Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

La multe lunite Edu!

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)



Sa cresti mare mai Edutule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

La multi ani Edu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Fetelor am o intrebare .... cum pot pastra la congelator perele.......le coc, le fierb sau le dau prin razatoare si le bag la congelator?
Am primit de la tara vreo 3 kg de pere BIO ....mai am la congelator dovleac copt si mere coapte.


Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003



date pe razatoare asa crude nu cred ca e ok pt ca ingheata si adio...
fierte sau coapte suna bine....parerea mea

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)








Pana la urma le-am papat noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

La multi ani cu sanatate cu bucurii si realizari si de la noi!Pupp si imbratisez cu drag toate mamicile extraordinare!
Am citit acest capitol, am ramas mult in urma ca si noi am fst plecati la parinti, nasi.
A fost foarte frumos, am descoperit ca am o fetita extrem de sociabila si zambitoare imi venea sa o mananc la tot pasul.
De Revelion am petrecut intr-un grup mai mare si fiind cel mai tanar participant a fost in centru atentiei, plimbata din brate in brate, pupacita, insa ea ne a rasplatit pe toti razand in hohote de multe ori si avand mereu zambetul pe fatuca ei, aia mica.Si probabil ca si ea s-a simtit atat de bine ca nu a vrut sa doarma pana la ora 3 dimineata.La ora 24, am iesit afara pentru artificii si am lasat-o in pat.Mi-a fost teama sa o iau, insa gandul meu a fost numai la ea pret de 15 min cat am lipsit, ma gandeam sa nu se sperie.Cand am urcat alergand la ea, fetita mea dadea din manute si picioare chiuia de zor cu gura pana la urechi.Era felul ei de a-mi spuen "la multi ani".Am strans+o la piept si am gandit cat de fericita sunt ca o am, ca am o familie frumoasa, i+am multumit Lui Dumnezeu pentru asta.

Krissy iti multumesc si eu pentru informatiile utile pe care le aduci pe forum.Sfaturile pt anemie le+am retinut si eu.I-am schimbat si lapticul si e mult mai bine, burtica e ok, papa mai bine, insa e constipata...

Babyblue mi-a placut f mult ritualul vostru de tandrete de dimineata...intr-adevar sunt adorabili.

Noi mancam de ceva timp cereale si ne plac f mult cele cu fructe, insa mi+le respinge categoric pe cele cu morcov.Papam cu placere si piureul cu legume si orez.Doamne ajuta sa o tina tot asa, ca am observat ca are perioade cand mananca satisfacator ca apoi sa manance mult sub media necesara.

Va rog, sa ma ajutati cu o recomandare pentru un scaun de masa care sa fie d.p.d.v pret/calitate ok.

Despre progrese pot spune ca a inceput de cateva zile sa ridice numai capul de pe plan...nu facea pana acum asta decat daca era ridicata la un unghi mai mare.are mai multa siguranta,putere in manevrarea jucariilor, bate in ele uneori de zici ca vrea sa le strice.De intors pe burta nu s-a mai intors...insa cand o pun pe burta uneori se forteaza, isi lasa greutatea pe u umar si reuseste sa se intoarca pe spate smecheruta...tot nu ii place pe burta desi ii pun mereu jucarii sa o fac sa stea mai mult.Isi scoate ciorapeii mai mereu, si apoi isi baga degetele de la picioare in gura.Si vrea in fund desi nu are stabilitate se cocoseaza sau cade pe o parte daca nu e sprijinita usor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

anda ce dulce ai povestit de bebestrumfitza!:)

pt varsta ei eu cred ca progresele sunt ff bune.
eu stiu ca dupa 6 luni incep sa stea singurei in funduletz, dar bineinteles ca exista si copii precoce.

legat de scaun de masa, noi avem de la primii pasi pe asta: http://www.primiipasi.ro/produs.php?pid=317
suntem f multumiti de el, iustin sta ca un pasha in el si se simte ff bine.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:


Babyblue, multumesc :))!M-am uitat la scaun, daca spui ca e confortabil e tentant si pretul e ok.Oricum in jur de 300 de ron ma gandeam sa aloc acestei achizitii.Ceea ce nu-mi place este ca nu are decat albastru si roz(m-am saturat de atatea lucruri roz..tot ce am primit e roz...patut, hainute, carut), insa mai important este sa fie confortabil, asa ca il am in vedere cu recomandare buna[pup.Daca e sa-l comand, il comand pe cel albastru hi hihi.Cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Anda daca zici ca-i constipata nu-i mai da orez........noi am papat orez de la Nestle si, la fel, s-a constipat imediat......insa am remediat cu para si pruna....acum nu mai folosim deloc orez.
Pupam printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

La multi ani dragi mamici si pitici!

Revenim si noi dupa cateva zile de absenta. A fost si Razvan liber, si am profitat din plin de aceste zile. Stefan s-a culcat ca un boier in fiecare seara la 1, si s-a trezit dimineata la 11, cu 3 treziri pana atunci. Eu am ajuns la concluzia ca asta este ritmul lui, pt ca pana la ora aia nu se lasa adormit. Asa ca de maine vreau sa incepem cu trezirile devreme, sperand sa-i devansez ora de culcare.

In rest, cred ca ne chinuie durerile de dinti, pt ca se arunca la ros ca un catel pe tot ce prinde, si avem si maraielile aferente. Gingiile nu sunt insa nici rosii si nici umflate.

Mai nasol este ca la ultimele doua scaune am gasit doua mici vinisoare de culoare rosie. Il tin sub observatie si maine. Este tot timpul cu mainile in gura, poate a luat ceva nasol.

Ma bucur sa citesc ce ziceti voi despre diversificare.
Krissy, multumim ca iti faci timp sa ne luminezi si pe noi cu sfaturi.

Ramona, si noi ne jucam mai, mai :)

Miha, nu puteti sa faceti cald in camera cu un calorifer electric?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Natalia da semne ca ar vrea sa se ridice singura in fundulet: sta pe spate si isi ridica capul si o parte din trunchi si se chinuie sas se ridice cat mai mult dar nu reuseste, in schimb daca o pun pe perna la 45 de grade se ridica singura pana la 90 de grade dar apoi nu are stabilitate si vine in fata, e asa draguta cand face miscarile astea face si niste ochi mari mari parca vrea sa vada totul odata .

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Felicitari Anca! Nu mai e mult! La fel si Imi a mea! Cred ca pana n 6 luni se produce ridicarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

florina, la multi ani, un an mai bun.

Dar ce e aia ce ai gasit in scaun?

Mergi la inceput