau nici apa, nici ceai dar pediatra mi-a zis ca pot sa ii dau ceai de colici. Eu am in casa babz calm, dar e nefolosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Rapid si eu pe aici!
La multi ani tuturor!! Scuze de intarziere dar am petrceut Craciunul la socrii, am venit acasa si sotul s-a dat peste cap cu hernia de disc si suntem praf..acum am trecut la injectabil...pana pe 10 ianuarie nu am gasit nicun neurochirurg bun disponibil :((

Asa ca si eu casi Roxi citesc dar nu apuc sa postez.

Masaj nu am mai facut...marti am stabilit si cred ca ne tinem de program ca se duc sarbatorile astea.

Intalnirea cu alexia a fost supeeer...e de milionane Alexia!

La capitolul mancare,Sara vrea sa pape supa crema nu zeama simpla :)) si momentan morcov, dovlecel si f putin pastarnac si radacina de patrunjel.
Mar copt cu biscuite dar nu i-am dat zilnic...diseara as vrea sa incerc cu para coapta.
Sucul de fructe nu ii mai place dar vrea pireu...ii place sa simta ca arece mesteca :)
Cereale eu folosesc de la Nestle -burtica sanatoasa cu orez si morcov care e ff ok pt noi si am maicumparat de la Organix cu mar si mai am si de la Topfer cu vanilie dar astea sunt instant si practic e laptele lor si ii dau rar.
Legat de broccoli eu o sa ii dau de la 7 luni .. Ca si conida si fasolea verde in schimb o sa incerc spanacul macar sa vad cum reactioneaza.

Krissy multumim de la lamuirir...eu i-am luat si avocado si mango sisoacra ema ma teroriza ca nu trebuie sa ii dau ca alea contin chimicale ...acum o sa am exact argumente ca sa nu mai comenteze :)

Acuma legat de bio .... Parerea mea e ca daca avem resursele necesare putem utiliza numai produse naturale insa cand nu ai posibilitate sa procuri de niciunde incerci si cu ce se gaseste pe piata...nu pot sa o tin numai pe mere ca doar alea le am romanesti de la bunica din curte...oricum corpul se adapteaza...de mii de ani #537;e adapteaza la fiecare schimbare generala...cred ca exista o linie f fina intre exagerare si normalitate si nu vreau sa o trec...

In rets dragele mele va urez un an nou fericit cu multe impliniri si sa aveti parte de tot ce e mai frumos si nu in ultimul rand sa fiti sanatoase!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Multumim pentru urari, suntem baiat mare domnule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Ruxiii sanatate sotului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:


Ce parere aveti de aceasta crema de fundulet, pt situatii de urgenta, nu de fiecare zi:
Crema pentru schimb (trifoi rosu si 12% oxid de zinc), 113 gr, 0-5 ani, peste 70% ingrediente organice

Pret: 41 RON (TVA inclus)


Produsa cu grija pentru a oferi calmarea eficienta a disconfortului cauzat de dermatita de scutec, pielea iritata sau alte iritatii minore. Trifoiul rosu, o planta foarte draguta si un antiinflamator natural, a fost folosit de secole pentru diverse probleme ale pielii. Extracte botanice de trifoi rosu au fost combinate cu oxidul de zinc, ceara de albine si uleiuri vegetale hidratante pentru a va oferi o crema naturala blanda care ajuta cu adevarat la protejarea pielii bebelusului si sustine vindecarea cand este nevoie. Fara parfum pentru a reduce riscul de iritatii. Cea mai laudata crema de schimb, conform testelor independente TIPS efectuate pe consumatori in 2009.

Cod produs: EB082

Instructiuni de folosire
Se aplica in cantitati mici, pe piele curata si uscata

Ingrediente
Oxid de zinc (12%), apa, glicina de soia (ulei de boabe de soia), alcool cetil (emulsifiant natural), ceara de albine, olet de gliceril, glicerina, ulei de ricin, extract de trifoi rosu, polisorbat 20, extract de trandafir, extract de dafin, guma de xanatan, levantica, , clorofenesin, fenoxietanol (peste 70% ingrediente organice)

Varsta
0-5 ani


Brand: Earth Friendly Baby
Fabricate in Marea Britanie prin utilizarea de formule cat mai sigure (unde posibil, pe baza de derivate din plante), fara sulfati, parabeni, coloranti artificiali sau parfumuri, de catre firma londoneza ... mai multe detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Servus fetele!

Va ziceam ieri de metoda BLW de autodiversificare, aici e un blog care sintetizeaza f bine principiile. ma tenteaza sa experimentez BLW cu Philip, desi o sa aplic mai mult ca sigur o diversificare hibrid: cea clasica pireute/cereale, combinata cu autodiversificare prin tatonare cu alimente intregi din manuta, a la BLW.

Mi-a placut f mult analogia asta luata de la Dr. Sears: "Alimentatia solida in primul an este ca si inotul. Cand il ajutam pe copil sa invete sa inoate nu putem nici sa-l lasam singur in apa, dar nici sa il tinem in brate. Trebuie sa ii lasam libertate de miscare si sa il urmarim indeaproape, cu increderea ca va reusi. Sa il lasam sa exploreze, sa experimenteze. Sa fie distractiv, dar sa nu lasam lucrurile sa scape de sub control. Si sa ne bucuram impreuna de progresele lui".
Subscriu si eu ca diversificarea trebuie abordata fara stres si cu multa flexibilitate si rabdare. Mai mult ca sigur nici unuia dintre copii nu i se va potrivi perfect o schema rigida, indiferent de sursa ei omni-stiutoare.

Mai vroiam sa va zic ca eu una nu sunt de acord cu exemplul vecinei care si-a diversificat copiii direct cu mancarea lor si copiii sunt super-OK... Or fi, dar in zilele noastre cand toata lumea e mai educata si informata, faptul ca organismul micutilor nu are imediat mecanismele necesare sa raspunda digestiv eficient la mediul familiar adultului, e doar o informatie de bun simt. O anumita succesiune fireasca, sustinuta fiziologic, eu zic ca trebuie urmarita. In aceasta idee pt bebelusi nu sunt bune:
*carnea pana la 8 luni (nu exista enzimele specifice digestiei);
*alimente acide, gen fructe crude sau suc de mar/citrice, otet, suc de rosii, etc, pana la un an (prea acide pt tractul digestiv si funduletul copiilor);
*grasimile din mancarea adultilor (supra-solicita stomacul si pancreasul);
*sarea (afecteaza rinichii)
*zaharul (exista in mod natural suficient in lapte, fructe, legume, suplimentarea poate afecta pancreasul si predispune la diabet);
*alimentele alergenice, categorie in care intra si laptele de vaca si lactatele (proteinele "mari", care sunt compusul alergenic al alimentului in cauza, nu pot fi descompuse si filtrate de sistemul digestiv imatur al copiilor sub 1 an, fapt pt care pot trece ca atare in circulatia sanguina si declansa formarea de anticorpi si raspuns alergic), etc.

Paula, imi pare rau de iritatia Lui Nectarie de la cereale, clar ca ceva nu i s-a potrivit. Ce alte ingrediente mai contin cerealele alea, pare un produs procesat si aditivat care mie nu prea imi inspira incredere...

Andra, cerealele simple nu sunt procesate chimic, iti spun in cunoastinta de cauza. Ca sunt super-rafinate si "dezbracate" de multi compusi valorosi unele din ele, e adevarat, dar asta implica un proces mecanic si nu chimic (multiple succesiuni de spalare, uscare, macinare si filtare). De aia trebuie selectata oferta pietei (ideal e sa fie integrale si fara aditivi). E partea a doua ca pe langa fibre aduc un aport mare de carbohidrati, deci si de calorii, care nu sunt intr-adevar vitale unui copil mai grasut, mai ales ca nu e neaparat necesar sa se inceapa sau chiar ofere la varsta asta cerealele, e doar o schema f populara in occident. Eu una le introduc la 6 luni pt ca fibrele si amidonul continut in cereale se pot deja digera (amilaza, enzima specifica, e deja secretata de la 3-5 luni), si consider ca e un mod bun de a incepe antrenamentul tractului digestiv. Dar asa fac eu, si nu e regula.

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii
Acuma legat de bio .... Parerea mea e ca daca avem resursele necesare putem utiliza numai produse naturale insa cand nu ai posibilitate sa procuri de niciunde incerci si cu ce se gaseste pe piata...nu pot sa o tin numai pe mere ca doar alea le am romanesti de la bunica din curte...oricum corpul se adapteaza...de mii de ani se adapteaza la fiecare schimbare generala...cred ca exista o linie f fina intre exagerare si normalitate si nu vreau sa o trec...
De acord, Ruxi, ca orice chestie trebuie moderatie si realism. De aia am pus si lista informativa ca nu toate sunt "dirty". Nici eu nu sunt o fanatica bio/organice, insa unde gasesc si imi permit, mai ales pt copii, sunt un consumator conservator si cat mai obiectiv informat. Si da, ne adaptam de mii de ani, dar nu am fost agresati si bombardati cu atatea chimicale nespecifice corpului uman si multe chiar f toxice si mutagene in intreaga istorie a omenirii, ca de 40-50 de ani incoace de cand technologia, cercetarea si industria au luat asa avand, cu efectele secundare care putem sa le minimalizam pe ici-pe colo... Nu pot sa fiu ca strutul cu capul in nisip cand trebuie sa aleg din galantar pt copiii mei intre un mar conventional, care stiu ca e sprayat cu N pesticide, si unul organic, nu perfect - ca respira aceeasi atmosfera poluata - dar care imi intoxica copilul mai putin. Ma rog, asta e abordarea mea, si sunt norocoasa intr-n fel ca unde locuiesc exista alternative cu duiumul pt toate buzunarele si stilurile de viata...

Gata, iar m-am intins, va pup si spor in toate!


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:


La multe lunite sarbatoritilor de ieri
PETRU de anaemi -
ARIANNA-MARIA de Arianna_M
CASIAN-OCTAV de ireth
ALEXANDER-MATEI de wndyctygirl -
RARES-CRISTIAN de dulcica27 -
NECTARIA-IOANA de anda_82 - 29 iulie


si de astazi
PETRU NECTARIE de mamutz -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/nestle-6/nestle-orez-cu-bifindus-bl-250-gr-nou.html

Kris asta i-am dat si evident ca nu tolereaza.
Acum caut cereale de ovaz, sau porumb sau combinate. Pai gasesc. NU.
Incerc sa nu ii mai dau orez deloc.

De acestea ce parere ai#350;
http://www.bebebebe.ro/produse/cereale/milupa-1/milupa-bio-3-cereale-250g-6.html

amidon din tapioca e ok? Poate sa de vreo alergie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

dar de nu trimiteti cartile pe emailul comun asa avem toate acces la ele



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput