Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Buna dimineata si de la noi!

Maria2mami, dar prune unde sa gasesc, si am voie sa-i dau la 5 luni?

Gliana pt reteta.am facut si eu odata fara nimic, doar avocado si am papat pe paine cu o felie de rosie si sare...mi-a placut tare mult.Insa nu prea mai gasesc mai copt...
Imi pare rau pt toate fetele care au anuntat ca mai au putin si trebuie sa mearga la serviciu...eu de exemplu azi dimineata m-am desprins plangand de [puiul meu mic.
toate fetele.


Of Anda, te cred!!! Eu numa la gandul ca trebuie sa merg la servici ma apuca plansul!!! Nu as vrea s o mai parasesc niciodata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

La multi ani la toata lumea, cu sanatate, prosperitate, bucurii si liniste! Sper ca ati intrat cu bine in Noul An.

La multi ani Eduard, ce baiat mare avem aici!

Pt ca nu am timp o sa fiu direct la subiect(e). Pt fetele cu bebei cu eczeme, in special ma gandesc la Lulusor, cititi va rog aici.

Cu branzica si retete de obtinere nu ma bag, eu una nu o voi introduce lactate de nici un fel pana dupa 9 luni. E adevarat ca proteina laptelui (cazeina) e modificata prin cultura si fermentare, ca in genul branzei fermentate si iaurtului/chefirului, dar e tot o proteina mare care poate da sau intretine o reactie alergica in organismul micutilor, daca nu poate fi descompusa si filtrata corespunzator de ei. Ori branza asta "de casa" din lapte praf sau lapte de vaca cu lamaie sau calciu gluconic nici macar nu e fermentata cu culturi, e doar cazeina precipitata - proteina pura. Imi cer scuze din nou fetele, dar mi se pare nepotrivit sa introduci "branzica" asta la 6 luni. O fi secolul vitezei, dar eu tot nu pricep care e graba cu introdusul de toate cele, cand in primul an de viata tot laptele de mama/laptele praf trebuie sa fie baza pt nutritie, restul sunt pt "antrenament" organoleptic mai mult. Copilul are timp sa manace dupa un an si alimente cu potential alergenic, si alimente super-mega-hranitoare, dupa ce s-a invatata cu texturi, gusturi, arome si combinatii diverse. Din nou, parerea mea, sper din suflet ca nu ofensez pe nimeni...

Oana, se poate face usor branza de casa din lapte de capra, daca vrei iti dau reteta pt mai incolo. E de preferat sa se prepare din lapte crud, daca cunosti bine sursa si ai incredere, dar in principiu ATENTIE, nu se da lapte nefiert copiilor sub 1 an (eu n-as da sub 2), pt ca nu au imunitatea dezvoltata sa lupte cu posibilele microorganismele "rele" continute (destul de "brontozauriene" - Salmonella, E.Coli si chiar bacilul tuberculozei)!

Vreau sa va mai dau si un link destul de decent ca si info general pt diversificare, care are si tabele de introducere a alimentelor: http://www.homemade-baby-food-recipes.com/introducing-solids-at-4-to-6-months.html

Trebuie sa ma intorc la ale mele, va pup si sa auzim numai de bine,

PS: : Am editat linkul si il pun si pe prima pagina impreuna cu http://wholesomebabyfood.momtastic.com/solids.htm

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara si La multi ani !!!
am apucat asa usor de citi dar nu foarte mult ...
Miha tare rau imi pare de Imi , dar eu zic ca o sa doarma singura ...poate te hotarasti sa incerici de acum
Krissy link-ul cu diversificarea nu merge
Ramona felicitari lui iustin cu papica, hai ca usor usor papa si el , foate frumusel este si mi-e dor de el, l-am vazut pe fb
Corry la multe lunite celor mici , si la multi ani lui Filip
despre noi : papam , dormim , ne-am descoperit degetele de la picioare si stam cu ele in gura ( pun filmulet pe fb cand o mai prind ca am unul facut asara dar este xxx :P), joi mergem si noi la controlul de 5 luni sa veem cum stam . radem toata ziua, ne jucam pe salteluta de activitati , toate bune si frmoase
va pup si revin ( daca ma lasa domnisoara ca este la mine in brate acum )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

La multi ani cu sanatate sarbatoritilor recenti:
EDUARD de Pufi - primul bebelus al odiseei noastre
FILIP de adra_bell
IUSTIN si MATEI de Corry
Sa fiti sanatosi, norocosi si fericiti puiutilor!


Cristina - multumiri pt. ca din cand in cand ne mai vizitezi si ne impartasesti lucruri asa interesante
Alexia - linkul de la Cristina merge daca ii stergi punctul de la final


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

eu am reusit sa-l deschid a doua oara...
Eric are 7350 g la 4 luni.
A inceput si el sa rada in hohote cand i se pare amuzant ceva din prostelile pe care i le mai fac. A fugit tat'su sa-l filmeze dupa ce a ras ceva timp dar s-a oprit cand a vazut camera.
Eu nu as putea sa-l culc in alta camera....sorry...poate am idei depasite..... Nu as dormi toata noaptea de grija ....
Am vb cu tata de capra, ei stau la curte...zicea ca sunt tare obraznice. Bunica mea a avut chiar si iezi....se urcau pe casa:))))))))))))))...sunt dracul in picioare. Poate totusi il conving sa cumpere o capra pt Eric....... Cristina a baut lapte de capra cand era mica.
E f important de spune Krissy si eu vad la fiica mea cum are colestetolul ffff mare si ea nu mananca grasimi deloc si mai are cate porcarii. Eu i-am dat sa manance ce ma invata mama, adica mai de toate pe atunci, fff nasol, nimeni nu m-a invatat atunci si oricum eram si ff tanara si neinformata...era in 1992....
Acum imi doresc sa-l hranesc corect pe baiat...

La multe lunite pt azi sarbatoritilor

Pupici..

Ma bucur Miha ca te duci sa faci avocado

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

Krissy link-ul cu diversificarea nu merge
Ramona felicitari lui iustin cu papica, hai ca usor usor papa si el , foate frumusel este si mi-e dor de el, l-am vazut pe fb
de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Daca apesi in dreapta linkului pe orice din acea coloana,o sa vezi ca merge

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

La multi ani la toata lumea, cu sanatate, prosperitate, bucurii si liniste! Sper ca ati intrat cu bine in Noul An.

La multi ani Eduard, ce baiat mare avem aici!

Pt ca nu am timp o sa fiu direct la subiect(e). Pt fetele cu bebei cu eczeme, in special ma gandesc la Lulusor, cititi va rog aici.

Cu branzica si retete de obtinere nu ma bag, eu una nu o voi introduce lactate de nici un fel pana dupa 9 luni. E adevarat ca proteina laptelui (cazeina) e modificata prin cultura si fermentare, ca in genul branzei fermentate si iaurtului/chefirului, dar e tot o proteina mare care poate da sau intretine o reactie alergica in organismul micutilor, daca nu poate fi descompusa si filtrata corespunzator de ei. Ori branza asta "de casa" din lapte praf sau lapte de vaca cu lamaie sau calciu gluconic nici macar nu e fermentata cu culturi, e doar cazeina precipitata - proteina pura. Imi cer scuze din nou fetele, dar mi se pare nepotrivit sa introduci "branzica" asta la 6 luni. O fi secolul vitezei, dar eu tot nu pricep care e graba cu introdusul de toate cele, cand in primul an de viata tot laptele de mama/laptele praf trebuie sa fie baza pt nutritie, restul sunt pt "antrenament" organoleptic mai mult. Copilul are timp sa manace dupa un an si alimente cu potential alergenic, si alimente super-mega-hranitoare, dupa ce s-a invatata cu texturi, gusturi, arome si combinatii diverse. Din nou, parerea mea, sper din suflet ca nu ofensez pe nimeni...

Oana, se poate face usor branza de casa din lapte de capra, daca vrei iti dau reteta pt mai incolo. E de preferat sa se prepare din lapte crud, daca cunosti bine sursa si ai incredere, dar in principiu ATENTIE, nu se da lapte nefiert copiilor sub 1 an (eu n-as da sub 2), pt ca nu au imunitatea dezvoltata sa lupte cu posibilele microorganismele "rele" continute (destul de "brontozauriene" - Salmonella, E.Coli si chiar bacilul tuberculozei)!

Vreau sa va mai dau si un link destul de decent ca si info general pt diversificare, care are si tabele de introducere a alimentelor: http://www.homemade-baby-food-recipes.com/introducing-solids-at-4-to-6-months.html

Trebuie sa ma intorc la ale mele, va pup si sa auzim numai de bine,

PS: : Am editat linkul si il pun si pe prima pagina impreuna cu http://wholesomebabyfood.momtastic.com/solids.htm

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Multumim inca odata Cristina pentru ca impartasesti cu noi toate aceste importante informatii!Eu ,personal,le gasesc tare utile si te pup cu tot dragul pentru ca ne faci partase
Cum a-ti petrecut de sarbatori?De grasunel ce ne mai spui?


Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

eu am reusit sa-l deschid a doua oara...
Eric are 7350 g la 4 luni.
A inceput si el sa rada in hohote cand i se pare amuzant ceva din prostelile pe care i le mai fac. A fugit tat'su sa-l filmeze dupa ce a ras ceva timp dar s-a oprit cand a vazut camera.
Eu nu as putea sa-l culc in alta camera....sorry...poate am idei depasite..... Nu as dormi toata noaptea de grija ....
Am vb cu tata de capra, ei stau la curte...zicea ca sunt tare obraznice. Bunica mea a avut chiar si iezi....se urcau pe casa:))))))))))))))...sunt dracul in picioare. Poate totusi il conving sa cumpere o capra pt Eric....... Cristina a baut lapte de capra cand era mica.
E f important de spune Krissy si eu vad la fiica mea cum are colestetolul ffff mare si ea nu mananca grasimi deloc si mai are cate porcarii. Eu i-am dat sa manance ce ma invata mama, adica mai de toate pe atunci, fff nasol, nimeni nu m-a invatat atunci si oricum eram si ff tanara si neinformata...era in 1992....
Acum imi doresc sa-l hranesc corect pe baiat...

La multe lunite pt azi sarbatoritilor

Pupici..

Ma bucur Miha ca te duci sa faci avocado

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Wow ,dar ce barbatel avem noi aici!
Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!Si ...atentie la capre

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

multumesc fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana


Eric are 7350 g la 4 luni.
A inceput si el sa rada in hohote cand i se pare amuzant ceva din prostelile pe care i le mai fac. A fugit tat'su sa-l filmeze dupa ce a ras ceva timp dar s-a oprit cand a vazut camera.





Uaaau, super tare, pupam grasunelul

Mergi la inceput