Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

...si nu am uitat de saculet....merg maine sa-l iau si vb pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Buna seara si la multi ani!!

Am revenit si noi acasa din vizite si am apucat sa ma pun la zi cu forumul...

Miha nici eu nu cred ca diversificarea o sa rezolve neaparat problemele dar tare rau imi pare ca tot asa complicat e somnul la voi . cat despe dormitul separat...eu v-am mai spus...Sara doarme singura in camera de cand avea 5 zile si nu am luat-o in nicio noapte langa noi in pat. Dar cand mergem la socrii doarme cu noi in camera in patutul ei si mi se pare obositor si pt mine si pt ea...acasa nu doarme cu suzeta in schimb acolo doarme, la fiecare intoarcere eu ma ridic sa vad ce face, mi se pare ca se trezeste la fiecare oftat etc. Eu am avut curaj sa o las singura pt ca in principiu mi-am luat de la inceput toate masurile de precautie: am perna din aia speciala ( nu reusesc sa o dezvat de ea, cred ca ii ofera siguranta lateralele alea), nu am culcat-o pana nu a ragait, am culcat-o numai pe lateral si cand s-a marit s-a intors singura pe spate.

I-am cumparat borcanel si eu de la Organix din dovleac, cartof, mar si morcov si i-a placut...maine ii fac si eu combinatia...sunt curioasa daca ii place. Si tot azi am incercat si avocado cu branzica si a fost ok.
Dar noi avem in continuare problema ca bea putin lapte dar dr. Zice ca e ok...eu sunt totusi in dilema...zilele astea o duc la analize sa facem o he,ograma si sa repetam sumarul de urina.

Pufi ce s-a intamplat? La multi ani pt Edu! Te asteptam cu drag oricum!

Deci site-urile spun ceva, cartile altceva, medici altceva ... E o nebunia diversificarea :)

Alexia pupici!!!

Ramona e asa dulce Iustin in mov! Si eu incerc sa o invat pe Sara faza cu mai mai!

Apropo ai vostri raspund la nume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Navicula Multumesc pentru raspuns.
Ma bucur ca ati avut un craciun si an nou frumos! Dar in special ma bucur ca ai avut ajutoare si te ai odihnit! Tare mult conteaza!
Ce noroc a avut bietul Luca ca nu s a lovit! Huh! Pupic la pisoiul speriat!

Eu sper da, ca o data cu solidele va dormi mai mult, Dar vorba ta, niciodata nu se stie! Asa era si Imi, papa in timpul noptii si adormea la loc. Rar mai aveam si 'bad days' dar acum parca s din ce in ce mai rele.
In seara asta mi a adormit la 8.30 ca pe vremuri. Sa vedem ce o urma!

In legatura cu camera ei proprie, aici se recomanda sa se doarma cu bebelu pana la 6 luni si apoi pus in camera ei. Eu as vrea si acum sa ma mut in camera mea, dar mai am un pic de rabdare, ca nu vreau sa l deranjez noaptea pe sot. Ufff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

...si nu am uitat de saculet....merg maine sa-l iau si vb pe FB




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Citat:
citat din mesajul lui Gliana


Eric are 7350 g la 4 luni.
A inceput si el sa rada in hohote cand i se pare amuzant ceva din prostelile pe care i le mai fac. A fugit tat'su sa-l filmeze dupa ce a ras ceva timp dar s-a oprit cand a vazut camera.




Uaaau, super tare, pupam grasunelul
[b][font=Script MT Bold][red][size=3]
[red]v
Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003



Da si v-am spus, cel mai mult papa 150 ml, dar asta foarte rar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Neatza!

Sunt chianuna, nu am mai fost vreodata asa de cand il am pe Stefan. Ma doare o jumatate de cap, si ma simt de parca m-ar fi batut cineva pe tot corpul. Aseara Stefan a adormit la 1, bineinteles. Mi-am facut o cafea fara cofeina, pentru ca efectiv simt ca mot de oboseala. Am nevoie de gustul asta ca sa ma remontez.
Astept sa se faca 9 (mai sunt 2 minute ) si incerc sa il trezesc usurel. Vedem diseara la ce ora se culca. Daca vreuna din fete crede ca gresesc cu trezitul copilului, va rog sa-mi spuneti. Eu intotdeauna il las sa doarma cat vrea el, nu l-am trezit niciodata, insa acum, cu culcatul la 1 simt ca nu mai pot.

Gliana, felicitari pentru Ericutu grasunutu!

Adra, pe unde esti?

Krissy, multumim pentru sfaturile tale esentiale! Asa ne mai luminezi si pe noi in hatisul diversificarii si nu numai.

Miha, probabil Imi nu poate dormi in noul patut pt ca are prea mult spatiu. Sunt niste perne laterale, nu stiu daca are sens sa le cumperi. Sa ii pui ceva in stanga si dreapta, dar nu in dreptul capului, se poate?

Nu mai stiu ce ati mai scris, eu nu sunt azi buna nimic. Cred ca o sa incerc sa dorm si eu cu Stefan peste zi, lucru pe care nu l-am mai facut pana acum.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

La multi ani fete dragi!
La multi ani si pentru sarbatoritii ultimelor zile!

Eu scriu pe fuga, pt. ca suntem in drum spre munte. Am petrecut noaptea intr-un hotel la jumatatea distantei, ca sa nu mergem atata drum cu Eric in scoica.

La noi sarbatorile au fost linistite, Craciunul acasa, cu socrii, dar a fost mai bine decat m-am asteptat.Inainte de Craciun am picat destul de rau in butoi, dar asa se intampla in fiecare an cand nu sunt cu parintii de Craciun.

De Revelion am fost la o petrecere. Am dansat cu Eric in brate pana la ora 23.00, cand a adormit dansand. L-am pus in carucior si a ormit dus, n-a auzit nimic din galagia din jurul lui. N-am mai destins si noi (eu si sotul) si tare bine a fost.

De la Craciu Eric doarme singurel in camera si tare bine e, pentru toata lumea. El doarme mai linistit, iar eu nu ma mai trezesc la fiecare oftat de-al lui. Avem Babyfon-ul si e ok asa.

A, si m-am hotarat sa incep sa merg si eu la firma cate 2 ore. Am vorbit ci soacra-mea sa stea ea cu Eric si a fost de acord. M-am gandit ca e bine pt. toata lumea asa, pt. Eric ca se obisnuieste si fara mine, pt. bunici ca se bucura de nepot, dar si pt. mine, pt. ca am devenit dependenta de el si nu pot sta fara el.

Krissy, multumesc din suflet pt. link, o sa-l citesc cand ajungem la destinatie. Din cate am vazut in fuga, e conceptul pe care-l vom aplica incet incet si noi. Eric e inca alaptat exclusiv, prin urmare am eliminat din alimentatia mea cam tot ce-i poate provoca alergii. Pe 1 Feb avem programare la o clinica unde se trateaza dermatita. Tratarea nu se face medicamentos, ci prin dieta si technici de relaxare, etc. Vom avea 24 ore de testari, dupa care urmeaza programarea pt. terapie (care dureaza 3 sapt. in clinica si inca un an dupa aceea, acasa).

Gliana, felicitari pt. parametri lui Ericut. Si pentru rasul in hohote. Imi imaginez cat de dragalas trebuie sa fie.

Pufi, sper sa te razgandesti si sa mai intri, pt. ca tare-mi place sa te citesc.

Florina, eu l-am mai trezit pe Eric la inceput, cand mi se parea ca a trecut prea mult de la ultima masa si el inca dormea. Parerea mea e ca poti incerca sa-l trezesti cateva zile sa vezi ce se intampla.

Le pup cu drag pe toate fetele, chiar daca nu reusesc sa le raspund la fiecare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Mihaaaaaa, succes in ce ti-ai propus cu Imi.......
Zii drept..... mic...tie dor de Ralph sa..................hi,hi,hi

Florinucaaa, te creddddd cum e...eu de Rev m-am culcat la 1 si a doua zi eram ruuupta, aveam un disconfort total

Lulusooor...La multi ani! Mult succes cu tratamentul care-l veti urma Pupici lui Eric mic si dragalas!

Lori

Krissy...multumim..esti de mare ajutooorr

Pufi, m-ai speriat cu ce ai povestit, de nepotel + ca vrei sa te retragi pt o perioada. Tu stii mai bine ce vrei sa faci! Sa ne spui totusi cum e cu nepotelul, daca este bine.

Pup si restul fetelor cu muuuult drag!

Eu nici nu v-am mai pove prin ce am trecut sapt trecutaa cu Cristina....
Acuza dureri de spate de peste un an si ceva...Am dat-o cu diverse alifii la recomandarea med de familie. revenea durerea destul de rar de aceea nu am dat o importanta deosebita. M-a sunat intr-o zi...dupa Craciun cred a doua zi, era in oras ca sa vin sa o iau ca e jos, nu se poate misca, a facut o criza de spate..... Am chemat ambulanta, au trimis Smurdu, eu am lasat totul balta acasa, fuga si eu la spital...am stat 3 ore sa-i faca toate investigatiile, Cristina lata pe targa, in perfuzii....I-a gasit ceva pe la coloana modificari. Acum face injectii+pastile+unguent.......
ce sa mai spun......tineri si bolnavi...ce generatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

miha, eu stiu ca dc vrei sa obis copilul sa doarma singur in patutul sau, trebuie cat mai devreme, oricum mkr in jur de 4 luni. indif cat de greu este, eu zic ca se merita sa ratezi cateva nopti, dar sa o pui sistematic pe imi la ea in pat,pt ca pe masura ce va creste mai mare, cu atat mai mult n o sa mai vrea decat cu voi in pat.....pana la urma asta nu e o tragedie (fie vb intre noi, este adorabil), dar nah, sotii trebuie sa mai doarma si ei impreuna si copilul trebuie sa mai doarma si la el in pat.

sa ti spun cum am procedat noi, initial iustin doarmea in landou, in camera noastra, langa pat, pe partea mea de pat. cand trebuia alaptat, il luam de acolo si l puneam langa mine. ulterior am simtit ca e mai simplu sa doarma cu mine si dormeam eu cu iustin si sotul in sufragerie.
pe la 2,5 -3 luni ale lui iustin, cam cand l am intarcat si ii dadeam biberon si a inceput sa doarma multe ore legat, faceam cu randul si dormeam cu el, o noapte eu, o noapte sotul. in vreo 2 sapt de cand l am intarcat a inceput sa doarma cate 6 ore legat noaptea si in acel moment sotul a decis sa l culcam la el in patut si noi sa dormim impreuna. iustin era invatat cu patul, pt ca ziua mereu dormea la el in patut. noaptea n a refuzat sa stea singur.
si noi dormim cu usile deschise larg, la ambele camere, care sunt lipite, camera noastra si a lui bebe si l auzim imediat, ca ne am format urechea:))

uneori seara il mai adormim intre noi, ca i place, apoi il ia sotul si l duce la el in pat.

iti spun, insista sa o pui la ea in pat si pana la urma va sta. prb ca iti vei strica tu cateva nopti, dar dc chiar vrei sa o obisnuiesti sa doarma noaptea la ea, ibcnepe de pe acum. parerea mea.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

La multi ani Ruxiiii !!!

Mergi la inceput