Buburuze - LMA IRINA,NATALIA,TUDOR,ANDREI ! (121)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

La multi ani Irina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mayane

Mamutz, orez de la Nestle i-am dat si eu la inceput. Acum mancam cereale de la Humana (gris cu banane, gris cu mar). Dupa un an ma gandesc sa-i fac gris cu lapte (gris obisnuit, lapte obisnuit). Orez obisnuit cu legume (gen pilaf) a mancat deja.

Noi am inceput cu mar, morcov si banana, pe urma carnita de pui, radacina de patrunjel, piersica. Cred ca pe la opt luni am bagat galbenusul, nu mai stiu. I-am dat si spanac, sfecla, cartofi, dovlecel, ficatel de pui.

La amestecaturi - mar ras sau banana cu cereale sau cu branzica, piure de legume cu sau fara carnita, cu sau fara galbenus, iaurtel cu fructe (iaurt obisnuit la care am adaugat eu fructe pasate), mar copt, compoturi (fara zahar).

Vre-o 2-3 luni l-am tinut numai cu 3-4 alimente solide (mar, banana, morcov, cartofior, mai rar carnita), pe urma am bagat cam un aliment nou pe saptamana.

Nu zic ca-i reteta ideala, dar poate mai zic si fetele si iti faci o idee...




"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)



Mrci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Mamutz, si eu i-am dat la inceput cereale simple doar cu orez si porumb de la Milupa, apoi am incercat si de la Nestle, acum am revenit la Milupa. Despre avocado, i-am dat abia de pe la 8 luni, ii place cu branzica si iaurt.

Cea mai fericita mamica de Andrei


Merci
Aseara a lins castronelul, i-am dat nestle orez. Azi nu a mai vrut. Am obesrvat insa ca si aseara si azi s-a inrosit la gurita dupa ce s-a manjit de la ele. Maine o sa incerc altele. Oare o fi din cauza ca au adaugat Bifidus BL. O sa incerc altele simple si cu orez ecologic, dar nu stiu de care.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Mamutz, Nesle orez cu lapte i-ai dat?
Intreb pt ca si eu am incercat de la milupa 7 cereale cu lapte si s-a inrosit unde a atins alimentul pe la gurita. I-am pus si pe mana si am vazut aceeasi reactie. I-am luat apoi tot de la milupa fara lapte, cereale simple si de la organix si de la nesle dar tot simple fara lapte si i le-am facut cu apa si nu a mai avut treaba. Nu am mai avut curaj de atunci sa incerc cereale cu lapte incorporat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui adryiii

Mamutz, Nesle orez cu lapte i-ai dat?
Intreb pt ca si eu am incercat de la milupa 7 cereale cu lapte si s-a inrosit unde a atins alimentul pe la gurita. I-am pus si pe mana si am vazut aceeasi reactie. I-am luat apoi tot de la milupa fara lapte, cereale simple si de la organix si de la nesle dar tot simple fara lapte si i le-am facut cu apa si nu a mai avut treaba. Nu am mai avut curaj de atunci sa incerc cereale cu lapte incorporat.

mami fericita de Elena Alexandra 17.01.2011

Nu simplu, am adaugat eu laptic. Il alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

La multi ani, Irina!

Noi am inceput cu cereale simple de orez de la Topfer, sunt bio. Apoi am folosit si de la Hipp, Milupa, acum avem Organix. Eu i-am adaugat alimentele destul de repede, nu stateam trei zile pana introduceam unul nou. Din fericire nu a avut nici o reactie urata la niciunul, doar cand papa rosie se inroseste la fundulet, desi e fiarta. Asa ca am rarit rosia. Azi i-am dat afine cu cereale, banana si biscuiti, nu se mai oprea din mancat....

Si tot azi a facut singur vreo 5-6 pasi, tare ne-am bucurat .


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Maine plecam la rev.Am intrat sa va urez si eu un an nou cel putin la fel de bun ca cel care a trecut! va pup.ne auzim la anu


Hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

deea vezi ca am mai pus o pozica cu Raducu pe blog


Hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Fetele mele dragi,

Vreau de cateva zile (si ma tot iau cu altele...) sa va multumesc pt ajutorul dat baietelului de o luna, a carei mamica nu si-a permis sa cumpere lapte praf. Chiar in dupa-amiaza zilei in care i-am dus cutiile de LP de la MIRELA, a fost internat in spital cu dizenterie. Apucase sa-i dea lapte de la magazin 3 zile si stomacelul lui s-a revoltat. Imediat dupa ce s-au externat, operatia mamei lui s-a redecshis - a fost o cezariana facuta in 2 peri, pt ca nu au avut bani sa dea destula spaga...Au fost complicatii, a gost operata din nou. Acum, slava Domnului, sunt bine. Am fost chiar in ziua de Craciun sa le duc darurile de la voi, fete dragi. Le-au primit cu lacrimi in ochi Sunt oameni sarmani, fara nici un ajutor. Ma bucur ca am aflat de cazul lor si le-am putut intinde o mana de ajutor.
Multumesc din suflet SIMO, MIRELA, MIMO, DEDICUT, IRINUKA, LORI,MADA precum si tuturor celor care le-au trimis un gand bun. Sunteti minunate!

Vreau si sa va imbratisez cu drag si sa va urez un an nou excelent pe toate planurile. Noi maine de dimi plecam la munte si acolo mai greu cu netul, asa ca sigur nu mai apuc sa va pup pana la anul. Sa fiti sanatoase, voi si copilasii vostri, pentru ca sanatatea e cea mai importanta. Sa fiti vesele si frumoase! Sa fiti apreciate de sotii vostri, pentru ca sunteti sotii si mame minunate! Sa aveti zile senine, in liniste si armonie! Sa va impacati cu voi insiva, daca este cazul, si sa va regasiti daca simtiti ca v-ati pierdut in ultimul timp (eu simt un pic asta, d-aia zic!) Sa fiti fericite, implinite si stralucitoare, pentru ca meritati din plin!

2011 a fost anul in care multe dintre noi am devent mamici pentru prima oara, altele au redescoperit ca iubirea nu se imparte intre copii, ci creste exponential! A fost un an minunat, plin de emotii si surprize! Ma bucur ca am trait impreuna emotia primelor zambete, primelor cuvinte, primilor pasi! ..Uhh, m-a luat valul...v-as mai scrie un milion de lucruri, dar mai am asa multa treaba in seara asta...
Ma bucur ca v-am cunoscut pe majoritatea dintre voi. ma bucur ca unele relatii au depasit stadiul virtual, ca am intalnit oameni minunati, frumosi, calzi, deosebiti. Imi pare rau ca au aparut si aspecte mai putin placute, persoane nu asa bine intentionate si rautati gratuite...dar despre asta vom vorbi altadata!

Va pup cu drag si va imbratIsez inca o data!


LA MULTI ANI, FETELE MELE DRAGI!!!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Imi cer scuze ca dau buzna, insa am intrat sa ii urez NATALIEI LA MULTI ANI, SA FII SANATOASA, VOIOASA , CUMINTE SI SA ITI BUCURI PARINTII!Mami, sa va traiasca minunea si sa va bucurati de ea!Ce repede a trecut un an, parca acum s- a petrecut totul!Va imbratisez cu mare, mare drag si va trimit mii de pupici!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput